Érdekességek innen-onnan (üzenet: 239, Hobbi) |
|
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
215. Elküldve: 2007-08-24 13:00:09, Érdekességek innen-onnan
|
[26.] |
A tibeti dog (tibeti masztiff) a nagytestű kutyafajta-kutatások szent tehene.
A tárgyhoz kapcsolódóan két dolgot kell tudni róla: sem nem dog, sem nem masztiff, sokkal inkább hegyi – (pásztor-) kutya. Ma a masztiff-szerű kutyákat (vagyis a nehéz dogokat) a molosszerekhez sorolják. A „molossus” szó római elnevezés, és pásztorkutyákat illettek vele, az így emlegetett kutyák soha, semmiféle ábrázolásukon nem viseltek dog-szerű jegyeket. A tibeti masztiff, ha korrektek akarunk lenni, molosszer, vagyis pásztorkutya, de nem masztiff (dog): ettől még vidáman lehetne a pireneusi őse. De nem valószínű, hogy az.
A mai Svájc, Franciaország, Németország, Ausztria területéről bronzkori rétegekből kerültek elő nagytermetű kutyák jelenlétére utaló maradványok, olyasfajta fehér pásztorkutya, mint a pireneusi, pedig mindenütt előfordult, ahol az ember erdőhatár felett birkát vagy kecskét legeltetett. Ilyenek a pireneusi hegyikutya rokonainak tartott, s a másik elszármazási elmélet bizonyítékainak tekintett pásztorkutyafajták: a maremma, vagy abruzzói juhászkutya, a kuvasz, a csuvacs, tátrai juhászkutya, akbas. Népvándorlás és/vagy kereskedelem – kézenfekvő magyarázatnak tűnik ezen, morfológiailag és tulajdonságaikat tekintve egymáshoz igen hasonlatos fajták egyetlen közös őstől való eredeztetésére. Csakhogy a hasonló környezet és hasonló kívánalmak egymástól függetlenül is hasonló felépítést eredményezhetnek, mint a kaukázusi juhászkutya és a sarplaninac esetében történt, hogy csak egy példát ragadjunk ki a sok közül.
Akárhogy is volt, a Pireneusokban (is) igen régóta éltek hatalmas, fehér bundájú nyájőrző kutyák. A hegység Franciaországhoz tartozó harmadán ezeket patou-nak nevezték/nevezik, ez a pireneusi hegyikutya, míg a Spanyolországhoz tartozó részen alakult ki más tenyésztési elveket követve ugyanezen kutyafajtának a másik változata Mastin de los Pirineos, pireneusi masztiff elnevezéssel (mely fajta a tibeti masztiffhoz hasonlóan természetesen nem masztiff).
A pireneusi, mint fentiekből kiderült, tehát pásztorkutya. Feladata csak és kizárólag a rábízott javak védelméből állt: őrizze a nyájat, portát, lehetőleg ne legyen láb alatt, legyen ellenálló időjárásnak, betegségeknek, és lehetőleg etetni se kelljen, vagy ne sokat. Eme kívánalmaknak megfelelően egy minden szélsőségtől mentes, nagy (de nem túl nagy!) termetű, egészséges, önálló kutyafajta jött létre, kifejezett területvédő hajlammal. Azon kevés pásztorkutyafajta egyike, amely a modern kor összes követelményének képes maradéktalanul megfelelni, vagyis impozáns (megfelelő felkészítéssel tökéletes kiállítási show-kutya), az őt vagy gazdája vagyonát ért támadásokat el tudja hárítani anélkül, hogy túlzásokba bocsátkozna, jó szocializációval képes beilleszkedni minden emberi és állati közösségbe.
Említettük, hogy az egyik, vele szemben támasztott kívánalom az volt, hogy lehetőleg etetni se kelljen, vagy ne sokat. A nyáj mellett ez a probléma úgy oldódott meg, ahogy ma is szegényebb vidékeken, például Belső-Ázsiában, hogy a kutyák saját maguk egészítették ki (vadászattal) táplálékukat. Ebből az öröklött hajlamból adódik a jóformán egyetlen dolog, amire minden pireneusi-tulajdonosnak oda kell figyelni: ha a kutya (rendszeres sétával) nem elégítheti ki minden új felfedezésére irányuló igényét, vagy séta közben felfigyel valamire (rendszerint állatra, például erdőben vadra) és nincs megkötve, vagy szoros kontroll alatt tartva, elszökhet, illetve üldözőbe veheti a kiszemelt állatot. E tárgyban szomszédaim kutyáinak rekordja (két tőlünk származó kölyök) három nap volt eddig, én megúsztam másfél órával egy kiránduláson. Tudni kell, hogy a kutya, amikor a „vadászatot”befejezettnek tekinti, mindig visszatér, és mindig oda tér vissza, ahonnét elment, kivéve persze, ha valami (például egy vadász vagy egy autó) ebben megakadályozza – ezért célszerűbb az ilyen helyzeteket megelőzni.
http://www.kutya.hu/read.php?u=0405/04.htm
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
214. Elküldve: 2007-08-24 09:57:13, Érdekességek innen-onnan
|
[27.] |
Nemzetközi szakértőcsoport vizsgálja a gorillagyilkosságokat
A mai naptól az UNESCO és az IUCN szakértői nyomoznak a kongói gorillagyilkosságok ügyében. A Virunga Nemzeti Parkban múlt hónapban elkövetett, kivégzés-jellegű gyilkosságok az egész világot megrázták.
A park a Világörökség része és 1994 óta a veszélyben lévő világörökségek közé sorolják. Július 22-én négy hegyi gorillát öltek meg a park területén, ahol kb. 380 gorilla él. Mivel a világon mindössze kb. 700 példányt tartanak csak nyilván a fajból, a négy gorilla elpusztítása hatalmas és pótolhatatlan veszteség. Csak idén már hét gorillát tettek el láb alól ismeretlen tettesek a parkban
A helyi hatóságok azonnal megkezdték a nyomozást az ügyben, melyben két gyanusított van; egyiküket elfogták és együttműködik a hatóságokkal, a másik azonban szökésben van. Nemzetközi Gorillamegőrzési Program munkatársai mindkettőjüket látták július 23-án ott, ahol az állatokat lelőtték.
Az UNESCO és az IUCN nyomozócsoportja a következő 10 nap során ki fogja kérdezni a nemzeti park alkalmazottait, a helyi lakosokat és az ENSZ-misszió tagjait is. Találkozni fognak a kinshasai kormány képviselőivel, helyi politikai és katonai vezetőkkel, hogy a Virunga Nemzeti Parkot fenyegető veszélyekről és azok megelőzési lehetőségeiről tárgyaljanak. Elemzik majd a helyzet helyi gazdaságra és a turizmusra gyakorolt hatását is.
A négy gorillát Bukimában ölték meg, feltehetően július 22-én éjjel. A csoport két másik tagja, egy nőstény és kicsinye azóta sincs meg. Mindannyian egy turisták által gyakran látogatott térségben éltek, így hozzászoktak az emberi jelenléthez. A gyilkosok a csoport domináns hímjét és három nőstényt öltek meg. Egy gorillacsecsemőt, akivel anyja próbált menekülni a gyilkosság helyszínéről, sikerült megmenteni; ő most egy rehabilitációs központban van Gomában, mivel a felbomlott csoport nem tudott volna róla megfelelően gondoskodni.
A 12 tagú gorillacsapat öt meghatározó tagjának hiánya ugyanis bizonyosan a csoport felbomlásához fog vezetni - vélik a monitorozást végző szakértők.
Az apró gorilla a Dian Fossey Gorilla Fund International gondozásába került, ahol már egy másik gorillabébiről is gondoskodnak, aki hat héttel ezelőtt árvult el, amikor egy másik gorillacsapatot támadtak meg és megöltek egy másik felnőtt nőstényt.
