Akkor ebbe a fórumba is leírom, hogy egy kicsit hűtsem az indulatokat:
Az analóg hálózatot (m1, TV2, RTL Klub van ugye rajta) 2011. december 31-ig kell lekapcsolni. Addig még bő 3 év van hátra.
A bő (boáá) 3 év alatt a készülékek ára rohamosan csökken, miközben tudásuk nő.
Az MPEG-2 kísérleti adás nevében benne van az a karaktersorozat, hogy "kísérleti". Senki sem mondta, hogy ez lesz az, ami. Így az óvatosabbja nem is invesztált sokat ilyen vevőberendezésekbe.
Az MPEG-4 logikus választás volt. Az MPEG-2, főként HD adásokhoz ma már nem számít elég korszerűnek, leginkább a sávszélesség kihasználása miatt. Másrészről meg jönnek az újabb és újabb technológiai megoldások. Van már DVB-T2 is, de annak kifejlődését és elterjedését meg már nem várhatjuk meg.
Azokban a lapos tévékészülékekben, amelyeket eddig forgalmaztak, - ha volt - valóban MPEG-2 DVB-T dekódoló egység volt. De már most vásárolhatók MPEG-4-et "ismerő" HD-Ready készülékek. De erre megintcsak van jó 3 év.
Ezenkívül az AH prémiumszolgáltatásaira (értsd: kódolt adások) biztosan lesznek bérelhető készülékek is.
Az óvatosságra meg most is van lehetőség: aki nem akar még vásárolni, annak nem is kell - legalábbis 2011 végéig. Addig nyugodtan nézheti tovább azt, amit eddig is (a három földi országos adást, meg a helyieket).
2011-ig meg még nagyon sok víz lefolyik a lefolyón.
Nosza, vágjunk bele; kérdés lenne bőven.
Főleg azóta, mióta a Magyarországon a többéves Mpeg-2 kísérletezés után egy hatóság úgy dönt, hogy nem támogat mást csak az Mpeg-4 tömörítést.
mivel a hatóság a tenderkiírásban egyértelműen ezt a korszerűbb, technológiát támogatta
Európában hány országban van még ilyen hatóság aki csak Mpeg-4 -t. Támogat ? ?
A MindenholDigiTv célja; hogy még egy kb. 30cm-es bot antennával is -a lefedett területen- bár hol, a választott csatorna, nézhető legyen, Pl. az autóban. (Nyáron alkalmam volt megtapasztalni ezt Berlinben ) De náluk Mpeg-2 van!
Ki gyárt ilyen DvB-T mobil készüléket ami Mpeg-4-ben működik ? Rövid a válasz: Senki. (csak mpeg-2 van 12 V.-os)
Ugyan ekkor láttam DvB-T készüléket (mpeg-2) már 10-15.- Euró-ért is.
Mennyibe kerül az Mpeg-4 készülék ? (jelenleg is még közelebb van a 100.- Euróhoz)
Egy ilyen kiadásra kényszeríteni az ország negyed részét akik még a faerezetű kávás készülékre kapják a kötelező; m1, Tv2, rtlklub. adókat? (kötelező, mert nem jön más Neki.)
vagy integrált televíziókészülékre van szükség, beépített DVB-T MPEG-4 tunerrel.
Tudomásom szerint az LCD és Plasma készülékekben,- ha van- mpeg-2 van beépítve.
Kapható ez a készülék ? Ára ?
De a kételyeket most mindjárt szeretném eloszlatni; a kérdések tőlem kifejezetten rosszindulatúak. !
Valahogy tart az ember már attól, hogy beruház, és később derül ki, hogy igazából nem is volt erre sem olyan nagy szükség. (Lásd Völgyhíd)
-----------------------------------
Comag sl35 (E1) parallel F. Comag sl35 1ci+
A mai pontos idő => http://www.
A Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Antenna Hungária aláírta a digitális földfelszíni televízió- és rádióműsor-szóró hálózatok üzemeltetési jogosultságára vonatkozó szerződéseket
A mai napon a Nemzeti Hírközlési Hatóság nevében Pataki Dániel, elnök, az Antenna Hungária Zrt. nevében pedig Jean-Francois Fenech vezérigazgató, Dr. Bánkuti Erzsébet és Kárpáti Rudolf ágazatvezetők írták alá a digitális földfelszíni televízió- és rádióműsor-szóró hálózatok üzemeltetési jogosultságára vonatkozó hatósági szerződéseket. A MinDigTV elnevezésű digitális televíziós szolgáltatás csaknem 60 százalékos lefedettséggel már decembertől elérhető lesz, túlnyomó részt előfizetési díj nélkül vehető csatornákkal.
