Találatok száma: 1184 üzenet |
|
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
276. Elküldve:
2021-05-10 22:21:19 |
[1151.] |
Igen, van. :-)
Ime:
A szegfűszegfa Indonéziában honos, de a szegfűszeget számos olyan országban termesztették, ahol különösen meleg az éghajlat, például Mexikóban, Srí Lankán és Kenyában. A fák akár 40 méter magasak is lehetnek, és egyedülálló kékesszürke kérgük miatt könnyen kiszedhetők egy zsúfolt erdőben vagy kertben. A szegfűszegfa nagy, fényes, aromás sötétzöld levelei akár öt centiméter hosszúak is lehetnek. Babérlevélre emlékeztetnek, párban nőnek. Júliustól októberig, majd ismét novembertől januárig az ágak apró, hüvelyk hosszú vörös virágokat hordanak, amelyek az ágcsúcsok közelében halmozódnak össze. A virágzás illata nem csak a szín teszi lehetővé, hanem a méheket és más beporzókat is vonzza a kertjébe.
A szegfűszeg a kulináris és illatvilágban ismert jellegzetes aromájáról és ízéről, mindkettő kellemes és egyedi. A szegfűszegnek édes és fűszeres illata és íze van, amelyet gyakran használnak az ünnepi ételekben. Nagyon erős és jellegzetes ízük van, ezért a legtöbb esetben ritkán használják őket kulináris alkalmazásokban. Meglepő lehet, hogy a szegfűszeget ketchup és Worcestershire szósz előállításához felhasználják.
A fűszert sokoldalú gyógyászati tulajdonságai és magas tápértéke miatt is széles körben használják. Élelmezést tekintve a szegfűszeg vitaminokat, ásványi anyagokat és vizet tartalmaz. Egy teáskanálnyi szegfűszeg mindössze 21 kalóriát tartalmaz, de egy gramm rost, egy gramm szénhidrát, a napi szükséges mangán 30 százaléka, valamint a C és K vitamin kis mennyisége tartalmaz szegfűszeg. Antioxidánsokban magas, antibakteriális tulajdonságú, és történelmileg a gyomorfekélyek megnyugtatására, a csontok egészségének javítására, a vércukorszint szabályozására, a máj egészségének javítására, a rákos sejtek elleni küzdelemre stb.
Ahelyett, hogy a szegfűszeget kiegészítésként használnád előnyeikre, próbáld meg frissen termeszteni őket, és nézze meg, mennyire finomak fűszeres curry-ételekbe szórva, erőteljes és finom desszertekbe. Egész szegfűszeget is forralhatjuk öt-hét percig egy melegítő csésze szegfűszeg teához.
A szegfűszeg növekvő körülményei
A szegfűszeg fákat nem lehet hűvös éghajlatú területeken termeszteni. A szegfűszeg fák évente minimum 1 270 mm-1 778 mm éves csapadékmennyiséget igényelnek, valamint olyan hőmérsékleti tartományt, amely soha nem csökken 15 C° fok alá. Ne próbáld meg szegfűszeg fát termeszteni a szabadban mérsékelt égövön.
Ugyanakkor megismételheti a szegfűszegfa természetes környezetét beltérben, és a szegfűszeg fát szobanövényként is megnövelheti, mivel ezáltal a fa védett marad az elemektől az esetleges szélsőséges hő- vagy hideg esetekben, amelyet az időjárás hozhat. (Végül is, ellentétben egy konténeres kerttel, nem lehet egyszerűen megragadni a szegfűszeg fát, és napos helyet találni neki bent, ha az időjárás azzal fenyeget, hogy az elfogadható tartományon kívülre kerül.)
Hogyan ültessünk szegfűszeget?
A szegfűszeg fát legtöbbször magból termesztik. A szegfűszeg magot jól lecsapolt és termékeny talajba ültesd, majd rendszeresen tápláld. A szegfűszeg ültetésére használt talajnak hasonlónak kell lennie az orchideákhoz. Ügyelj arra, hogy palántát olyan helyre helyezd, ahol gyengéd fiatal életének első néhány évében nagyobb növények árnyékolják őket.
Vásárolj szegfűszeg magot jó hírű forrásból, és nedvesítse meg a talajt ültetés előtt. Ügyelj arra, hogy a megvásárolt magok beporzódjanak (éppen ezért nem tesz eleget néhány rügy beültetése). Tartsd a talajt, ahol a szegfűszeg nedves, de nem vízzel teli.
Helyezd a szegfűszeg magot közvetlenül a talaj felszínére. A magokat nem kell a talaj alá temetni, hogy gyökereket tegyenek és kezdhessenek alkalmazkodni új otthonához. Csak egy kis idő elteltével látni fogod, hogy a szegfűszegfa csemetéi őrülten kezdenek kihajtani. Tedd át szegfűszeg palántát egy nagyobb edénybe, amikor elérte 2,5 cm magasságot.
A szegfűszeg gondozása
Ügyelj arra, hogy rendszeresen öntözd meg a szegfűszeg növényeid, különösen aszály, vagy túlzott hőség idején. A szegfűszeg fák inkább gazdag talajban nőnek, jó vízelvezetéssel, szerves anyagokkal teli.
Mindenekelőtt a kertészeknek, akik fontolgatják a szegfűszeg felvételét a kertjébe, tisztában kell lenniük azzal, hogy a szegfűszegfa termesztése hosszú távú projekt, amely a hosszú távú munkával jár - de hosszú távú haszonnal is jár. Ne számíts arra, hogy felhasználható rügyeket kap a szegfűszeg fáról, amíg az ágak nem kezdik el termeszteni a virágcsomók teljes tömbjét, amely legalább hat évbe telik az első lehetséges betakarítás előtt, kezdve a magok ültetéséről.
Finom egyensúlyt kell elérni, amikor a szegfűszeg fákat öntözni kell. Könnyű öntözés és gyakori pára ajánlott kezelési lehetőség a szegfűszeg növény őshonos trópusi körülményeinek páratartalmának megismétléséhez, ha a környezete nem teljesen egyezik.
Bármilyen esős évszak elején alkalmaz szerves trágyát, például komposztot, csontlisztet, vagy hallisztet. Amint a növény növekedni kezd, válts szuperfoszfátot, vagy kálium-szulfátot növényi táplálékra. Növeld meg a műtrágya mennyiségét a duplájára, ha azt egy 15 évnél idősebb szegfűszegfa táplálásához használod. Amíg a hőség, nyár véget nem ér, alkalmazd a műtrágyát osztott adagokban úgy, hogy öntsd azokat az árkokba, amelyeket a növényen kívül ástál.
Szegfűszeg betakarítása
A szegfűszeg a trópusi szegfűszegfa bontatlan virágrügyeiből áll, amelyeket összegyűjtenek és a napon szárítanak. A rügyeket korán kell leszedni és szárítani, mielőtt technikailag érett szegfűszegek lennének. A legjobb minőségű szegfűszeg vörösesbarna. A köröm, vagy éles tárgy megnyomásakor a szegfűszeg rügyek olajat bocsátanak ki.
Életének huszadik éve körül a szegfűszeg fáról való gondoskodás teljes hozamát kezdi látni. Ha ilyen sokáig várhat az első teljes betakarításra, akkor nem fog csalódni a termés mennyiségben.
A szegfűszeg betakarításához válaszd ki a bontatlan rügyeket, mielőtt azok rózsaszínűvé válnának, amikor lekerekítettek és dúsak, és legfeljebb két centiméter hosszúak. Szárítsd meg a szegfűszeg rügyeit a napfényben, vagy egy légmentesen lezárt edényben, amíg súlyának kétharmadát el nem veszítik, és a rügy szárának színe sötét barnává válik. A szárított szegfűszegnek sajnos nincs hosszú eltarthatósága, mivel hajlamosak nagyon gyorsan elveszíteni az ízüket. Tárold légmentesen lezárt edényben, közvetlen napfénytől védve, és egy éven belül használd fel, vagy cseréld ki őket.
|
|
|
[előzmény: (275) reggel12, 2021-05-10 22:12:56]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
274. Elküldve:
2021-05-10 21:10:58 |
[1152.] |
A koriandert történelmileg évezredek óta használják emésztési segédeszközként, és kulináris fűszerként használják az egész világon. Nem csak színt és friss ízt ad, hanem ételmérgezés elleni szerként is működik. Egyszerű technikákkal a koriander az erkély kényelmében termeszthető más gyógynövények, vagy növények mellett. Ennek a gyógynövénynek számos előnye teszi a tökéletes választás, hogy otthon termesszük és megoszthassuk barátaival és családtagjaival!
A koriander gyógynövénynek élénk zöld levelei vannak, lapos és vékony szárúak. Csípős illata van, hasonló a hagymához, amikor egyszer megszáradt a friss és a könnyebb illat. A korianderlevelek mutatós megjelenítést mutatnak élénkzöld leveleikkel és kis virágaikkal. A kertben a gyógynövény ragyogóan növekszik a bazsalikom mellett.
A friss koriandert azonban nem a legkönnyebb megtalálni a piacon. Annak ellenére, hogy az indiai zöldségárusok nem bánják, ha valamilyen ingyenes koriandert dobnak más vásárolt zöldségekkel, lehet, hogy ez nem a legfrissebb, vagy a legegészségesebb. Úgy gondoljuk, hogy házon belüli növekedéssel ellenőrizhetjük a testünkben rejlő tények hitelességét. Itt van egy átfogó útmutató a koriander vetéséhez. Függetlenül attól, hogy bent, vagy kint, kis helyiségekben, vagy egy gazdaságban.
Koriander ültetvény otthon
A koriander gyógynövény sokféle éghajlati viszony mellett beltéren termeszthető. A nyári hónapok forró időjárása azonban a koriander gyors ütközését okozza, és csökkenti a lombok fejlődését. A koriander termése 40–45 nap alatt érik meg. Gyakran használják vetésnövényként. Egyes termelők kétszer termesztenek egy adott évben.
Hogyan kell ültetni a koriander gyógynövényt
A koriander otthoni termesztése a legjobb módja annak, hogy könnyen hozzáférhessen ehhez a friss gyógynövényhez. A koriandermagot tél végén, vagy kora tavasszal vesse be beltérbe. Ízletes és buja, leveles koriander terméshez kövesd az alábbi egyszerű lépéseket, amikor elülteti a gyógynövényt.
Tippek a koriander beltéri termesztéséhez
Koriander termesztése beltéren
1. lépés:
A koriander termése 17–27 ° C közötti hőmérsékleten jól fejlődik. A koriandert a legjobban közvetlenül cserepekbe lehet vetni, ahelyett, hogy vetőmag tálcákban is termesztenek, majd a hajtásokat átültetik.
2. lépés:
A koriandert napsütésben és jól lecsapolt talajban lehet termeszteni, pH-ja 6,2-6,8. A koriandermagot körülbelül 5 cm mélyre vesd a talajba. Helyezd el a magokat körülbelül 15 cm távolságban. Nyomd meg a talajt a magnál, és fedd le a 2,5 cm finom talajtakaróval. Alaposan öntözd meg.
3. lépés:
Öntözd szárazon a növényeket. A gyökérrothadás elkerülése érdekében ne öntözd túl a növényt. A gyökér egészség biztosításához elengedhetetlen a jó talaj elvezetés, mivel a koriander mély gyökérzetű. Választhatsz hozzá szerves trágyát vásárolni.
4. lépés:
A koriander csírázása akár 2-3 hétig is eltarthat. Ne felejtsd el ritkítani a fiatal növényeket egymástól 20 cm-re, hogy teljes méretükig növekedhessenek. A koriander betakarításának meghosszabbításához rendszeresen vágjon puha szárakat, forgatva a növényt, miközben betakarít.
Hogyan kell ápolni a koriandert?
A koriander kedveli a hűvös időt, hasonlóan a spenóthoz és a salátához. Részleges napsütésben termeszthető, mivel a gyógynövény nem követeli meg hamarosan a teljességét.
Kerüld a csírázott magok átültetését, vagy újratelepítését, és inkább a magoktól indulj ki egyenesen.
Az egészséges koriander gyógynövény termesztésének kulcsa a rendszeres és folyamatos öntözés. Ne felejtsd el mulcsozni, hogy a talaj felülete hűvös maradjon.
A folyamatos ellátás érdekében javaslom, hogy a vegetációs időszak alatt 2-3 hetente telepíts kis foltokat.
A koriander gyógynövény betakarítása
A koriander betakarítható, amikor a növény 15 cm magas lett. Ezen a magasságon a gyógynövény levelei gyengédek és legkevésbé keserűek lesznek. A szárak általában szúrósabbak, mint a levelek. Vágd le a szárakat talajszinten.
A koriander magok betakarítása
Akkor is betakaríthatod a magokat, ha a koriander növény virágot és magfejet fejleszt. A betakarított magfejeknek barna színűeknek kell lenniük, és a mag fejekben rendelkezésre állnak. A magokat betakaríthatod, ha megbarnulnak.
A receptekben történő felhasználás előtt szárítsd meg a betakarított magokat. Tárold őket légmentesen záródó papírzacskóban, amíg készen állnak az ültetésre. Azonnal vetheti őket folyamatos termés érdekében.
Hogyan növekszik a koriander otthon?
A koriandermag beltéri vetésének egyik legegyszerűbb módja a csíráztatás. A koriandermagot egy éjszakán át előzetesen áztasd egy kis edénybe. Ezután tegyed ezeket a magokat egy műanyag zacskóba, és zárd le. Helyezd a zacskót egy napra, vagy egy-két napra megfelelő napfényre, amíg apró fehér hajtás meg nem jelenik. Adjon hozzá több vizet, ha szükséges, hogy a zacskó megtartsa a nedvességet.
Most, hogy a hajtások kialakultak, tölts néhány cserepes talajt a lezáratlan tasakba. Ültesd ezeket a magokat egy friss talajjal töltött edénybe, amint a hajtások növekedtek. Tegyél egy vékony réteget cserepes talajra ezekre a vetett magokra. Helyezd a cserepes magokat napos helyre, akár négy-öt órára. Az edényt bent mozgathathatod olyan helyre, amely naponta 4-5 órás napfényt kap, vagy a szabadban árnyékban van.
Koriander termesztése edényekben
A koriander egy gyorsan növekvő egynyári növény, amelynek magassága akár 30 - 55 cm is lehet. Egy kis extra gondossággal a koriander beltéren is nőhet, akárcsak a szabadban. Azt javasoljuk, hogy a koriander gyógynövényt egy hatalmas ültetvényben termeld a többi gyógynövénnyel együtt, mivel a gyógynövények nagyszerű szomszédokat jelentenek, és ösztönzik egymás egészséges növekedését.
Kövesse az alábbi lépésenkénti utasításokat a koriander beltéri termesztéséhez.
Reggeli napsütés
Válasz ki egy helyet a edénynek, amit kiteszel legalább négy-öt órán keresztül. Inkább tedd ki a növényt a reggeli napsütésre, mivel sok fényt kap, de nem túl sok hőt.
Tartály
Végy bármilyen tartályt, körülbelül 25 cm a gyökerekhez elég mélyre. Győződj meg arról, hogy rengeteg vízelvezető lyuk van a tartály aljában.
Talaj
A koriandernek extra termékeny talajra van szüksége, ha beltérben növekszik. A gyökérzet tartománya korlátozott, és nem fér hozzá annyi talajhoz a tápanyagokhoz, mint a kertben, ezért a talaj tápanyagtartalmának magasabbnak kell lennie.
Vetés
Előre áztasd a magokat egy éjszakán át. Helyezd el a magokat 7-10 cm távolságra, miközben vetedd a tartályba. A magokat vetés előtt is kihajthat.
Locsolás
Öntözd meg a növényeket, amikor a talaj tapintásra száraz. Alaposan öntözd, amíg a víz ki nem jön a lefolyó nyílásokból. Tartsd a talajt nedvesen, és ne áztassa.
Aratás
Hat hetente új magokat ültethet, hogy az egész szezonban folyamatos legyen a készlet. A koriander betakarításához kövesse ugyanazokat a lépéseket, amelyeket a betakarítás koriander gyógynövényben ajánlott.
|
|
|
[előzmény: (273) reggel12, 2021-05-10 21:07:51]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
272. Elküldve:
2021-05-10 20:24:00 |
[1153.] |
Mi a görögszéna? A görögszéna egy olyan növény, amely a hüvelyesek családjába tartozik.
Ez a növény akár két méter magasra is megnőhet egyetlen üreges szőrös szárból, tövével az alján elágazó. A levelek kicsiek, egyenként három tojásdad-zöld vagy lila szórólap és magányos fehér, sárga vagy lila virág nő ki a levélből.
A levelek hasonlítanak a lóhere leveléhez, a virágok pedig a közönséges borsóéhoz hasonlítanak. Az aromás sárgásbarna magok ívelt sárga hüvelyekben fejlődnek.
A mag és a levél egyaránt ehető.
Kulináris alkalmazásai mellett ez a növény hosszú múltra tekint vissza a gyógyászati alkalmazásban, valamint takarmányként és talaj építő takaróként is.
Termesztés és történelem
Világszerte termesztve a magokat és a leveleket egyaránt használják a főzéshez, leggyakrabban a dél- és közép-ázsiai konyhában. Más néven methi, gyakran megkóstolhatja juharszirupját, mint a curry, a dal, a savanyúság és a fűszerkeverék ízét.
Úgy gondolják, hogy ezt a gyógynövényt először Közel-Keleten, Indiában és Észak-Afrikában termesztették.
Egy dolog biztos: az emberek nagyon régóta használják. Az Irakban felfedezett elszenesedett és kiszárított magok régészeti maradványait dátummal látták el 6000 évvel ezelőtt!
Az ókori Egyiptomban a görögszéna a főzéshez, valamint a gyógyszeres kezeléshez a láz csökkentésére, valamint a vallási szertartások tömjénezésére szolgált. 3000 éve az indiai konyha része is.
Később az ókori Görögországban és a rómaiak gyakran takarmányként, különféle betegségek kezelésére, sárga színezékek készítésére használták a gyapjú színezésére és a bor ízesítésére.
A kert előnyei
A többi hüvelyeshez hasonlóan a görögszéna is hasznos takarmánynövény a nitrogén talajba kötésére, amely a növények növekedésének kritikus tápanyaga.
Közeli felvétel a görögszéna növényekről, amelyeket takarónövényként használnak egy parlagon. A lombok élénk zöldje ellentétben áll a különféle talajjal, a háttér lágy fókuszá válik.
A nitrogénmegkötő növények szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki a talaj bizonyos baktériumaival, amelyek a gyökereken kolonizálnak. Ahhoz, hogy a görögszéna megkötheti a nitrogént, szüksége van egy bizonyos baktériumra, a rhizobium meliloti-ra.
