Ha már Sony és zavar: én sokszor Sony Walkmanen hallgatom a rádiót, a kedvenc rádióadásaim rendben jönnek, a Tilos kicsit gyengén, néha recsegősen, de a Radiocafé nagyon érzékeny arra, hogyha mászkálok közben vagy rossz helyen állok, rossz irányban. Nemcsak az a baj, hogy elmegy a hang, hanem sokszor két adó szól egyszerre.
A Radiocafén miért jön be egy másik adó is?
Egy régebbi Motorola Moto G6 típusú mobiltelefonba bedugtunk egy fülhallgatót jack dugóval. A wifit letiltottuk, mobilnet sem volt, SIM kártya sem. Egy BT-os hangszóróval összepárosítottuk, a beállításoknál a médiakimenetet a BT-os eszközre állítottuk.
A telefonon elindítottuk a gyárilag telepített FM rádió alkalmazást, amiben megadtuk, hogy használja a fejhallgatót.
Az FM rádió hangja a BT-os hangszóróban volt hallható. Egyébként eközben a telefonon az RDS információk is megjelentek, rádió neve, szám címe.
Egy kollégám javasolta most:
Mindenesetre, ha mindkét fülhallgató be van dugva illetve párosítva, akkor a Média kimenet opciónál be kell állítani, hogy a BT füles legyen.
Talán az lehet mögötte, hogy sokan FM rádiónak hisznek netes rádióadást.
Másik elvi lehetőség, hogy olyan okos a telefon, hogy a frekvencia alapján azonosítja az FM rádiót egy adatbázisból és onnan olvassa ki az információkat nem is az adásból.
?
Ilyen programok is megtévesztők lehetnek:
Radio FM Without Internet
https://play.google.com/store/apps/details?id=tools.app.fmradio&hl=en Azt hirdetik, hogy internet nélkül mükődő analóg vételhez szolgáló program, a hozzászólásokból pedig kiderül, hogy nem is használja az integrált FM vevőt, csak streamelni tud a netről!
Köszi, ez reménytkeltő. Kb. két hetet kell a termékre várni, majd megpróbálok más programokat is telepíteni, aztán kiderül. Arra gondoltam, hogy végső esetben olyan rádió app biztos van, amivel nemcsak sorba rendezem a kedvenc FM adókat, hanem saját kezűleg nevet esetleg képet rendelek hozzá?
Még az is eszembe jutott, hogy bt fejhallgató használata esetén (nekem még ilyen nincs, de esetleg kipróbálom, ha már ezt is tudja) is működhetne az FM rádió oly módon, hogy egy FM antennát dugok bele, ami akár hosszabb is lehet mint egy átlagos fülhallgató zsinór? Lehet ilyen antennát kapni vagy elég egy rossz fejhallgatóról levágni?
Köszönöm a választ, ezek szerint ez hardverfüggő, és mivel sehol sem reklámozzák, és képeken és videókon látható előre telepített FM radió alkalmazás csak a frekvenciákat írja ki, nagy eséllyel nem fog menni. Egyébként sok okostelefonban van FM vevő, de sehol nem írják, hogy RDS volna bennük, feltételezem, hogy ez ritkaság.
A típust miért nem írhatom meg? Az reklám és tilos a fórumban?
Android alapú zenelejátszó vételét tervezem, amiben integrált FM rádió vevő van. Okostelefonom nincsen ezért nem ismerem ezt a világot. A kérdésem az, hogy az adás RDS információt meg tudom-e jeleníteni? A hardvernek is támogatnia kell ezt vagy az alkalmazásnak is vagy mindkettőnek?
A kinézett Androidos lejátszóra egyébként szabadon telepíthetők új alkalmazások is, tehát érdekel az is, hogy vannak-e olyan ingyenes FM rádió programok, amelyek RDS-re készek.
Az új rádióadók (Spirit, radiocafé) adnak rendes RDS jelet? Mert nekem a Sony hifi mikrotorony nem érzékeli, nem mutatja az állomás nevét. A régebben működők látszódnak.
Nekem a hifi torony a Klubrádió megszűnése után is megjegyezte a 92.9-en a Klubrádió feliratot, és most, hogy ott a Spirit szól, most is ezt mutatja. Miért nem frissül? A Spirit nem ad rds-t?
A megszűnt Klubrádió frekvencáján nálunk Újbudán továbbra is bejön a Klubrádió, igaz a minősége nem a régi, inkább olyan mint a Szabad Európa Rádió magyar adása a 80-as években. Hogy lehet ez? Olvastam egy cikket, hogy többen jelezték, hogy Budapest több pontján továbbra is bejön.
Ezt olvasom a Wikipédián:
"Az új szabvány (DVB-T2) szerint egy multiplexen már több MPEG transport stream továbbitása is lehetséges, illetve a kódolás és a moduláció már nem konstans, hanem akár adás közben is változtatható."
Most amikor kódoltalan időszak van egyes fizetős csatornáknál, ami tipikusan azoknak a Mindig tévé felhasználóknak szól, akik még nem fizettek elő. Ők viszont tipikusan nem rendelkeznek csak DVB-T (H.264) vevővel, így ők már nem látják a kódolatlan adást. Ezért majdnem tökéletesen értelmetlenné váltak a kódolatlan időszakok. A DVB-T2 szabvány viszon alkalmas volna a menet közbeni kódolás váltásra, tehát az kódolatlan napokra vissza lehetne állni a H.264-es tömörítésre, hogy mindenki hozzáférjen. Vajh miért nem élnek ezzel a lehetőséggel. Így a reklám hatása a 0-hoz igen közeli lehet?
Nekem is csak DVB-T vevőm van, csak az ingyenes adást néztem, nekem sem jönnek a kódoltalan adások már. Ha vennék új vevőt, akkor ugye például a Alcor HDT-4400 DVB-T2 nem felelne meg, mert a leírás szerint csak H.264-et tud?Akkor mindenképpen olyan DVB-T2 vevő kell, ami tudja a H.265-öt is? Egyáltalán miért forgalmaznak olyan DVB-T2 vevőket, amivel valójában csak DVB-T adást lehet nézni? Illetve egy kicsit zavarba vagyok, a Mindig tévé azzal együtt, hogy maradt H.264 kódolás, most DVB-T2 vagy az megmaradt DVB-T? Az Alcor HDT-4900 már megfelelne a kódoltalan adásokhoz is?
Nálam Budapesten nem jön be a most kódolatlan Film4 dvb-t vevővel. Látnom kéne ugye? Hiába hangoltam többször újra a vevőt, csak 27 adást talál, nincs benne a Film4.
Az is érdekes lesz, ha kódolatlan napok lesznek a fizetősből, akkor a régi vevőkkel látni fogjuk? Mert ha nem, akkor értelmetlenné válnak a kódoltalan napok. Akinek szólna, az továbbra sem látja.