Regisztrál :: Profil :: Beállítás :: Tagok :: Szavazógép :: Csoportok :: Segítség Vissza :: Főoldal 
 Hozzászólások: 9466507/58 Témák: 19062 Tagok: 112925 Legújabb tag: MartinHixon Online: (229/2
 Név: Jelszó:  Eltárol  Elfelejtette jelszavát?
    / 3 
Lista: 
Kép:
Smile:
  
 

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

(üzenet: 56, Tudomány)
 

petike23



Tagság: 2005-09-04 11:05:43
Tagszám: #21641
Hozzászólások: 58
6. Elküldve: 2005-09-10 10:07:29,

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

[51.]

idézet tőled:
a korreláció létezésére a legfőbb bizonyíték az a hatékonyság, amivel a heurisztikus tájékozódási módszereik révén ezen a területen el tudnak igazodni.
Amikor éppen alkalmazod ezt a "heurisztikus" módszert akkor így nézhetsz ki:
[válaszok erre: #7] [előzmény: (5) petike23, 2005-09-09 19:18:41]
Kezdő
petike23 adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


petike23



Tagság: 2005-09-04 11:05:43
Tagszám: #21641
Hozzászólások: 58
5. Elküldve: 2005-09-09 19:18:41,

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

[52.]

Ha viszont a mély intellektuális önértékelésedet elfogadom akkor így:
[válaszok erre: #6] [előzmény: (4) petike23, 2005-09-09 19:14:59]
Kezdő
petike23 adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


petike23



Tagság: 2005-09-04 11:05:43
Tagszám: #21641
Hozzászólások: 58
4. Elküldve: 2005-09-09 19:14:59,

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

[53.]

Vagy talán így ?
[válaszok erre: #5] [előzmény: (3) petike23, 2005-09-09 18:38:55]
Kezdő
petike23 adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


petike23



Tagság: 2005-09-04 11:05:43
Tagszám: #21641
Hozzászólások: 58
3. Elküldve: 2005-09-09 18:38:55,

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

[54.]

Te Odor,

Ha a filozófiád igaz akkor te valahogy így nézhetsz ki:
[válaszok erre: #4] [előzmény: (1) Ritter Teodor, 2005-06-28 12:49:50]
Kezdő
petike23 adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


vanrussel



Tagság: 2004-01-30 17:40:43
Tagszám: #8445
Hozzászólások: 460
2. Elküldve: 2005-09-08 23:06:48,

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

[55.]

http://www.extra.hu/RitterTeodor/PO_David.htm


[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2005-09-08 23:07:00]
Törzstag
vanrussel adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Ritter Teodor
1. Elküldve: 2005-06-28 12:49:50,

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

[56.]


Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

Az azonos arcvonásokkal rendelkező emberek bizonyos jellemvonásaikban is azonosak. Nem a gyorsan múló érzelmi állapotok gyorsan múló arckifejezésekkel való korrelálására gondolok most, hanem a hónapokig, de méginkább évekig vagy akár egy életen át változatlan arcvonások és jellemvonásk korrelálására.
Az arcvonások és jellemvonások között létrejövő korrelációkat az emberek felhasználják arra, hogy a többi ember bizonyos jellemvonásait az arcvonásaik alapján felmérjék. Nem mindig tudják megfogalmazni milyen jellemvonásokat feltételeznek így az adott arcvonásokkal rendelkező emberekről, s azt végkép nem, hogy ezeket pontosan mely arcvonások miatt feltételezik róluk, de a korreláció létezésére a legfőbb bizonyíték az a hatékonyság, amivel a heurisztikus tájékozódási módszereik révén ezen a területen el tudnak igazodni. Ha olyan emberrel találkoznak, akinek arcvonásaival még sohasem, akkor az arcvonásai alapján általában nem tudják felmérni jellemvonásait. De ha olyan emberrel találkoznak, akiéhez hasonló arcvonásokkal és jellemvonásokkal rendelkező embert már egyszer kiismertek, akkor a korábban kiismert embert mintának használva az arcvonásai alapján visszakövetkeztetik jellemvonásait.
Az arcvonások és a jellemvonások első lehetséges kapcsolata az, amikor az arcvonásokat valamilyen fizikai - biológiai behatás (például égési sérülés vagy bőrfertőzés) éri a környezetből, s ennek következtében a jellemvonások is megváltoznak. Az ilyen behatások által előidézett jellemváltozások talán sok esetben hasonlóak, de az, hogy az ilyen behatások milyen jellemváltozásokat idéznek elő nagy mértékben két egyénileg változó és a behatás jellegétől független tényezőtől függ: az adott ember korábbi jellemétől és a környezet arcvonásaihoz való viszonyától. Amelyek mellett szerepet játszhat még egy minden embernél ugyanúgy vagy nagyon hasonlóan megtalálható tényező is, a testről a környezet ítéleteitől függetlenül (a kinesztéziás rendszeren keresztül) szerzett tudat személyiségre irányuló öntudatlan hatása. Az arcvonások és a jellemvonások második lehetséges kapcsolata az életkorhoz kötődik. Itt nem a születéstől számított időre kell gondolni, hanem arra, hogy a születéstől számított idő alatt az öregedés milyen jelei mutatkoznak az arcvonásokban. Ez egyénileg különböző lehet és a tapasztalat szerint eléggé korrelál a jellemvonásokban megjelenő öregedéssel. Feltételezésem szerint nem azért, mert a környezet öregedő arcvonásokra adott visszajelzése idézi elő a jellemvonásokban mutatkozó öregséget. Az első lehetséges oka ennek talán az, hogy mindkét öregedés valamilyen közös eredetre vezethető vissza. A második lehetséges oka ennek talán az, hogy a jellemvonások öregedése hat ki az arcvonásokra. A harmadik lehetséges oka ennek pedig talán az, hogy az arcvonások öregedése a már említett kinesztéziás visszajelzések révén a testről szerzett tudaton keresztül hat vissza a jellemvonásokra.
Az arcvonások és a jellemvonások harmadik lehetséges kapcsolata az, amikor a jellemvonások az életkori változásoktól függetlenül fejeződnek ki az arcvonásokban. Vagy úgy, hogy a kifejeződés valamiféle öntudatlan szinten megy végbe. Vagy pedig úgy, hogy a jellemvonások folyományaként végrehajtott cselekvések (például a túlzott táplálkozás) hatnak ki az arcvonásokra.
Végül az arcvonások és a jellemvonások negyedik lehetséges kapcsolata az, ami többek között az egypetéjű ikreknél fedezhető fel. Náluk feltehetőleg a genetikai hasonlóság a közös eredete a hasonló arcvonásoknak és jellemvonásoknak, amelyek hasonlósága között ugyanakkor szorosabb kapcsolatnak kell lennie, mint a szemszínük és a hajszínük hasonlósága között. Hogy ez így van arra az utal, hogy ha találunk egy az egypetéjű ikrekéhez hasonló szemszínű embert annak a hajszíne eltérhet az egypetéjű ikrekétől, de az egypetéjű ikrekéhez hasonló arcvonásokkal rendelkező emberek jellemvonásaikban is hasonlóak lesznek az egypetéjű ikrekéhez. Igaz, nem lehet tudni, hogy ebben az esetben mennyire érvényesül a harmadik lehetséges kapcsolat hatása, s mennyire genetikai eredet teszi a kiválasztott embereket az egypetéjű ikrekhez hasonlóvá. Nem elképzelhetetlen ugyanis az sem, hogy a kiválasztott emberek jellemvonásai a genetikai háttértől függetlenül azonosak az egypetéjű ikrek jellemvonásaival, és a genetikai háttértől függetlenül változtatják az egypetéjű ikrekéhez hasonlóvá az arcvonásaikat is. Ha ez az elképzelés a valóságnak megfelel, akkor az azt jelenti, hogy bizonyos arcvonások bizonyos jellemvonásokkal korrelálnak, ám a korreláció közöttük egyaránt létrejön a genetikai háttér (a negyedik lehetséges kapcsolat) következtében és attól függetlenül (a harmadik lehetséges kapcsolat következtében).
Az egypetéjű ikrekhez hasonlító nem rokonok arcvonásai és jellemvonásai közötti kapcsolatra vonatkozóan valószínűbbnek tartom a genetikai háttér kizárólagos meghatározó szerepét. Aminek viszont ellentmondani látszik az, hogy bizonyos korokban bizonyos arcvonások és az ezen arcvonásokkal korreláló jellemvonások elterjedtebbek voltak mint más korokban. Mindenki látta már a századforduló atyáskodó férfi fejeiről készült fényképeket vagy a hetvenes évek jóltáplált intellektuális fejeit és a kilencvenes évek ürességet sugalló fejeit! Valószínűleg nem genetikai eredete van az ilyen különbségeknek, hanem a harmadik lehetséges kapcsolat áll mögöttük. (Ugyanakkor az ilyen különbségeket a valóságosnál nagyobbnak mutathatja, ha különböző korokban különböző arcvonásokkal rendelkező embereket választottak ki nagyobb hajlandósággal a nyilvánosság elötti szereplésre.)
Az azonos jellemvonásokkal rendelkező emberek gyakran hasonlóan öltözködnek és a ruházatuk fejen viselt elemeit (szemüveg, fülbevaló, stb...) is hasonlóan választják ki, illetve hasonló hajviselettel rendelkeznek. Amikor a születésüktől fogva külön élő ikerpárokra egy vizsgálat során sok évvel a születésük után rátaláltak, akkor az ikerpárokba tartozó emberek öltözködése megdöbbentő módon hasonlított az ikertestvérük öltözködéséhez. Ez ugyan nem változtatja azonossá az azonos jellemvonásokkal rendelkező emberek arcvonásait, ám a fej - megjelenésüket hasonlóvá teheti, amit hibásan úgy is értelmezhetünk mint a harmadik vagy negyedik hatás működését.
Nem egy alkalommal fedeztem fel, hogy nemcsak az egyes emberek arcvonásai és jellemvonásai hasonlítanak együtt egymásra, hanem az egyes párok tagjai együtt hasonlítanak arcvonásaikban és jellemvonásaikban. Ami azt jelenti, hogy ha az egyik adott arcvonásokkal és jellemvonásokkal rendelkező ember egy másik adott arcvonásokkal és jellemvonásokkal rendelkező ember barátja vagy szerelme lesz, akkor az egyik ember arcvonásaihoz és jellemvonásaihoz hasonló arcvonásokkal és jellemvonásokkal rendelkező emberek is hajlamos lesznek a másik ember arcvonásaihoz és jellemvonásaihoz hasonló arcvonásokkal és jellemvonásokkal rendelkező embereket barátjukként vagy szerelmükként elfogadni. Ezt sok minden befolyásolhatja, így az is, hogy az egyik emberhez hasonló emberek találnak-e a környezetükben a kellő időben a másik emberhez hasonló embereket, ám az arcvonás - jellemvonás kapcsolatok mindenki által alkalmazott heurisztikus felmérése miatt egyáltalán nem meglepő, hogy létezik a páralkotásban ilyen összefüggés. Sőt az emberek a heurisztikus tájékozódóképességük folytán megsejtik kitől mennyi ellenségességre vagy barátságosságra számíthatnak, illetve kinek mennyi ellenségességet vagy barátságosságot kell adniuk. Kérdés persze, hogy a heurisztikus tájékozódóképességünket mennyire a tanulás határozza meg, vagy különösen az ellenségesség és a barátságosság adásában mennyire a születésünktől létező ösztöneink (génjeink).
Még érdekesebb, hogy bizonyos emberek arcvonásai és jellemvonásai bizonyos állatok arcvonásaival és jellemvonásaival egyeznek. Nem az az érdekes, hogy az állati arcvonások vagy jellemvonások külön - külön jelennek meg az embereknél, hanem az, hogy egymással valamiféle összefüggésben. Sok fiatal pszichopatával találkozhatunk, akiknek arcvonásai a patkányokéra emlékeztetnek, s épenígy jellemvonásaik (a bájos életrevalóságuk és a kegyetlenségük) is. De ha a strandon egy nagy hasú - nagy fejű kabinossal találkozunk, annál sem csak az arcvonásai miatt jelenik meg bennünk a rozmár alakja, hanem a jellemvonásai miatt is, amelyek a szeretetreméltó esetlenségtől az erőszak tompaságáig mehetnek.
Mindabban amit mondtam rengeteg kísérletileg ellenőrizetlen, habár sokak tapasztalatának megfelelő megfigyelés, és rengeteg bizonytalan spekuláció volt. Ezek a felvetések nem adnak biztos választ az arcvonások és a jellemvonások közötti kapcsolat kérdésére. Azonban alapot képeznek azok számára a kutatások számára, amelyek tudományos magyarázatot adhatnak végre egy problémára, amiben ma a divatos pszichológusi álláspont ellentétben áll a mindenki által sejtett valósággal.

Ritter Teodor, 2005.06.28.

[válaszok erre: #3 #54] (TÉMANYITÓ)
  
 

Az arcvonások és a jellemvonások kapcsolata

(üzenet: 56, Tudomány)
 
    / 3 
Lista: 
Kép:
Smile:
  

Új hozzászólás írása
  Név :   Jelszó :
  Mail :
  Üzenet:

 Betűszín:  Háttérszín:
 Árnyék:      Parázslás:
BBcode On/Off.    Betűméret:
Url/Kép autokonverzió On/Off.
Aláírás beszúrása
  Kép feltöltés: [Feltöltési max. file méret (byte): 20000]
    Írja be ide a képen látható biztonsági kódot:
Smiley kódok teljes listája
Az oldal 0.006227970123291 másodperc alatt generálódott.

  Cégadatok  |   Felhasználási feltételek  |   Adatvédelem  |   Általános Fórum Szabályzat  |   Segítség
  Netboard Bt. © 2001-2023. E-mail