Az elmúlt hetekben többen jeleztek vételi nehézségeket az MTVA Eutelsat 9A műhold 52-es transzponderről vett jelben. A hiba elhárítása érdekében a szolgáltató konzorcium megtett minden lehetséges lépést. Ennek egyik eleme, hogy az elkövetkező hat hónapra (2013. június 17-ig) rendelkezésünkra bocsátottak egy teljes értékűen használható, formálisan tartalék transzpondert.
Ennek vételi adatai:
12206,98 MHz
polarizáció: horizontális (tehát ellentéte az üzemi 11766-nak)
a jelfeladás helye: Bátonyterenye, Magyarország (a 11766-ot Németországból adják fel)
DVB-S, QPSK, 3/4 FEC, 27500 MS/s
A multiplex tartalma azonos a 11766-on foghatóval.
A szolgáltatást bármely műsorterjesztő igénybe veheti, az nem kísérleti jellegű, hanem üzemi. Amennyiben továbbra is hibát észlelnétek a 11766 MHz-es SD multiplexünkben, akkor érdemes átállni erre az új frekvenciára, egyúttal jelezzétek felénk.
Akár időjárási tartaléknak is tökéletes megoldás lehet, hiszen Németország és Magyarország viszonylatában feladóoldali időjárási akadály egyidejűleg igen kis valószínűséggel fordulhat elő.
Sajnos a polarizáció nem azonos, így azt a fejállomásokon figyelembe kell venni.
Az új transzponder üzembeállása nem befolyásolja a régi transzponderek (11766 SD, 11958 HD) meglétét, azok továbbra is üzemelnek és elérhetőek.
Mindenkinek Kellemes Ünnepeket és Békés, Boldog Új Évet Kívánok!
Például azért - gondolom (de nem tudom a döntés tényleges okát) - mert a Duna World nagyon sok erdélyi és felvidéki hálózaton még nem érhető el. Sőt, a Duna fogható több európai (francia, olasz, német) kábelhálózatban, és a Duna World még nem. Idő, amig a csere megtörténik, vagy mindkettő elérhetővé válik.
Viszont csak a Duna World fogható a tengerentúlon.
Az analóg belföldi hálózaton pedig csak M1 van.
A fentiek eredője, hogy ezen a három csatornán együttesen lehet elérni a legnagyobb közönséget.
Ezek szerint a gyerekek és a fiatalok, továbbá a szüleik, nagyszüleik nem a köz része? Vagy azokat a műsorokat csak és kizárólag a fizetős kábelcsatornákon lehessen nézni?
Csak azt tudom mondani, hogy végre. A jövő záloga a gyerek. Amit kap, amit lát, ami körülveszi, az alakítja a személyiségét, és ezáltal az egész életét. Így a közmédiának véleményem szerint alapfeladata a gyerekek, fiatalok szórakoztatása, nevelése, élvezhető műsorokkal való kiszolgálása. Aki akarja, az szabadon választhatja az összes többi gyerekcsatornát. Sőt, így lesz teljes a kép, innen is valamennyi, onnan is valamennyi.
Nyáron teszteltük a közszolgálati 'A' multiplexet villamoson: 1, 2, 3, 4 vonalakon gyakorlatilag végig hibátlan.
Egy-egy apró szétesés, de nem zavaró: ajtónyitáskor a Combinón, csengetéskor a Ganz villamoson, illetve a Közgáz előtt az aluljáróban persze elment a vétel, ezzel szemben a Lánchíd alatt nem.
A Budaörs-Óbuda viszonylat autóban szintén hasonló eredményt mutat.
Nincs. Ahhoz a tévéképernyőt kellene kamerával felvenni, vagy a set top box HDMI kimenetét rögzíteni.
Nagyon leegyszerűsítve igazából a piros gomb megjelenése az érdekes és az, hogy megnyomva a távirányítón azt, megjelenik egy weboldalra hasonlító felület, amin szöveg, álló- és mozgókép lehet. A teszt pedig még ezen belül is nagyon egyszerűsített, ez nem olyan komplex és teljeskörű minőségi tartalmat nyújtó teszt, mint a pekingi olimpia volt DVB-T HD-n vagy az M3D nyáron. Kizárólag az alapfunkciók kipróbálására, demonstrálására szolgál és a rendszerkompatibilitást lehet vele ellenőrizni.
Igen. Többek között a németek, franciák és csehek is használják már, várhatóan el fog terjedni Európában.
Az új tévékészülékek egy része gyárilag tudja (legfeljebb nem érhető el magyar régiókód kiválasztása esetén), tehát érdemes német vagy francia régióra átállni és úgy megpróbálni.
Mostanában nem néztem, de régebben többször futtattam egymás mellett USB vevővel a műholdas és a DVB-T forrás jelét, azonos csatornákat összehasonlítva. Akkor nem láttam telítettségben különbséget (azonos monitor, kicsinyített kép).
Természetesen az MPEG-2 vs. MPEG-4, illetve a statisztikus multiplexer számára rendelkezésre álló pool eltérő mérete miatt más a végeredmény.
Szerintem - szubjektív vélemény - a DVB-T Duna World jobb minőségű, mint a Eutelsat 9A (11766 MHz) Duna World SD.
Ezerszer le lett írva, ki lett beszélve ezen a fórumon, hogy egy 2009-es nyílt közbeszerzési eljárás eredménye a jelenlegi állapot.
Az eljárást a Magyar Telekom Nyrt - Eutelsat SA és Evision Kft alkotta konzorcium nyerte meg, az ajánlatot a keleti 9 fokra adták. Indult rajta a Telenor is(nyugati 1 fokkal), de értelemszerűen a nyertes ajánlattevővel lett megkötve a szerződés. A kiírásban nem a meglévő DTH antennák irányultsága (száma) volt a szempont, mert nem volt cél a egyik DTH szolgáltató támogatása sem. A Hello HD jelenleg szerencsés, de ugyanígy az lehetett volna bármelyik másik cég (kivétel a T-Home, mert az Amos pán-európai lefedettsége nem megfelelő), ha hasonló módon konzorciumban indul. Ha a Telenor nyert volna, akkor most a UPC Direct előfizetők örülnének, illetve egyes Digi felhasználók is.
De miután a magyar DTH műsorterjesztőknek kötelező a közszolgálati csatornák továbbítása, a UPC Directnek üzleti érdeke, így mindenki láthatja, nézheti mind a négy csatornát. T-Home esetén M1 HD és M2 HD is van, UPC Direct esetén csak M1 HD. Keleti 9 fokon mind a négy csatorna HD, ráadásul ingyenesen. Bárki eldöntheti, hogy milyen szolgáltatást és melyik műholdról szeretne igénybe venni, milyen anyagi feltételek mellett. Ha valakinek hiányzik az M2 HD, Duna HD vagy a Duna World HD és azt mindenképpen a meglévő műholdpozícióból szeretné fogni, akkor a szolgáltatójánál érdemes jelezni. Nekik üzletileg akkor éri meg egy új csatorna beillesztése, ha van igény rá.
Egyébként nem nagy történet egy többfejes antenna vagy két parabola felszerelése, ha valaki igényli a keleti 9 fokról a négy jó minőségű HD változatot is, de ugyanakkor valamiért ragaszkodik a Digi, UPC vagy T-Home csomagjához, csatornakínálatához.
Sőt, nagyon sok esetben elegendő a meglévő MPEG-4 HD tuneres tévé antennabemenetére egy szoba, vagy ablakantenna rákötése (DVB-T vétel), a jobb minőségű vétel érdekében.
Gerecse-Dorog-Tatabánya digitális frekvenciacsere november 6-án
2012. november 6-án 10 és 16 óra között frekvenciacserék miatt a MinDigTV szolgáltatás (M1, M2, Duna, Duna World digitális földfelszíni műsorszórása, továbbá a Kossuth, Petőfi és Bartók rádiók digitális műsorszórása) szünetelnek a fenti vételkörzetekben, ez idő alatt egyik digitális csatorna sem lesz fogható. A közszolgálati műsorokat sugárzó ún. „A” multiplex csatornája 64-ről (818MHz) a 26-os (514MHz) csatornára változik. A szolgáltatások várhatóan 16 óra után indulnak újra az új frekvencián, emiatt szükség lehet a készülékek (vevődekóderek, egyes MPEG-4 tuneres televíziók) újrahangolására.
A kisugárzott teljesítmény Gerecse körzetben az új frekvencián alacsonyabb lesz, ezért az adó lefedettségi területe kismértékben csökken. A teljesítménycsökkenés miatt előfordulhat, hogy néhány, az adókörzet határán fekvő település esetében a digitális földfelszíni adások vételéhez át kell állni más adó vételére (pl. Kab-hegy, Budapest, Győr, Nagy-Hideg-hegy, Dorog, Zirc). Ehhez a vevőantennát át kell forgatni a további vételt biztosító digitális adó irányába és ezt követően újra kell hangolni a vevőkészüléket.
Nem hülyeség. Ha nincs annyi tartalom (csatorna), akkor kiválóan használható egy robosztus moduláció, lásd nyári M3D. Ott 16QAM és 1/2 FEC volt a 64QAM és 3/4 FEC helyett. Töredéke adóteljesítménnyel kb. azonos területet látott el, kiváló beltéri vétellel. Ez vidéken tökéletes megoldás lehet az eleve kis teljesítményű adóengedélyek kompenzálására. Pláne QPSK modulációval...
A helyi tévéknek általában nem érdeke átsugározni a szomszéd városba (kölcsönösen).