Az UNESCO őszre egy találkozó összehívsát kezdeményezi a Virunga és a gorillák megmentéséért; addig is a nyomozócsoport kezdeményezi a parkban az őrjáratok gyakoribbá tételét és további parkőrök felvételét. 1997 óta a Virungában 97 vadőrt öltek meg, akiknek az volt a feladatuk, hogy az orvvadászoktól védjék a gorillákat.
http://www.zoldmagazin.com/belso/kongorilla.html
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
213. Elküldve: 2007-08-13 10:55:00, Érdekességek innen-onnan
|
[28.] |
Európa legnagyobb dinó tömegsírjára bukkantak?
Amatőr paleontológusok Svájcban két Plateosaurus maradványaira bukkantak. A német határ közeli Frickben folyó feltárás helyszíne a legnagyobb európai dinoszaurusz tömegsír lehet.
A paleontológusok előtt eddig is ismert volt, hogy a svájci Frick határa rendkívül gazdag dinoszaurusz leletekben, hiszen már korábban előkerült egy komplett csontváz, amelyet a helyi dinoszaurusz múzeumban őriznek.
A mostani esetben amatőr paleontológusok az első háromszáz csontra egy építési munkagödörben találtak rá. Rögtön átadták a terepet a szakértőknek, és kiderült, hogy a csontok két Plateosaurushoz tartoznak, valamint hogy a dinórajongók igazi őskori dráma színterét fedezték fel.
A lelőhely a Jura hegységben fekszik egy völgyben, amely 230 millió éve a mai Nílus deltához hasonló, ingoványos terület volt, közepén kanyargó folyóval. A Plateosaurus hordák odajártak inni és tömegesen vesztek a mocsárba.
Ben Papst kutatásvezető szerint Európában soha nem találtak még ehhez fogható leletegyüttest. A kutató úgy véli, hogy a terep akár 100 elhullt őshüllő maradványait is tartalmazhatja.
A Plateosaurus az első nagytermetű növényevő dinoszaurusz volt. Mintegy kilenc méteresre megnövő példányai akár négy tonnát is nyomhattak. Bár négy lába volt, két lábra tudott állni, miközben mellső lábait fogásra, növények letépésére használta.
A faj a triász korban élt, maradványait eddig Németországban, Svájcban, Franciaországban valamint Nagy-Britanniában találták meg.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=9868
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
212. Elküldve: 2007-08-13 10:52:24, Érdekességek innen-onnan
|
[29.] |
Meglepetés az ősember-kutatásban
A Kenyában nemrég fölfedezett két emberi ősmaradvány megváltoztathatja az emberi evolúció egyenes vonalúnak tartott történetét.
A Homo nem evolúciójáról felállított hagyományos elméletek szukcesszív fejlődést sugallnak: a Homo habilisból kialakult a H. erectus, abból pedig a modern emberek, a H. sapiens. A H. erectust általánosan a modern emberekhez leginkább hasonlító elődnek tekintik, amely elsősorban abban különbözött, hogy agyának térfogata csak háromnegyede volt a modern emberekének.
A Kenyában nemrég talált, két különböző csontvázból származó felső állkapocs és koponya azonban arra utal, hogy a H. habilis nem volt közvetlen őse a modern embereknek, valamint hogy a H. erectus kevésbé volt modern, mint korábban gondolták.
A Nature tudományos magazin legfrissebb számában leírt ősmaradványokat a Koobi Fora Kutató Project fedezte föl. Ez egy nemzetközi tudósokból álló csapat, amelyet Meave és Louise Leakey anya és lánya páros vezet és kapcsolatban áll a Kenyai Nemzeti Múzeummal.
A H. habilisnak tulajdonított állkapocscsont korát 1,44 millió évre teszik, ami azt jelenti, hogy sokkal fiatalabb, mint a korábban ismert H. habilis ősmaradványok és jóval későbbről származik, mint ahogy a H. erectus fölbukkant. A lelet azt mutatja, hogy a két faj félmillió évig egymás mellett élt Kelet-Afrikában, jelentette ki a tanulmány vezető szerzője, Fred Spoor, a londoni University College evolúciós anatómia professzora.
„Csak nagyon óvatosan merem kijelenteni, de ez magában hordozza a lehetőségét annak, hogy a Homo habilist el kell távolítani a hozzánk, modern emberekhez vezető közvetlen leszármazási vonalból” – mondta Spoor.
E helyett a H. habilis és a H. erectus között valószínűleg testvérkapcsolat állt fenn, amely úgy két-három millió éve jött létre. Ez az időszak jól ismert hézag az ősmaradványok sorában. A két faj feltehetőleg eltérő ökológiai niche-t foglalt el, ami lehetővé tette, hogy együtt létezzenek anélkül, hogy vetélkedtek volna egymással a korlátozott erőforrásokért.
Spoor a csimpánzok és a gorillák helyzetét említi analógiaként. Nyugat-Afrikában sok hely létezik, ahol ugyanazon a területen él a két faj, de mégsem kereszteződnek egymással, megmaradnak a fajtársaik között.
Az viszont, hogy ki lehetett a H. habilis és a H. erectus közös őse egyelőre még rejtély, teszi hozzá Spoor. Arról azonban más tudósokkal együtt neki sem változott a véleménye, hogy a modern emberek a H. erectusból fejlődtek ki, talán valamilyen átmeneti forma közbeiktatásával.
A másik ősmaradványról, egy kiváló állapotban megmaradt koponyáról a tudósok úgy vélik, hogy egy H. erectushoz tartozott. Az 1,55 millió évesre datált koponya az eddig talált legkisebb H. erectus koponya.
A most felfedezett H. erectus koponya az eddig talált legkisebb. A kép bal sarkában méretét egy Tanzániában talált korábbi lelettel vetették össze a régészek.
A lelet arra utal, hogy a H. erectus mérete rendkívüli mértékben változó volt, mondta a tanulmány társszerzője, Susan Antón, a New York-i Egyetem antropológusa. Ennek oka lehet a szélsőséges ivari dimorfizmus is, ami ma is megfigyelhető egyes főemlősöknél.
Korábban a tudósok úgy vélték, hogy a H. erectus jobban hasonlított a mai emberekre a hímek és a nőstények közötti méretkülönbség tekintetében.
Pesthy Gábor
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=2&id=9857
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
211. Elküldve: 2007-07-30 21:46:25, Érdekességek innen-onnan
|
[30.] |
Világritkaság a 8 millió éves bükkábrányi erdőmaradvány
A világon egyedülálló leletre bukkantak a kutatók a bükkábrányi lignitbányában: egy 8 millió évvel ezelőtti mocsárciprus-erdő meglepően épen maradt fái eredeti helyükön, álló helyzetben konzerválódtak.
A lelet azért számít ritkaságnak, mert bár korábban itt is és a visontai lignitbányában is találtak egy-egy egyedülálló fatörzset, a kidőlt, kovásodott fák, facsoportok feltárása pedig világviszonylatban is gyakorinak számít, a most feltárt 15 fa nem szenesedett és nem is kovásodott. A 4-5 méter magas, 2-3 méter átmérőjű fatörzsek eredeti helyükön állnak, eredeti formájukban és anyagukban konzerválódtak.
A bükkábrányi - a visontai után - Magyarország második legnagyobb külszíni bányája. A Mátrai Erőmű ZRt. tulajdonában lévő mintegy 2 kilométer hosszan feltárt területen hatalmas kotrógépekkel folyik a 8-12 millió éves 12-16 méter vastag rétegben található lignit kitermelése. A leletre szinte csodával határos módon bukkantak rá. A 60-62 méter mélyen dolgozó nagy kotrógépek helyett itt kisgépekkel folyt a munka, és ennek köszönhető, hogy sikerült észrevenni a fal bontása során előbukkanó fákat.
Miután sorra kerültek elő az újabb és újabb fák, a bánya vezetősége értesítette a miskolci Herman Ottó Múzeum kutatóit, akik vizsgálódni kezdtek a helyszínen. Már első „pillantásra” kiderült, hogy igen értékes leletekről van szó, ezért a továbbiakban már nagy körültekintéssel folytatták a fal bontását.