Az Európai Unióban – és így Magyarországon is – az a célkitűzés, hogy a földfelszíni analóg televíziós műsorszórást legkésőbb 2011 végéig a digitális váltsa fel. A rádiózás területén Magyarországon a digitális átállás tervezett időpontja 2014 vége, amennyiben addigra a rádiós hálózat lefedettsége, valamint a digitális rádió vevőberendezések elterjedtsége a lakosság körében eléri az előírt szintet.
A Nemzeti Hírközlési Hatóság 2008 tavaszán írt ki pályázatot öt földfelszíni digitális televízió- és egy földfelszíni digitális rádióműsor-szóró hálózat üzemeltetésére és mindkét pályázatot az Antenna Hungária nyerte meg.
A két különálló pályázaton az Antenna Hungária 5 televíziós és egy rádiós multiplex 12 évre szóló üzemeltetési jogosultságát nyerte el. Ezek közül az AH a rádiós multiplexen, valamint az „A” és a „C” televíziós multiplexen és a mobil-televíziózásra szolgáló „B”-n még az idei évben elkezdi a műsorszórást, a „D” és „E” multiplexeken pedig a jelenlegi analóg földfelszíni sugárzás 2011-es leállítása után indíthatja majd be a szolgáltatást. A DVB-T televíziós multiplexek a hálózat teljes kiépítése után a lakosság 96 százalékát érik el, a rádió esetében ez 94 százalék lesz.
„A földfelszíni digitális televíziózás beindulása a reményeink szerint erősíti a versenyt és bővíti, színesíti a kínálatot a televíziós és a rádiós piacon, egyben hozzájárul ahhoz, hogy a magyar háztartások azon mintegy 20-25 százaléka, amely jelenleg csak szoba- vagy tetőantennával néz televíziót, a jövőben jobb minőségben, a mainál sokkal változatosabb műsorkínálathoz juthasson hozzá” – hangsúlyozta Pataki Dániel, az NHH elnöke.
Az AH azért nyerte meg a pályázatokat, mert a versenytársaknál kedvezőbb közszolgálati műsorszórási díjat ajánlott, a hálózatok kiépítése és a lakossági elérés vonatkozásában pedig jóval kedvezőbb ütemezést vállalt.
„Az Antenna Hungária felkészült a digitális hálózatok gyors ütemű kiépítését illetően. A pályázatok megnyerésében nagy szerepe volt a rendelkezésünkre álló infrastruktúránknak, a felkészült szakembergárdánknak, valamint a TDF Csoport több évtizedes tapasztalatának az analóg és digitális műsorszóró hálózatok kiépítése és üzemeltetése terén” - hangsúlyozta Jean-Francois Fenech, az Antenna Hungária vezérigazgatója.
Hálózatok kiépítése
Az AH intenzív hálózatkiépítésének költsége nagyságrendileg 25 milliárd forint lesz a következő 4-5 év során. A magyar állam és az NHH előírásai alapján az Antenna Hungária annak érdekében, hogy a digitális televíziós sugárzást megkezdhesse, csaknem az összes műsorszóró antennarendszer rekonstrukcióját elvégzi.
A digitális televízió (DVB-T), rádió és mobil-televíziós szolgáltatások várhatóan idén decemberben indulnak el. A DVB-T lakossági lefedettsége 2008-ban közel 60%-os lesz, három telephellyel (Budapest, Szentes, Kabhegy). A hálózat 2009-ben újabb 8 telephellyel bővül, a lefedettség 88%-os lesz, ezzel a digitális hálózat már meghaladja a jelenlegi analóg országos kereskedelmi csatornák 86%-os lefedettségét. A hálózat 2010 végére eléri a 95%-os lefedettséget.
A mobil-televíziós (DVB-H) szolgáltatás 2008-ban Budapesten és környékén indul el (16%-os lefedettség), 2009 végére további 7 nagyvárosban, valamint a Balaton környékén is elérhető lesz a szolgáltatás, így a lefedettség 30%-os lesz, mely 2012-re 50%-ra emelkedik. A DAB+ digitális rádiós szolgáltatás lakossági lefedettsége három budapesti telephellyel már idén eléri a 31%-ot, jövőre 44%-ra emelkedik, a teljes kiépítésre 2013-ig kerül sor.