A baktériumok kivonják a nitrogént a levegőből, és felhasználható formává alakítják, amely elérhetővé válik a talajban a növények számára.
Megtudhatja, hogy egy növény rögzíti-e a nitrogént, ha feltárja és megvizsgálja a gyökereket a rózsaszínű csomókra.
A nitrogént megkötő növények még alacsony minőségű talajban is képesek buja és zöld színűvé nőni, míg azok, amelyek nem, kisebb, kevésbé színes lombozatot hozhatnak létre. Ezek a nitrogén-rögzítők e fontos ásvány hozzáadásával javítják a talaj minőségét más növények számára.
Ez a gyorsan növekvő éves talajtakaróként is használható lassan növekvő növények alatt. Eltakarja a talajt, mielőtt ismeri, megakadályozza a gyomokat, építi a tápanyagokat és szabályozza a talaj nedvességtartalmát.
|
|
|
[előzmény: (271) reggel12, 2021-05-10 20:20:25]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
270. Elküldve:
2021-05-10 20:15:17 |
[1154.] |
A galangal legjobban kora tavasszal ültethető, ha kis rizómákat helyez el, amelyek legalább 1-2 rügye körülbelül 20 cm-re van egymástól. Jelöld meg a területet, hogy tévedésből ne tegyed tönkre egyetlen rizómát sem lapáttal. Próbáld ültetvényekbe ültetni őket, ahol védve lesznek a napsütéstől és a fagytól. Az aszály és a fagyérzékeny galangal inkább a trópusi és a szubtrópusi viszonyokat kedveli, de jól fog növekedni a mérsékelt éghajlatú területeken, amennyiben védve vannak a fagytól. A hűvösebb területeken mindig megpróbálhatod őket termeszteni egy cloche alatt. A galangal viszonylag betegségektől mentes; az egyetlen probléma a gyökérrothadás lehet, ha a talaj túl nedves, annak ellenére, hogy inkább nedves talajt kedvelnek.
Mivel a galangal rizóma, a növények szaporodnak a talajban, és ezeket a további rizómákat lehet betakarítani. A betakarításhoz óvatosan távolítsd el néhány rizómát a csomó oldaláról, ahelyett, hogy kiásná az egészet. Ez lehetővé teszi számodra, hogy az elkövetkező évek során folyamatosan termeljen. A legjobb, ha legalább egy évet várunk az új növények betakarításának megkezdéséhez, hogy azok megtelepedhessenek, de csak néhány év múlva bármikor betakarítható, amikor arra szükség van. Ha nagy mennyiségben takarítasz be, vagy szétosztja a növényeket, várd meg, amíg késő ősszel és télen a levelek megsárgultak, vagy lehullottak.
|
|
[válaszok erre: #271]
|
[előzmény: (269) reggel12, 2021-05-10 20:12:04]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
268. Elküldve:
2021-05-10 20:07:04 |
[1155.] |
Szívesen! :-)
Az otthon termesztett fokhagyma kevés helyet foglal el, és alig igényel erőfeszítéseket a jó termés eléréséhez. Jó termés a gyerekekkel együtt termeszteni, mivel a fokhagyma könnyen termeszthető, a szegfűszeg pedig tökéletes méretű kis kezek ültetésére.
Kétféle fokhagymát lehet termeszteni: puha nyakú és kemény nyakú fokhagymát. A puha nyakú fokhagymát könnyebb termeszteni és jól tárolják, de a kemény nyakú fokhagymát, miközben kevésbé szívós és nem olyan tartós, mint a puha nyakú fokhagymát, állítólag a legjobb ízű. Van még egy elefánt fokhagyma, amely óriási, enyhe ízű hagymákat visel, amelyeket könnyebb fokhagymaként termeszthetsz
Hogyan lehet fokhagymát termeszteni otthon
Növeld a fokhagymánál a meleg, napos helyet, termékeny, jó belvízmentes talajban, amely télen nem nedvesedik túl. A fokhagymagerezdeket ősszel, vagy kora tavasszal ültessük, az egyes gerezdet egymástól 18 cm-re ültessük a saját mélységük kétszeresén. Tartsd gyommentesen a területet, ha száraz önts vizet, és júliustól kezdve takarítsa be.
Hogyan kell ültetni a fokhagymát
A fokhagymát tavaszi és őszi ültetésre egyaránt vásárolhatunk. A legjobb azonban a fokhagymát ősszel ültetni, mivel a hideg időjárásra van szüksége, hogy hagymává fejlődjön.
A fokhagyma telepítéséhez ossza szét az fejeket gerezdekre, és hegyes végével ültesd felfelé. Helyezd őket kb. 18 cm-re egymástól, és ültesd a saját mélységének kétszeresével.
Ha nehéz agyagos talajod van, jobb lehet fokhagymát ültetni tavasszal. Ez a fajta talaj általában sok vizet tart, különösen télen, ami a fokhagyma gerezdek rothadását okozhatja. Alternatív megoldásként megkezdheti a fokhagymát úgy, hogy ősszel fokhagymát külön-külön ültetsz a modulos tálcákba. Ezeket tavasszal elültetheted, amikor a talaj kissé kiszáradt. Kipróbálhatod a fokhagyma termesztését is 15 cm magas és 20 cm széles dombokban. Ültessük a fokhagymagerezdeket ezekbe a halmokba, egymástól 15-20 cm-re és 7-10 cm mélyre. Mivel a talaj kissé megemelkedett, nem nedvesedik be, így a fokhagyma kevésbé romlik.
Hogyan kell ápolni a fokhagymát
A fokhagyma kevés gondot igényel. Rendszeresen öntözd és gyomláld a növények között, hogy csökkenjen a verseny a víz és a tápanyagok miatt.
Fokhagyma termesztése: Problémamegoldás
A fokhagyma általában kártevőmentes. A fokhagymát befolyásolhatja a póréhagyma rozsda, egy gombás fertőzés, amely gyakoribb nedves időben. A fokhagyma gumókat teljesen biztonságos enni, de a betegség terjedésének megakadályozása érdekében célszerű az érintett növényeket azonnal betakarítani.
Hogyan lehet betakarítani a fokhagymát
Betakarítsd a fokhagymát nyáron, amikor a levelek megsárgulnak. Óvatosan emeld ki villával a fejeket, ügyelve arra, hogy ne sérüljenek meg. Hagyd a fokhagymát pár napig kiszáradni, úgy, hogy teljes napsütésben asztalra, vagy tálcára fekteted.
|
|
[válaszok erre: #269]
|
[előzmény: (267) reggel12, 2021-05-10 20:02:50]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
266. Elküldve:
2021-05-10 19:57:41 |
[1156.] |
Vegyél egy hüvelykujj nagyságú gyömbért, amelynek csúcsainál több rögös csomó van - ezek a rügyek. A finom rügyek vékonyabbnak és világosabbnak kell lennie; fonnyadt rügyek sötétek.
A burgonyához hasonlóan a hagyományos gyömbért is kezelik, hogy megakadályozzák annak kihajtását a szupermarketben. Ez azt jelenti, hogy az otthonában sem fog kihajtani. Válasszon organikusat.
Ösztönözd a csírázást
Ez a legnehezebb rész. A gyömbér időt vesz igénybe az induláshoz. A gyors érdekében hozzon létre egy terráriumot egy tiszta fedéllel ellátott tartályt. Válasz egyet néhány 2,5 - 4 cm nagyobbat, mint a vetőmag, és a terrárium alját lyukaszd ki néhány lefolyó lyukakat.
Tegyen 8- 10 cm virágföldet a mag alá, és szórd meg csak fél 5 cm fent. Helyezd vissza a fedelet, de ne zárja le. A talajt 70 fokon tarts és tapintva nedves legyen, csak akkor öntözd, amikor a talaj megszárad. Kihajtás hat-nyolc hét múlva jelenik meg.
Ültesd egy nagy konténerbe
A gyömbér nehéz táplálni és még súlyosabb probléma a víz, amelyhez nagy hely szükséges a növekedéshez. Tekintettel a helyre, a hüvelykujj nagyságú darab könnyen megnő, és körülbelül hat hónap alatt megtelik egy 2 literes edény. Válasz egy szép edényt, jó vízelvezető lyukakkal és mély aljjal.
Használj jól vízelvezetõ, termékeny talajt sok kókuszrosttal. Óvatosan helyezd az előre kihajtott rizómát a 4 centiméteres talaj tetejére, és temesd el a csíra hegy kivételével az egészet. Helyezd meleg, napos ablakba, vagy egy napos, védett helyre a szabadban, ahol a hőmérséklet 60 fok között mozog.
A talaj
Az ír burgonyához hasonlóan a gyömbéres rizómák is át fognak bujni a talajon, és zöldellnek a napon. A termelők a terméshozamot rendszeres öntözéssel növelik. Hogy otthon ugyanezt az eredményt érje el, hetente öntözd növényi táplányaggal, és havonta egyszer szórjon néhány centi gazdag komposztot edénybe, megvédve magát a rizómát a napsugárzástól.
Aratás
Tartsd a zöldeket tövénél, ahol a talajból kilépnek, és emeld ki az egész rizómát. (Jó tipp, amit szabadban kell elvégezni egy régi újság, vagy rongy segítségével.) Vegyél le egy rizóma darabot, majd helyezd vissza a növény többi részét a fazékba, szórj még több földet és komposztot. Mint minden törékeny transzplantációt, néhány napig véd a erős napsugárzástól és a erős hőmérséklet ingadozástól, amíg helyreáll.
|
|
[válaszok erre: #267]
|
[előzmény: (265) reggel12, 2021-05-10 19:53:19]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
264. Elküldve:
2021-05-10 15:25:48 |
[1157.] |
Szia! :-)
A közönséges boróka örökzöld tűlevelű, apró tűszerű levelekkel. Kétlaki, vagyis hím- és nővirágok külön fákon nőnek. Miután a szél beporozta, a zöld virágok húsos, lilás, aromás, bogyós kúpokká fejlődnek.
