Visszatérve az árakhoz, ha mindent összevetünk a legkevesebbe a birkák bérlése kerül, azt zokszó nélkül kipengeti mindenki még arra a 15 percre is, amit a pályán tölt, csak legyen mezőny. Szóval nem ez teszi drágává a bulit, hanem a körítés.
Nem értek az árképzéshez, de úgy adódik a kérdés: ha a "birkahasználat" - ami egyébként gondolom az egész rendezvény alapja és lényege, anélkül nemigen megy - "csak" 1000 ft/kutya a maradék x ezer mit fedez? Úgy arányaiban kicsit másként gondolnám. Mondjuk egy ösztönpróba 5 percével számolva a díja alapján elég jó órabér jön ki. Ettől olyan "értékes" ?
Nem beszéltem vele. Most találtam a hírt. Amiket láttunk, azok szajoliak voltak, sztem nincs közük. Jövő 7 végén franciás terelőverseny lesz nála, majd megkérdem.
Talán sarkosan fogalmaztam és nagyon lecsupaszítottam a témát. Nyilván az életben a helyzet sokkal árnyaltabb, és a folyamatok nem ilyen szimplán és gyorsan zajlanak, de a lényegen ez hosszú távon nem változtat.
"nem hinném, hogy egyes remek agis , frizbis, obediences bc-ben teljesen kiölték volna az ösztönt" - ezt én sem állítottam, ez talán nem is célja senkinek sem, de szerintem ennek az ellenkezőjére sem törekszik tudatosan a többség. Inkább olyan "jó ha van, de az sem tragédia, ha nincs, mert nincs rá szükség/igény, úgyis lehet belőle jó agis , frizbis, obediences, kiállítási, családi stb. kutya" szemléletet érzek. Ezt persze erősítik a piaci igények, anyagi megfontolások, a kedvezőtlen objektív körülmények, mint a hazai állattartási kultúra hagyományai, környezeti adottságok, hajtható nyáj hiánya és lehetne sorolni.
De akkor mi a bc tenyésztés célja? Jó sport - agis , frizbis, obediences, stb. - kiállítási, családi, kutya, mert erre van lehetőség és igény? Vagy a fajta juhász/terelőkutya mivoltában megtestesülő eredeti, értékes, speciális tulajdonságainak (amiknek csupán mellékes hozadéka az egyéb pótcselekvésekre alkalmassá tévő fizikai és mentális adottságok megléte, mint több más, eredeti kenyerét elvesztett munkafajtánál) megőrzése és javítása, jó terelőkutyák tenyésztése? Mik voltak a kívánatos tulajdonságok, szelekciós szempontok a fajta kialakításakor, és mik azok ma? A „terelőkutya célú” szelekció, vagy a divat és a változó igények kiszolgálása, az önmegvalósítás, a mindent eldöntő anyagiak? És akkor visszakanyarodtunk a tenyésztés és a szaporítás, a tenyésztő és a szaporító megítélésének mindig visszatérő, kellemetlenül érzékeny kérdéséhez, amiről jobbára mindenkinek megvan a maga többé-kevésbé kiforrott, és többségében pártos, érdekvezérelt véleménye.
„Itthon ha azt nézzük, hogy ki az, aki kizárólagosan csak munkakutyát, terelőkutyát tenyészt... Az kb 0%
Ez világszerte talán 10 jó esetben 20%.” A bc esetében szerintem ez a válasz a kérdésre.
Úgy értem, hogy a bc terelőkutyaként, az erre irányuló célzott szelekció révén lett azzá, ami - és nem obediences, agilitys, mentő, frizbis stb kutyákat csináltak, amire amúgy még tucatnyi fajta megfelel. Szerintem ha valaki bc-t tenyészt az első sorban terelőkutyát, munkakutyát tenyészt. Ha megváltoznak a szelekciós szempontok az megváltoztatja a fajtát, amit aztán hívhatnak akárhogy és nézhet ki akárhogy, már nem lesz ugyanaz. Ha az ösztön és a terelőképesség háttérbe szorul, mert nem lesz fontos és mindenek előtt kívánatos tulajdonság, nyilván eltompul. Láthattunk már pár munkakutyafajtát hasonló sorsra jutni. E folyamat oda vezethet, ha bc-nak nevezett kutyáról beszélünk, az már nem lesz azonos a terelőkutyával, ami eredetileg volt, nyilván a háttérbe szorított speciális képességei sem.
Az eü szűrések meg a felmenők persze fontosak, Ha lehet nyilván onnan vesz aki megteheti, ahol ezek rendben vannak, de ami a papírokat meg a fajtatisztaságot illeti ajánlom figyelmedbe pld. a HSDS kiírását a continental válogatóra "indulhat minden olyan kutya, fajtától és regisztrációtól függetlenül, amelyik előzetes verseny tapasztalattal rendelkezik, az ISDS "open" szinten stabilan teljesíteni képes". (?, ha tévedtem majd kijavítanak:-)).
A juhászok meg nem feltétlenül rajonganak a birkáikat hajkurászó kutyákért, de akinek van bc-ja annak több affinitása lehet ez iránt. Gondolom.
Másrészt meg a leszólás helyett inkább be kellene vonni a terelősportba, legalább évi egy versenyhelyszín erejéig - nyája, területe van - hátha borderes gazda lévén lenne olyan együttműködő és kíváncsi, hogy egy korrekt ajánlatot követően belemenne.
Szaporító? Hát annak is lehet nevezni, mint bárkit, de mi alapján?
Mindenki azt tenyészt/szaporít, amit ismer, elér, megfelel a saját és/vagy környezete igényeinek és hasznos. Ha ezek a kutyák gyakorlati szempontból teljesítik az elvárásait - ezeknek a színvonalát és a "szépséget", ami relatív és szubjektív most ne firtassuk -, a környezete ezt visszaigazolja, simán kialakulhat az a meggyőződése, hogy más sem csalódik a kutyáiban és a helyes úton jár. Más kérdés, hogy a lehetőségei esetleg korlátozottak. A legtöbb tenyésztő így működik. Legfeljebb a visszajelzéseket a kiállítási eredmények, mindenféle más sporteredmények jelentik. De ők már nem terelőkutyákat tenyésztenek, ami a bc lényege lenne, szerintem.
Szemezgetünk, gyűjtögetünk, tájékozódgatunk, figyelgetünk. További edzéslehetőségeket keresgetünk és egyszer csak elszánjuk magunkat. Ha csak le nem maradunk a kinézett alomról. Addig meg csiszolgatjuk Wipikét és talán versenyezgetünk, ha még lesz hol. Vagy csinálunk farmtrialt csak úgy buliból.
Egyébként sztem ha agizni akarsz vele nem feltétlenül a legjobb választás. Sztem kicsit "duci" alkat a sebességhez. Hajtani viszont biztosan jó lehet egy munkára szelektáló kennelből. Ha nem szempont, akkor meg mindegy, csak szép legyen.