MinDigTV, az új digitális televíziós szolgáltatás
Az új szolgáltatás elnevezése MinDigTV lesz. A szolgáltatás túlnyomó részt előfizetési díj nélkül lesz elérhető. Az előfizetési díj nélkül elérhető csatornák száma nagy valószínűséggel már az induláskor jelentősen emelkedhet a mostani analóg földfelszíni platform három adásához képest.
A közszolgálati csatornák, az m1, m2, Duna TV biztosan a kínálat részét képezik, szándékuk szerint HD felbontásban. Az RTL Klub és a TV2 60 napon belül dönthet arról, hogy megjelenik-e az új szolgáltatás kínálatában. A jelenleg előkészítés alatt álló új Médiatörvény elősegítheti új, előfizetési díj nélküli tartalmak megjelenését a digitális földfelszíni platformon, szélesebb kínálatot biztosítva a DVB-T nézőinek.
Az ATV, Hír TV kódolt adása szerepelni fog a kínálatban, de még nem született döntés a részleteket illetően. Új, előfizetési díj nélkül elérhető tartalom is meg fog jelenni a szolgáltatás kínálatában: két televíziós csoport adott eddig szándéknyilatkozatot arról, hogy szeretne felkerülni az új digitális platformra, mint új, szabadon fogható csatorna. A szolgáltatás tartalmazni fogja a Magyar Rádió közszolgálati adásait (MR1, MR2, MR3), valamint a közműsor-szolgáltató Katolikus Rádió műsorát.
Az Antenna Hungária 1999 óta MPEG-2 tömörítési eljárással folytatta a földfelszíni digitális televíziós kísérleteit, ám pályázatában az MPEG-4-es kódolást választotta, mivel a hatóság a tenderkiírásban egyértelműen ezt a korszerűbb, hatékonyabb technológiát támogatta és ezáltal multiplexenként akár 8-12 SD csatorna (vagy 3 HD csatorna) átvitele lehetséges. A meglevő tető- vagy szobaantennák többsége alkalmas lesz a DVB-T jelek vételére, ezen túlmenően az adások vételéhez egy jelátalakító berendezésre (set-top-box) vagy integrált televíziókészülékre van szükség, beépített DVB-T MPEG-4 tunerrel. Számos set-top-box márka, típus és modell lesz a kínálatban, az eszközök beszerzése történhet közvetlen vásárlással vagy részletfizetéses konstrukció keretében. A vevőkészülékeket a lakosság a kiskereskedelmi hálózatokban vásárolhatja majd meg. A televíziós szolgáltatás már az induláskor tartalmazni fogja az elektronikus műsorújságot (EPG).
Mobiltelevízió, digitális rádió
A mobil-televíziós szolgáltatásokat az Antenna Hungária a mobilszolgáltatókkal együttműködésben kívánja bevezetni, a 16-20 csatornát tartalmazó szolgáltatás az AH-val szerződő mobilszolgáltatók kínálatában nagy valószínűséggel előfizetési díj fejében lesz elérhető, szintén idén decembertől. A rádiós szolgáltatásnál az AH szintén a korszerűbb DAB+ tömörítési eljárást választotta, ezzel akár 16-18 csatorna műsora juttatható el a hallgatókhoz. A szolgáltatás a Magyar Rádió közszolgálati adásait (MR1, MR2, MR3), valamint a közműsor-szolgáltató Katolikus Rádió műsorát biztosan tartalmazni fogja.
Szolgáltatáskommunikáció
A földfelszíni televíziós műsorszórás digitális átállását tájékoztatási kampány kíséri végig a 4 év során. Az Antenna Hungária az értéklánc minden tagját (állami intézmények, tartalomszolgáltatók, készülékgyártók és -forgalmazók, stb.) magába foglaló Digitalizációs Szervezet létrehozását tervezi, mely hatékonyabban tudná a digitális átállás kommunikációját megvalósítani. A hálózatüzemeltető ebben a folyamatban – külföldi példák alapján - számít az állami szerepvállalásra is. A lakosság tájékoztatása azért is szükséges, mert a jelenlegi analóg földfelszíni televíziós műsorszóró platform a tervek szerint 2011 végéig lekapcsolásra kerül, és helyét átveszi a digitális szolgáltatás. A tájékoztató kampánnyal a nézők az ősz folyamán találkozhatnak. A vevőkészülékek a szolgáltatás indulása előtt már kaphatóak lesznek a boltokban, és a könnyebb tájékozódás érdekében MinDigTV logót tartalmazó egyedi matricával kerülnek forgalomba.