1. Győződj meg arról, hogy a talaj jól vízelvezetett-e, hogy a boróka jól növekedjen a hőmérséklet széles tartományában. A borókák nagyon szívósak és kiválóak a kezdők kertészek számára, elültettük.
2. A boróka csemete örökzöld növény, ami azt jelenti, hogy készen áll a komposztálásra. Egész évben ültetheti.
3. Borókákat termeszthetsz egy nagy növényi edényben, vagy a kertjében. Győződjön meg arról, hogy a területen nincsenek gyomok és egyéb növények.
4. Ás ki egy lyukat körülbelül kétszer akkorát, mint a gyökér golyó és a környező komposzt, és óvatosan csúsztassa ki a gyökereket.
5. Rakd le a gyökér gömböt a lyukba, és óvatosan ütögesd meg a talajt körülötte. Adj neki egy jó adag vizet.
6. Az első két hétben öntözd a borókát hetente kétszer-háromszor. Ha túl nedves lesz, nem tesz jót neki!
7. Kevés további munkára van szükség. Várd meg, amíg a növény megkezdi a csodálatos borókabogyó termelését!
A boróka típusai
A borókák közül sokféle közül lehet választani. Itt négy különböző típusra bontjuk őket méret és funkció alapján. Ezután egy kicsit mélyebben elmélyedünk a borókanövények egyes fajaiban és fajtáiban. Itt van a négyféle boróka:
Talajtakaró borókák - A talajtakaró borókák másfél méter magasak lehetnek. E növények többsége kúszó borókák, amelyek széles elterjedésűek és alacsonyak. Tökéletesek talaj takarókhoz, sziklakertekhez, konténerekhez és szegélynövényekhez. Ezeket a borókákat általában dombokon és lejtőkön termesztik, és bárhol, ahol a talajerózió a tényező.
Törpe boróka - A törpe boróka akár négy méter magas is lehet. Ezeket a borókákat általában alapnövényként használják, és gyakran kertek, tavak és bonsai fák köré ültetik.
Kis borókák - A kis borókák akár 6 méter magasak is lehetnek. Ezek a borókák közepes, vagy nagy cserjék vagy kis fák. Gyakran használják alapozó növényként, és általában kertekben és tájakon termesztik őket.
Nagy borókák - A nagy borókák olyan fák, amelyek 25 méterrel és magasabbra nőnek. Egyes fajták 60 és 130 méter magasak. Ezek a borókák általában az erdőben találhatók.
Boróka növény körülménye
A legtöbb boróka fajta teljes napfénynek van kitéve. Meleg éghajlatú területeken azonban egyes borókafajták inkább a délutáni árnyékot kedvelik a nap legforróbb részein, főleg nyáron. Naponta körülbelül hat órányi közvetlen napozásra van szükségük, és az árnyékban töltött túl sok idő miatt a boróka növények elveszíthetik formájukat. Ennek oka, hogy a sűrűségük sérül, mivel belső ágaik kinyúlnak egy kis napfényért.
A boróka az enyhén savas pH-jú talajt kedveli, de a nem savas talajokban is megnő, amennyiben jó a vízelvezetés. Noha sok talajtípushoz és környezeti viszonyokhoz alkalmazkodnak, még rövid ideig sem tolerálják a nedves talajt, és vizes talajnak kitéve gyorsan kialakul a gyökérrothadás és más gombás problémák. Miután a boróka növény beteggé vált, sokkal valószínűbb, hogy betegségek alakulnak ki, vagy kártevő rovarok fertőzik meg. A kiváló vízelvezetés a legfontosabb, de a boróka toleráns a homokos, sziklás és agyagos talajjal szemben, amennyiben azok a tápanyagok gyorsan kimerülnek.
A boróka növények képesek kezelni az ésszerűség belüli hőmérséklet változásokat, és túlélhetik a legtöbb éghajlaton, amelyek nem túl melegek, vagy hidegek. Bár egyes boróka fajták hidegállóbbak, mint mások. A boróka növények mind száraz, mind nedves környezetben meglehetősen kemények, mindaddig, amíg gyökereik nem vízben ülnek.
A boróka szaporítása
A borókát jellemzően dugványokkal, vagy rétegezve szaporítják, de a borókabogyó magjainak felhasználásával is termeszthető. A borókának a dugványokról történő szaporításához kövesse az alábbi lépéseket:
Első lépés - Tölts meg egy 15 cm-es edényt egy teáskanál lassan felszabaduló, univerzális műtrágyával, amelynek tetején egyenlő részek apróra vágott kéreg és tőzegmoha talajkeveréke van.
Második lépés - Éles, tiszta pár kerti metszővel vágj körülbelül hét, 12-15 cm szárrészt egy megalapozott, egészséges boróka növényből. Ideális esetben végy új, még zöld és kissé szilárd szárakat. Távolítsd el a leveleket az egyes darabok alsó harmadából úgy, hogy levágod őket. Minden vágás tetején hagyjon csak három-négy levél csoportot.
Harmadik lépés - Martsd be a szár alapvégét gyökereztető hormonban (a hormon gél valószínűleg jobban tapad a felszínre, még öntözés után is, de bármilyen gyökereztető hormonnak működnie kell). Ültesd dugványait 5 cm körül az edénybe úgy, hogy a levelek kissé a cserepes talaj tetején üljenek. Óvatosan önts vizet, hogy elősegítsd a növény körüli talaj ülepedését.
Negyedik lépés - Üvegházhoz hasonló környezet biztosításához a dugványokhoz takard le az ültetvényt műanyaggal egy zacskó és egy kis gumiszalag segítségével. Szúrj, vagy vágj négy-öt kis lyukat, vagy rést a műanyag zacskóba, hogy biztosítson némi légáramlást.
Ötödik lépés - Közvetett fényben, hetente ellenőrizd a nedvesség szintet, és enyhén önts, ha az talaj száraz. A túl sok víz miatt a dugványok rothadnak, ezért ügyelj arra, hogy ne önts túl sok vizet, és ne engedd, hogy a talaj elázzon.
Hatodik lépés - Most, hogy dugványok gyökerei kifejlődtek, helyezd át mindegyiket egy 7 cm edénybe, amelyet két rész virágföld, egy homok és egy tőzegmoha keverékével béleltek. Tartsd edényt árnyékos helyen három-öt napig, hogy hagyd időt a gyökerek növekedésének, majd az edényeket teljes napsütéses helyre lehet mozgatni, helyezni.
Hetedik lépés - Biztosítsd fedett menedéket a fiatal boróka növények számára egy teljes szezonban, mielőtt a cserjét elmozdítanánk. A nagyobb cserjék nagyobb eséllyel élnek túl a szabadban. Ha a boróka növény kinőni kezdi a benne lévő edényt, válts át egy nagyobb tartályra, csak ne feledd, hogy a nagyobb edényben is használj talaj, tőzeg és homok keverékét.
Toxikus figyelmeztetés
A boróka növények, cserjék és fák sok része mérgező. A borókabogyók, a levelek és a szárak lenyelve kissé mérgezőek lehetnek a kutyákra és macskákra. A legtöbb kártevő keserűsége miatt nem eszi meg a boróka növény egyes részeit, ezért általában nem fogyasztanak annyit, hogy problémát okozzanak, és a lenyelés ritkán végzetes. A boróka növény egyes részeinek elfogyasztása azonban gyomorfájást, hányást, hasmenést, ritka és extrém esetekben veseproblémákat okozhat. Nagy mennyiségű borókabogyó elfogyasztása megszakíthatja a kutyák terhességét. Vedd fel a kapcsolatot a állatorvossal, ha kedvenced a borókabogyó-mérgezés tüneteit mutatja.
Emellett a boróka növények által termelt gyantás nedv éghető, gyúlékony. Tehát, ha magas tűzveszélyes és különösen száraz körülmények között élsz, a boróka rossz választás lehet a táj számára.
|
|
|
[előzmény: (263) reggel12, 2021-05-10 15:18:36]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
262. Elküldve:
2021-05-10 00:46:28 |
[1158.] |
A szerecsendió egy egzotikus fűszer, amely a Myristica illatfa magjából származik, és amely meleg, földes ízt adhat minden ételhez. Noha Indonéziában honos, szerecsendió fát lehet termeszteni más területeken is, ha az éghajlat egész évben meleg és párás. A jó növekedés biztosítása érdekében azonban megfelelően elő kell készíteni a magokat és a talajt, hogy azok hatékonyan csíráztassunk és egészséges fát hozzunk létre.
Megtalálni a megfelelő helyet a szerecsendió termesztéséhez
1. lépés
Ellenőrizd, hogy a hely elég meleg-e az éghajlat. A szerecsendió egy trópusi fa, amelyet szabadban kell termeszteni, ezért forró, párás éghajlatra van szükség. A növekedés érdekében a szerecsendiót nem szabad olyan helyekre ültetni, ahol a hőmérséklet minimum -1 ° C alatt van. Ideális esetben átlag hőmérsékletre van szükség 25 ° C és 35 ° C között.
A szerecsendió fák olyan éghajlaton is a legjobban nőnek, ahol legalább 152 cm éves csapadékmennyiség tapasztalható. Területének éves csapadékmennyiségét általában megtudhatja országos időjárási vagy meteorológiai weboldaláról.
A gyökerek nem jól tűrik vizes körülményeket, ezért a hatékony vízelvezetés érdekében a fát lejtőn kell ültetni.
2
Ellenőrizd a talaj pH-értékét. A szerecsendió a legjobban semleges, vagy enyhén savas talajban nő. Ideális esetben a talaj pH-ja 6,0 és 7,0 között van, bár tolerálja a pH-értéket 5,5 és 7,5 között.
A szerecsendió legalkalmasabb agyagos vályog, homokos vályog és vörös laterit talajokhoz.
A talaj pH-ját tesztelheted a helyi kertészeti bolt teszt készletével. Általában lyukat kell ásni a talajba, és desztillált vízzel kell feltölteni. Ezután helyezd be egy teszt szondát, és várd meg az eredményeket a tesztkészlet utasításainak megfelelően.
Ha a talaj pH-ja meghaladja a 7,0 értéket, savanyabbá teheti azt, ha a szerecsendió ültetésekor körülbelül 2,5–5 cm sphagnum tőzeget juttatsz a talajba.
Ha a talaja pH-ja 5,5 alatt van, akkor kissé kevésbé savanyú, ha az ültetési területet mészkő réteggel boríthatod, és a talajba keverheted.
3
Keres egy napsütéses helyet, világos délutáni árnyékkal. A szerecsendió fák a közvetlen napsütésben nőnek legjobban. Ideális esetben 12 órás napfényt kell kapniuk az egészséges növekedés érdekében. Érdemes a szerecsendiót olyan helyre ültetni, ahol dél és délután 4 óra között világos árnyékot kap, így nem lesz túl száraz.
2 Rész
A magok
1
Sterilizálj egy kést. A szerecsendió magokból való ültetéséhez el kell választani azt a buzogányt előállító ariltól, amely eltakarja a magot. Keres egy kicsi, éles kést, és sterilizálás céljából töröld le a pengét egy alkohollal nedvesített papírtörlővel.
Mártsd a kés pengéjét egy edénybe forrásban lévő vízzel, hogy sterilizáljd.
2
Vágd ki az arilt a mag tövéből, és húzza le róla. Miután a késedet sterilizált, használd, hogy szeletelje a tövéról arilt, ahol a maghoz kapcsolódik. Óvatosan húzza le az arilt, ügyelve arra, hogy ne sértse meg az magot.
Az aril a vörös, csipke-szerű anyag, amely eltakarja a magot.
3
Egy napig áztasd a diót vízben. A szerecsendió magja frissen és nedvesen csírázik a legjobban. Helyezd a magokat egy kis tálba, és öntsd le tiszta vízzel. Ültetés előtt hagyja 24 órán át ázni.
Ha nem akarod azonnal elültetni a szerecsendiót, tárold a magokat egy lezárt műanyag zacskóban a hűtőszekrényben. Ültesd őket el 6 héten belül.
3 Rész
A magok ültetése
1
Töltsd meg egy edényt talajjal. A szerecsendió beültetéséhez talajt adj egy 13 cm edénybe. Az edény alján vízelvezető lyukakkal kell létrehozni, hogy a gyökerek ne legyenek elázva.
A szerecsendió ültetésére az agyagos vályog, a homokos vályog vagy, a vörös laterit talaj a legjobb megoldás.
2
Helyezd a magot a talaj felszíne alá. Amikor edény megtelt a talaj, hozzon létre egy 2,5 cm mély lyukat a közepén. Helyezze a szerecsendió magot a lyukba, és takarja le talajjal.
3
Amikor a mag a felszín alá kerül, önts tiszta vizet az edénybe. Addig folytasd öntözését, amíg a víz a vízelvezető nyílásokon keresztül megjelenik, és hagyd, hogy teljesen lefolyjon.
A csapvíz jól működik a szerecsendió öntözésében, de ügyelj arra, hogy ez ne lágyított víz legyen, amely gyakran tartalmaz sót.
4
Tedd az edényt meleg helyre. Miután a szerecsendió magot elülteted és öntözd, tegyük napos beltéri, vagy kültéri helyre, ahol a hőmérséklet 25 C° és 30 C° között van. Figyeld alaposan az edényt, miközben várod a szerecsendió kihajtását, ami általában egy hónapig, vagy tovább tart.
Ügyelj arra, hogy rendszeresen öntözd meg, amíg várja a szerecsendió kihajtását. A talajnak állandóan nedvesnek kell lennie, állott víz képződése nélkül.
4 Rész
Egy fiatal fa gondozása
1
Tárold a fát, ahol naponta több órás napsütést kap. Az újonnan kicsírázott szerecsendiófát bent kell tartani. Ehhez azonban szükség van helyre, amely naponta négy-hat órányi napfényt kap az egészséges növekedés érdekében.
A nyugati fekvésű ablak előtt ideális hely egy fiatal szerecsendiófa számára.
2
A fát, és ha szükséges, öntözd meg a talajt. Annak érdekében, hogy a fa elegendő mennyiségű vizet kapjon, naponta kétszer tiszta vízzel be kell öntözni. Öntözd meg a fát, hogy a talaj folyamatosan nedves legyen, de ne legyen elárasztva, vagy túltelített.
Mielőtt visszahelyezed a tálcára, győződj meg róla, hogy a fa edénye öntözés után alaposan kifolyik lyukakon.
3
Forgasd el a fát minden nap. Ha a fát egész nap ugyanazon a helyen hagyod, akkor a fénytől elhajolhat. Forgasd meg a fát naponta egyszer 180 fokban, hogy egyenletesen kapja a napfényt.
4
Szükség esetén helyezd nagyobb tartályokba. Amikor a fa fiatal, gyorsan kinövi a tartályát. Ha gyökerei kitöltik a jelenlegi edény alapját, itt az ideje egy nagy edénybe helyezni. Növeld az edény méretét 5 cm-rel, hogy biztosan elég nagy legyen.
Általában azt lehet mondani, hogy a gyökerek betöltötték a jelenlegi edény alapját, amikor kijönnek az alján lévő vízelvezető lyukakból.
Töltsd fel az új tartályt ugyanolyan talajjal, amelyet eredetileg használtál.
Helyezd a fát az új edénybe úgy, hogy a talaj felülete 2,5 cm-rel a perem alatt legyen.
Alaposan öntözd meg a fát, miután elmozdítottad, és hagyd, hogy kifolyjon.
Tudni fogod, hogy a fa elég nagy ahhoz, hogy kifelé indul, amikor a gyökerei egy 5 literes (19 literes) edényt vesznek fel, ami általában körülbelül 6 hónapot vesz igénybe. A legjobb, ha késő tavasszal ültetjük a szabadba.
5 Rész
A fa átültetése
1
Tisztítsd meg a törmeléktől területét és adj hozzá természetes módosításokat. A szerecsendiófa telepítése előtt fontos megbizonyosodni arról, hogy a kiválasztott hely készen áll-e. Távolíts el minden sziklát, gyomot, vagy egyéb törmeléket a helyszínen. Szórj 5–10 cm komposztált trágyát a területre, és gereblyézd el a helyét.
Célszerű néhány trágyát is keverni az első 20–25 cm talajba azon a területen, ahol a fa ültetését tervezed.
2
Ás egy mély gödröt, amely nagyobb, mint a fa gyökér gömbje. Emeld ki a fát a tartályából, hogy lássad a gyökér gömbjét. Ezután lapáttal és ásóval ássunk egy olyan lyukat, amely kétszer olyan széles és olyan mély, mint a gyökér gömb.
Ha egynél több szerecsendió fát ültetsz, ásd a lyukakat egymástól legalább 9–12 méter távolságra.
3
Vedd ki a fát a edényéből, és ted a lyukba. Miután kiásta a lyukat, emelje ki újra a fát a tartályából. Óvatosan helyezd a lyukba, ügyelve arra, hogy a fa gyökér koronája egy szintben legyen a környező talajjal.
Mielőtt a lyukba helyeznéd, mindenképpen kerti ollóval vágj le minden elhalt, vagy törött gyökeret is.
A gyökér korona szükség esetén kissé a talaj felett lehet.
4
Félig töltsd ki a lyukat talajjal, és adjon hozzá vizet. Amikor a fa a helyére került, adj talajt a lyukba, hogy félig töltsd meg. Ezután töltsd meg a lyukat vízzel egy öntözőkannából, vagy kerti slagból.
5.
Adj még talajt, amikor a víz lefolyik. Miután vizet adott a lyukba, hagyj időt a talajnál el szivárogni. Szórj még egy kis talajt a területre arra az esetre, ha a vízelvezetés lyukakat, vagy hézagokat okozna.
6 Rész
Fa fenntartása
1
Teríts talajtakarót a fa köré. A talajtakaró hozzáadása a szerecsendiófa köré segíthet a talaj nedvesség tartásában. Ügyelj azonban arra, hogy ne közvetlen törzs köré, különben a kérge nedves lehet, így sebezhetővé válik rovarok és betegségek ellen.
A legjobb a friss faforgács és komposztot teszel a szerecsendió fához.
2
Öntözd meg a fát, ha a talaj száraz. Rendszeresen ellenőrizd a szerecsendió fát körülvevő talajt. Amikor a felső 2-3 cm (5-7,5 cm) száraznak érzed, öntözd meg a talajt, ügyelve arra, hogy teljesen lefolyjon.
