Az első két képen : NOAA-15 2025.01.24.08:31. Fr: 137.625.000 MHz
GIBRALTÁRI -szoros
A második két képen : Meteor M2-3
2025.01.24.09:07 Fr: 137.900 MHz
Európa felhőben. és a képhez tartozó Spektrum .
Megtaláltam azt a jelenetet az 1999-es Riói Karneválról, amikor az a bizonyos hatalmas- gipszből készült- felkar leszakadt egy nagy ember alakú szoborról és négy ember halálát okozta ! A szobort szállító teherautó sofőrje észre sem vette a hatalmas hangzavarban, hogy mi történt ? Mentőautók lepték el azonnal a versenyautó pályát. megszakadt a felvonulás és kb egy órát állt a Karnevál,de végül folytatták. a Videóból fotóztam ki ezeket a képeket.
Azt mondja a közmondás : " fehér ember nem felejt ! " Így azután én sem felejtettem el soha megnézni a Riói Karnevált élőben ( különböző Brazil adókon a C-sávon. ) Jó pár videókazetta és DVD lemez őrzi a Bikininek sem nevezhető foltot ami takarja odalent ) Emlékszem az első vételemre , ezt még anno a Fashion TV adta élőben ! Nem hiszitek el,de most megmutatom nektek fényképen,mert meg van videón is csak már elég szar a minősége : Folyékony csokoládéval leöntött női és férfi táncosok rázták a szambát eszméletlen módon. Nem hittem a szememnek még én is elpirultam a látványtól,de az sem volt semmi, amikor egy 9. hónapjában járó - menyasszonynak " öltözött " terhes asszonyon csak a fátyol volt tulajdonképpen az öltözet. Azthittem ki akarja rázni magából a gyereket , annyira szambázott egy nagy tüzet okádó sárkánynak álcázott teherautótetején ,ami szépen, 2Km-es sebességgel haladt előre a Versenyautó pályán a kétoldalt zsúfolásig megtelt , állva ( ! ) táncoló nézők elött. Az a jelenet is elöttem van, amikor egy hatalmas Brazil Kertészt ábrázoló gipsz szobor 2 méter átmérőjű felső karja valahogy leszakadt és 4 ember halálát okozta ! A mai napig szoktam magamban dúdolgatni kedvenc Brazil Szamba számom taktusait ,sőt még néha emlékszem a szövegére is ( elnézést ,de Fonetikusan írom, ahogy én hallottam : " Una mora vida fájs ,ejzso fíl a szél ,szaudi fajsza fájs kostu fil a szél, A múdzsú szep tu mújs szeptis tu rí , a kádi sádos kádá ne striptiz tengíz ! " B@szott jó szám ,van ritmusa ,dallama és ha már én is megtanultam a szövegét amolyan Brazilos Portugálosan kiejtve akkor az nem semmi. Na de ennyit a Nosztalgiáról dióhéjban ,készüljetek, mert Február végén ismét lesz Riói Karnevál ! Nem mondom, hogy kössétek fel a gatyátokat,mert oda az nem is szokás ,de mindenkinek kellemes éjszakázást és ne felejtsétek el reggel kikapcsolni a Tv-t ! Íme a réges régi vételeimből néhány ,ne nézzétek a minőséget,mert nem az számít ma már, hanem az emléke ezek még analóg idők voltak !
Harmadszor egymás után Angol vételek. ( A többiek még nem heverték ki a Szilvesztert úgy látszik ! ) Délelöttönként csak a Németek majd utánuk a Franciák és déltől az Angolok adnak. Nem nagyon van új Rádióamatőr vételem mostanában. De volt ez már így máskor is , azután meg hirtelen beindulnak.Egyesekben nagy a kezdeti lelkesedés aztán kipukkadnak,mint a felfújt rágógumi ! A képeken : G3VKV és M0BSK Rádióamatőrök vétele.
A legegyszerűbb próba, ha szerzel egy 1/2-es Splittert és abba kötöd be a két antenna jelet és a kimenetén egy kábelen jön be a jel a vevődhöz. Van ( de már ritkán használatos ) Kézi átkapcsolós változat is ,de az a sok kapcsolástól tönkre mehet. A másiknál a TV bemenetet kell változtatni a távkapcsolóval. Az olcsóbb Diseq kapcsolók ( Pl: 1/4-stb... ) csak 900 MHz-től terjedő frekit kapcsolnak, neked meg ettől jóval alacsonyabbra kell pl . 137 MHz-re az egyik antenna . Az UHF antennád meg 470 MHz-től szólhat. Vásárlás elött jól nézd meg, hogy milyen frekvenciákra alkalmas a Splitter ? Ezek nem nagyon drága dolgok és hasznosak,megbízhatók.
A másik, legegyszerűbb megoldás a gyor csatlakozós ahol nem kell mindig csavarozgatni az " F " csatlakozókat csak rádugni egy toldóhüvelyre és kész. ( időnként cserélni ha már kopott a menet rajta. )
Sziasztok ! Két kép arról, hogy mennyit számít az erősítő használata ?
