Steinhart
Tagság: 2004-08-23 22:24:21 Tagszám: #12214 Hozzászólások: 10636 |
80. Elküldve: 2010-12-22 21:11:19, Szakirodalom, ismeretterjesztés
|
[4.] |
F Nagy Zoltán fordítása, az új szabályzat módosításról.
Lance Collins beszámolója a 2o1o-es bírói szemináriumról. A szemináriumot vezette Günther Diegel. Helyszín: Darmstadt, Németország, 2o1o július 1o-11.
Ebben az évben is részt vettem ezen a szemináriumon. Günther Diegel hangsúlyt helyezett ezen a szemináriumon többek között arra is, hogy azok, akik részt vesznek ezen a szemináriumon, felelősséggel tartoznak az itt tanultakat továbbadni, hiszen az itt taniltak mindenkinek a saját országát illeti, nem csak a résztvevő személyeket! A szemináriumot többnyire németül tartották. Néhány kulcs terület, amire Günther Diegel kitért:
A 2o11-es új szabályok
Videók és azok megbeszélése
A bírók szerepe és felelőssége
A bevezetőt Wolfgang Henke tartotta. Wolfgang Köszöntött mindenkit és javasolt egy pár dolgot.:
A jövűbőben a szavazás a WUSV-ben a tagok száma alapján fog történni, nem az országok, vagy a szervezetek száma alapján! A WUSV megnyitja a saját irodáját.
A 2o11-es szabályok áttekintése:
Lesznek változások a szabályokban 2o11.ben. A legfontosabbakat azonnal át is tekintjük. A szabályok részleteit és a magyarázatokat egy későbbi cikkben jelentetjük meg.
Átalánosan:
2o11 januárjától ugyanazok a szabályok vonatkoznak az FCI-re és a WUSV-re is.
7o pont az őrző-védő ágazatban elegendő lesz ahhoz, hogy a kutya a következő szintre lépjen. (Például, ha a SchH1 vizsgaeredménye egy kutyának 7o-7o-7o=21o pont, a kutya indulhat a SchH2-es vizsgáért.) Azonban a körunghoz a kutyának el kell érnie minimum a 8o pontot az őrző-védő ágazatban.
SchH1 Mind az őrző-védő, mind az engedelmes ágazatban a bejelentkezés pórázon vezetett kutyával történik!
A kijelentkezés után mind ő-v, mind eng. ágazatban, szabadon követésben kell a bírálathoz mennie a kutyavezetőnek, és ott teheti fel a pórázt a kutyára. Ez viszont azzal is jár, hogy a segédek nem szaladhatnak le a pályáról a kijelentkezés után. A segédeknek normális lépésben, körültekintően kell elhagyniuk a pályát!
Az eddig meglévő Nyomkövető 1-3 vizsga és az engedelmes 1-3 vizsga mellett az ő-v 1-3 vizsga is lehetőség lesz 2o11-től. Azonban nem lehet ugy csak ő-v 1-2-3 vizsgát tenni, hogy közben a kutya semmi egyéb vizsgát eközben nem tesz. (Gondolom arra gondolnak, hogy két egyfázisú ő-v vizsga között kell tenni egy, vagy engedelmes, vagy nyomkövető vizsgát is, vagy akár egy teljes schH vizsgát!) Az egyfázisú vizsgázók ezentúl nem számítanak bele a vizsgázók számába. Azaz ezentúl is a minimum 4 SchH kutyának kell szerepelni egy vizsgán.
Nyomkövetés:
A SchH vizsga összes szintjén a tárgyak összesen 21 pontot fognak érni. (Azelőtt 2o pont volt ez.) Ennek az az oka, hogy az a kutya, amelyik ugyan nem jelzett egy tárgyat sem, még kaphatott “jó” minősítést és 8o pontot a munkájára. Egy olyan kutya, amelyik nem jelez egyetlen tárgyat sem, nem kaphat “jó” minősítést a munkájára!
A kutyavezető leültetheti a kutyáját a nyomkövetés megkezdése előtt, (pl hogy megigazítsa a nyomkövető pórázt.) de ez nem történhet a szimatkatlanhoz közelebb, mint 2 méter.
A kutyavezetőnek a kutya mellett kell lennie a kutya nyomon való indításakor (nem lehet a kutya mögött néhány méterrel).
Nem kell kötelezően úton is áthaladnia a nyomnak az FH vizsgán.
Engedelmesen csak egyfajta forma lesz hatájos a szabadonkövetésben. A két jobbra át -os forma. A tükör formája ennek, a két bal fordulós ezentúl nem megengedett.
A gyakorlat egy minősítési szintet lejjebb megy, ha a kutyavezető nem vár a bíró utasítására minden egyes gyakorlat megkezdéséhez.
BH-n nem lesz menet közben ültetés és fektetés, hanem mindez állásból lesz végrehajtva. A kutyavezető megtesz 1o-15 lépést, mint eddig, majd megáll és kiadja az ültetés vezényszavát, amikor a kutya leült, a vezető eltávolodik. Az ültetés gyakorlatánál a kutyavezető csak 15 lépésre távolodik el!
Apportozás akadályon és palánkon.
Részpontokat csak akkor lehet ezeknél a gyakorlatoknál kapni, ha a kutya legalább egy ugrást és az apportozást is végrehajtja. (azelőtt, ha a kutya ugrott oda-vissza, de nem hozta a fát, akkor is kaphatott pontot.) Ezentúl, ha nincs apportozás, akkor is nulla pont a gyakorlat, ha a kutya mindkét irányban tökéletesen ugrik. Ha a kutya ugrások nélkül hozza be az apportfát.akkor is nulla pont a gyakorlat.
A kezdőpozíciót csak egyszer lehet elfoglalni minden egyes gyakorlatnál az engedelmes ágazatban.
A menetközben ültetés gyakorlatánál csak 15 lépésre kell a kutyavezetőnek eltávolodnia. SchH 2-es szinten a menet közben állítás gakorlatánál is 15 lépésre kell eltávolodni a kutyától.
Őrző-védő:
A fürkészés gyakorlatának megkezdése előtt a kutyavezetőnek arccal a pálya hosszában kell állnia, és csak a bíró jelzésére fordulhat a palánk felé, és kezdheti meg a fürkészést.
A menekülő elfogásának gyakorlatánál a kutyának kapnia kell vezényszót, hogy üldözni kezdje a segédet. Ha a kutya nem kap vezényszót, a gyakorlatot egy minősítéssel le kell minősíteni.
Az eresztés és a visszatámadás között el kell telnie legalább 5 másodpercnek. Többé nem megengedett az eresztés utáni azonnali visszatámadás. Az őrzésnek nagyobb hangsúlyt kell kapnia a bírálat során, ezért a bírónak lehetőségének kell legyen, hoyg láthassa.
A kisérés és lefegyverzés gyakorlatánál a segédnek követnie kell a kutyavezető utasításait!
Néhány további részlet az új szabályokhoz.
Az új szabályok ugyanúgy vonatkoznak az FCI szervezetek, mind a WUSV szervezetek vizsgáira. Nincs külön utasítás a bírók számára sem. Minden szerepel a szabályzatban.
Ha bármilyen értelmezési probléma lépne fel, a német nyelvű szöveg az irányadó.
Általános.
Ha a kutyát diszkvalifikálják, azaz nem nemcsak nem teljesíti a vizsgaszintet, hanem diszkvalifikálják vézenhiba, kontroll hiánya, vagy sportemeberhez nem méltó magatartás miatt, elveszti az összes addig kapott pontját az összes addigi ágazatban, és szóbeli bírálatot sem kap!
Ha egy vizsgázó egy ágazatban nem teljesíti a vizsgaszintet, köteles a vizsgát folytatni, hacsak nem rendelkezik állatorvosi igazolással.
Minimum 4 kutya kell a vizsga megtartásához.
Az AD (állóképességi) vizsga egy fontos része a tenyészminősítésnek, így a bíróknak ezt nagyon komolyan kell ezt venniük.
Egy vizsgázó egy nap csak egy vizsgán vehet részt. (ez nem probléma Kanadában, de Németországban fizikailag lehetséges ez.)
A kluboknak rendelkezniük kell biztosítással. Egész évben lehet vizsgát rendezni.
Kiadásra kerül egy kiadvány különös tekintettel a munkakutyák tenyésztésének 4 elemére:
1, kiképzés, 2, vizsgáztatás, tesztelés, 3, szelekció, 4, tenyésztés.
A kutya viselkedése rendkívül fontos. Azt akarjuk, hogy a munkakutyáink munkakedvet és örömöt mutassanak. Természetesen pontosnak is kell lenniük. A kutyának folyamatosan mutatnia kell, hogy élvezi a munkát, figyel a vezetőjére. Ennek hiánya hiba!
A bírónak ellenőriznie kell a pálya tartozékait minden esetben, még akkor is, ha már bírált azon a pályán előzőleg. A fegyvernek 6mm-esnek kell lennie. Az apportfa fából készült, a rúdnak, ahol a kutya felveszi, 4cm-re kell lennie a földtől.
Pénteken csak akkor lehet vizsgát rendezni, ha az átnyúlik szombatra, de akkor sem kezdődhet déli 12 óra előtt.
Van egy új SchH előtti teszt, kimondottan FCI céllal, az ő rendezvényeikre. Azonban minden országnak lehetősége van eldönteni, hogy használja ezt, vagy sem. Ez egy nagyon leegyszerűsített változata a SchH 1-es vizsgának. A nyom 2oo lépés egy töréssel, hűtés nélkül. Néhány engedelmességi feladat, de nincs apportozás akadályon, vagy mászópalánkon. Egy rövid ő-v, ahol nincs botütés, és a vezető megfoghatja a kutya nyakörvét.
A segéd a bíró asszisztense a vizsgán. A segéd nem dolgozhat függetlenül a bírótól, köteles annak utasításait követni. A segédfelszerelések kötelezőek minden vizsgán. (nadrág, dzseki, kar, stb)
A vezető által nyújtott segítség (testjel) - a bírónak kell eldöntenie, hogy a segítség valóban segíség volt-e a kutyának, vagy sem. A pontlevonás eszerint változhat. Ha a segítség hatásos volt, azaz segített a kutyának a feladat végrehajtásában, akkor a gyakorlat minősítése két minősítést leminősül! (Hű ez nagyon magyartalan lett így! de pl kitűnőből jó-ra) Ha nem segített a kutyának, azaz volt effektív, egy fél minősítést megy le. (pl a kutya a segítség ellenére sem ül le, a menet közben ültetésnél, de a helyén marad, nemcsak hiányos a gyakorlat, de még abból is vonni kell egy fél minősítésnyit!)
Azonosító teszt.
A kutyákat egyenként kell azonosítani. Ez kötelező része a vizsgának. A bíró nem érintheti meg a kutyát. A tetoválás minden látható elemét le kell írni! (papíron kell ezt az adatsort vezetni a vizsgán.)
BH
A BH vizsga kötelező minden további vizsgához. Az agility és engedelmes vizsgához is, csakúgy, mint az FH vizsgákhoz is. (A SchH eddig is az volt.) Ezentúl az IPO vizsgának is előfeltétele a BH.
A BH nagyon fontos teszt, és nagyon komolyan is kell venni. Ey a teszt sok országban feltétele a kutyatartásnak. Fenn áll a veszélye, hogy, ha ezt a tesztet nem vesszük komolyan, és valami rossz történik, a vizsga, és ezáltal a szervezeteink is hitelüket veszíthetik.
Az engedelmességi rész mindig megelőzi a forgalmi részt. Még a tüzelő szukák esetében is.
2o11-től nem lehet BH kutyát a pályán SchH kutyával párba állítani még akkor sem, ha a kutyavezető ebbe beleegyezik! Ugyanis BH-n nincs lövés, SchH-n van. Mit tegyen a bíró, ha a BH-s kutya lövésérzékenységet mutat?
Nincs menetközben ültetés és fektetés gyakorlat a BH vizsgán. A gyakorlat végrehajtása úgy zajlik, hogy a kutyavezető megtesz 1o-15 lépést, majd megáll, leülteti a kutyát és eltávolodik 15 lépésre, majd visszatér. Ugyanígy a fektetésnél is, de ott 3o lépésre távolodik el, és behívással, lábhoz kerüléssel fejeződik be a gyakorlat.
Helybenmaradásnál, ha a kutya eltávolodik a helybenmaradás pontjától több, mint 3 méterre, mielőtt a másik kutya a pályán befejezné ez első két feladatot, o pontot kap. Ha azután hagyja el a helyét, hogy a pályán lévő kutya befejezte az első két gyakorlatot, kaphat pontot a gyakorlatra.
Nyomkövetés
A tárgyak pontértéke a SchH vizsgán összesen 21 pont. SchH1 és SchH2 vizsgán 1o+11, SchH3-as vizsgán 7+7+7, FH vizsgán 5+5+5+6 pont.
A kutya nem kaphat pontot, ha nem az előre bejelentett módon jelzi a tárgyat.
A lassú nyomkövetés nem hiba, ha a munka intenzív és folyamatos.
Ha a kutya kiszagol a nyomról őgy, hogy a nyom vonalát nem hagyja el, az nem hiba. A kissé ferde tárgyjelzés nem hiba.
Hibás tárgyjelzés -2 pont.
FH vizsgán a talajváltás kötelező, de a nyomnak nem kell kötelezően kereszteznie utat.
A bírónak követnie kell a nyomot az elejétől a végéig. Nem bírálhat a terület széléről.
Az FH vizsgának nehéznek kell lennie. Ennek egy olyan speciális vizsgának kell lennie, aminek teljesítésére nem minden kutya alkalmas. Vissza kell adni az FH vizsga rangját!
Az IPO FH ezután is két különböző nyom kidolgozását jelenti egy viszgán. A teljesítmény értékelő füzetben is egy sorban, egy vizsgaként kell feltüntetni. A két nyomot két különböző nyomfektető fekteti, de egy bíró bírálja!
Ha a kutya felveszi a tárgyat, de vezényszóra nem ereszti el, a kutyát diszkvalifikálni kell.
Engedelmes.
Lövéspróba. Különbséget kell tenni azok között a kutyák között, amik félelmet mutatnak lövésre, és azok között, amik agressziót. A félelmet mutató kutyát azonnal diszkvalifikálni kell. Az agresszivitást mutató kutyát nem kell diszkvalifikálni. Kérdéses esetben meg kell ismételni a lövéspróbát pórázon, mintegy 15 lépésre a kutyától.
Ha a kutya elhagyja a helybenmaradás helyét a lövésre, újra el kell végezni a lövéspróbát a fent említett módon. Nem elégséges csak elvenni 1o pontot a gyakorlatból.
A szabadonkövetés, amikor a kuty a fejét teljesen felfelé fordítja malinois stílusban, nem természetes testtartás a német juhászkutya számára. A gyakorlatot így végrehajtó kutya gyakorlata nem lehet kitűnő.
SchH1 vizsgán a bejelentkezés a bírónál rázon történik, a kiindulópont elfoglalása viszont már szabadonkövetésben.
Az a kutya, amelyik a pályán kezd, már el kell, hogy foglalja a kiinduló helyzetet, amikor a másik kutya a helybenmaradás pozíciójánál elfoglalja a helyét. (Magyarul a két kutya egyszerre kezdi meg az ágazatot.)
A csoportnak mozognia kell, amikor a kutyavezető és a kutya áthalad a csoporton.
Nem lehet pontot veszíteni azzal, ha valaki elfelejt egy gyakorlatot, még a kiemelt versenyeken sem. (A bírónak kötelessége segíteni a vizsgázót.)
A kutyavezetőnek figyelnie kell a bíróra minden gyakorlat megkezdésekor, és befejezésekor, de közben nem kötelező. Pl vannak kutyavezetők, akik a szabadonkövetés gyakorlatánál a megállásnál is ránéznek a bíróra. Ez nem kötelező, de nem is hiba!
Ültetés menet közben
A kutyavezető 15 lépésre távolodik el a kutyától. (SchH2 vizsgán az állítás gyakorlatánál is!)
A kiinduló helyzet csak egyszer foglalható el minden egyes gyakorlatnál. Hiba esetén 10% levonás jár.
Csak egyfajta hátraarc engedélyezett a vizsgán.
Plusz vezényszó, ha a kutya nem hajtja végre a gyakorlatot (pl lábhoz kerülés). Három vezényszó kiadása után, ha a kutya végrehajtja a gyakorlatot, a legmagasabb minősítés, amit kaphat, az magas hiányos. Ha a harmadik vezényszóra sem hajtja végre, a gyakorlat értékelése nulla pont.
Apportozás
A kutyának legalább egy ugrást és az apportozást be kell mutatni az akadályon és a mászópalánkon ahhoz, hogy pontot kaphasson. Ha egy urás hiányzik, az -5 pont!
Ha a kutya felborítja az akadályt odafele ugrásnál, a gyakorlatot meg kell ismételni, hogy legyen esélye a kutyának megmutatni, hogy visszafele is képes ugrani, azonban az erős érintés miatt eleve le kell vonni 4 pontot a gyakorlatból. Függetlenül attól, hogy másodszorra akár tökéletesen hajtotta végre a kutya az ugrást!
Ha a kutyavezető új dobás lehetőségét kéri, a kutya nem követheti a vezetőt, amíg az felveszi az apportfát. A kiindulási ponton kell maradnia. Ha a kutya követi a kutyavezetőt, a gyakorlat nulla pont! Ha a kutya követi a vezetőt, de az akadály nál megáll, egy minősítést leminősül a gyakorlat!
A nyugodt apportfa-tartás fontos. A kutya átadja az apportfát a vezetőnek, nem csak kelletlenül visszahozza azt.
Az ugrásoknál a bírónak figyelembe kell vennie az erőteljes kivitelezést.
Őrző-védő
A botütés kifejezést kerülni kell. Ehelyett a botos terhelés kifejezés használandó. Ennek oka, hogy a svájci kennel klub betiltott a botütést a vizsgákon. Inkább változtassuk meg a kifejezéseinket, semmint elveszítsünk egy fontos részt a vizsgánkból.
5 fontos fázisa van a fogás folyamatának. 1, megragadás (amikor a segéd megtámadja a kutyát), 2, terhelés (maga a hajtás és a botütés) 3, Az eresztés előtti viselkedés (amikor a segéd már nem küzd, de még nem hangzott el az ereszd vezényszó sem.) 4, Az eresztés 5, Őrzés
A terheléses szakaszban a kutyának aktívnak kell lennie, nem csak elviselnie a terhelést. A kutyának küzdenie kell a segéddel. Meg kell próbálnia megállítani és uralni őt. A kutyának dominanciát kell mutatnia!
Günther beszélt arról, hogy sokkal nagyobb jelentőséget kell tulajdonítani az őrzéseknek az őrző-védő munka bírálata során. Az őrzés rendkívül fontos rész, és az elmúlt 1o évben nem fektettek a bírók kellő hangsúlyt erre. Aktív, intenzív és domináns őrzést kell a kutyának mutatnia. Ezt kell minden bírónak elvárnia a kutyától. A csendes őrzés nem hiba, de a kutyának csendben is mutatnia kell az erőt és a dominanciát. Az, hogy csak ül a segéd előtt, és nem veszi le róla a szemét, az nem elég.
Az eresztés es a visszatámadás között legalább 5 másodpercnek el kell telnie. Nem megfelelő, ha a segéd az eresztés után azonnal visszatámad. Mivel nagyobb jelentőséget kap az őrzés, azt meg is kell mutatnia a kutyának, ezért kell várni a visszatámadás előtt.
Günther még elmondta, hogy azelőtt a fogás mélysége kiemelkedő jelentőséggel bírt a vizsga során. A fogás mélysége nem a legfontosabb, hanem az, hogy a fogás erős, energikus legyen, és a kutya aktív legyen, próbálja meg megállítani a segédet. Természetesen az ideális az, ha minden együtt van.
A vizsgán ugyanazon a szinten minden kutyának ugyanarra a segédre kell dolgoznia. Kivétel, ha maga a segéd is vizsgáztat kutyát. (Ez errefelé sűrűn előfordul)
Minden kutyának be kell jelentkezni az őrző-védő munka előtt. SchH1-es szinten ez pórázon történik.
Ha a kutya kitör, a kutyavezetőnek 3 lehetősége van, hogy visszahívja a kutyát magához. Ha ez sikertelen, a kutyát diszkvalifikálni kell.
Fürkészés. A fürkészésnek irányítottnak, figyelmesnek és szorosnak kell lennie a búvóhely körül. Hibás, ha a kutya irányítatlan, szélesen kerül, nem figyelmes a büvóhelynél, csak körbeszaladja azt.
A kutyának csendben kell lennie mielőtt a vezető elküldi fürkeészni, csakúgy, mint a kihívás után is.
Ha a kutya nem találja a segédet háromszori küldés esetén sem, a munkát nula ponttal be kell fejezni. ( Az, hogy a kutya nem találja meg a segédet nem azonos azzal, hogy a kutya elhagyja a segédet!) De a vizsga előbb szerzett pontjait a kutya megtarthatja. A munka meghatározása különbözik a diszkvalifikálás esetétől.
Ha a kutya elhagyja a segédet mielőtt a bíró utasítja a vezetőt hogy menjen a kutya mögé, a vezető elküldheti a kutyát újra a segédhez. Ha a kutya újra otthagyja a segédet, a munkát be kell fejezni. Ha a kutya ottmarad a segédnél, a munka folytatható, de a pontlevonás mértéke 9 pont.
Ha a kutya akkor hagyja el a segédet, amikor a vezető beérkezik, vagy a vezető parancsa előtt hagyja ott a segédet a kutya, a munka minősítése hiányos.
Ha a kutya befog a palánkban és a kutya nem ereszt magától, a bíró utasítja a kutavezetőt, hogy menjen a kutya mögé (kihívás pozícióba). A kutyavezető adhat egy vezényszót a kutyának. (Ide-lábhoz!) Az ereszd vezényszó nem megengedett ebben az esetben. Ha a kutya nem engedelmeskedik, diszkvalifikálni kell.
Ha a kutya bármely testrészén megharapja a segédet, diszkvalifikálni kell. Azonban ennek harapásnak kell lennie nem csak megbökésnek!
SchH1 és IPO1 szinten a kutya egyaránt kihívható a palánkból, vagy elvezethető.
Az állítás-felugatás gyakorlatának akkor van vége, ha a kutya a kihívás, vagy elvezetés után a kutyavezető mellett ül.
A menekülő elfogásának helyére való felvezetés a menekülő elfogásának gyakorlatába számít bele. A kutyának le kell ülnie a vezető mellett mielőtt a kutyavezető lefekteti a kutyát.
A kutyavezetőnek vezényszót kell adnia ahhoz, hogy a kutya üldözőbe vegye a segédet. Ha a kutya ezt vezényszó nélkül teszi, a gyakorlat egy minősítéssel alacsonyabbra minősítendő.
A TSB-t csak akkor lehet a vizsgán minősíteni, ha legalább egy fogást bemutat a kutya.
Az eresztések előtti fázist mutatnia kell a kutyának.
A kísérés es lefegyverzés gyakorlatrésznél a segédnek követnie kell a kutyavezető utasításait.
Akövetés gyakorlatánál a távolság a kutya és a segéd között 5 lépésnek kell, hogy legyen. Csak így értékelhető jól a gyakorlat. Ha a távolság ettől nagyobb, az nagy könnyebbség a kutyának.
A “transport” vezényszó használható mind a követésnél, mind a kíséréseknél.
A szembetámadás gyakorlatánál a segéd futva hagyja el a búvóhelyet minden vizsgaszinten.
A bírónak bírálnia kell azt az engedelmességi szakaszt is, amikor a vezető a kutyát elvezeti a szembetámadás alapállásába.
A kutya nyakörvét nem lehet addig megfogni, amíg a kutya nem ül szabályosan a vezető mellett. Ha ez megtörténik, a munkát azonnal be kell fejezni.
A kutyát szabadonkövetésben kell vezetni a bíróhoz a kijelentkezéshez és azután a szóbeli értékelés helyéhez. Csak ott lehet rácsatolni a pórázt a bíró utasítására. Természetesen a segéd nem hagyhatja el a pályát futásban, és nem ingerelheti a kutyát semmiféleképpen. Normál lépésben hagyja el a pályát.
A bíró szerepe és felelőssége.
A bírónak becsületesnek és feddhetetlennek kell lennie. Ez olyan fontos, mint a szabályok ismerete. Képesnek kell lennie önálló itéletet hozni, és nem lehet befolyásolható mások által. Bírónak lenni stresszel és idegi megterheléssel jár. Azok az idők elmúltak, amikor a bírok ítéletét nem vonták kétségbe. A bírói munka nem könnyű a munkát emberek előtt kell végezni, és mindenki követhet el hibát. Ez természetes. Néha a stressz és a nyomás túlterhelő is lehet.
Ezért van az, hogy a bíró nem lehet professzionálisan részese a sportnak. (Nem kereshet pénzt, mint tenyésztő, kiképző, kereskedő, stb.)
A bírók felelőssége hatalmas, mert a munkájukkal befolyásolják a tenyésztést, a kiképzést. A bíróknak szolgálniuk kell a fajtát.
Kritikus pont: Ha egy kutya megkapja a SchH1-es vizsgát, tenyészthető lesz. Ezért az, hogy egy kutya megkapja-e ezt a vizsgaszintet, vagy sem, nagyon komolyan veendő. Nem mindenki teljesíti ezt a tesztet. A SchH1 egy nehéz feladat!
A sikeres vizsgát úgy kell tekinteni, hogy a kutya átment egy teszten. A jónak jónak, a nagyon jónak nagyon jónak kell lennie. Manapság az emberek azt hiszik, hogy csak a kitűnő az igazán jó ezen a szinten. Az egyes vizsgát megszerezni nem könnyű.
Minden bíró követhet el hibát. Ez teljesen normális dolog. A bírók sem különleges emberi lények. A legfontosabb, hogy a bíró ne rágódjon a hibán, hanem lépjen tovább, és koncentráljon az épp soron következő kutyára.
A bírók felelőssége, hogy a nyomfektetők, a segédek jó munkát végezzenek, és, hogy a papírmunka megfelelően legyen elvégezve.
A bírónak aktív kutyavezetőnek kellene lennie, és folyamatosan tanulnia kell. Folyamatosan képeznie kell, mégha nem is a legmagasabb szinten. Ennek két oka van.
A bírónak át kell éreznie a versenyzők, vizsgázók érzelmeit.
A bírónak értenie kell, hogy mit és miért csinálunk a vizsgán.
A szóbeli értékelésnek az alapállással kell kezdődnie és az egész gyakorlaton keresztül azzal kell befejeződnie. Ha egy tökéletes gyakorlatnál nek emlit hibát a bíró, az is értékelés. Lehetőleg kerüljük a “pontos”, “pontatlan”, “kellene”, “talán” kifejezéseket.
Mit tesz az SV a problémás bírókkal?
Az SV megpróbálja megszüntetni az “éjszakai vizsgákat” és a vett vizsgacímeket.
2o1o-től az összes új bíró 4 éves kontraktust köt az SV-vel. Ez megújítható négyévente. (ha semmi gond nincs!) Németországban ez csak az új bírókra vonatkozik, a már működő bírók vállalhatják ezt önszántukból.
Az SV megvizsgálja minden egyes bíró statisztikáját. És meglátja, kinél kimagaslóan magas a sikeres vizsgák aránya. A szemináriumon példaként láthattunk egy bírót, aki 4oo kutyát vizsgáztatott egy évben, és ebből 287 volt SchH1. A sikertelen vizsgák aránya mindössze o.o3% volt. Ez egyenesen lehetetlen normális bíráskodás esetén. Ez nagy hiba a bíró részéről. Az SV 1o problémát vetett fel a bíráskodással kapcsolatban.
Ezeknek ka bíróknak egy szemináriumon kell résztvenniük. Ez a szeminárium hivatott javítani a bírói minőségükön és felfogásukon, ha ez lehetséges. Ha ez nem vezet sikerre, szankciókat alkalmaznak velük szemben. Pl nem bírálhatnak a tengerentúlon két évig.
Kapcsolat a sajtóval és az emberekkel.
Heiko Grube, aki az SV sajtóreferense és pszichológus egyben, tartott beszámolót ebben a témakörben.
Mivel a bíró a szervezet és a sport arca is ebben az esetben, rendkívül fontos, hogyan viszonyul a bíró az emberekhez. Ebbe beletartoznak a nézők, a sajtó és a versenyzők is. A bírónak éreznie kell az embereket. A bírónak muszáj őszintének lennie!
Heiko Grube elmondta, hogy Németországban a nézők rendkívül sportszerűtlenek és hangosak tudnak lenni. A bíróknak képesnek kell lenniük kezelni ezt a helyzetet. Rengeteg negatív és rosszindulatú kritikát kell hallania a bíróknak, de ezt képesnek kell lenni kezelni.
A beszélgetés után bemutatott néhány példát, hogyan lehet a leghatásosabban kezelni mind a médiát, mind az embereket. Hasznos dolog gyakorolni néhány megoldási variációt és felkészülni egy-egy nagyobb eseményre.
honlapom
Steinhart fórum
|
|
|