Regisztrál :: Profil :: Beállítás :: Tagok :: Szavazógép :: Csoportok :: Segítség Vissza :: Főoldal 
 Hozzászólások: 9466633/31 Témák: 19062 Tagok: 112926 Legújabb tag: coreballcore1 Online: (163/0
 Név: Jelszó:  Eltárol  Elfelejtette jelszavát?
    / 1 
Lista: 
Kép:
Smile:
  
 Találatok száma: 2 üzenet

tigergely


Tagság: 2006-01-04 04:07:52
Tagszám: #25336
Hozzászólások: 2
38. Elküldve: 2006-01-04 12:36:36 [1.]

Kedves Adlez!

Egyes élő kultúrát tartalmazó szerekről sokan mondják, hogy a hatásuk bizonyos idő elteltével csökken vagy megszűnik, ennek oka számomra nem teljesesen tisztázott. Azonban az enzimekre tudtommal ez nem igaz. Tapasztalatból beszélve viszont azt tudom mondani, hogy az igaz, hogy a dolog egyfelől halmozódik, vagyis amig egy tejes gyomorrontást nem hever ki a szervezeted, és nem pihen 1-2 napot, sokkal kisebb adagra is hevesebben reagál legközelebb. De olyankor minden másra is, nálam pl. minimális alkoholnak is rosszullét olyankor a vége. Másfelől az enzim tabletták általában nekem inkább úgy működnek, hogy pl. minden enzim tabletta negyedére csökkenti a tüneteket, vagyis 1-2 enzim tablettával már nagyjából elfogadható szintre lehet nyomni egy eretnek tortazabálás utáni vezeklést is, mert így csak egy kisebb felfújódást okoz, mást nem. :) De mondom, hogy ez nálam van így, szerintem a legtöbb embernél ez sokkal jobb.

A laktóz mentes termékekkel tabletták nélkül én sem boldogulok. Az általam használt probiotikus tablettával viszont 2-3 deci laktóz mentes tejet, pár evőkanál laktóz mentes tejfölt, minden kemény sajtot és a félkemény sajtok nagy részét (óvatosan :) ) gyakorlatilag minden tünet nélkül tudom fogyasztani. Vagyis főzni majdnem normálisan lehet velük.

Azzal nem vitatkozok, hogy cöliákiával párosítva még keservesebb a helyzet, azzal viszont igen, hogy a laktózt mindig feltüntetnék. Minden héten döbbenetes dolgokban fedezek fel laktózt, legutóbb egy egzotikus "kávé krémes" teában találtam...

Az, hogy az adott táplálék szőlőcukor tartalmától bajod lett, az szinte kizárt. - érdekelne a link ahol olvastad - Ugyanis a szőlőcukor vagyis glükóz az anyagcsere folyamatok alapja, átalakulás nélkül szívódik fel a bélből is, szinte minden szénhidrát és zsír a szervezetben szőlőcukorrá bomlik le, majd ilyen formában nyerhető belőle az energia. A laktózhoz mindössze annyi köze van, hogy a laktóz diszacharidja tulajdonképpen pont egy molekula glükóz és egy molekula galaktóz glikozidkötéssel való összekapcsolódásából áll. A monoszacharidok már átjutnak a bélfalon, így a glükóz már közvetlenül, a galaktóz a májban glükózzá alakulva hasznosítható. Meggyőződésem, hogy az adott termék tartalmazott egy kevés laktózt is és attól voltak a tünetek.

A gluténról már sokkal kevesebb információm és tapasztalatom van, de mivel az nem csak enzimhiány, vagyis nem a lebontás rendellenessége hanem konkrét allergia, így sokkal nehezebb a helyzet... én úgy tudom, hogy arra nincs más út mint a diéta. Ráadásul sokkal komolyabb károsodást okoz, ha véletlenül lisztes terméket eszel, vagy egyszerűen besokallsz és elkezdesz nassolni.

tigergely



Téma: Laktóz intolerancia Fórum: Egészség
[előzmény: (37) Adlez, 2006-01-04 08:52:19]
Zöldfülű
tigergely adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


tigergely


Tagság: 2006-01-04 04:07:52
Tagszám: #25336
Hozzászólások: 2
36. Elküldve: 2006-01-04 04:11:18 [2.]

Sziasztok!

