Steinhart
Tagság: 2004-08-23 22:24:21 Tagszám: #12214 Hozzászólások: 10636 |
248. Elküldve: 2007-02-24 12:49:34, Kiképzés
|
[1214.] |
akkor elmondom neki fejből.
1.pórázon vezetés
2.szabadon követés
3.menetközben ültetés
4.fektetés behívással
5.helyben maradás.
BH - Kísérőkutyák vizsgarendje
Általános feltételek
Minden fajtájú, illetve méretű kutya részt vehet a vizsgán. A részvétel alsó korhatára: 12 hónap.
A vizsga végén a bíró nem közli az elért pontszámot, csak a "megfelelt", illetve a "nem felelt meg" döntést. A vizsga akkor sikeres, ha az "A" részben a vizsgázó az elérhető pontszám 70%-át megszerezte, a "B" részben pedig a teljesítménybíró "kielégítő" minősítést adott. A kísérőkutya-vizsga letételéről szóló igazolás nem tekinthető munkavizsgának a tenyésztési, tenyészszemle-, körung- és kiállításrend értelmében. Az esetleges ismétlővizsga nincs határidőhöz kötve.
A) Kísérőkutya-vizsga gyakorlótéren vagy a szabadban (elérhető pontok száma: 60)
1. Pórázon vezethetőség és közömbösség (15 pont). Vezényszó: „lábhoz”
A laza pórázon lévő, egysoros, nem fojtóra állított láncnyakörvet viselő kutyának "lábhoz" vezényszóra alapállásból készségesen követnie kell a vezetőt.
A gyakorlat kezdetén a vezető a kutyával mintegy 40 lépést tesz egyenesen előre, majd vissza, miközben nem torpanhat meg. A kutya vállának mindvégig a vezető bal térde mellett kell lennie, előretartás, lemaradás vagy oldalra való eltávolodás nem megengedett.
A gyakorlat során be kell mutatni a normál és lassú lépést, valamint a futólépést. Normál lépésben végre kell hajtani legalább egy "jobbra át"-ot és egy "balra át"-ot. A "hátra arc" közben a vezető balra kezdve teszi meg a fordulatot.
A "lábhoz" vezényszót csak induláskor, valamint a járástempó változtatásakor szabad használni. Ha a vezető megállt, a kutyának minden ráhatás nélkül gyorsan le kell ülnie. Eközben a vezető nem változtathatja meg eredeti helyzetét, és különösen tilos odalépnie az esetleg oldalt, távolabb ülő kutyához. A vezetés során a pórázt bal kézzel, lazán kell tartani. A vizsgabíró jeladására a vezető - kutyájával együtt - áthalad egy, legalább négy személyből álló csoporton. A csoportban a vezetőnek legalább egyszer meg kell állnia. A csoport tagjai mozgásban vannak.
A kutya lemaradása, előrehaladása, oldalirányú eltávolodása, valamint a vezető habozó magatartása a fordulóknál hibának minősül.
2. Szabadon követés (15 pont). Vezényszó: „lábhoz”
A bíró utasítására a kutyáról leveszik a pórázt. A vezető a pórázt a vállára akasztja vagy zsebreteszi, majd újra a csoporthoz megy, és az emberek között legalább egyszer megáll.
A csoport elhagyása után a vezető rövid időre alapállást vesz fel, majd pedig szabadon követésben végrehajtja az 1. pontban leírt gyakorlatokat.
3. Ültetés, ülés (10 pont)
Alapállásból a vezető a mellette szabadon (póráz nélkül) ülő kutyával együtt "lábhoz" vezényszóra elindul. 10-12 lépés után a kutya "ül" vezényszóra gyorsan leül. A parancs kiadását követően a vezető nyugodt menetben, mintegy 20 lépésnyire eltávolodik a kutyától. A bíró jelére a vezető visszamegy a kutyájához, és annak jobb oldalán felveszi az alapállást. A vezető visszatértéig a kutyának - amint a gyakorlat kezdetén is - nyugodt ülő pozícióban kell várnia.
A lefekvés, felállás és a vezető követése hibának minősül.
4. Fektetés, behívással összekötve (10 pont)
Alapállásból kiindulva a vezető a mellette szabadon (póráz nélkül) ülő kutyával együtt "lábhoz" vezényszóra elindul. Kb. 10-12 lépés megtétele után a kutyának "fekszik" vezényszóra gyorsan le kell feküdnie. A kutyára történő további ráhatás nélkül, illetve anélkül, hogy körülnézne, a vezető kb. 20 lépést tesz egyenes irányban tovább, megfordul a kutya felé és megáll. A bíró jelzésére a vezető behívja a kutyát. Ekkor a kutyának készségesen és gyorsan közelednie kell vezetőjéhez, majd pedig közvetlenül előtte le kell ülnie. "Lábhoz" vezényszóra aztán a kutyának a vezető mellett kell helyet foglalnia.
Ha a kutya az eddigi gyakorlatokban nem szerez legalább 35 pontot, úgy kizárják a további vizsgáztatásból.
5. Fektetés figyelemeltereléssel. Vezényszó: „fekszik”, „ül” (10pont)
Egy soron következő kutya engedelmességi vizsgájának kezdete előtt a vezető a pálya szélén, a bíró által kijelölt helyen lefekteti a kutyát, miközben nem hagyhat mellette sem pórázt, sem akármilyen más tárgyat. A kutya látómezejében maradva a vezető kb. 40 lépésnyire eltávolodik tőle anélkül, hogy körülpillantana, és a kutyának háttal nyugodtan megáll.
A kutyának - a vezető bárminemű ráhatása nélkül -mindaddig fekve kell maradnia, amíg az éppen felvezetett kutya el nem végezte az 1-4. számú gyakorlatokat. A 4. gyakorlat után a vezető a lefektetett kutyáért megy.
A végrehajtás szabályai
A vezetőnek a vizsgáztatás területén belül a bíró által kijelölt helyen addig kell a kutyának háttal, nyugodtan állnia, amíg a bíró fel nem szólítja, hogy menjen be a kutyához.
A vezető nyugtalan viselkedése, egyéb rejtett segítségnyújtás, valamint - a vezető közeledtére - a kutya idő előtti felállása hibának minősül.
Ha a kutya ezeknél a gyakorlatoknál nem ér el legalább 70%-ot (42 pontot), akkor a további vizsgáztatásból ki kell zárni.
Ha a kutya felül, avagy feláll, de a lefektetés helyén marad, ezt részeredményként kell értékelni.
Ha a kutya a másik felvezetett kutya 2. gyakorlatának befejezése előtt több mint 3 méternyire eltávolodik a lefektetés helyétől, a gyakorlatot 0 pontszámmal kell értékelni. Ha a kutya a második gyakorlat után hagyta el a helyét, ezt végleges eredményként kell értékelni. Ha a kutya a vezető közeledtekor vele szemben megindul, maximum 3 pont levonandó.
B) Közlekedésbiztonsági vizsga, a gyakorlatban végrehajtva
Általános feltételek
A gyakorlatot mérsékelt forgalmú közterületen (utcán, úton, téren) kell végrehajtani. A forgalmat nem szabad zavarni.
Csak a vizsgázó kutya, annak vezetője, a vizsgabíró és esetleg a vizsga vezetője vesznek részt a gyakorlatokban. A vizsga többi résztvevője a kutyákkal együtt egy arra kijelölt alkalmas helyen (a szövetség központjában, a gyakorlótéren, egyéb más találkozóhelyen) szólításra készen várakoznak. A vizsga eme részének végrehajtása - a vizsga jellegénél fogva jelentős időráfordítást feltételez.
A teljesítményre vonatkozó követelményeket nem szabad károsan befolyásolni azzal, hogy felületes módon túl sok kutyát vizsgáztatnak.
Egy vizsganapon legfeljebb 12 kutyát lehet vizsgáztatni. A "B" rész egyes gyakorlataiért nem adnak pontokat, hanem a vizsga e részének sikerességét a forgalomban közlekedő kutyáról alkotott összbenyomás dönti el.
A vizsga lefolyása
1. Vezethetőség és viselkedés utcai forgalomban
A vizsgabíró jelzésére a vezető – pórázon vezetett kutyájával együtt - megtesz egy kijelölt útszakaszt a járdán. A vizsgabíró a vezetőhöz alkalmazkodva, állandó távolságról követi őket.