3
Rendszeresen metszed a fát. A szerecsendiófa rendszeres metszése segíthet a betegségek kezelésében és az egészséges növekedés fenntartásában. Rendszeresen ellenőrizze a fát, és kerti ollóval távolítsa el az elhalt ágakat, vágd le az alsó ágakat, és vágd le az elszíneződött lombozatot.
A metszés segíthet a szerecsendió fa virág-, gyümölcs- és mag termelésében is.
4
Szüreteld a fát néhány hónappal a virágzás után. A szerecsendiófa akkor kezd meghozni gyümölcsét, amikor körülbelül 7 éves lesz. A gyümölcs 9 hónappal a fa virágzása után készen áll a betakarításra és megérett. Általában kettéválik és leesik a földre, de le is húzhatod, ha nem esik le.
A gyümölcs nagyjából hasonló méretű és színű, mint a barack. A külső húst eldobható, és megkapod a fényes lilás barna magot.
|
|
|
[előzmény: (261) reggel12, 2021-05-10 00:43:18]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
260. Elküldve:
2021-05-09 23:58:47 |
[1159.] |
A hagymát könnyű termeszteni, nem kell sok hely. De mielőtt belevágnánk a folyamatba, íme néhány tanács, amelyet szem előtt tarthat:
A hagymának hűvös és kellemes időre van szüksége nedvesség és eső nélkül. Így a hagyma termesztésének legjobb ideje november és február között van.
Az hagyma termesztésére bármilyen szabad hely vagy akár edény is használható. De ügyeljen arra, hogy a talaj termékeny és porózus legyen.
Termesztési módszer a kertben
Mire van szükséged?
Hagymamagok: szerezd be egy boltból, vagy vásároljon online webárúház.
Tálca
Műtrágyák
Szerves trágyák
Víz
1. lépés: Készítsd elő a magokat
Áztassa a hagymamagokat egy napig vízben. Csepegtesd le és tartsa őket szabadon a következő 2-3 napon. Később vesd be a magokat a talajba egy tálcába.
2. lépés: Jelölje ki a helyet a növény termesztéséhez és a talaj előkészítéséhez
hogyan lehet hagymát termeszteni otthon konyhakert tippek.
A magok kelése körülbelül 6-8 hétig tart. Közben készítse elő azt a helyet, ahova a csemetéket el kívánja vetni. Ez lehet az erkélyed, a kerted vagy a táskád. Műtrágyákra lesz szüksége a növény táplálásához. Míg a gazdák tehéntrágyát, karbamidot, hamuzsírt használnak, elkerülheted a kémiai úton való járást, és inkább szerves trágyát használhatsz.
3. lépés: Tartsd szemmel a tálcát és készíts helyet a növény termesztéséhez és a talaj előkészítéséhez.
Figyeld a tálcán lévő csemetéket. Rendszeresen öntözd, hogy a talaj nedves legyen a növekedés megkönnyítése érdekében. Amint a tálcában lévő csemeték kihajtanak, ültesd el a körülhatárolt helyre.
4. lépés: Győződj meg arról, hogy a csemetéket sorokban veted. Ezeknek 15 cm-re kell lenniük. Az hagymamagnak tehát elegendő helyük van a növekedéshez, és nem akadályozzák egymás növekedését.
5. lépés: A növény négy-öt hónap múlva kész lesz a betakarításra.
Tudni fogod, hogy a növény készen áll, amikor a hagyma teteje látható a talaj felett. Amint a levelek zsugorodni kezdenek, ásóval meglazítod a kihúzhatod az hagymákat a talajból.
|
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
258. Elküldve:
2021-05-09 22:25:16 |
[1160.] |
Most el kell mondom, hogy saját gomba termesztése határozottan nehezebb, mint szinte bármilyen más növény termesztése, ha a szokásos módszereket alkalmazod. A gombatermesztés általában jelentős berendezésekre és az éghajlat védelemre támaszkodik. Ezt nehéz lehet otthon termeszteni költés nélkül.
Laskagomba
A legjobb tanács a sikerhez az, hogy az laskagombák termesztésével kell kezdeni, ez a legkönnyebb és legengedtebb fajta minden házi művelő számára. Ezután figyelembe kell venni a tenyészközeget. Az laskagombák termesztésére szolgáló leggyakoribb anyagok általában frissen vágott keményfa rönk vagy aprított szalma. A rönkön termesztett gombák meglehetősen ütősek, vagy hiányosak lehetnek, és akár egy évbe is telhet az első betakarítás. A szalmán való termesztéshez először pasztőrözni kell a szalmát, hogy elpusztítsd a rezidens mikroorganizmusokat, amelyek versenyezni fognak a micéliummal.
Itt jól jön be a kávézacc. A gomba friss kávé hulladékon való termesztésének szépsége, hogy a hordozót már pasztőrözött a kávéfőzés folyamatán, így megkerülheti az egész pasztőrözési lépést, és egyenesen bejuthat az oltásba. Ráadásul az elfogyasztott kávézacc hatalmas hulladék forrás, és tele van tápanyagokkal, amelyeken az laskagomba előszeretettel növekszik.
Oltás
Először rendeld meg a spórát. Nagyobb sikert érsz el, ha magas kávézacc arányt használsz. Először is azt javaslom, hogy kb. 500 g laskagomba kerüljön felhasználásra minden 2,5 kg kiadott talajra. Növeli a siker esélyét azáltal, hogy csökkenti a szennyeződést és tökéletes termesztési környezetet biztosít. Ha nem tudsz ilyeneket beszerezni, kipróbálhatsz egy nagy, 2 literes fagyasztótáskát, üres fagylaltdobozt, vagy tejdobozt - jól megtisztítva, oldalain 4 x 5 mm lyukakkal.
Gomba termesztő közeg
Kávé kollekció
Menj egy forgalmas kávézóba, és kérdezd meg tőlük, hogy tudnak-e valamilyen helyet adni. Szüksége lesz arra, hogy megtöltsd a felhasznált zsákot, vagy edényt kétharmaddal, és az alapnak frissnek kell lennie aznap. A legtöbb kávézó örömmel teszi ezt - ha bármilyen probléma merülne fel, kérdezd meg egy másiknál. A nagy kávézók naponta kilókat használnak fel, és a legtöbben örülnek annak, hogy jó és használható lesz. Vidd haza és (24 órán belül, amíg még friss) mérj le 2,5 kg kávét egy tiszta keverőtálba.
Keverd össze a tálba, egyenletesen oszlasd el a kávéban. Most töltsd be a keveréket a termesztés dobozba, vagy tartályába, és szorosan zárd le.
|
|
|
[előzmény: (257) reggel12, 2021-05-09 21:40:20]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
256. Elküldve:
2021-05-09 20:09:48 |
[1161.] |
Szia! :-)
A sáfrányt az alabbiak szerint tudod termeszteni.
A sáfrány növényeknek jó talaj és sok napsütés szükséges. Ha a sáfrány mocsaras, vagy gyenge víz elvezetésű talajba ülteted, az elrothad. A sáfrány azon kívül, hogy jó talajra és napra lenne szüksége, ebben nem válogatós. Amikor elülteted sáfrány hagymát, helyezd a földbe kb. 7,5–13 cm mélyre és legalább 6 cm-re (15 cm) egymástól. Körülbelül 50-60 sáfrány virág körülbelül 1 evőkanál (15 ml) sáfrány fűszert fog termelni, ezért tartsd ezt szem előtt, gondold végig, hányat kell ültetni. Ne feledd azonban azt is, hogy a sáfrány gyorsan szaporodik, így néhány év múlva több is lesz, mint amennyi szükséges. A sáfrány ültetése után nagyon kevés gondozásra van szükségük. -15 F (-26 C) hőmérsékletig ellenállók lesznek. Megtermékenyítheted őket évente egyszer, bár jól megnőnek anélkül is. Öntözheted őket, ha a környékén eső csapadék 4 cm alá esik hetente. A sáfrány termesztése egyszerű, és minden bizonnyal sokkal megfizethetőbbé teszi a drága fűszert.
Sáfrány beltérben termesztése
Először is, amikor sáfrányt termesztenek, érdemes beszerezni az hagymákat. Ügyelj arra, hogy jó hírű hagymát vásárolj, és hogy a hagymák sáfrányból jó termés legyenek, és ne őszi sáfrányok - Crocus sativus , ne a Colchicum autumnale .
( Annak megállapításához, hogy hány kormot kell rendelni, az általános szabály az, hogy fejenként három szál szorozva a családban élők számával és az évente elkészített sáfrányos ételek számával. Például, ha egy négytagú család körülbelül két havonta egyszer sáfrányos ételeket fogyasztasz, akkor 24 növényre van szükség.
Helyez 2,5-5 cm finom kavicsot, vagy durva homokot egy 15 cm cserép aljára. Töltsd meg a tartály többi részét gazdag, jól leeresztő cserepes közeggel. Válj 5-7 cm lyukat, és helyezd bele a gyökér felét lefelé (felfelé néző részel!), Majd takard le ezt talajjal. Helyezd el az hagymát 5-7 cm távolságra.
|
|
|
[előzmény: (255) reggel12, 2021-05-09 20:05:22]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
254. Elküldve:
2021-05-09 15:26:02 |
[1162.] |
A szezám növények ( Sesamum indicum ) valójában meglehetősen szépek. Vonzó sötétzöld leveleik és cső alakú virágaik lehetnek, amelyek lehetnek fehérek vagy halvány rózsaszínűek. Az érett növények fajtától függően 3-6 méter magasra nőhetnek, és a magokat a vegetációs időszak végén a szárított maghüvelyekből gyűjtik össze.
