maglor



Tagság: 2005-01-22 00:07:08
Tagszám: #15341
Hozzászólások: 573
29148. Elküldve: 2010-04-09 13:14:57 [.]



Ami a kuvaszos tesztet illeti.
Ők azért alkalmazzák ezt az építgetős módszert (ezt PF maga mondta nekem) mert ők is tudják, hogy ha simán kiteszik egyedül a kutyákat kevés lesz, amelyik egy az egyben szembe mer állni egy franciabundás segéddel (ez önmagában nem meglepő, minden fajtánál így van). Hogy jobb legyen a dolog optikája egy pár éve védőkarra próbálták őket fogatni, de "hogy - hogy sem" ezt elvetettek. Most azt csinálják, hogy a kutyát felhergelik, és rávezetik, hogy ki merjen támadni.
Mi ezzel a gond? Többször leírtuk már (Ahal, Fighter, Konok és én - a bukósisakos suhancok :-)) de foglaljuk össze:

Konok
5140. Elküldve: 2009-07-08 11:59:31 (Fórum: Nemzeti örökségünk a KUVASZ)

Idézet:
Idézet:
"Mi az alapvető oka, hogy nem működhet mindkét elgondolás párhuzamosan, békésen egymás mellett? Aki tudja, legyen szíves válaszolja meg nekem."



Tavaly elmondtuk, de vegyük újra. Egyetlen premissza: a kuvasz pásztorkutya.

Azért nem működhetnek párhuzamosan mert nagyon gyakran ellentétes eredményt adnak. Miért adnak ellentétes eredményt? Mert az egyik pásztorkutyára lett kitalálva, a másik meg sportkutyára.

A sportkutya veszélytelen "zsákmányra" dolgozik gazdája társaságában, és egy műsorszámot ad elő.

A pásztorkutya veszélyes ellenségre dolgozik leggyakrabban gazdája hiányában, és az életével játszik.

A rongyozás, az ugrabugra és rohangászás a kutya előtt a zsákmány benyomását kelti a kutyában. A fokozatos építgetés pedig megerősíti ezt, illetve rávezeti a kutyát mit várnak el tőle. Végül összeáll a szám, elő lehet adni. A tavaly ugyanide ezt írtam de a jótékony feledés homályába veszett:

Idézet:

A módszer elfedi az igazi bátorságot, mert a kutyát lépésről-lépésre rávezeti, hogy nincs veszély. Az okos kutyát hozza helyzetbe, amelyik hamar átlátja, mi az ábra: Dühös vagyok, a gazda örül. Megfogom a rongyot (mert az nem fájhat), a gazda még jobban örül. A kart is megfogom (mert ugyanaz az ember nyújtja, aki az előbb a rongyot), a gazda imád. Ja, így kell ezt játszani!? Nosza....




Már három kuvaszt, és sok másik kutyát láttam, amelyik gazdával pórázon remekül "dolgozik" azaz adja elő a számot, de amikor egyedül marad az udvaron vagy a lánc végén és bemennek hozzá, azonnal összeomlik. Miért? Mert egy ellenséggel találja szemben magát, aki nem fél tőle, és ez már nem játék.

A pásztorkutyának nem jó ha túlságosan fejlett a zsákmányösztöne, mert akkor folyton elcsatangol a nyájtól vadászni. Ha az embert elkezdi zsákmánynak tekinteni, karrierjének vége, mert legjobb esetben is bekerül a faluba láncos kutyának. Neki az ember, "csak" ellenség lehet mint a medve vagy a farkas. Veszélyes ellenség. Nem vadászik rá, hanem megpróbálja elhárítani, ami veszélyes művelet. Önállóan fölvállalni a tényleges veszélyt a bátorság. Ráadásul ez öröklött dolog, ami örökíthető. A sportkutya mutatvány tanult dolog, nem örökíthető. Ha valamelyik kutyával sokkal többet foglalkoznak, akkor jobbnak tűnhet, többet fedezhet. De a tanult dolgokat nem tudja örökíteni.

