"sokan azt hiszik a tenyésztés az annyi, hogy összeteszek két papíros kutyát és onnan már jó vagyok. " (Idézet Tőled!
Tényleg csak a magánvéleményem (amit ugyan most Neked címeztem, de szánom mindenkinek, aki valóban felelősséget érez a hazai retriever állományért és nem csak az "észt osztja":
Szerintem a tenyésztés területén akkor fogunk valahol tartani, ha igenis ennyi ELÉG lesz, ha a "papírt" csak olyan retriever kapná meg, aki valóban "retriever" (csakhogy ez esetben azonnal kampány indul: "váltsunk vezetőséget", mert mi az, hogy az én kutyám csak azért, mert nem apportíroz vagy zavaróan nyöszögős, már nem tenyészthető?! Pedig a felülbélyegzett TK hivatott lenne a figyelmeztetésre.
Azért én úgy gondolom, hogy nem a tenyésztőket kéne (főleg nem önjelölt "szakértőknek") hol egyik, hol másik irányba terelgetni vagy rámenősen irányítani egyéni ízlés szerint vagy éppen aszerint, hogy az én kutyám miben nyújt "többet" vagy miben van hiányossága ! (Ez megint csak a saját tapasztalatom: az "önjelölt szakértők", akik más kutyájánál olyannyira észreveszik a hibákat, a saját kutyáik esetében még a tenyésztésből kizáró hibát sem veszik észre vagy ha észre is veszik, bagatellizálják azt.)
Következtetés:
Nem lenne szabad megengedni sem önszerveződő csoportoknak, sem "önjelölt szakértőknek", hogy azt ők döntsék el, ki a "potenciális" verseny-kutya, ki érdemes arra, hogy tovább tenyészthető legyen! (A különböző értékrend miatt, ez csak káoszt eredményezhet.)
A bírói testület, aki vizsgálja a kutyát úgy küllemre, mint munka adottságait és egészségügyi állapotát illetően - olyan körülmények között, ahol a rejtett hibák is felszínre kerülnének és olyan szabályok alapján, ami ezt lehetővé tenné számukra - legyen hivatott arra, hogy ebben a kérdésben döntsön .
A megfelelő szabályozás által két papíros kutya összetétele garancia arra, hogy egy retrievernek kinéző kutya valóban retriever is legyen.
Mindenkinek szép napot, jó kutyázást kívánok!
Viselkedj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy mások viselkedjenek veled!
Persze hogy nincsen, de nem is ezt várnám el, hogy csak tökéletes kutyák legyenek. Én azt írtam, hogy egy adott szint alatt nem kellene... És ezt úgy értem, hogy mindhárom kitételem (egészség, munkaképesség valamint küllem) elérje azt az adott szintet. Az egészségnél ez nem kérdéses, ott legyen jó. A munkaképességnél se arra gondolok, hogy mindegyik legyen minimum munkavizsgás... (Bár preferálnám, hahaha) hanem legyen lépes rá. A képzés az már más kérdés, természetesen a legjobb kutya is használhatatlan képzés nélkül. A küllemre pedig arra gondolok, hogy hasonlítson már arra a nyomorult standardre, ha egyszer ki van találva... :) láttam én már olyan tenyésszemlés retrievert, hogy sírva fakadtam... és a legnagyobb bajom az, hogy sokan vannak úgy (tisztelet a kivételnek), h az "éppen megfelelt" kategóriás kutyájukat belevonják a tenyésztésbe. minek? ha annak idején nekem majd lesz egy teljesen egészséges kutyám (remélhetőleg...), aki mind munkában, mind egészségben, mind küllemben hozza az elvártat, akkor sem vonom be a tenyésztésbe. mert nem kell. Vannak elegen... csak a tényleg kiemelkedő kutyákat kellene... attól javulna az állomány. bocsi ha kicsit túlspilázom, de sokan azt hiszik a tenyésztés az annyi, hogy összeteszek két papíros kutyát és onnan már jó vagyok. Hát nem. Ennél sokkal többről kellene szólnia.
...tökéletes kutya nincs. Murphy is ezt mondta, Murphynak pedig sajnos mindig igaza van... De Murphy nélkül minden olyan unalmas és egyszerü lenne... a tenyésztés is.
Alapvetően sokkal kevesebb kutyának kéne tenyészenie, mint amennyi azt teszi... szerintem...
Bocsi, kicsit elsikakdt a hsz-od, amikor ovlastam, nem volt idom válaszolni.
Sajnos az elképzelés, se a kiforro gondolat sem elegendő a megoldáshoz.
A tenyésztésről, a korrekt, felelős, egy fajtát előrevivő tenyésztésről kőkemény véleményem van... ezért sem tenyésztek (még/jelenleg). Én nem fedeztetek és fedezek csak azért a(z egyébként minősitett) kutyámmal és nem is fedeztetem csak azért, mert "ennél sokkal rosszabbak is vannak".
A felesleges kutyaradat megfogása nem egy lépcsős és nem is egyemberes, egyszervezetes, egyirányú feladat.
- Állatvédelmi törtvény betartása és betartatása. Precedens értékú perek, következmények.
- Felelős állattartás.
- Kötelező egyedazonositás, lehetőleg chippel, mindez regisztrálva a megfelelő országos adatbázisban. (Enélkül a felelősségre vonás, a felelős állattartás, az állatvédelmi törvény betartatása is mondhatni lehetetlen.) Az egyaedazonosits egy önkormányzatnak gyakorlatias, kedvező, pénztakarékos és még állatbarát, humánus felvilágosult is lesz a végére.
- A nem-tenyészegyedek szemrebenés nélküli ivartanaitása. Egy családi kutyának nem kell ivarosnak lennie.
- A hobbikutyás szaporitók ellehetetlenitése. Bár a törzskönyv nélküli egyedeknél erre nem tudom, hogy lenne lehetőség.
- Az exportáló, haszonszerzőkre az állatvédelmi törvény alapján szerintem rá lehetne húznia vizes lepedőt. ...ha valakinek lenne mersze...
Ha egyszer mindezeket elkezdi valaki, akkor...
- A gyakorlati háttér kiépitése a fentiekhez: önkormányzatok, tenyésztő szervezet, állatorvosok (legyen chipje, internete és chipleolvasója, ivartalanitson, és ne rábeszélje a kölykökre a gazdát).
- A következmények mérséklésére és megoldására a megfelelő állatvédelmi háttér biztositása, támogatása, lehetővé tétele.
Ha mindez lehetséges lenne...
- Prevenció.
- Hosszútávú befektetés: felvilágositoás, gyerekek nevelése kisiskolás kortól.
- Korrekt, felkészült, csakádi kutyák nevelésére alkalmas kutyaiskolák, országszerte. Előadások, tréningek, problémamegoldás. Nem kell és nem is szabad csak retrieverképzésben gondolkodni (bár mindeképp jó, hogy már van ilyen, és elérhető bárki számára), hiszen nem mindenki akar se vadászni, se dummy-tréningezni, vagy épp nem tud tréningről tréningre utazni, esetleg kutyája tehetségtelenebb. (Ez nem is baj, hiszen nyilván, egy ivartalanitott hobbikutya.)
Mivel "egy fecske nem csinál nyarat", igy a fentiekben kevéssé reménykedhetünk, hacsak nem hiszünk az "egy bolond százat csinál" elvben.
...de hogy mit lehet addig tenni, amig a fentieket szankcionálisan is be lehet tartatni:
- Felelős állattartás és a tudás hintése.
- Önként vállalt chipezés, mely az eb érdekeit és biztonságát szolgálja.
- Ivartalanitás, minden eb esetében, aki nem minősitett, nem tenyészegyed. Tenni ezt a "sosem lehet tudni" elv alapján, tenni ezt a kutya egészsége érdekében, a kutya nyugalma és békéje érdekében.
- Korrekt és rendes kutyaoktatás, a közös, örömmel együttöltött idő és a problémák megelőzése érdekében egyaránt.
- Felelős állattartás és a por hintése.
Az állatvédelmi és fajta-tenyésztés-nemtenyésztési-minőségi probléma nem csak a golden retrievert érinti, hanem az összes ebet, az összes keveréket, a minőségi tenyésztés pedig minden fajtánál elsődleges kell (kéne), hogy legyen.
Bocs, ha hosszú volam és unalmas, esetleg mindenki számára már ismert dolgokat irtam le, de ha sak 2 ember van, akiben megragad valami új, már megérte.
.. ha már a minőségi tenyésztésről beszélünk. : ) Szerintem ők egy jó példa rá.
/aztán én nem értek túl sokat hozzá, de azt látom, milyen szuper környezetben és állandó törődésben nőnek fel a picik /
/Egyébként a webkamera internet explorer böngészőben jobban bejön..elvileg./
Sajnos tudom hogy nem így van. És azt is tudom, hogy ha csak a "tökéletes " kutyákat vonnák be a tenyésztésbe, akkor alig maradna néhány... De az, hogy egy "egységes" szinvonalat nem tartanak sokan be legalább minimálisan, ez már nagyon gáz.
A csalódásról inkább én annyit mondok, hogy a foghiba legyen a legkevesebb. Ennél sokkal sokkal megrázóbb mikor a kutyádról az derül ki, hogy mindkét könyöke súlyos diszpláziás... És műteni kell.
Az előző tulajdonost nem felelőtlennek inkább tudatlannak nevezném. Én szerbiában lakom és itt nálunk még a kutyatenyésztésnek nincs olyan hagyománya mint nálatok. Itt nagyon sok tenyésztő nem végzi el a szűréseket.
Én most kezdtem el foglalkozni a tenyésztéssel és igyekszem komoly külföldi tenyésztőktől tanulni. Itt nálunk sokan furcsán néznek rám, de én fontosnak tartom a szűrések végzését. A kölyköket pedig komoly gazdiknak szeretném eladni akik szeretik ezt a fajtát és tudnak úgy foglalkozni velük mint ahogy én is teszem.
Nem szeretnék senkinek sem csalódást okozni és a többi szerbiai tenyésztővel ellentétben én szeretném nyomon követni a tőlem származó kutyusok fejlődését, viselkedését és kiállítási szerepléseiket.
A csalódásokra visszatérve, én tudom hogy milyen érzés amikor a szeretett kutyusodat foghiány miatt kiküldi a bíró. Első kutyámmal sajnos így jártam. Nem tudtam mit kell nézni egy kiskutya vásárlása során és a tenyésztő sem látott el tanácsokkal és nem figyelmeztetett semmire. Természetesen a kutyus mint családi kedvenc továbbra is velünk él és nagyon szeretjük, de nem hordjuk kiállításra és nem fedeztetünk vele.
Én is készülök medencét venni a lányoknak, ha hétvégén találok valamit.
Igaz a tónál nincs jobb. Tegnap este kimentünk, igaz csak egy fél órára, mert nem bírtuk tovább a sok szúnyogtól. Az legalább intenzív volt. Nagyon örültek a kutyik. Gina 3 méteres ugrással vetette magát a dummy után. Rettentő gyors a drága . Cher is szépen dolgozott, pedig régen gyakoroltunk. Simán beküldtem dummy nélkül a tó közepére. Irányítás is rendben megy.
Valamikor még összejöhetnénk, mielőtt még betüzelnek a lányok.
Üdv a Kétlábúnak is!!!
----------------------------------------------------------
G. és a Hunter's Hope kutyusok
A két négylábú és egy kétlábú fiúra gondolsz? A kétlábú melózik, a négylábúak napi programja: döglődés az árnyékban, fürdés a medencében, na ezt a kettőt csinálják felváltva. A lányok ugyanezt.
Kedves Tapmancs köszönöm a dicséretet, természetesen nekem is fontos a szűrési eredmény. Szukáim tegnap lettek szűrve és az eredményekre várunk. A doki megnézte a felvételt és ő jó véleményt mondott, a felvételek el lettek küldve és majd a hivatalos eredmény lesz a végleges.
Szia! Nem áll szándékomban minősíteni de szerintem a párosítás nagyon rendben van. Igen ígéretes kant választottál. Ami "kicsit" szemet szúrt nálam az az egészségügyi szűrések hiánya... Bár addig még ezt is tudod pótolni! További sikereket kívánok!
"Egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél..."
válaszolva a kérdésetekre Astrának volt már kölyke. Legutóbb 2 évvel ez előtt. Akkor 9 egészséges szép kiskutyát nevelt fel akik szépen szerepelnek kiállításokon is.
Én úgy ismertem meg Astra tulajdonosát hogy akkor az ő almából vásároltam Mia nevű kutyámat.
Én sem szeretném Astrának több almot. A mostani alom apukájának egy rendkívüli kant találtam és szeretnék ebből az alomból én is hagyni kiskutyát. Astra az alom után élvezheti nyugdíjas éveit. Természetesen mivel imád kiállításra járni jövőre veterán osztályban őt is kiállítom továbbra is.
Képeket Astra előző kölykeiről, az új apukáról találtok a honlapomon is.
Nem véletlenül kérdeztem én is hogy volt-e már alma... Mert "szoktak" 7 éves kutyának utolsó almot csinálni, bár h ki mit gondolt erről, az már más kérdés, tenyésztési (papíros) akadálya ennek nincs. Persze ha ez lenne az első alma, az nagy gáz lenne.
Az idézetjel lemaradt:
"Nincs ivartalanítva, de egy ilyen kutyát nem is szabad ivartalanítani. Lehet megszóltok majd érte, de én annak ellenére hogy ilyen korban került hozzám tervezem a fedeztetését, mert tőle sokszor rosszabb szukák is fedeztetve vannak. És biztos vagyok abban hogy a kiskutyáim egészségesek és sikeresek lesznek majd. "
GYK: ez nem saját gondolat. Ez természetesen light barátom kedvéért teszem fel aki ezeket nem tudja értelmezni.
De ő amúgy rendes, papíros kutya? Szűrésekkel, tiszta törzskönyvvel, képességvizsgával? És volt már alom tőle? (Értelemszerűen nem nálad hanem az előző gazdinál)
[quote]Nincs ivartalanítva, de egy ilyen kutyát nem is szabad ivartalanítani. Lehet megszóltok majd érte, de én annak ellenére hogy ilyen korban került hozzám tervezem a fedeztetését, mert tőle sokszor rosszabb szukák is fedeztetve vannak. És biztos vagyok abban hogy a kiskutyáim egészségesek és sikeresek lesznek majd. >>> Ezzel a nála rosszabb szukák is vannak fedeztetve elvvel nem értek egyet. Én, mint hobbikutyás nem tenyésztő azt gondolom, tenyésztésbe azokat a kutyákat kell bevonni, akik küllemben, egészségben és munkában hoznak egy bizonyos szintet. Ilyen elven minden kutyánál van rosszabb, azaz az összeset be lehetne vonni... Persze tudom, hogy ha mindennek klappolnia kellene nem sok kutya lenne benne a tenyésztésbe, de ez akkor sem a megfelelő út.
Idősebb kutya esetében nagyon sokat számít hogy előtte milyen körülmények között élt a kutyus. Habár a golden nem az a fajta aki hajlamos az agresszív viselkedésre, de sajnos találkoztam már ilyennel is.
Hozzám is Astra kutyám 5,5 évesen került, de róla tudtam hogy gazdija bármennyire is szerette nem tudta tovább megtartani egészségügyi okokból.
Ő másfél éve van nálam és hozzá hasonló goldent nagyon nehéz találnom, ő a legérzelgősebb, legragaszkodóbb minden kutyám közül.
Nincs ivartalanítva, de egy ilyen kutyát nem is szabad ivartalanítani. Lehet megszóltok majd érte, de én annak ellenére hogy ilyen korban került hozzám tervezem a fedeztetését, mert tőle sokszor rosszabb szukák is fedeztetve vannak. És biztos vagyok abban hogy a kiskutyáim egészségesek és sikeresek lesznek majd.