Szezámmag termesztése
Saját szezám termesztéséhez válasz ki egy napsütéses területet, belvízmentes talajt. Hosszú tenyészidővel rendelkező, ha a fagyveszély elmúlt, közvetlenül a kertbe vetheted. Északon négy-hat héttel kezd meg a magokat zárt térben, mielőtt a fagyveszély elmúltával átültetnéd a palántákat a kertbe. A szezám növények kedvelik a meleg levegőt és a talajt, ezért várj, amíg a nappali 21 C° -ra esik, mielőtt a szabadban teszed palántát. A szezám növények meglepően nagyra nőnek, ezért a növényeket legalább 2-3 méterre helyezzük el egymástól.
A szezám növények 100 és 130 tenyésztési napot igényelnek, mielőtt a magok betakarításra készen állnak. A beporzás után a virágok keskeny 3 cm –3,5 cm hosszú maghéjakká fejlődnek. A magok készen állnak a betakarításra, amikor a hüvelyek megbarnulnak és kissé megrepednek. A növény alján lévő maghéjak gyakran készek lesznek a betakarításra, miközben a növény teteje felé eső virágok még mindig virágoznak, és a tenyészidő vége felé többszöri betakarítást igényel.
Szezámmag betakarítása
A házilag termesztett szezámmag kézi betakarítását úgy lehet elvégezni, ha a maghéjat gondosan lehúzzuk a növényekről. Helyezd a hüvelyeket újságokra, hogy megszáradjanak. Miután a hüvelyek törékenyek és teljesen megszáradtak, óvatosan feltárjuk őket, hogy a magok felszabaduljanak. A pelyvát elválaszthatod úgy, hogy a magokat egy szűrőedényen átszitálod, vagy ventilátorral fujasd le a magokat, hogy lefújja a kiszáradt vetőmag darabokat.
|
|
[válaszok erre: #255]
|
[előzmény: (253) reggel12, 2021-05-09 14:30:37]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
252. Elküldve:
2021-05-08 20:23:23 |
[1163.] |
Mogyoróhagyma vetés és ültetés:
A mogyoróhagymát magból, vagy általában éretlen hagymából lehet indulni vetni, ültetni. A legtöbb kertész inkább a dughagymából indul ki. Mivel gyorsabban érik, jobban működik a hidegebb régiókban, kevésbé valószínű, hogy egyes kártevők és betegségek megtámadják őket. Kevesebb a szükséges növekedéshez, mint a vetőmagnál. A vetőmagot mechanikus termesztésre fejlesztették ki, és általában nem érdemes a kerti növények számára igénybe venni.
Az ültetés előtt adj hozzá akár két vödör szerves anyagot, például trágyát, vagy kerti komposztot, és mérsékelten önts bármilyen általános műtrágyát.
A mogyoróhagyma 25 cm távolságra van 40 cm sorokban, november közepétől március közepéig. Óvatosan nyomd be őket puha, jól megmunkált talajba, hogy a hegy csak látszódjon, és tömörítsd meg körülöttük a talajt.
A madarak problémát jelenthetnek. Takarás megakadályozza ezt.
Ha inkább a hagymát vetőmagból szeretnéd kezdeni, akkor március és április között 1 cm mélyre, 30 cm sorokba kell vetni. Minden mag egyetlen hagymát terem. Vékony palántákat 2,5-7,5 cm-re, attól függően, hogy mekkora méretben szeretnéd növeszteni az egyes hagymákat.
Ha száraz az idő, öntözd, és azonnal távolítsd el a virágcsúcsokat, amint meglátod őket.
|
|
|
[előzmény: (251) reggel12, 2021-05-08 20:21:12]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
250. Elküldve:
2021-05-08 18:02:49 |
[1164.] |
Legjobb hely a termesztéshez, ahol növekszik az ánizs teljes napsütésben. Ültesd ánizst védett helyen a széltől.
Talajelőkészítés: Az ánizs szerves anyagokban gazdag, belvíz mentes talajban nő a legjobban. Az ánizs azonban szegényebb talajban megnő. Az ánizs 6,0-6,7 közötti talaj pH-értéket részesít előnyben. Az ánizs tolerálja a száraz körülményeket, de nem fogja elviselni a nagyon nedves talajt.
Vetőmag indítása beltéren: Indítsd el az ánizst tél végén, körülbelül 8 héttel a beltéri vetőmagból, mielőtt a palántákat a szabadba ültetnéd. Vesd a magot biológiailag lebomló edénybe, amelyet a tavaszi utolsó fagy után a kertben ki lehet állítani. Az optimális csírázás érdekében tartsd a magokat 21 C° -on. Az ánizs olyan gyökeret képez, amely nem szereti az átültetést, vagy a mozgatást.
Transzplantáció a kertbe: Mivel az ánizsnak csapszerű gyökere van, ezért a gyökerek megtelepedése után nem lehet jól ültetni át. Tedd tavaszra a palántákat a kertbe, amint a talaj megmunkálható, a fiatal növényeket fedéllel, vagy műanyag alagúttal védjük az utolsó fagyig.
Kültéri ültetési idő: Vesd ánizst a kertbe már két héttel az átlagos tavaszi utolsó fagyidő előtt. Az ánizs hosszú, fagymentes, körülbelül 120 napos tenyészidőt igényel.
Ültetési mélység: Ánizsmagot 2,5 cm, mag körülbelül 20 nap alatt csírázik.
Távolság: Az növények egymástól 15-45 cm helyezkednek el. Amikor a palánták 6 hetesek, növények legalább 45 cm vannak egymástól.
Mennyit ültetni: 6 ánizs növényt termeszteni friss levelek és főzés céljából; 12 növényt termesztenek magvak és tartósítási célból.
|
|
|
[előzmény: (249) reggel12, 2021-05-08 17:58:32]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
248. Elküldve:
2021-05-08 17:44:46 |
[1165.] |
A szömörcét magból indíthatod, de ez nem csak a földbe ültetéssel. Vagy le kell vágnia a kemény héjat, hogy károsítja a belsejében lévő magot, vagy fel kell forralnia egy edény vizet, levenni, beledobni a magokat, és hagyni kell, amíg a víz kihűl. Ezután a keverd magokat össze nedves, de nem nedves tőzegmohával, és tedd egy lezárt fagyasztótáskába a hűtőbe - ne fagyasztóba. Hagyd körülbelül egy hónapig. Ezután ültesd el a magokat 3 mm mélyen egy cserépben, cserepes talajjal, kösd be, amíg nedves nem lesz, tiszta műanyag zacskóval takard le, és tegyél egy gumit a zsákra és a fazék köré, hogy lezárd a nedvességet. Helyezd az edényt meleg helyre, távol a közvetlen napsugárzástól. Miután kihajtottak, vedd le a zsákot és a fazékról. Tavasszal ültesd át a földbe, és az első évadba tartsd nedvesen. Részben nap, részleges árnyék lenne a legjobb, de ha nincs árnyék, ahová ülteted őket, takard el őket a napközbeni közvetlen napsütéstől a szömörce átültetés után.
Átültetés: Próbálj minél nagyobb átmérőt elérni a szömörce körül. Ne ültess át nagyon kicsiket, vagy igazán nagyokat. 60-100 cm között körülbelül. A gyökereknek 20 cm mélység elég jó. Helyezd egy lyukba, és fedd le a talajjal, amelyet komposztált trágyával, vagy komposztal kevertek össze. Fed le az új fa körül kb. 5-7,5 cm talajtakaróval. Az első évben jól öntözd vízzel és tartsd nedvesen. Ha ősszel végezzük, ültetés után alaposan öntözzük meg, a következő évben ne hagyjuk kiszáradni.
Talaj és lelőhely: Ha lúgos talaja van, akkor a legjobb hely. Mindkettő jól képes olyan talajokban, amelyek kissé savasak, vagy semlegesek. Szeretik a teli napsütést, de jól el vannak, ha a nap egy részét árnyékban töltik. A legjobb talaj szerves anyagokban gazdag, nedves. Ültetés után takard le a talajt talajtakaróval, hogy a talaj nedves maradjon.
|
|
[válaszok erre: #249]
|
[előzmény: (247) reggel12, 2021-05-08 17:19:15]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
246. Elküldve:
2021-05-08 16:59:32 |
[1166.] |
Szia! Nagyon szívesen! :-)
Íme a kurkuma növényt hogy tudsz termeszteni?
A kurkumát, akkor célszerű ültetni, ha a talaj rendszeresen nappali levegő hőmérséklete pedig megközelíti a 21 C° -ot. A kurkuma általában márciusban ültetjük, december végén pedig betakarítjuk. Ha bent van a kurkuma, gondold át, mikor van az első őszi fagy, majd számolj visszafelé körülbelül 10 hónapig! Ez azt jelenti, hogy már decemberben, vagy januárban elkezdheti a kurkuma beltéri telepítését.
Ültesd mindegyik mag rizómát körülbelül 5–10 cm mélyre, egymástól legalább 10–15 cm távolságra. Az ujjak törésének elkerülése érdekében általában ás egy kis lyukat, ledugom, és óvatosan visszafedem a talajt. Az ültetési lyukba helyezd a rizómát úgy, hogy minden apró ujja, vagy hüvelye felfelé nézzen. A csírák a gömbökből nőnek ki, így ez kezdettől fogva megfelelő irányba állítja őket. Vízzel nedvesítsd meg a talajt körülöttük.
|
|
[válaszok erre: #247]
|
[előzmény: (245) reggel12, 2021-05-08 16:50:50]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
244. Elküldve:
2021-05-07 22:39:48 |
[1167.] |
A bazsalikom a konténerkert csodálatos kiegészítője. Nem belvízes talajban virágzik, napos ablakban elhelyezve. Egy nagyobb kertben ültesd a bazsalikomot a paradicsom közé.