Az érintett területen a bánya leállította a kitermelést, a 15 fa körül eltávolították az iszapot, a fákat megtisztították, és a mintegy 3500 négyzetméteres terepet átengedték a kutatóknak. Ezzel megkezdődött a versenyfutás az idővel. Mivel a fák már elvesztették a cellulóztartalmukat - amely a sejtfalak állékonyságáért felelős - és csak a plasztikus lignin maradt meg, így a nedves konzerváló anyagból kikerülve fokozatosan kiszáradnak.Ennek következtében pedig szétrepedeznek, a külső részek lepattogzanak, és gyakorlatilag a kutatók szeme láttára szétporladnak.
Szubtrópusi klíma jellemezte egykor a vidéket
Mielőtt elébe futnánk a történetnek lássuk, hogy is kerültek ide ezek a fák, hiszen az akár 30-40 méter magasságot is elérő mocsárciprusfélék ma már csak Észak-Amerikában, azon belül is leginkább Floridában, Afrikában és Délkelet-Ázsiában fordulnak elő. Egyetlen európai előfordulásuk Dél-Olaszországból ismert.
A miocén elején, mintegy 20-24 millió évvel ezelőtt a mai Európa és Afrika közé ékelődő Tethys-tenger két ágra szakadt. A déli ág a mai mediterrán térség helyén húzódott. Az északi ág - kisebb szárazulatokkal szabdalt tengerágak szövevénye, amelyet Paratethysnek is neveztek - a mai Svájctól a Kárpát-medencén keresztül egészen a mai Aral-tóig húzódott. A miocén során a Kárpát-medencében lévő tengerágak ún. Pannon-beltengerré vagy Pannon-tóvá alakultak. A beömlő folyóvizeknek köszönhetően a tó fokozatosan kiédesült, és feltöltődött. A pliocén elejére (5,4 millió évvel ezelőtt) eltűnt, és csak kisebb tómaradványok maradtak hátra.
Az északról érkező folyók feltöltő munkája révén a Pannon-tó partvidéke a felső miocénben - 6-12 millió éve - a mai Északi-középhegység lábánál húzódott, vagyis a mai Bükkábrány térsége is partvidéki terület volt.
A térségben ekkor szubtrópusi éghajlat uralkodott, a növényvilágot pedig zömmel a fenyőfélék képviselték. Ezek közül is a mocsárciprusfélék (Taxodium) voltak uralkodók, amelyek akkoriban egész Eurázsiában elterjedtek voltak. A mocsárciprus-erdők fái több méter magas vízben álltak, de a tenger előrenyomulásával és visszahúzódásával állandóan változott az elöntés mértéke.
A miocén végén a mai Északi-középhegység lábánál lévő part menti mocsárciprus-erdők pusztulása és lebomlása révén alakultak ki a ma ismert lignittelepek. A most talált bükkábrányi fák különlegessége, hogy a hirtelen betemetődés következtében a fák álló helyzetben, gyakorlatilag épen megörződtek, nem szenesedtek el vagyis a szerves anyagként konzerválódtak.
A kutatás a Bükki Nemzeti Park, a Magyar Természettudományi Múzeum, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, a Magyar Földtani Társulat és az MTA paleobotanikai szakértőinek bevonásával zajlik.
„Első lépésben azt kellet kideríteni, hogy milyen fákról is van szó. Felmértük a fák magasságát, törzsátmérőjét, egymástól való távolságát. Ez utóbbi azért fontos mert ebből rekonstruálható a lombkorona mérete, záródottsága, ez pedig sok információt elárul az egykori aljnövényzetről. Az biztos, hogy Taxodium vagyis mocsárciprus-erdőről van szó, ezt a megmaradt fák alakja is elárulja, hiszen most is szembetűnő rajtuk a mocsárciprusokra jellemző alul kiszélesedő törzs. Mivel a Taxodiumon belül nagyon sokféle faj létezik, pontos taxonómiai meghatározásra csak a faminták németországi laboratóriumi vizsgálata után kerülhet sor. A fafaj ismeretében pedig következtethetünk az adott környezet éghajlatára és vízrajzára” – mondta a National Geographic Onlinenak Veres János, a miskolci Hermann Ottó Múzeum szakértője, a kutatás vezetője.
Akár cunami is okozhatta a hirtelen betemetődést
Talán ennél is nagyobb kihívást jelent a kutatók számára a betemetődés okának és körülményeinek feltárása. Az már most bizonyos, hogy nem fokozatos feltöltődésről volt szó, hanem hirtelen végbement, drasztikus változás következett be. Az ilyen eseteket „földtörténeti Pompejnek” is nevezik, hiszen a hirtelen lezúduló üledék egy pillanatképet örökít meg az egykori környezetből.
Jelenleg több feltételezés is van azzal kapcsolatban, hogy mi okozhatta a hirtelen betemetődést: például nagy vihar keltette szélfújta homok, esetleg tektonikus mozgás miatt bekövetkezett földcsuszamlás. A feltárt területen jól látszik (lásd 4. kép), hogy a fákat mintegy hat méter magasságig szürke iszap borította be, és konzerválta. A fák iszapból kilógó részei viszont már elpusztultak. Erre az iszapra sárga színű folyóvízi üledék rakódott. A két réteg között, pedig uszadék fák, fadarabok láthatók.
Miről árulkodnak az évgyűrűk?
Mivel a bükkábrányi leletek még szerves fák, az elkovásodott maradványokhoz képest - mint amilyenek például a szintén miocén kori ipolytarnóci kovásodott fatörzsek - másfajta természettudományos adatokhoz is hozzájuthatnak a kutatók. Ezeken a fákon ugyanis lehet dendrokronológiai vizsgálatot végezni, vagyis a fák évgyűrűi alapján rekonstruálható az egykori klíma.
"Egy-egy fa 300-400 éves lehet, s mivel valószínűleg nem egyidősek a 15 fa évgyűrűiből akár 1000-1500 évet felölelő adatsort is létrehozhatunk” – tette hozzá a muzeológus.
A vizsgálatnál viszont az okoz majd gondot, hogy az adatsor a „levegőben lóg”, hiszen se közvetlenül előtte se utána nincsenek adatok, amelyhez hozzá lehetne illeszteni. Viszont a jövőben kis szerencsével, ha máshol is találnak hasonló fákat bővíthető lesz az adatsor.
Bár a további kutatás számára az eddig vett minták és a következő napokban tervezett mintavétel elegendő alapot szolgáltat, jelenleg a legégetőbb kérdést a fák konzerválása jelenti.
„A szakszerű restaurálás és megőrzés viszont komoly pénzbe kerül. Reméljük, hogy hazai és esetleg külföldi pályázatokból sikerül megmenteni ezt az egyedülálló értéket. Gyakorlatilag ez a lelet ölünkbe hullt kincs, amellyel hirtelen kell kezdenünk valamint, hiszen az idő ellenünk dolgozik. Minél tovább maradnak a szabadban a fák, a kiszáradás következtében annál jobban szétesnek. Igyekszünk minél több adatot kinyerni belőlük, hogyha mégsem tudnánk megőrizni őket, legalább a tudományos adatok ne vesszenek el” - hangsúlyozta Veres János.
A kutatók minden egyes fának felmérték az állapotát, és évgyűrű mintát vettek. Remélik, hogy a fa gyökérzetében konzerválódott állatokra is bukkannak, például kagylókra vagy csigákra, Visontán ugyanis volt már példa erre.
A törvény nem védi
Az hogy ez a több millió éves erdőrészlet napvilágra került, és kutathatóvá vált kifejezetten a bányavállalat érdeme. A régészeti és a kulturális örökségvédelmi törvény csak az ember megjelenésétől számított időszak tárgyi emlékeire vonatkozik.
"Ez a lelet „csak” természettudományi örökségnek számít, vagyis nem áll jogi védelem alatt. Matta Tibor bányaigazgató személyes érdeklődésének köszönhető, hogy rányittatott a leletre, értesített minket, és biztosította a helyszínt a tudományos munkálatoknak” – avat be a feltárás körülményeibe a szakértő.
Az elmúlt közel 10 millió évben a nedves iszap konzerválta a fákat, éppen ezért most a száradás a legnagyobb ellenségük, valamint a megjelenő kórokozók és gombák.
Az első és legfontosabb lépés: nedves környezetet biztosítani számukra. A bánya területén már megindult egy meddő medencévé alakítása, a tervek szerint ebben helyezik el a fákat. A fák áthelyezésére már a napokban sor kerül. Bár ez csak átmeneti megoldást jelent, arra remélhetőleg elegendő, hogy épségben "„kivárják" a hosszú távú konzerválást biztosító sikeres pályázathoz szükséges időt.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=4&id=9795&PHPSESSID=a587654f90f3b24e80b15c59317ea7fd
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
210. Elküldve: 2007-07-30 21:28:22, Érdekességek innen-onnan
|
[31.] |
Kutyás életmód-táborA 4 Tappancs kutyás életmód-táborának célja a résztvevők és kutyáik számára olyan formában nyaralást, közös kikapcsolódást biztosítani, mely közben a gazdik megismerkedhetnek a kutyák származásával, nevelésével, tanításával, tartásával kapcsolatos legújabb és legkorszerübb ismeretek alapjaival.
A tábor kis csoportokban kerül megszervezésre, hogy minden résztvevő a kutyájával együtt megfelelő szakmai odafigyelést kaphasson.
A gyakorlatok, valamint közös kutyasétáltatások és kutyás túrák során a szervezők lehetőséget biztosítanak arra, hogy a résztvevők és kutyáik között szorosabbá váljon a kapcsolat és egyértelműbbé váljon a kommunikáció. Este kötetlen beszélgetés, szalonnasütés, grillezés, kutyás filmnézés.
Az egy hetes együttlét alatt három nap különös hangsúllyal egy-egy kiemelt témával foglalkozik:
magyar kutyafajták
marokkói kutyafajták
nepáli kutyafajták
Előadások: Én és a kutyám...
Hogyan kommunikálnak a kutyák ?
Mi is az a "klikker-tréning" ?
Alternatív lehetőségek a gazdiknak
Miért vannak félős kutyák ?
Melyik kutya agresszív és miért ?
Kutya az iskolában, de nem a kutyaiskolában
Kutyát, de a fajnak megfelelően
Gyakorlatok, játékok: Naponta közös séta a kutyákkal
Pusztai kirándulás a kutyákkal
Az én kutyám...
Vetélkedők és akadályverseny
Jutalomfalat és kutyajáték: made in 4TAPPANCS - KUTYATANYA
A táborba 12 éves kortól lehet jelentkezni, saját kutyával. Minden résztvevő csak egy kutyát hozhat és kutya nélkül nem lehet a tábor programján résztvenni. A kutya 6 hónapos kornál idősebb, bármilyen fajtájú fajtatiszta vagy keverék lehet, nemtől, mérettől függetlenül. A tábor két időpontban indul: 2007 augusztus 12 - augusztus 18 és 2007 augusztus 19 - augusztus 25.
http://www.zoldmagazin.com/belso/hirek.html#kutyatabor
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
208. Elküldve: 2007-07-23 12:51:21, Érdekességek innen-onnan
|
[32.] |
Meglepő felfedezés a dinoszauruszokról
Újabb kutatások szerint a dinoszauruszok fölemelkedése az állatvilág trónjára valószínűleg sokkal fokozatosabban történt, mint korábban hitték. A dinoszauruszok a késő triászban jelentek meg, 235-200 millió éve, és a jurában, 200-120 millió éve váltak a bolygó meghatározó állataivá.
Az újonnan fölfedezett, nagyjából 215 millió éves fosszíliák azt mutatják, hogy a legkorábbi dinoszauruszok némelyike évmilliókig más hüllőkkel párhuzamosan élt együtt. Sok tudós úgy gondolta, hogy ezek a hüllők – amelyek nagyon hasonlóak csak jóval primitívebbek voltak, mint a dinoszauruszok – az első valódi dinoszauruszok fölbukkanása táján kihaltak. Ezek az egyáltalán nem hatalmas, nagyjából kutya méretű dinoszauruszok mintegy 230 millió éve tűntek föl.
A tudósok korábban azt feltételezték, hogy az első dinoszauruszok gyorsan felülmúlták a versengésben a sokkal egyszerűbb rokonaikat, az ún. alap-dinoszauromorfokat, s így kihalásra ítélték őket. Az újabb leletek viszont arra utalnak, hogy ez a versengés hosszú ideig elhúzódhatott.
Az Új-Mexikóban nemrég talált, a triászból származó ősmaradványok azt mutatják, hogy az első dinoszauruszok 15-20 millió évig is együtt létezhettek ezekkel a "dinoszauruszepigonokkal", ahogy az egyik tudós nevezte őket-
"Először találtuk meg együtt a legkorábbi dinoszauruszokat és legközelebbi rokonaikat" – mondta egy interjúban a kutatók egyike Kevin Padian, a berkeley-i Californiai Egyetemről. – "Ez arra utal, hogy az átmenet a dinoszauruszok korába egyáltalán nem volt gyors, tehát nem létezett azonnali versenyfölény."
Újonnan fölfedezett állatok
A csoport 1300 ősmaradvány fölfedezését jelentette be, köztük számos teljes csontvázét. A maradványok a Ghost Ranch-nél lévő Hayden-kőfejtőből kerültek elő, ahol korábban már sok más híres ősmaradványt is találtak.
Az ősmaradványok közt akadnak korai dinoszauruszoktól és dinoszaurusz-elődöktől származó csontok, valamint krokodilősöktől, halaktól és kétéltűektől származó ősmaradványok is. Valamennyi kora 220-210 millió évesre tehető.
Előkerült például egy húsevő Chindesaurus bryansmalli lábcsontja. Ez az állat a triászból jól ismert Coelophysis közeli rokona volt, két lábon járt, és nagyon hasonlított a jóval később élt, a Jurassic Parkban megfilmesített Velociraptorra.
Pesthy Gábor
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=9749&PHPSESSID=dc89fbf30e7ee95e2ff035dbea808911
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
207. Elküldve: 2007-07-10 12:59:05, Érdekességek innen-onnan
|
[33.] |
Vandálok törtek be egy skót állatkertbe
Skóciában a héten vandálok törtek be egy állatparkba, ahol több állatot megsebesítettek és megöltek. A rendőrség nyomoz, a városka értetlenül áll a példátlan eset előtt.
Fejszével, karóval és késsel támadtak a dundee-i Camperdown Wildlife Centre-re ismeretlen bűnözők, akik megpróbálták kikergetni helyükről a medvéket, farkasokat és hiúzokat. Egy szarvast az oldalán sebesítettek meg, egy teknős szemét kiszúrták (bele is halt sérléseibe), egy csapat vidrát pedig félig agyonertek.
Az állatok egy része olyan sokkot kapott, hogy a segítségükre siető gondozókat is megtámadták, egy hóbagoly pedig saját fiókáját falta fel a trauma hatására.
A betörés éjjel történt; a park alkalmazottai akkor vették észre a kárt, amikor reggel megérkeztek, hogy kinyissák a létesítményt.
A támadásban legalább 20 állat megsérült, de többen még mindig annyira sokkos állapotban vannak, hogy nem hagyják magukat megvizsgálni, így őket néhány napig még nyugalomban hagyják, hogy visszanyerjék bizalmukat a gondozókban.
A betörők hatalmas köveket dobáltak a medvékre, egy csákányt és egy fahusángot pedig a vidráknál hagytak; ezeken a nyomokon tudnak elindulni a rendőrök a nyomozás során. Az, hogy a vandálok megpróbálták kiengedni az együtt tartott két medvét, 5 farkast és három hiúzt, azt mutatja, hogy saját testi épségüket nem nagyon féltették; igazi ámokfutást rendeztek
Korábban már két alkalommal is betörtek a parkba, azonban akkor csak anyagi kár keletkezett, az állatokat nem bántották. A helyiek azonban úgy gondolják, a korábbi két betörésnek elegendőnek kellett volna lennie arra, hogy a biztonsági rendszert szigorítsák, hogy többet ilyesmi ne fordulhasson elő. Még online petíciót is indítottak a biztonsági rendszer fejlesztéséért és az állatkínzást szankcionáló jogszabályok szigorításáért.
http://www.zoldmagazin.com/belso/skotzoo.html
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
206. Elküldve: 2007-07-09 11:50:24, Érdekességek innen-onnan
|
[34.] |
Roswell: a Szürkék evangéliumaHatvan éve történt a roswelli eset: valami leesett. Az 1947-es új-mexikói incidens az ufófolklór mérföldköve, 9/11-e lett. Ennek nyomán kezd kialakulni a ma már hagyományos "szürke" idegen képe, illetve kanonizálódik a repülő csészealj, mint az ő járművük. A legenda valóságmagva körül ma is vita folyik, és nemcsak szkeptikusok és hívők között: Roswell megítélése az ufológusok közt is törésvonal.
1947 júliusának első hetében az egyesült államokbeli Új-Mexikóban, Roswell városka külterületén lezuhant valami. A maradványokat a területet művelő farmer találta meg, majd jelentette a fennforgást a seriffnek, az meg a Roswell mellett működő légibázisnak, a RAAF-nek. Akkoriban, két évvel a világháború után nem volt épp példa nélküli, ha a katonai repterek környékén furcsa repülőgépek és rakéták tűnnek fel.
A roswelli újság, 1947 július 8. Roswell nem az első ufóészlelés, még a huszadik században sem. Szórványos jelentések voltak már a háború alatt is, majd utána egyre több, zavarbaejtően sokféle beszámoló látott napvilágot. A járművek megjelenése, de főleg az állítólagos látogatók külseje rendkívül változatos volt: előfordultak kicsi, óriási, szőrös, fémes, és mindenféle színű idegenek; voltak köztük agresszív szándékúak és jóságos, a környezetvédelemről meg világbékéről papoló modern Jézuskák. Az amerikai ponyva- és képregény-irodalom felkapta az idegen invázió gondolatát, a sikeres szerzők közt olyan száz százalékosan rokkant elmék is akadtak, mint Richard Sharpe Shaver. Ő nem viccelt, hanem komolyan állította, hogy föld alatt lakó démonok törnek az életére, akiket deróknak hívott. Az ufókérdés kedvelt társasági téma volt, sokkal inkább, mint manapság.
Nem ufó, lufi
Hivatalosan azonban 1947 július 8-ig semmilyen hatóság nem erősítette meg a földönkívüliek létét. Ekkor adta ki a RAAF parancsnoksága a sajtóközleményt, amelyben nem mást állított, mint hogy repülő csészealj, tehát földönkívüli űrhajó roncsait találták meg. Még aznap helyreigazították magukat: nincs csészealj, valójában egy meteorológiai léggömb maradványait találták meg, sorry.
A roswelli esetet sokáig nem bolygatták, 1978-ban azonban Jesse Marcel őrnagy, aki jelen volt a roncsok begyűjtésénél, interjút adott Stanton T. Friedman ufókutatónak. Marcel azt állította, Roswellben valóban idegen jármű zuhant le, a ballonról szóló jelentés pedig a kormány hazugsága volt. A tiszt közölte, a baleset után az összegyűjtött roncsokat kicserélték, és a sajtónak egy valódi ballont mutattak be. Az elfeledett incidens visszatért a lapokba, és minden idők leghíresebb ufóesetévé lett.
Hüllőelnök
Tanúk kerültek elő, akik váltig állították, hogy nincs az a pilóta, aki összekeverne egy meteorológiai léggömböt akármi mással. Mások a roncsok mellett talált emberszabású holttestekről számoltak be. A nyolcvanas években könyvek tucatjai jelentek meg, ezek többsége az ufóhívők szája íze szerint szőtte tovább a legendát. Civil szervezetek követelték a titkos akták megnyitását, filmek készültek, és egyre vadabb összeesküvés-elméletek terjedtek el. Philip J. Corso alezredes A roswelli titok című könyvében azt állítja, ő maga őrizte a RAAF raktárában a csészealj maradványait és az idegenek holttesteit, és hogy a huszadik század második felének technológiai újításai - mikrohullám, nyomtatott áramkör, lézer, hologram - mind-mind a földönkívüli kincsek lemásolásából ered. Az igazán merész elképzelések szerint az Egyesült Államok kormánya (esetleg más kormányok is) hivatalos és alárendelt kapcsolatban áll egy vagy több idegen fajjal, bolygónk gyakorlatilag megszállás alatt áll. Sőt vannak emberek, akik abban hisznek, hogy maga George W. Bush - többek közt az angol királynővel együtt - reptoid, azaz hüllőféle idegen, legalább félig. A tanácstalanul fantáziáló szerzők némelyike eljutott odáig, hogy a kormány nem is akarja eltussolni az ufóügyet: az ufóügy maga az eltussolás. Mert van valami még borzasztóbb.
1994-ben aztán a légierő engedett a kétkedőknek, és beismerte: valóban hazudtak, meteorológiai léggömbről szó sem volt. Majd 1997-ben közölték, hogy igen, voltak ott testek is.
Az új hivatalos magyarázat szerint Roswellben egy speciális, és akkor szigorúan titkos amerikai repülőeszköz zuhant le, amelyet Mogulnak neveztek. Ez egy nagyméretű, különleges műszereket hordozó, nagy magasságba emelkedő ballon volt, feladata pedig az, hogy a szovjet nukleáris tevékenységre utaló jeleket keressen a sztratoszférában. A roswelli tiszteket nem avatták be, ezért azonosították repülő csészealjként a maradványokat - állítja a jelentés. A helyszínen talált emberszabású testek pedig valamelyik másik projektben elvesztett kísérleti bábuk voltak, az autók NCAP-töréstesztjéhez használtakhoz hasonlóak. A légierő ennek a dokumentumnak azt a címet adta, hogy "A Roswell-jelentés: ügy lezárva", vagyis többet ezzel nem szeretnének foglalkozni.
http://index.hu/tech/urkutatas/roswell60!2
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
205. Elküldve: 2007-07-06 14:35:45, Érdekességek innen-onnan
|
[35.] |
Sóba fagyott természetes múmia
1993 óta immár a hatodik természetes múmiát találták meg az iráni Hamzehlu tartomány egyik sóbányájában. A mostani múmiát azonban az előző öttel ellentétben az iráni hatóságok nem akarják kiásni, mivel meglátásuk szerint sem a technikai, sem pedig az anyagi feltételei nincsenek meg annak, hogy a konzerválódott tetemet megfelelő körülmények között őrizzék. Pedig ilyen különleges múmiák tudnának újat mondani a tudomány számára.
A természet helyenként különleges dolgokra képes: úgy őrzi meg az elhunytat az utókor számára, ahogy arra másutt csak bonyolult és költséges, előkelőknek kijáró eljárással az ember képes. Az extrém hideg vagy szárazság, bizonyos kémiai vegyületek szerencsés keveredése vagy éppen hatalmas mennyiségű só révén az elhunyt bonyolult eljárások nélkül is szinte épségben maradhat fenn az utókor számára. Az Andokban megtalált, jégbe fagyott múmiák, a mocsaras vidékek vizeinek savas vegyületei révén épségben megőrzött halottak, vagy ahogy Ötzi is, mind azt bizonyítják: a természet képes csodákra.
Irán északkeleti, Zanjan tartományának Chehrabad nevű sóbányájában pedig lassan már meglepetést sem okoz, hogy a természet szinte teljes épségben őrizte meg számunkra az - elsősorban valamilyen szerencsétlenség következtében - elhunytak testét. Az első sóba „fagyott” holttestre még 1993-ban bukkantak az aktív sóbányában dolgozó bányászok, hogy aztán több mint tíz év múlva 2004-2005 fordulóján további három tetemet találjanak meg gyors egymás utánban ugyanebben a bányában.
Míg az első múmiáról (amelynek feje és lába egyébként az iráni Nemzeti Múzeumban látható) oxfordi tudósok azt állapították meg, hogy nagyjából 35-40 éves lehetett a bányász, amikor jó 1700 évvel ezelőtt ráomolhatott egy hatalmas sótömb, addig a negyedikként megtalált múmiáról kiderült, hogy több mint kétezer éves és alig 15 éves volt a bányában dolgozó, amikor szerencsétlenség érhette.
Mindegyikőjük különleges leletnek számít a maga nemében, hiszen nemcsak szakállukat, hajukat vagy ruhadarabjaikat őrizte meg viszonylagos épségben a rájuk szakadt sótömeg, hanem egész testüket, sőt nem ritkán belső szerveiket is. Így lehet, hogy az egyik múmia gyomrában még ételmaradékokat is találtak a kutatók, ami természetesen az étkezési szokások feltárásában igen sokat segíthet.
A ruházat, a cipők vagy a különféle fonalak, textíliák szintén árulkodóak a több ezer évvel ezelőtt élt egyszerű emberek életkörülményeiről A háromdimenziós számítógépes vizsgálatok pedig azt is kimutatták, hogy milyen sérüléseket szenvedhettek még a tragédiát közvetlen megelőzően a szerencsétlenül jártak: egy részüknél a szem környékén található sérülések arra utalnak, hogy a sótömb leszakadása előtt már hatalmas túlnyomás érhette őket.
Marad a sótömbben?
Az Iráni Régészeti Kutatóközpont vezetője, Mohammad-Hassan Fazeli Nashli szerint viszont a most megtalált múmiát nem szabadna a felszínre hozni. A közelmúlt esőzései révén kialakult vízfolyások által kimosott múmiát ugyanis Iránban nem tudják egyelőre megfelelő módon konzerválni.
„Irán még gyerekcipőben jár a régészeti leletek megőrzése terén. Sem az anyagi, sem a technikai feltelek nem adottak ahhoz, hogy az ilyen jellegű természetes úton mumifikálódott tetemeket megőrizzük az utókor számára, éppen emiatt a legjobb módszer, ha ott hagyjuk a múmiát, ahol az több ezer évig épségben megmaradt: a sótömbben zárva” – nyilatkozta a National Geographic News-nak Nashli. Pedig azt a régész sem kétli, hogy minden egyes természetes múmia rengeteg újat tud mondani a kutatóknak.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=3&id=9655&PHPSESSID=c7d07812887d5d6d082c3f0e963283bd
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
204. Elküldve: 2007-07-05 11:48:53, Érdekességek innen-onnan
|
[36.] |
Kiszabadultak az EU utolsó táncoló medvéi
A nemzetközi Vier Pfoten Alapítvány teljes sikerrel zárta medvementő akcióját az Európai Unióban; az utolsó megmaradt három bolgár táncoló medve is átköltözött a Belitsában található "Táncoló medveparkba".
A nemzetközi Vier Pfoten állatvédő szervezet hosszúra nyúló projektje pénteken ért véget, amikor a munkatársak sikeresen átköltöztették a 25 táncoló medve közül az utolsó hármat is a medveparkba, melyet a Vier Pfoten és a Brigitte Bardot Alapítvány közösen tart fent és ami Európa legnagyobb és legmodernebb medvemenhelyére.
Misho (19), Svetla (17) és Mima (8) egész eddigi életét szenvedések között töltötte, borzasztó fizikai és pszichológiai kínzásnak kitéve, mint "dolgozó" táncoló medve. A forró vason edzett, láncon tartott, és a legérzékenyebb szervén - az orron - átlyuggatott állatok most teljesen új életet kezdhetnek a medveparkban, ahol hatalmas, természetes terület és szerető gondoskodás vár rájuk.
A mackókat az 1999 óta a projekten dolgozó állatorvos, Dr. Amil Khalil szabadította meg a kínzó orrkarikáktól az első orvosi vizsgálat során, rögtön azután hogy az új lakók a medveparkba érkeztek. Dr. Khalil és a Vier Pfoten Alapítvány 7 évig küzdött, hogy a táncoló medvék hosszú és kegyetlen történetét lezárhassa.
Misho a legtermetesebb és az egyetlen hím az újonnan érkezettek közül, éppen hogy csak túlélte élete első 2 évtizedét, annyira alultáplált volt, amikor az állatvédők rátaláltak. Gazdái kegyetlenül bántak vele, így sürgős segítségre szorult. Misho összes foga hiányzott, szőre hatalmas csomókban összetapadt, szemét csúnya fertőzés támadta meg, és magas vérnyomást is diagnosztizáltak nála.
Misho széleskörű fogorvosi és további gyógyszeres kezelést igényel, és szemének is heteken, talán hónapokon át különleges kezelésre lesz szüksége, nehogy teljesen megvakuljon. Mima és Svetla kezdeti javulást mutatnak, habár ők is fogászati és bőrproblémákkal küzdenek, valamint hosszú viselkedésterápiára is szükségük lesz.
A 3 medve a többiektől elkülönítve fog élni egészen addig, amíg fizikailag teljesen rendbe nem jönnek és hozzá nem szoknak új környezetükhöz.
"Miután mindenzt megvalósítottuk, a jövő felé fordulunk és az EU határain túlra is kitekintünk" - nyilatkozta Helmut Dungler, a Vier Pfoten Alapítvány alapítója a záró ünnepély alkalmával Belitsában. - "Négy medvéről tudunk Szerbiában és számos segítségre szoruló medve található még Ukrajnában és Oroszországban is. Ezekről a medvékről minden lehetséges információt be kell gyűjtenünk, hogy teljes erőbedobással folytathassuk felkutatásukat."
http://www.zoldmagazin.com/belso/bolgarmedvek2.html
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
203. Elküldve: 2007-07-01 15:59:35, Érdekességek innen-onnan
|
[37.] |
Beazonosították Hatsepszut fáraó múmiáját
Egy törött fog és egy DNS-vizsgálat segített beazonosítani Hatsepszut egyiptomi uralkodónő múmiáját. Tutanhamon sírjának 1922-es feltárása óta ez a legjelentősebb múmiabeazonosítás. Hatsepszut, akit szívesen ábrázolták férfiként, építtette az egyik legszebb egyiptomi épületét, a Dejr el-Bahar-i templomot.
A beazonosítási munkálatok bő egy évvel ezelőtt kezdődtek, amikor is a Discovery Channel több mint 5 millió dollárt adományozott az Egyiptomi Régészeti Hivatalnak azért, hogy abból egy DNS vizsgálatokra alkalmas laboratóriumot alakítsanak ki. Zahi Hawass, a régészeti hivatala vezetője ezzel egyidőben a kairói Egyiptomi Múzeumban található múmiák rendszerezését is elrendelte. A most beazonosított két múmia már tavaly is felkeltette Hawass figyelmét: közülük az egyiket ugyanis pontosan olyan pózban mumifikálták, ahogy azt az uralkodóknál szokás.
Ezt a múmiát egyébként már 1903-ban megtalálta Howard Carter (aki Tutanhamon sírjára is rábukkant) egy nem túl gazdagon díszített, sötét és eléggé lepusztult sírkamrában a Királyok Völgyében. A múmiát akkor rögtön átszállították a kairói Egyiptomi Múzeumba, ahol évtizedeken keresztül senki nem foglalkozott vele, mivel nem túl jelentős leletnek vélték, hiszen nem egy gazdagon díszített sírkamrában találtak rá, ráadásul nem is a szarkofágban, hanem a szarkofág mellett. A tavaly megkezdett vizsgálatok során azonban a múmia pozíciója feltűnt Hawass-nak: bal keze könyökből behajlítva, kézfeje a mellkasán nyugodva, jobb keze pedig a teste mellett kinyújtva volt.
A bal kezén a körmök pirosra voltak festve, a körömágy pedig fekete kontúrt kapott. Ehhez jött még, hogy elölről tekintve kopasz volt, hátulról viszont hosszú hajjal rendelkezett a mumifikált halott. Mindezekből Hawass már sejtette, hogy mégiscsak jelentős múmiáról van szó: biztosat azonban csak egy DNS vizsgálat és egy szerencsés felfedezést követően tudott mondani. Egy szerdai kairói sajtótájékoztatón viszont már száz százalékos bizonyosságról beszélt az egyiptomi régészeti hivatal vezetője, amikor bejelentette, hogy a vizsgált múmia nem másé, mint az ókori Egyiptom 18. dinasztiájának ötödik uralkodónőjéé, Hatsepszuté.
Némi bizonytalanság persze felmerült a vizsgálatok során: Hatsepszut múmiája mellett ugyanis találtak egy vékony testű, gyenge csontozatú múmiát is, akiről Hawass először azt feltételezte: ő lesz Egyiptom nemet-váltó uralkodónője. Csakhogy egy most megtalált kis doboz, amely Hatsepszut nevét viselte és amelyben az egykori uralkodónő belső szerveit tartósították, más következtetés levonására kényszerítette a régészeket. A dobozban ugyanis a belső szervek mellett találtak egy őrlőfogdarabot is, márpedig a testesebb múmia állkapcsából pontosan ez a fogdarab hiányzott. A CT-vizsgálatok azt is megmutatták, hogy a letört fogdarab pontosan illeszkedik az állkapocsban megmaradt részekhez.
Mindemellett azonban DNS vizsgálatot is végrehajtottak, amelyből kiderült, hogy a vizsgált múmia DNS mintája igen nagy hasonlóságot mutat Nefretiti DNS mintáival, akiről az egyiptológusok már régóta tudják, hogy Hatsepszut nagymamája volt. A Spiegel Online beszámolója szerint ugyanakkor Dietrich Wildung, a berlini Egyiptomi Múzeum igazgatója óvatosságra intett a többezeréves múmiák DNS vizsgálatainak eredménye kapcsán. Szerinte ugyanis a DNS vizsgálatok pontossága az ötven évnél idősebb leletek esetében ugyancsak kétségesnek tekinthető. Scott Woodward, a DNS vizsgálatot lebonyolító kutató az AP hírügynökségnek nyilatkozva elismerte: valóban igen nehéz feladat pontos eredményre jutni ilyen esetekben, ám a mostani vizsgálatnál viszonylag biztosak voltak a dolgukban.
Hatsepszutról Hawass és kollégái kiderítették, hogy minden bizonnyal cukorbajos lehetett és közel ötven évesen, májrákban halhatott meg. A 18. dinasztia uralkodónőjének persze nem volt egyszerű az élete: I. Thotmesz fáraó lányaként féltestvéréhez, a későbbi II. Thotmesz fáraóhoz ment férjül, akinek halálát követően már nem kívánta átadni az uralkodói széket mostohafiának.
Régensként uralkodott Egyiptom felett, és a róla készült ábrázolások sokat mondanak Hatsepszut ambícióiról. Szinte kivétel nélkül férfiként ábrázolják az uralkodónőt, szakállasan, csupasz mellkassal és jól kivehető módon mellek nélkül. Mostohafia azonban nem szívlelte különösebben Hatsepszutot, amiért sokáig nem hagyta trónra lépni: III. Thotmesz a díszes sírhelyéből eltávolíttatta Hatsepszut múmiáját, a sírkamrát kiürítettet és a múmiákat elrejtette.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=3&id=9614&PHPSESSID=bb81c0cf1a1f427f2043e3abb0f179be
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
202. Elküldve: 2007-06-05 11:40:08, Érdekességek innen-onnan
|
[38.] |
Kőkorszaki Big Brother
Ötzi-ről és a kőkorszaki emberekről az a kép él, hogy primitív emberek voltak, akiknek még nem sok érzékük volt a túléléshez. Egy német tévéműsor rámutatott arra, hogy elődeink igen komoly orvosi ismeretekkel rendelkeztek, a felhőkből is igen jól tudtak olvasni, és ők találták fel a rágógumit.
A primitív szó olyan negatív értelemmel bír a világ összes nyelvén, amely emberekre használva valamifajta alulfejlettséget, visszamaradottságot és kultúrálatlanságot takar. Ráadásul az emberek java része önkéntelenül is arra a kőkorszaki emberre asszociál, aki bunkóval a kezében járt, és nem túl magas intelligenciával volt megáldva. Legalábbis ez él a köztudatban.
A német ARD televízió munkatársai régészek közreműködésével olyan dokumentum-kalandfilmet készítettek, amely ennek éppen az ellenkezőjét bizonyította be a nézők számára.
Retro-szappanopera
A kőkorszaki Big Brother-nek elkeresztelt dokumentumfilmben két házaspár három-három gyerekkel, két egyedülálló férfi és egy idősebb asszony arra vállalkoztak önként, hogy a Bodensee környékén kőkorszaki körülmények között töltenek el pár hetet. A ruházat, az ételek, a lakókörülmények mind kőkorszakiak voltak – legalábbis amennyire azt a modern, elkényeztetett ember fizikuma megengedte.
Bár a résztvevők java része jó kézügyességgel volt megáldva, ráadásul kiváló mezőgazdasági ismereteik is voltak, sőt a természetes gyógymódokban is jártasnak mondták magukat, a dokumentumfilm forgatása közben rá kellett jönniük: Ötzi és társai jóval többet tudtak a természetről, mint azt a mai ember hinné.
"A kőkorszaki ember nagyon jól ismerte a természetet, és valószínűleg igen fejlett kézműves-kultúrája volt. Csak így tudott megélni." – mondta el a Die Welt című napilapnak Urs Leuzinger régész, a thurgau-i régészeti múzeum vezetője. A kétmillió eurós költségvetésű négyrészes film alapvető célja pedig pontosan az volt, hogy népszerű formába öntött tudományos módszerek segítségével mutassa be elődeink fejlett képességeit.
A retro-szappanopera szereplői egytől-egyig átérezték Ötzi nehézségeit: a hideget, az állandó nedvességet, az élelemszerzés bonyolultságát, egyedül talán a rá leselkedő veszélyeket nem élték át, amelyeket az Ötzit körülvevő állatvilág jelenthetett.
Erdei pajzsika a bélparaziták ellen
Miben is állt elődünk kiválósága? Nos a kőkorszaki ember nagyon jól ismerte használati eszközeinek anyagát. Minden egyes használati eszközéhez, a baltától kezdve az íjon át a fűzőig bezárólag olyan anyagokat használt fel, amelynek tulajdonságait jól ismerte, és amelyek leginkább megfeleltek a célnak.
Orvosi ismereteik is kiválónak bizonyultak: a kőkorszaki ember nagyon jól ismerte a kamillavirág, a csipkebogyó és a menta gyógyhatását, ahogy azzal is tisztában volt, hogy az erdei pajzsika miként hat a bélparazitákra. Erre utalt az, hogy tudósok már korábban több olyan kőkorszaki leletre bukkantak, amelyekből egyértelműen kimutatható volt a bélparazita jelenléte a kőkorszaki embernél, de a leletek mellett megtalálták a bélparazitákat elpusztító erdei pajzsika maradványait is.
Leuzinger arra is felhívta a figyelmet, hogy Ötzi minden bizonnyal a vérzést csillapító gombák hatásával is tisztában lehetett, ahogy a felhők és a szél járása is sokat mondott neki az időjárás változásáról. Ez utóbbira egyébként nagy szüksége lehetett a kőkorszaki embernek, mivel ruházata terén elég komoly hiányosságok mutatkoztak.
A nyersbőrből készült kabát és a szintén bőrből készült lábravaló nem lehetett túl meleg. A nyári vagy esős időszakban viszont inkább az lehetett a probléma, hogy Ötzi ruházata nem engedte át a levegőt. Ha egy-egy felhőszakadás elől nem tudott elbújni - mint azt a dokumentumfilm szereplői is tapasztalták - igen sok időbe telt, hogy kiszárítsák kőkorszaki ruháikat. Ahhoz pedig, hogy elkerüljék a megázást jól kellett olvasniuk a felhőkből.