Kb. 10 éve élek genetikai eredetű laktóz érzékenységgel. Én a szélsőségesen érzékenyek csoportjába tartozom, 0.1-0.2g tejcukor elfogyasztása is kiváltja tüneteket. (= 1 deci „_Laktóz mentes_ tej” !!) Mivel az én esetem elég súlyos, kipróbáltam sok fajta európai és amerikai enzim és probiotikus készítményt. Orvosbiológiai mérnökként ez szakmába is vág nálam, sok tapasztalatot sikerült összeszednem, magam is rendszeresen hozok néhány fajtát Amerikából saját magam és a tejérzékeny ismerőseim számára.

Elméletben itthon a népesség 15%-a érintett valamilyen szinten, ennek ellenére csak mostanában kezdenek ezzel foglalkozni az élelmiszer gyártók, jól használható enzim és probiotikus készítmények pedig szinte alig kaphatóak. Az itthon helyenként előforduló Lactrase a maga tablettánkénti 2000FCC enzim koncentrációjával pl. az én esetemben semmire nem elég, ehhez képest méreg drága. 100 tabletta 4500 Ft ha már elmúlt 18 éves az ember.

Az én általam használt amerikai enzim tabletták egységára ennek kb. _kevesebb mint fele_. Aki nem ismerné ezeket, annak dióhéjban azt érdemes tudni róla, hogy ez a készítmény gyakorlatilag pont azt az enzimet tartalmazza, mely a laktóz diszacharidját monoszacharidokra bontja. Tejcukor érzékenyeknél ezt az enzimet nem termeli a bél nyálkahártya, emiatt a tejcukor egy savas erjedés útján bomlik le, ez okozza a tüneteket. Az enzim tablettát lehetőleg étkezés előtt kell bevenni, de az én tapasztalataim szerint, ha a tej tartalmú termék elfogyasztása után az első tünetek megjelenésével együtt még 1 órán belül beveszi az ember, akkor is nagyon sokat segít. Az adagolása mindenkinél eltérő, én 1-2 db 9000FCC-s tablettával, már szinte mindent meg tudok enni, ez kb. 80-100 Ft-ot jelent.

Egy másik megoldás, amit én az előbbivel együtt alkalmazok, azok a probiotikus készítmények. Ezek tabletta formájában tartalmaznak lactobacillus kultúrát, vagyis ahhoz hasonló baktériumokat, amelyek a joghurtban is lebontják a laktózt. Ennek napi szedése azt eredményezi, hogy a bélfóra sokkal könnyebben birkózik meg mindennemű tejtermékkel. Tapasztalataim szerint napi 1-2 tabletta a nagy átlagnál végleg megszüntet minden tejcukor emésztési panaszt, de a hozzám hasonló ritka, extrém tejérzékenyeknél is megközelítőleg 4-szeresére emeli a komoly tünetek nélkül elfogyasztható tejcukor mennyiségét. Ráadásul ha nem is szüntet meg mindent, akkor is az egyébként 1-2 napig elhúzódó hasgörcsök, hasmenés stb. pár óra alatt lezajlanak. Az ilyen jellegű tabletták ára hosszú távra, folyamatos szedésre naponta kb. 80-100 Ft körül van.

Mindezek után az a kérdésem, hogy mekkora érdeklődés volna rá, ha többet hoznék legközelebb? Ha többet hozok, talán még ennél is olcsóbb mindenkinek. Egyéb kérdésekkel, és ha érdekel amiről írtam küldj bátran egy e-mailt: [email protected]

Az is érdekelne, hogy ismertek-e más elérhető megoldást a problémára? Hasonló készítmények stb? Mik a tapasztalataitok? Ti mit tesztek azon kívül, hogy egyszerűen mindent „gyanúsnak” nyilvánítotok ami nem tökéletesen natúr kaja? Amikor először jelentkeztek nálam a tünetek, még annyira szervezetlen volt a hazai tejérzékeny közösség, hogy egyedül derítettem ki mindent, így ma nem vagyok tisztában azzal, hogy ma hol tartunk…

tigergely


Téma: Laktóz intolerancia Fórum: Egészség
[válaszok erre: #37]
Zöldfülű
tigergely adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   
 Találatok száma: 2
    / 1 
Lista: 
Kép:
Smile:
  
Az oldal 0.0054240226745605 másodperc alatt generálódott.

  Cégadatok  |   Felhasználási feltételek  |   Adatvédelem  |   Általános Fórum Szabályzat  |   Médiaajánlat  |   Segítség
  Netboard Bt. © 2001-2013. E-mail