
maglor

Tagság: 2005-01-22 00:07:08 Tagszám: #15341 Hozzászólások: 573
|
21796. Elküldve:
2009-11-20 21:13:35 |
[.] |
A kiállítósdit játszók szempontjából jogosnak tűnik a felvetés.
Ha viszont egy pillanatra félre tesszük a hétköznapi gyakorlatot és belegondolunk, hogy a Komondor egyelőre még nem került át a társasági kutyák közé akkor talán illendő azokat az egyedeket preferálni amelyek közelebb állnak a pásztorkutyához mint a játékkutyákhoz.
Az egész teszt alapelve az, hogy a Komondor jellemét megőrizze (helyreállítsa), amennyire a körülmények engedik a pásztorkutyás tulajdonságokat preferálja. Így minden egyes pont ehhez igazodik (bár néhány része nem így tűnik első olvasatra).
Évtizedek óta működik egy gyakorlat amit az egész nyugati kutyás társadalom természetesnek tart hiszen ebbe nőtt bele. Azonban ha az ember hajlandó venni a fáradtságot és végiggondolja, a hatásmechanizmusát rájön; nemhogy nem természetes, de pont ez a gyakorlat, ez a rendszer okozta az egyik legősibb, legkomplexebb, legnagyszerűbb háziállattípusnak a PÁSZTORKUTYÁNAK vesztét. Ennek szemléletnek az égisze alatt rabolták, majd kutyulták össze az ázsiai pásztorkultúrák évezredes hagyatékait a szovjetek, hogy aztán kaukázusi, és közép-ázsiai gyűjtőnevek alatt eredeti mivoltukból kiforgatva a szépségversenyek ostoba elvárásainak megfelelni próbálva megtunningolják őket mindenféle molosszerekkel. Ugyanebből fakad magyar nemzeti kincseink köztük a Komondor kálváriája.
Egy példa:
Emlékszem, óvodás koromban "vérre menő" vitákat folytattunk a barátaimmal, hogy melyik teherautó a jobb az akkoriban leggyakoribb két típus az IFA és a ZIL közül. Olyan kőkemény érvek repkedtek, hogy az IFA jobb mert magasabb..., vagy a ZIL a jobb mert szélesebb és különben is hangosabb... A teherautókat használó felnőttek akik hallották, jót mosolyogtak ezen. Kb. olyan jót mint a ma is pásztorkodó emberek azokon akik szőrminőségben, tisztaságban, faroktartásban, szalagokban, serlegekben mérik a pásztorkutyákat... És valóban... röhej. A mai pásztorkutya tenyésztés olyan mintha a munkagépgyártók úgy gyártanák a gépeiket, hogy ki se próbálnák, hogy egyáltalán lehet-e azzal a géppel dolgozni, és a gépek illetve a gyártók értékelése úgy menne, hogy mondjuk az expo területén mint a nagy kiállításokon felvonulna mindenki, jönne egy "szakember" és ránézésre megmondaná, a sorrendet mondjuk a dukkózás minősége, az áramvonalasság, és a tisztaság alapján... (Persze közben a magas és az alacsony traktorok kedvelői meg állandóan civakodnának egymással...) Viccesen hangzik? Kb. mint a pásztorkutyák kiállítási elbírálása. Aztán ha jön valaki, hogy ezeket a gépeket szeretné kipróbálni mindenki lehurrogja... Noooormális ez bukósisakos suhanc??? Még a végén megkarcolódik a traktor!!!
Ha valaki mégis tesz néhány próbát, hamar kiderül, hogy a divatos könnyűfém-felnis, optikai tunningolt, alacsonyra ültetett, túlméretezett látvány-traktor nem is annyira jó mint amilyen jól kinéz mert pl. elakad a mély sárban...
Gondoljunk csak bele: egy egészséges, domináns kan pásztorkutyának tűrnie kell, hogy 4-5 másik felnőtt kan között másfél méter távolságra futkározzon egy 3-4m sugarú körön. Utána odajön egy vadidegen kutyaszagú fazon aki turkálni akar a szájában, és még meg is mogyorózza. Persze ha hátvonal fölé emeli a farkát leminősítik, ha bármelyiket megelégeli kiküldik, vagy a gazda rászól... Amikor a kör mellett végre belakná az ideiglenes területét és természetes módon elkezdené védeni azt, megint lehurrogják. Az ilyen kutyát problémásnak bélyegzik, a gazda nem szívesen viszi kiállításra mert fárasztó, a fajtának "rosszhírét kelti" és különben sem nyer mert szabálytalan a faroktartása... De sebaj, mert majd jönnek helyette a púderezett töketlen mamlaszok akiknek nem kell megtanítani, hogy ne emeljék a farkukat, akiknek eszükbe se jut, hogy a többi kant ledominálják, vagy az idegen embereket a gazda cuccától, autójától stb. távol tartsák - egyesek szerint a Komondortól nem lehet elvárni, hogy az otthonától távol bármit is megvédjen...
Miért kellene nekünk egy meglévő ROSSZ rendszerhez igazodnunk? Éppen, hogy ellensúlyozni kell a hatásait. Ha már úgyis mindenhol hátrányban van a jó kutya legalább itt élvezzen előnyt!
Jogos a kérdés, mi lesz azokkal akik azért mégiscsak szeretnének kiállításokra járni?
Egy jó vérű, ám jó idegzetű kutya hozzá szocializálható az efféle civilizált elvárásokhoz, még ha nem is feltétlenül leli kedvét benne. A teszt a gazda távollétében történik. Az ilyen kutyából azonnal elő jön az ősi ösztön ha a helyzet úgy hozza. Ha azt is tanulta meg, hogy nem kell feltétlenül bizalmatlanul fogadni az idegent, de amint hozzányúl az ő (vagy a gazda) cuccához azt le kell reagálnia. A normális kutyák ezután ugyanolyan közömbösek a velük semlegesen viselkedő emberrel, nem vadulnak meg. Ez - úgy vélem - még a XXI. században is elvárható egy Komondortól.
Ha esetleg némi iróniát, netán indulatot vélsz felfedezni a hozzászólásomban, az nem neked szól, a felvetésed - mint említettem - jogos.
Komondor Fórum
"Mindenki jó valamire! Ha másra nem... hát elrettentő példának!" |
|
[válaszok erre: #21801 #21802 #21804]
|
[előzmény: (19764) partizer, 2009-10-15 19:38:35]
|
|