Mindenki maga döntse el, hogy megéri-e a beruházást egy erősítő vétele és felszerelése az antenna közelébe ?
A Orosz Meteor M2-4 délutáni vétele :15:21-től a 137.900 MHz-en .
Sziasztok ! Az Orosz Meteor M2-4 -es Műhold mai 13óra 49 perces áthaladásáról készített képeim. a Thermo képen kívűl még egy kinagyított kép a Boszporusz szorosról.
Az előző képet ma ismét sikeresen fogtam. 2025.01.19.-én délelőtt 9 óra 23 perctől a Meteor M2-3-as Műholdról. Frekvencia . 137.900 MHz az Eleváció : 81.46 Fok volt. Ugyan azt a Földrészt ( Görögország és Törökország ( Boszporusz -szoros) látható itt is ,csak nem kinagyítva,mert már nappal színesben fogható vételt kaphatunk.
Két kép a Meteor M2-4 mai, 14:32 es kezdetű áthaladásáról. Frekvencia : 137.900. MHz eleváció . 42.61 fok. Vevő eszközök ugyan azok, mint az előző képeknél ( NOAA -19 ) .
Három fotó a ma délelötti NOAA-19-es áthaladásáról ( 09:39-kor ) Az első képen az látható.amit a műhold hang formájában rögzít és a PC program - először - fekete-fehér képpé alakítja . A másik két képen már az elkészült képek a szerkesztések után. ( Pl: színezés, országhatárok bejelölése, thermo kép készítés ) Véleli Freqvencia : 137.100.000 MHz .
Vételhez való felszerelés : Antenna : QFH , vevő : RTL SDR V-4 , PC Program : Sat -Dump .
Is-is a válaszom a feltett kérdésedre !
kezdem az elején: Katonai vételek.
Ezt már mi, magyar TV-DX Amatőrök " lezongoráztuk " a 70-es években még a földi Nagytávolságú : un TV-DX vételek folyamán ,amikor is a felhőkről visszaverődő TV jeleket kellett tudni befogni . Na de... nem akármilyen átlag TV készülékkel, hanem többnormásítottal ,ami azt jelentette, hogy tudnia kellett az összes ( lényeges ) TV normát. Itt Magyarországon az OIRT rendszer volt bevezetve. A" Te " Tévédnek,meg tudnia kellett az OIRT-on kívűl a CCIR adásokat is fogni illetve amikor már a színes TV-k ( és adások ) elterjedtek, akkor a SECAM-on kívűl a PAL és NTSC rendszerű adásokat is fogni tudtuk. Az említetteken belül is voltak még különböző fajták, ezeket is tudni kellett a készüléknek. Tehát nem volt " idegen " a TV-DX Amatőrök számára a " minden Normát tudó készülék " ! Az Amerikai hadseregnek a 70-es években már volt Kréta -szigetén egy Katonai adója Iraklion városában az A-2 csatornán ,teljesítménye: 0,1 kW volt ( ez tőlünk kb 1500 Km-re volt a Földközi -tengerben fekvő szigeten ) a lényeg, hogy USA normában adott fekete-fehérben tudtuk fogni és a sorbontás 525 soros volt ellentétben a minálunk használatos 625 soros adással. Ez azt jelentette, hogy a kép alján vastag fekete csíkot lehetett látni . a képről azonnal tudtuk, hogy ez az AFN azaz az USA Katonai adó vétele ! természetesen a későbbiekben a Műholdazás bevezetésekor is már foglalkoztam én is a Katonai adók vételével és sok év alatt rengeteg katonai műsort sikerült befognom, fotóznom ( erről beszámoltam Dia képekkel a BME előadásom alkalmával tavaly Ősszel.Vissza is nézhető ! ) Manapság két részre bonthatók a hasonló vételek : 1. Alacsony pályás ( un. Mozgó pályás ) Katonai műholdak vétele . 2. a GEO pályán lévő ( 36000 Km-re az Egyenlítő feletti magasságban állni látszó Katonai műholdak vétele ) Mi a Meteorológiai Holdakat az alcsony pályáról vesszük . It is két féle megoldás van . 1: Pl : Helical antenna ( QFH ) 2. Parabola antenna amely mozgatható azaz követi a műholdat kb 7-15 percig amíg az ki nem megy a vételkörzetből és újabb kört tesz meg a Földünk körül . Ezek vételéhez Pl. az RTL SDR V3 ,vagy V4 is tökéletesen megfelel,de egyéb más SDR-ek is . Nem kell beltéri,mint a hagyományos műholdvételekhez. Tehát ez azt bizonyítja, hogy csak " hozzá állás függvénye, hogy ki mit vesz ezekkel a felszerelésekkel. Katonai adót, vagy meteorológiai Holdakat ,esetleg még számtalan más dolog is fogható . Itt Magyarországon is van olyan személy ,akinek van műholdkövető parabola antennája ( ami alkalmas a katonai vételekre is ! ) Persze ezek a " cuccok " elég drágák, ezért is foglalkoznak kevesen az ilyen jellegű vételekkel.