Ha a korrábbiakhoz képest a vételi helyen semmilyen technikai eszköz sem változott, akkor kijelenthető, hogy a vételi helyen csökkent a térerősség, ami a DVB-T vevő bemenetén kisebb jelszintet eredményez (AH mondja: rakd odébb az antennád és keress egy újabb térerőmaximumot a vételi helyen ). Ha a vevő bemenetén nincs megfelelő jelszint a vételhez, akkor a hibajavítás sem segít (a hibajavításhoz szükséges kódminták is a kisugárzott jelből származnak) .
Teljesítmény csökkenés: Az SFN rendszerben két adó van. Nyilván egy adóhoz képest mindkettő csökkentett teljesítménnyel ad az előírt vételi térerősség biztosítása mellett és az analóg csatornák, stb.. zavarása miatt előírt értékek betartása végett.
Mivel a Széchenyi hegyi adó és a Száva utcai adó SFN rendszerben üzemel, ezért változtatnia kellett az AH-nak az adási paramétereken Budapesten. A GI-nek (védelmi intervallum) csökkennie kellett az adók közelsége miatt (valószínűleg: 1/8 -> 1/32), a FEC-nek (konvoluciós kódarány ) növekednie kellett (valószínűleg: 3/4 -> 2/3), hogy a transport stream bitrate közel azonos maradjon (~24 Mbps). A megnövekdett FEC miatt javult a hibajavítás minősége a vevő oldalon és így jobb minőség (quality), valamint hibamentesebb trasport stream lett az eredmény.
Az adó a TPS vivővel kisugározza az adási paramétereket (FFT, GI, FEC, moduláció,...). A DVB-T vevő ezen paraméterek alapján állítja be magát, hogy képes legyen venni és demodulálni az adást, tehát ott vannak a DVB-T vevőben. Eszköze válogatja, hogyan lehet vagy nem lehet kiolvasni: egy mérővevő alapból kiírja.
Vagy megint itt vannak az antenna tervező- és gyártó cégnek, a Kathrein-nek a szakértői és ismét dolgoznak, hogy némileg csökkentsék az adóteljesítményt. Vajon miért?
www.mindigtv.hu GYIK-ben deklaráltak, hogy nem lesz összerendelve a vevő az előfizetői kártyával, igaz csak A és C muxon. Idézet:
"Van-e lehetősége az ügyfélnek arra, hogy egy, a kódolt adásokhoz való kártyát több dekóderrel is használni tudja (pl. otthon és a nyaralóban is)?
Igen, erre az ügyfélnek lehetősége van, a kódkártyák nincsenek összerendelve a vevődekóderekkel. A későbbiekben az A és C multiplexen nem tervezzük a vevőkészülék és a kódkártya összerendelését."
Köszi a mérést. Az UHF 62 (36dBuV = 63uV) az már tényleg nagyon szerény. A www.met.hu szerint esett az eső Budapesten 12:00-kor, igaz a mérés 11:10-kor volt. A korábbi méréseiddel összehasonlítva 55/62 csatornákon kívűl a többit ez sem hatotta meg. Talán valami megint készül?
Azt írod, hogy a Széchenyi hegyi adónál a két multiplex ERP-je 6kW és 10kW. Korábban elhangzott egy rendezvényen 250-300W-os adóteljesítmény, amelyből az antennanyereség és az antenna és adóberendezés közötti csillapítás esetén számolható ERP. Ezek szerint ismered ezeket az adatokat vagy más forrásból származnak az általad megadot ERP értékek?
Javítania kéne a vételen, de az SFN-ből származó előnyök ( csatorna nyereség / hatákonyság ) növelheti az eddig is problémás katonai rendszerek zavarását is. Ez a Száva utcai adóteljesítményt is bekorlátozza. Emiatt azt gondolom, hogy budapesten a mostaninál jobb lesz a vétel, de a "2008 augusztusi" szintet nem fogja elérni.
mod: Sajnos tetőantennás vételre lett tervezve a szolgáltatás, amelyet a sűrűn lakott helyeken "mini SFN" adókkal lehet "feljavítani".
A mindigtv GYIK szerint a Száva utcai fog indulni hamarosan, ahogy pentóda írta SFN rendszerben. Itt egyértelműen kijelentik, hogy más adót nem terveznek elindítani Budapesten.
Az 1/8 GI esetén az a 112 usec 33.6 km-t jelent. Igazából SFN (azonos frekvencián, minden csatorna, minden adón és szinkronban) adóhálózat esetén magyarázzák a jelentőségét, de nálunk a gerincadóhálózat MFN rendszerű.
Az 1/8-ad a védelmi intervallum és 8K az üzzemmód. A periódus idő ebben az esetben 1008 usec. A szimbólumidő 896 usec a védelmi intervallum 112 usec. A szimbólum közötti áthallás kiküszöbölése a védelmi intevallum megválasztásával lehetséges, ami befolyásolja az adók távolságát.
A szimbólumidő alatt a reflexiók hatnak a vétel helyen, de a védelmi idő alatt a vevő nem vesz figyelembe semmit.
Valóban a jelminőség egy bizonyos jelszint felett fontosabb, az ODFM moduláció sem bír ki mindent. A BER (bit error ratio / rate) a digitális átvitelnél a hibás bitek számát jelenti az átvitt bitek mennyiségéhez képest (10 a minusz 9 nagyságrend már jónak mondható).
Én úgy emlékszem angliában végeztek kísérleteket az azonos csatornán, azonos lefedettséghez tartozó adóteljesítmények összefüggésére. Az analóghoz képest 1/4 - 1/8 (digitális adás paraméterfüggő) adóteljesítménnyel érték el a DVB-T esetében ugyanazt a lefedettséget.
Az összehasonlító számítással kapcsolatban egyetértek veled és inkább a vevőn szükséges jelszintből indulnék ki egy adott vételi helyen. Kindulásnak álljon itt az AH által publikált minimális "értékbecslés": 40-45 dBuV az vevő bemenetén.
Szerintem inkább kiegyenlített az energiasprektuma a 8MHz-es sávban. Az a 10dB-es viszonyszám nem teljesítményre vonatkozik az 30dB-es meg feszültségre?
Akkor a DXVA 2.0 támogatás (videó kártya által gyorsított kitömörítés) nem fog menni, mivel az intel ezt a G45 chipset X4500HD vezérlőjével támogatja jelenleg.
A 64QAM során különböző amplitidójú és fázisú szinusz csomagokat küldenek egymás után. A 64QAM jel azon szakasza, amely alatt az amplitúdó és fázis nem változik egy fizikai állapotnak felel meg a 64 küzöl. Ezt nevezik szimbólumnak, amelyhhez 6 bit információ rendelhető. Ezt kell érzékelni a vevő oldalon. Az egyvivős 64QAM érzékeny az átvitel során keletkező különböző jelalak torzulásokra. Ezért önmagában ritkán használatos. Ezért van a ODFM a többvivős megoldás. A DVB-T átvitel során alkalmazott "analóg megoldások" (pl.: pilot vivők), a digitális hibajelző és javító eljárások alkalmazásával biztosítható a transport stream hibamentessége bizonyos határok között.
A DVB-T adás/vétel nálunk 64QAM vivőmodulációt (elnyomott vivő) használ (8 amplitúdószint, 8 fázisállapot = 64 fizikai állapot). Ez valóban a legzavarérézkenyebb a választható modulációk közül, de cserébe legnagyobb az átvihető digitális információ bitrate-je. A zavarérzékenység miatt a QAM önmagában földi sugárzásra nem használatos (ODFM = sokvivős QAM + egyéb zavar- és információ védelemi lejárások)