A kutyának a vezető bal oldalán, laza pórázon, vállal a vezető térdmagasságában, készségesen kell követnie a vezetőt.
A gyalogos- és járműforgalommal szemben a kutyának közömbös magatartást kell tanúsítania.
A vezető útját haladás közben keresztezi egy másik gyalogos (előre kijelölt személy).
Nem sokkal ezután a vezetőt megelőzi egy, a kerékpárúton vagy az úttesten hátulról szorosan mellette elhaladó kerékpáros (előre kijelölt személy). Az előzés közben a kutya a vezető és a kerékpáros között helyezkedik el. Előzés közben a kerékpáros csenget. Ezután a vezető sarkon fordul, odamegy az őt követő bíróhoz, megáll mellette, kézfogással üdvözli és beszélget vele. A kutya eközben állhat, fekhet, ülhet, de nyugodtan kell viselkednie.
2. A kutya viselkedése nehéz közlekedési viszonyok között
A vizsgabíró jelzésére a vezető – pórázon vezetett kutyájával együtt - erősebb forgalomban közlekedik.
A vezetőnek eközben 2 alkalommal meg kell állnia. Az első esetben a kutyának vezényszóra ülnie kell, míg a második esetben a "fekszik" vezényszóra gyorsan le kell feküdnie és fekve maradnia.
E gyakorlatba be kell építeni egy rövid tartózkodást olyan helyen, ahol szokatlan zajok vannak (elhaladó vonatok zaja, áthaladás vasúti alul- vagy felüljárón, villamos stb.).
A kutyának az erős forgalomban és a háttérzajoknál a vezetőt figyelmesen, nyugodtan, közömbösen kell követnie. (E gyakorlat számára alkalmas helyszínek: mozgalmas közterek, pályaudvari csarnokok, autóbusz-pályaudvarok, stb).
3. A forgalomban rövid időre magára hagyott kutya viselkedése, viselkedés állatokkal szemben
A bíró jeladására a vezető, pórázon vezetett kutyájával, egy mérsékelten forgalmas utca járdájára megy. Egy rövid szakasz megtétele után a vizsgabíró jelzésére a vezető megáll és a pórázt kiköti egy kerítéshez, falba épített karikához vagy más hasonló tárgyhoz.
Ezután a vezető 2 perc időtartamra eltűnik a kutya látómezejéből, bemegy egy boltba vagy egy kapualjba. A kutya állhat, ülhet vagy fekhet. A vezető távollétében egy járókelő (előre kijelölt személy) mintegy 5 lépésnyi oldaltávolságban egy pórázon vezetett kutyával együtt elhalad a vizsgázó kutya mellett.
A magára hagyott kutyának a vezető távollétében nyugodtan kell viselkednie. A mellette elvezetett kutyát (amely ne legyen verekedős!) támadó cselekmény (a póráz erős rángatása, tartós ugatás) nélkül hagynia kell elhaladni.
4. Engedelmességi vizsga a forgalomban
Egy alkalmas helyen (mellékutcában, téren, ahol a póráz levétele lehetséges és engedélyezett) a vezető a vizsgabíró jeladására lecsatolja a pórázt kutyájáról és szabadon, további befolyásolás nélkül hagyja szaladgálni.
A vizsgabíró jeladására ezután a vezető a kutyát nevével és a "hozzám" vezényszóval behívja és pórázra veszi.
A kutyának gyorsan vissza kell térnie a vezetőhöz, és engedelmesen hagynia kell, hogy pórázra vegyék. A behívási vezényszó 2-3 alkalommal hangozhat el.
A vezetőre van bízva, hogy a behívás után a kutya a pórázra vétel alatt ül-e vagy áll.
Megjegyzés
A vizsgáztatást végző bíró dönti el, hogy az egyes gyakorlatokat minden egyes kutyával sorban elvégezteti és végigjárja a gyakorlatokra kijelölt helyszíneket, vagy pedig egy adott gyakorlatot elvégeztet minden vizsgázóval, és utána keresi fel a következő vizsgahelyszínt.
BH - Kísérőkutyák vizsgarendje
honlapom
Steinhart fórum
|
|
|