Rágógumi feltalálói
Bár gyógyító ismeretei széleskörűek voltak, a fogápolás azért még Ötzi-éknek sem mehetett jól: erre utalnak a leletek, amelyeknél ugyan fogkő maradványokra egyáltalán nem leltek, de ennek oka a fogak gyors kopása volt. A fogkopás oka - a Die Welt írása szerint elsősorban abban keresendő, hogy a különféle növények megőrlésekor igen sok kőpor is az ételbe kerülhetett, ami nagymértékben hozzájárult a kőkorszaki ember fogainak fokozatos eltűnéséhez.
A rágóizmok erősítésére azonban már akkoriban is gondoltak elődeink: régészek sokáig tanácstalanul álltak az előtt, hogy vajon mire is használhatta a kőkorszaki ember azt az erős szilvanagyságú csomót, amelyet több helyütt is megtaláltak. Végül a kutatók rájöttek: a nyírfanedvből készült ragadós massza minden bizonnyal rágógumiként szolgált.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=3&id=9471&PHPSESSID=d2f69e407135c275d165569ebb72224d
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
201. Elküldve: 2007-06-01 20:58:22, Érdekességek innen-onnan
|
[39.] |
Én, á dehogy, távol álljon tőlem még a gondolat is!
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
| |
[előzmény: (200) he.za, 2007-06-01 20:57:03] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
he.za
Tagság: 2004-04-24 20:55:35 Tagszám: #10181 Hozzászólások: 3077 |
200. Elküldve: 2007-06-01 20:57:03, Érdekességek innen-onnan
|
[40.] |
Szerintem ne kisérletezz!
Ica
|
| [válaszok erre: #201] |
[előzmény: (199) ákosvári, 2007-06-01 20:49:59] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
199. Elküldve: 2007-06-01 20:49:59, Érdekességek innen-onnan
|
[41.] |
Képzeld egy észre nem vett, de beütött a betű ozta az egészet!
Bár most a tibetis topicon Balufáni és Zoé szövegét mosta össze, úgyhogy már semmi sem biztos!
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
| [válaszok erre: #200] |
[előzmény: (198) he.za, 2007-06-01 20:44:20] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
he.za
Tagság: 2004-04-24 20:55:35 Tagszám: #10181 Hozzászólások: 3077 |
198. Elküldve: 2007-06-01 20:44:20, Érdekességek innen-onnan
|
[42.] |
Most vissza jött minden!
miket tudsz te csinálni!
Ica
|
| [válaszok erre: #199] |
[előzmény: (197) ákosvári, 2007-06-01 19:51:54] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
197. Elküldve: 2007-06-01 19:51:54, Érdekességek innen-onnan
|
[43.] |
Bocsi, azt hiszem mégis nálam volt a probléma, mert javítottam a profilomnál az aláírásnál felhozott weboldal címeken és azóta jó! Most írj léágyszi, szerintem már jó lesz!
Bocs mégegyszer!!
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
| [válaszok erre: #198] |
[előzmény: (196) he.za, 2007-06-01 16:11:25] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
he.za
Tagság: 2004-04-24 20:55:35 Tagszám: #10181 Hozzászólások: 3077 |
196. Elküldve: 2007-06-01 16:11:25, Érdekességek innen-onnan
|
[44.] |
Az egyik fotóstopik is ezt csinálja!
Ica
|
| [válaszok erre: #197] |
[előzmény: (195) ákosvári, 2007-06-01 12:37:40] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
195. Elküldve: 2007-06-01 12:37:40, Érdekességek innen-onnan
|
[45.] |
Egyszerűen nem értem, mi van vele????
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
| [válaszok erre: #196] |
[előzmény: (194) he.za, 2007-06-01 12:05:10] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
he.za
Tagság: 2004-04-24 20:55:35 Tagszám: #10181 Hozzászólások: 3077 |
194. Elküldve: 2007-06-01 12:05:10, Érdekességek innen-onnan
|
[46.] |
A tegnapi hozzászólásom is eltünt!
Ica
|
| [válaszok erre: #195] |
[előzmény: (191) ákosvári, 2007-05-30 21:43:23] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
193. Elküldve: 2007-06-01 11:25:50, Érdekességek innen-onnan
|
[47.] |
Macska méretű patkányokkal küzd Florida
A vadvédelmi hatóságok mérgezett csalival próbálnak meg kiirtani egy patkánykolóniát Florida Keysben. A hatalmas afrikai patkányok akkorára nőnek, mint egy macska és veszélyeztetik a helyi élővilágot.
A harc két éve folyik és remélhetőleg a végéhez közeledik, mivel úgy tűnik, az eddigi irtóhadjárat sikeres volt. A gambiai hörcsögpatkányt (Cricetomys gambianus) egy egzotikus állatokat tenyésztő férfi hozta be az országba és kezdte szaporítani Grassy Key-ben, majd hagyta őket megszökni, még 8 évvel ezelőtt. A hatalmas patkányok az elhagyatott földnyelven szaporodni kezdtek, de szerencsére időben észrevették őket. Mivel ilyen még nem fordult elő máshol az USA-ban, ezért nem rendelkeztek semmilyen adattal arról, milyen mértékű veszélyforrást képviselhetnek az állatok.
Mivel azonban számos külföldi forrás írt róla, milyen károkat okoztak a patkányok Afrikában (Zimbabwéban például a dió- és a borsóültetvényeket tarolták le), ezért a hatóságok azonnal megkezdték a szervezett irtást. Félő volt ugyanis, hogy a 600 hektáros földnyelvről a floridai szárazföldre szabadulnak az állatok, annak pedig végzetes következményei lehettek volna a törékeny ökoszisztémára.
Florida amúgy is élen jár az invazív fajok számának tekintetében, mivel a tehetősebb polgárok rajonganak az egzotikus állatokért, majd amikor kényelmetlenné válnak, egyszerűen elengedik őket.
Így volt ez nemrég egy 2,5 méteres burmai piton esetében is, akinek gyomrában megtalálásakor etöbb veszélyeztetett kisemlőst (is) találtak; egyikükön még a természetvédők által felhelyezett rádió-jeladó is rajta volt.
A múlt héten a vadvédelmi hatóságok ezer, mérgezett mogyoróvaj, mandula és ánizs csalival telerakott csapdát álítottak fel a gambiai patkányok számára, melyek tetemeit boncolásra is elszállítják majd, mivel korábban az USA-ban volt már rá példa, hogy a prérikutyáknak átadták a himlő egy fajtáját. Emiatt még 2003-ban betiltották a gambiai patkány bevitelét az országba.
http://www.zoldmagazin.com/belso/gpatkany.html
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
he.za
Tagság: 2004-04-24 20:55:35 Tagszám: #10181 Hozzászólások: 3077 |
192. Elküldve: 2007-05-31 20:02:47, Érdekességek innen-onnan
|
[48.] |
Érdekes, hogy csak pár oldal ilyen lökött!
Ica
|
| |
[előzmény: (191) ákosvári, 2007-05-30 21:43:23] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
ákosvári
Tagság: 2006-05-19 10:27:38 Tagszám: #30721 Hozzászólások: 19394 |
191. Elküldve: 2007-05-30 21:43:23, Érdekességek innen-onnan
|
[49.] |
No és most meg ez???
Teljesen meg van szédülve a netboard!!!
JOMO&HONGCHA
TM PORTÁL - |
| [válaszok erre: #192 #194] |
[előzmény: (190) he.za, 2007-05-30 16:12:39] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
he.za
Tagság: 2004-04-24 20:55:35 Tagszám: #10181 Hozzászólások: 3077 |
190. Elküldve: 2007-05-30 16:12:39, Érdekességek innen-onnan
|
[50.] |
Miért kerűlt ide alulra a hozzászólásom???
Ica
|
| [válaszok erre: #191] |
[előzmény: (189) ákosvári, 2007-05-30 13:07:30] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Érdekességek innen-onnan (üzenet: 239, Hobbi) |
|
|
|
|