A P.F. féle teszt magja a sportkutya kiképzés módszertana....




maglor
5225. Elküldve: 2009-07-23 19:16:30 (Fórum: Nemzeti örökségünk a KUVASZ)

Idézet:

Az még a kisebb probléma, hogy a bátorságot nem méri, mivel a rongyrázós, futkározós építgetés pont azt fedi el amit mérni szeretnétek (kb. mintha push-up melltartóban tartanátok mellszépségversenyt). Mivel a kutyához nem léptek be gyakorlatilag azt pontozzátok, hogy a kutya mer-e a póráz végén hősködni.

Idézet:
outsider13
4945. Elküldve: 2009-06-29 13:55:48
"PF féle teszt: a gyengétől a kiválóig minősíti a kutyákat..."




- Nem! Csak a leggyengébbeket. Hiszen akik itt a legjobbak csak annyit bizonyítottak, hogy pórázon tudnak cirkuszolni, arról nincs információ, hogy ha valóban belép hozzá valaki, akkor egyedül mit csinál. Ezért fordulhat elő az, hogy 98, és 100%-okat kapnak olyan kutyák akiket (Kuvaszosok szerint is) "tornacipőben, vászon nadrágban is meg lehet állítani".
És ez még csak információ hiány. Még rosszabb a félre vezető információ, ami egyrészt a pórázon történő tesztelésből, másrészt a zsákmányos kutyáknak kedvező rohangálós módszerből fakad amit Konok is leírt már. Mindezt súlyosbítja a szintén zsákmányszerző ösztönből fakadó apportkészség pontozása.

Mit eredményez mindez?

- Az igazi stabil idegrendszeren alapuló bátorságot nem ellenőrzitek.
- Preferáljátok az agresszióra való hajlamot hiszen elvárjátok, hogy a kutya hevesen kitámadjon (ezt próbáljátok valamiképpen ellensúlyozni a semlegesség teszttel, de az teljesíthető megfelelő szocializációval, szoktatással).
- Preferáljátok a dominanciára való hajlamot, hiszen elvárjátok, hogy a kutya a gazda mellett is kezdeményezzen.
- Preferáljátok a kifejezett zsákmányszerző ösztönt ld. fent.

Pont azokat a kutyákat emelitek ki amelyikek már távolabb vannak a pásztorkutyától mint fajtatársaik. Ez talán a lehető legveszélyesebb összeállítás. A kutya hajlamos az agresszióra, tehát adott esetben harap. De mivel idegileg kiegyensúlyozatlan, bizonytalan, olyanokat harap meg, akitől nem fél (aki fél tőle), ugyanakkor, amikor kellene, nem mer odaállni, mert a bátorság hiányzik. Mivel domináns, hajlamos terrorizálni a család gyengébb tagjait (akitől nem kell félni), vagy a gyenge kezű gazdát. Mivel zsákmányos, hajlamos prédának tekinteni a háztartáshoz tartozó állatokat is (rosszabb esetben gyengébb embereket), és ha igazán beindul, nem áll le egy fenyítő harapással, mint egy igazi pásztorkutya, hanem igen csúnya munkát végez.

Ezek a kutyák ártanak a fajta jó hírének nem azok, akik bírálják a teszteteket!



Egyértelmű, hogy a résztvevők jobban kedvelnek egy olyan tesztet ahol a kutya jobbnak tűnik, gyerekkorunkban mi is jobban szerettük az engedékenyebb tanárokat, pedig utólag belegondolva, a szigorúaknál többet tanultunk. Egy másik példa: amikor az ember elmegy két orvoshoz kivizsgálásra, hajlamosabb annak hinni aki kisebb bajt diagnosztizál, függetlenül attól, hogy kinek van igaza. Én azonban a nyers igazságot többre értékelem mint a tupírozott eredményt, hosszú távon többre megy vele az ember, bár az igaz, hogy marketing tevékenységre (interneten villogni vele) kevésbé alkalmas.


Komondor Fórum

"Mindenki jó valamire! Ha másra nem... hát elrettentő példának!"
[válaszok erre: #29150 #29167] [előzmény: (29134) cackab, 2010-04-09 07:34:49]
Törzstag
maglor adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma: