
maglor

Tagság: 2005-01-22 00:07:08 Tagszám: #15341 Hozzászólások: 573
|
104. Elküldve:
2009-04-30 15:32:06 |
[.] |
Sziasztok!
Meg kell védenem Józsit néhány dologban, mint ahogy vitatnom is kell egy pár momentumot. Egy - a tenyésztés szempontjából irányadónak szánt - teszten nyilvánvalóan arra kell törekedni, hogy amennyire lehet, a kutya veleszületett adottságait mérjük. Azonban ezt lehetetlen tökéletesen megvalósítani. Bizonyos tekintetben kompromisszumot kell kötni.
- A leghatékonyabb az lenne, ha minden kutya azonos körülmények között nevelkedne, és természetesen egyik sem lenne külön felkészítve a tesztre. Ez nyilvánvalóan megvalósíthatatlan.
- Mivel minden kutya szocializációja, élményanyaga más és más, a jelen helyzetben a leghatékonyabb lépés, hogy csak olyan elemek kerülnek a tesztbe, amire a kutyát lehetetlen, vagy nagyon nehéz felkészíteni (erre irányult az a franciabundás tesztsorozat, amit két és fél éve kezdtünk...). Ebben az esetben a kutyát valós krízishelyzetbe kell kényszeríteni, mert csak így derül ki, hogy mi van a szocializációs különbségek mögött. Ehhez mindenképpen az kell, hogy a kutya valóban veszélyben érezze magát. Volt olyan kutya amelyik "látott már bundát" a teszt előtt, meg is fogta a segédet, de az első rúgásnál meghátrált. (Akik a lényeget nem értik ilyenkor elneveznek "kutyariogatónak", "kutyarugdosó suhancoknak" stb... :-))
Ennél az eljárásnál nem az a probléma, hogy kárt tesz a kutyában, mert csak olyan kutyák esetében jöhetett szóba az ilyesmi, amelyek oda mertek jönni, és oda is mertek harapni, (egyiknek se lett semmi baja sem fizikálisan sem pszichésen hiszen a végén úgyis a kutya győz). A probléma sokkal inkább az, hogy nagyon magasan van a léc (vagy inkább a magasugrók gyengék), nagyon kevés kutya tudja ezt teljesíteni, ráadásul a kutya jellemének csak egy szegmenséről ad tájékoztatást.
- A következő lépés, amikor megpróbáljuk felpuhítani, és/vagy szélesebb körűvé tenni a követelményeket, hogy a gyengébb kutyákról is képet kapjunk, és hogy ez a kép árnyaltabb legyen, több mindenről meséljen.
Igen ám de ebben a pillanatban belépnek a könnyen tanulható elemek. Pl. Az esernyő-, a zaj-, és a közömbösségpróba is remekül kiegészíti a "bátorságpróbát", hiszen minden rezdülés, gesztus árulkodó, és a többivel összefüggésben elég átfogó képet ad. Ugyanakkor felróható, hogy erre otthon bárki felkészítheti a kutyáját a fokozatosság elvét követve. Ha többnyire felkészületlen kutyákat tesztelünk (mint tennénk azt most, ha elkezdenénk az állományfelmérést) akkor sokkal jobb, ha ezeket a kiegészítő elemeket is belevesszük. Ha azonban a tenyésztők és a tulajok megpróbálják - a saját érdekeiket a fajtaérdek elé helyezve! - készítgetni a kutyáikat akkor talán jobb, ha maradunk a nyers "kutyariogatásnál"...
Na most akkor mi legyen? Tökéletes megoldás nincsen. Én egyelőre a bővített változat felé hajlok, hiszen úgy is gyanús lesz, ha a "gyakorolható" elemeket igen jól veszi a kutya, de a franciabundás segéd előtt meg maga alá vizel...
A tenyészszemlén fiatal de kifejlett, nyers, felkészítetlen kutyákat kell(ene) tesztelni. Csak a gyakorlatban derülhet ki, hogy ez miként valósítható meg, a tenyésztők és a tulajok miként próbálják meg kijátszani a felmérést.
Komondor Fórum
"Mindenki jó valamire! Ha másra nem... hát elrettentő példának!" |
|
[válaszok erre: #105]
|
[előzmény: (68) karchasz, 2009-04-17 09:34:17]
|
|