Duci



Tagság: 2003-05-30 07:38:46
Tagszám: #4770
Hozzászólások: 31855
383. Elküldve: 2009-08-04 22:21:32 [.]

Hello

Tegyük félre annak eshetőségét, hogy megbántasz a szeretett fajtámra adott megjegyzéssel, vagy a róla készült honlap, információ közlés félvállas jellemzésével. Tegyük ezt félre, mert mondtad...rendben!

A lehazugolással kapcsolatban egyébként tévedésben vagy. Te nevezted a mondandómat hazugságnak, ezért nem nekem kell cáfolnom és alátámasztanom!

Újabb szálakat nyitottam...talán....de úgy éreztem talán azokat nem kell magyarázni. Azért az őrzés védelem egy összetett dolog. Soktényezős...de erre te is utaltál azzal, hogy nemcsak az a lényeg, hogy harap vagy nem.

Konkrétan miket is kéne kifejtenem???

Ha állást foglalok akkor valószínű azért teszem, mert a saját elképzelésem, vagy csekély tapasztalatom megegyezik azzal, ami mellett állást foglalok.

Hmmm...
Azt írtad egy irányított szelekció megváltoztat egy fajtát.
Ha a korábbitól eltérő szelekciót alkalmazol, akkor elkerülhetetlen módon megváltoztatod.

András!
Én azt hittem itt most arról beszélgetünk, hogy egy bizonyos fajta használati értékét felmérjük. Tájékozódjunk és meghatározzuk azokat a vektorokat, amik a használati érték, preferált vérmérséklet, megkövcetelt jellem vázát, főbb irányvonalát alkotják.

Nem megváltoztatásról volt szó. Az egy más tészta....bár arról is beszélhetünk!

Amennyiben úgy érted, hogy a fajtát kimozdítani a langyos hullám mentes víz alkotta szelekciós semmiből, akkor valóban változás, változtatás.

Ha arra érted, hogy a munkakutyás szemlélettel, módszerrel végzett szintfelmérés, tájékozódás és képesség vizsgálat, akkor mit változtatunk meg???
Hiszen csak felmérés és vizsgálat.
Sajnos tenyésztés szervezési szempontból ezt nem csinálhatja akárki. Márcsak a fajta iránti tiszteletből sem. Hiszen ha tenyésztésről beszélünk hivatalosnak kell lennie! Ez nem vita téma.

Azért gondolnád, hogy a leírtakból következik, mert úgy beszéltél, mintha az egyik vizsgálati módszer a másikkal szemben megváltoztatná az ösztönöket. Pedig ugyanazokról az ösztönökről van szó.

Úgy tudtam őrzésvédelemről beszélünk. Eképpen nekem evidens volt, hogy a dolgok alatt az őrzésvédelmet értem. De bocsánat, akkor pontosítom:

Az őrzés védelem felmérése, vizsgálata mindkét módszer esetében az őrzésvédelemmel kapcsolatos adottságok, képességek, ösztönök vizsgálatán és felmérésén alapul.
Nincs kétféle védő ösztön. Nincs kétféle zsákmány ösztön.
Természetesen összetettebb, bonyolultabb ösztönök esetén (terület őrzés, terelés stb) eltérhetnek, megjelenési formájuk a környezet által is befolyásolt (tartás, szoktatás, nevelés).

Te magad írtad a Kuvasz teljesítmény, képesség vizsgálat során, hogy a napjainkban alkalmazott módszer kontraszelekciót végez bizonyos tulajdonságokra.
Az általad képviselt módszer nem???

Rendben...térjünk a részletezésre majd vissza!

Úgy jön ide ennél a pontnál András, hogy azok a saját tulajdonú, vagy tenyésztésű kutyák, akiket felsoroltam nemcsak a terelő ösztön vizsgálatában bizonyítottak (számomra), hanem az őrzésvédelemben, annak képességei, adottságai terén is! Így jön ide.
Azt írtad, hogy egy bizonyos szelekció változtat az alapon, sőt ért engem már többször is olyan vád, hogy az őrzésvédelemre történő szelekció, mint tenyészcél megváltoztatja a fajta eredeti használati értékét.
Közben meg kiderült, hogy mégsem. sőt! Ha mondhatom ezt ennyi vizsgálati csekély tapasztalattal a hátam mögött, akkor messze nem. Inkább kinyitja azokat kapukat, amik az ösztönökhöz vezetnek.

Megint az a baj, hogy a saját hozzászólásodat, amire válaszoltam nem teszed mellé.
Ezt is elmagyaráztam. Olvasd vissza.

Azt állítottad, hogy a terelő kutyák vérmérséklete, karaktere közelebb áll a munkakutyázáshoz.
Bocs, hogy visszakérdezek, de a kédésed (hogy jön ez ide) sugallja ezt.
Az őrzésvédelem vizsgálata (nem a kiképzés, tanítás) nem áll közel az őrzésvédelem adottságaihoz, képességeihez? Brrrr...

Nos látod. Itt jön megint az, amit mondtam. Nem lehet ösztönökre lecsupaszított módon gondolkodni! Mit ér az ösztön, ha van, ha nincs "haszna" vagy "értéke"???
Ha nem tud profitálni belőle a fajta, vagy uram bocsá a megítélése még talán a fajta hátrányára is válik....pont amiatt, mert a kutyák mögött az emberek nem tudnak mit kezdeni vele.

Ha így lenne, ahogy állítod, akkor a kutyák mindegyike egy ember irányította, formálta világ nélküli ösztönlény lenne. Hasonlatosan a vadállatokhoz, de persze ez ott sem teljesen igaz, mert az ember szerepe már ott is megjelenik.

A terelő ösztön egy összetett dolog. Összetetted annál, mint hogy a kutya harap vagy nem. Egyes szakirodalmi adatok szerint elfojtott zsákmány ösztön. DE!
A renitens kost vagy marhát a csordába, gulyába, nyájba visszatenni nem zsákmány ösztön.

Ehhez ismerni kell a magyar terelő pásztor kutyák karakterét. Miszerint a mai magyar terelő pásztorkutyák eredője, őse a támadva terelő stílusáról kapta a nevét.

Sokkal bonyolultabb és összetettebb ez, mint ösztönökre lecsupaszítva belenyúlni egy fajta vérmérsékletének irányításába!


Rasztari
[válaszok erre: #384] [előzmény: (382) maglor, 2009-08-03 18:04:47]
Kiváló dolgozó
Duci adatlapja Privát üzenet küldése WWW oldal Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma: