Érdekesek ezek az SFN adóhálózatok...ma délután a békéscsabai adótól kb. 20km-re mértem egy antennát, aminél arra panaszkodtak, hogy a HD adások akadnak ill. egy hevesebb esőben ki is esnek. Az antennát kb. 1,5 éve hivatalos antenna szerelő cég embere telepítette (akiket rá 2 hónapjára kihívtak ugyanerre a hibára és nem tudtak vele mit kezdeni) - én nem vagyok az, csak egy "kontár" hobbista - de az első észrevétel, hogy fehér kábel (UNION tri-shield) a tetőn kívül (két kint eltöltött nyár után kirepedve a külső köpeny - bravó) - de nem ide szeretnék kilyukadni, hanem kint az antennán mérve már spektrum képen is látszik, hogy 3-4dB-lel alacsonyabb az UHF23 (A MUX) a többi csatornánál (adók azonos teljesítményűek), BER 10E-4 nagyságrendű az A MUX-nál, a többinél 10E-7. Próbáltam az antennán állítani és ekkor azt tapasztaltam, hogy ki kell fordulnom az adó irányából, csak akkor emelkedik a BER, viszont a többi csatornánál elkezdett csökkenni a jelszinttel együtt. Mivel a környéket ismerem, ill. az antenna fordításának irányából kikövetkeztettem, az azonos frekvencián üzemelő a vételi helyről kb. 40° szög eltéréssel látszó szentesi adó a zavar forrása. Nem volt mit tenni, odébb kellett rakni az antennát a tetőn - a házigazda segítségével az árbócnak használt kb. 2m-es vascsövet alig fél óra alatt áttelepítettük, az új helyen - 5 m-rel arrább már a spektrum képen is látszott, hogy jó munkát végeztünk, a vártnak megfelelően BER is megjavult. Ha valaki emlékszik, az első időszakban publikált lefedettségi térképeken még szépen látszottak az SFN hálózatok számított interferencia zónái, ezeket szépen elmosták. http://mindigtv.hu/files/tiny_mce/Image/lefedettsegik/DVB-T-2015-06-web.jpg - bár egy közös térképen ezt hogy is adhatnák meg, mert az alkalmazott csatornák hullámhosszának függvényében az egyes MUX-oknál más-más területre fog esni az interferencia zóna.
A kirepedt fehér kábelt nem akartam a rendszerbe hagyni (bejön a tél és én fogok csuklani), ezért saját készletből kihúztam 5m fekete kültéri kábelt, ami padlás térben hozzá lett F toldóval toldva a fehér kábelhez - kevesebb veszteséget okoz egy jó toldás, mint egy kirepedt, beázott kábel üdv EnJoe
Miért ne lenne normális? - hiszen 100%-os a jelminőség. A DVB-C vevők kb. 45...80dBuV közötti jelszintet igényelnek az RF bemenetükön. A szolgáltatók ÁSZF-ében megnézhető, hogy háztartásonként mekkora minimális jelszintet vállalnak az átadási ponton (utcán lévő leágazón, társasházi elosztó szekrényben), ez a jelszint mire odaér a készülékhez kábelhossz függvényében ill. az elosztókon még csökken is.
Pár napja néztem egy STB-t (nem ezt a típust, de a T hálózatán), kb. 20% jelszintnél kezdett szétesni a kép - egy ismerősnél rossz kábelcsatlakozást javítottam
Simplitv vevő nem tudja a HE-AAC hangrendszert (nem vették meg a license-t), így olcsóbb lett a vevő. Kártya nem kell hozzá, mert már be van építve a csip a vevőbe ill. a CAM modulba, így nincs kártya díj, csak az adott típusú eszközt kell megvásárolni és az eszközön lévő számot (mint a kártya szám) regisztrálni.
Hogy idehaza ritkák és drágábbak a DVB-T2 tunerrel épített TV-k, csak kereskedelmi fogás, a raktáron lévő DVB-T tuneres TV-k nem fogynának.
üdv EnJoe
DVB-C-n jön HD műsor?
A tunernak tudni kel az MPEG-4-et, vagy elég az MPEG-2 is? A kódolt adók Conaxosak
- Budapesti központi fejállomás által ellátott régióban igen (de kódolt).
- MPEG4
- Conax chipset párosítással - csak a szolgáltató által kiadott vevő/kártya páros működik (többnyire ) - T-nél már nem lehet új előfizetést kötni DVB-C szolgáltatásra
Idézet:
Tud valaki olyan OLCSÓ alap vevőt, amin a T-Home digitális kábel TV-hez jó (az ingyen Humax nem érdekel). Elég ha a kódolatlan adók jönnek.
Ki kell próbálni - gondolom lakótelep - ha van rálátásod az adóra vagy stabil verődött jeled, akkor lesz vétel. Van egy ismerősöm, akinek hasonló távolságból a szobában nincs stabil vétele, de a konyhában igen...szobaantenna a konyhaszekrény tetején és koax-szal be van a jel vezetve a TV-hez (lakótelep közepe társasház 3. emelet). Előfizetői kártya nélkül is le tudod tesztelni, melyik MUX milyen minőséggel vehető nálad.
"fgabor87", nálad valami jelminőség probléma lesz - ami nem szabványos az a 256QAM-es csatik, de csak az SR eltérése miatt. Gyakorlatilag az alacsonyabb SR miatt kisebb az adott multiplexek sávszélessége. Ami TV-vel eddig dolgom volt, ha tudta a DVB-C, akkor "megette" ezeket a MUX-okat is, igaz valami csak manuális hangolással. Melyek ezek? - 434, 442, 450 - biztos ilyen...
(az UHF-et nem tudom, mert itt a szegedi körzetben az nincs a hálózaton). Ami még gyakori hiba szokott lenni, DVB-C érzékeny a "kábelezésre", ez nálad rendben van - úgy tudom.
Alap programcsomaggal is kb. 30 csatornának kell jönnie. Ami nem szabványos a T-nél, hogy 256 QAM-nél is 6.875 Msps szimbólumsebességet használ. (szabvány a 6.952 Msps)...nem tudom ezt vakkereséskor kezeli-e minden vevő. Mi van meg és mi hiányzik? - pl: közszolgálati csatornák streamje 170 MHz-en van (64 QAM 6.875 Msps), az alap csomag csatornái 370 MHz - 466 MHz tartományban (itt van 64 ill. 256 QAM is), a családi csomag csatornái az UHF tartományban.
"T" már nem értékesíti a DVB-C szolgáltatást, így tőle STB-t és kártyát már nem lehet bérelni, de az analóg helyett "kinyitotta" a DVB-C csatornák egy részét. Megoldás lehet egy lapos TV, ami tudja a DVB-C rendszert (mpeg2), de akinek még nincs ilyen, kell a DVB-C STB. Hogy mit lehet kezdeni ezekkel a régi STB-kel, pl. a GCR-300CX-en van RS232 port + a neten fellelhető hozzá a gyári szoftver + némi ismertető a szoftver cseréhez és kapunk egy CSAK FTA-hoz használható mpeg2 rendszerű DVB-C vevőt. A kártyaolvasó nem fog működni, de nekem meglepetés volt, hogy a box beépített RF modulátorral rendelkezik, amit a szolgáltatói szoftverben egyszerűen letiltottak. Ha vásárláson töröd a fejed, nem javaslom a típust, mert régiek és elég sok már tápegység hibás...
üdv EnJoe
OFF : A "fórum" az aktív csak az Újvidéki Rádió téma nem...
Közben ránéztem a frekvenciára, valóban...szinte semmi vízszintesen szerelt antennával, ellenben függőleges polárban jön...sőt a 99,3 és a 101,1 is V polárral jön...a 88,9-et nem tudom...helyi adó miatt nem veszem...91,5 továbbra is H-ban jön.
A megoldás lehet még Siófok vétele, anno az 1990-es évek elején tapasztaltam, hogy lent a parton (a kempingben) az analóg adás a siófoki átjátszóról jobban volt vehető, mint a kabhegyi nagyadóról...
Egy hiba, Győr az MTV2 adásának sugárzását nem 1992-ben kezdte meg, hanem a 1970-es évek végén. Ha már történelem, megemlíthetem, hogy az első EMV által kifejlesztett és legyártott 4 kW-os KF modulált színes adó (1969 - 1975 között Budapesten üzemelt az UHF24 Magyar Televízió 2.) lett áttelepítve Győrbe, ahol a szabadhegyi adótoronyban 1992-ig, azaz a új 20kW-os adó üzembe helyezéséig tartalék adó nélkül üzemelt. Az adóberendezés a diósdi Rádió és Televíziómúzeumban megtekinthető.
üdv EnJoe
A DVB-C szolgáltatás már elindult...2006-ban anno T-Kábel. A szolgáltatás azóta is folyamatos, csak most az "adott" csatornákról levették a titkosítást ill. egyes multiplexek kijátszási frekvenciáját megváltoztatták. Ha nálad ezek akadoznak, akkor az adott előfizetői végponton nem teljesülnek az ÁSZF-ben vállalt minimális jelszolgáltatási paraméterek. Lehetőség -> NMHH bejelentés -> kijönnek mérnek (szolgáltatóval közösen) -> ha nem megfelelőek a paraméterek, van a szolgáltatónak 72 órája ezt javítani...ha nem sikerül, megy a "bünti" (NMHH-nál ez nem új szolgáltatás, így egy területi kis főnök nem beszélhet össze-vissza).