Mikor : A bazsalikomot könnyű vetni a magból, és viszonylag gyorsan csírázik. Magról ültetve ültesd magokat körülbelül hat héttel az utolsó fagy után. A bazsalikom rendkívül érzékeny a hidegre, ezért akár palántákat ültet be bentről, akár növények vannak a földben, figyeld a kora tavaszi hőmérsékletet, és szükség esetén takard le. Ha palántát vagy kisebb növényt ültetsz, győződj meg arról, hogy a talaj hőmérséklete legalább 21 C°.
Szaporítás : Amellett, hogy a bazsalikomot magról vetjük, a bazsalikom megvágása vízbe helyezve könnyen gyökerezik. Válasz egy 10 cm bazsalikom részét, amely még nem virágzott. A gyökerek egy héten belül kialakulnak. A bazsalikomot ültesd közvetlenül a kertbe, vagy a tartályba, ha a egészséges gyökérzet nyilvánvaló.
Hogyan műveljük a bazsalikomot?
Talaj : A bazsalikom mindent megtesz a jó vízelvezetésű, nedves talajban, semleges pH-érték mellett. Gazdag komposztot adok a talajhoz a szezon elején. Nem szükséges sokkal több talaj módosítás. Valójában, ha a talaj túl gazdag, a bazsalikom elveszíti ízének intenzitását.
Nap : A bazsalikom jól növekszik olyan meleg környezetben. Van egy pár bazsalikom növény, amely csak négy órányi napsütésben nő, de nem olyan jól növekszik, mint a többiek. A legjobb bazsalikom növények valóban egy keleti fekvésű területen nőnek, ahol nem éri a tűző, déli napsütés.
Víz : Adj bazsalikomhoz vizet, ha a talaj száraz tapintású, növényt a tövében öntsed, és ne a leveleire.
Távolság : A fajtától függően a bazsalikom 30 és 60 cm közötti magasságot eléri. A közök a bazsalikom növények egymástól 30-40 cm. Ha korlátozott a hely, vagy csak konténerekben növekszik, vedd fontolóra a fűszeres földlabdás bazsalikomot.
Társtelepítés : Ültesd bazsalikomot más gyógynövények és zöldségek közé, hasonló megvilágítási és öntözési igényekkel, például paradicsommal, vagy petrezselyemmel. Egyesek szerint a paradicsom íze jobb, ha szomszédos bazsalikommal. Bazsalikom a kamilla, a saláta, a paprika és az oregano mellett is jó lehet. Néhány edény bazsalikomot tartani a tornácon a szúnyogok elriasztására.
|
|
[válaszok erre: #245]
|
[előzmény: (243) reggel12, 2021-05-07 22:29:21]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
242. Elküldve:
2021-05-07 21:59:04 |
[1168.] |
Magról ültetés körülbelül 8-10 héttel az utolsó fagy előtt el kell vetni a magját. Ez általában március elejétől közepéig tart.
A zellernek körülbelül 3-4 hónapra van szüksége a növekedéshez, ezért ha őszi termést szeretnél, akkor vesd be májusban, vagy júniusban. Téli termés esetén vesd el a magokat szeptemberben, vagy októberben.
Sok kezdő kertész elkeseríti a zeller, mert úgy tűnik, hogy soha nem hajt ki. A helyzet az, hogy a zeller magokat nem úgy ültetik, mint más magokat - nem, ha legalább azt akarod, hogy növekedjenek.
Ügyelj arra, hogy minden cellában laza talaj ágy legyen. Dugd le az ujjaddal, és adj 2-3 magot minden cellához, de ne nyomja le a magokat. Csupaszon kell őket lefektetni, hogy a napsütés érje!
Tudom, hogy nehéz lehet ilyen sebezhetőnek látni őket, de a zeller magjainak közvetlen napfényre van szükségük ahhoz, hogy csírázhasson. Ha nincs sok napsütötte ablaka, tegyél be egy fluoreszkáló fényforrást, hogy a magjának megkapja a szükséges fényt.
Tartsd a lámpákat a talaj közelében, és a legjobb eredmény érdekében gondosan kövesd a gyártó összes utasítását.
Egy másik fontos tipp, hogy kerüljük a magok négyes vagy annál nagyobb csomókba ültetését. A zeller magjai köztudottan aprók, ezért ez nem mindig egyszerű. De ha túl sokat ültetsz egymás közelébe, akkor később ritkítani kell később.
Óvatosan helyezze a talajba. Az egyik trükk az, hogy egy pamut törlőt vízbe mártsunk, majd megérintjük vele a magokat. Kaparja le magokat az ültetési talajról egyenként fogpiszkálóval. Természetesen, ha kiváló finommotorika képességeid vannak, akkor csak úgy használhatja az ujjait, mint a csipeszt.
Helyezd a vető tálcát egy napsütötte ablak közelében. Finom magnak nedvesnek kell maradnia. A vető tálcát letakarhatod valamilyen műanyag csomagolóval, hogy nedves maradjon.
Miután meglátta, hogy az első növények elkezdik a földből előbújni, távolítsd el a műanyag csomagolást.
És ne izgulj, ha a zeller időbe telik, mire kihajt. A csírázás akár 18 napot is igénybe vehet! Mielőtt szabadba ültetnéd palántát, erősítsd meg őket 7-10 napig.
Ha melegebb éghajlaton él, és téli termést tervez, nyár végén vagy kora ősszel vetje be közvetlenül a kültéri kertbe a magjait. Ültessen magokat körülbelül 30 cm-től egymástól, és ellenőrizd, hogy a talaj laza és komposztban gazdag.
Bolti zeller szárai
Nemrég vettél egy zellerszárat az élelmiszerboltból? Ne dobd el! Ehelyett vágd le az alapot. Tedd egy vízzel teli tálba, hogy így áztasd, és tartsd az ablak közelében. A levágott szárának felfelé kell nézniük.
Egy műanyag pohár, amely egy zellerszár alján, vízben, felülről kis levelek kelnek ki.
Egy hét elteltével észreveheti, hogy apró zöld levelek nőnek az alap közepén. Vidd egy edénybe, vagy veteményes kertbe, és takard le földel, a kis leveleken kívül, ugyanolyan laza, nedves talajjal, amelyet zeller magok ültetésére használtál.
Tartsd öntözve a zeller növényt, és figyeld, ahogy új szárak nőnek ki a régi alapból.
Palánták ültetése
A zellernek minden nap 5-7 óra teli napra van szüksége, ezért győződj meg arról, hogy valami napfényes helyet kiválasztani. Ezután készítsd elő a talajt. A zeller gyökerei törékenyek, ezért agyagban, homokban nem fognak jól növekedni.
Töltsd meg egy megemelt ágyat rendkívül gazdag talajjal - gondolj csaknem tiszta komposztra. Óvatosan szórjunk egy univerzális műtrágyát a talaj felső rétegén, és adj hozzá néhány használt kávézaccot is a keverékhez.
|
|
|
[előzmény: (241) reggel12, 2021-05-06 23:16:18]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
240. Elküldve:
2021-05-06 21:46:02 |
[1169.] |
Turbolyának hosszú, finom gyökere van, és nem szereti, ha átültetik. A termesztés legjobb módja, ha közvetlenül a kertbe vetjük a magokat.
Ideális esetben keress olyan transzplantátumokat, amelyeket biológiailag lebomló tőzeg fazékban termesztettek, amelyeket közvetlenül a földbe lehet ültetni, így nem kell megbolygatni a gyökereket.
Közvetlen magról vetés
Vess magokat a talajba, ha a talaj hőmérséklete 10-18 C ° között van, és amikor tudod, hogy két fagymentes hónap áll előttünk. A magok nem csíráznak, ha a talaj túl hideg.
Ez a növény szereti a humuszban gazdag, agyagos talajt. Ha a talaja nem természetes tápláló, javítsd jó érett trágyával, vagy komposzttal. A talajnak jól vízelvezetőnek kell lennie, pH-ja 6,5-7,0 körüli.
A magokat három rész száraz homokkal keverd, hogy egyenletesebben oszlasd el őket. Szórd meg a mag és a homok keverékét nedves talajon, célozva néhány magot négyzetcentiméterenként.
Ezeknek a magoknak fényre van szükségük a csírázáshoz, ezért enyhén nyomd őket az ültetési terület felületére.
Egy kis időbe telik, körülbelül 14 napig, míg kikelnek. Tehát, légy türelmes.
Vetés után tartsa a talajt egyenletesen nedvesen. Amint a palánták megjelennek, ritkítsd őket egymástól 15-20 cm-re.
Az egész tenyészidőszak folyamatos betakarítása érdekében az egymás utáni vetés 2-3 hetes időközönként olyan helyeken, ahol a hőmérséklet fagypont felett marad és 18 C° alatt van.
A magok konténerekben
Turbolya jól növekszik konténerekben, mindaddig, amíg a talajt egyenletesen nedvesen tartja. Alacsony fényigénye és a mérsékelt éghajlat kedvelése miatt szépen alkalmas arra, hogy beltéren nőjön az ablakpárkányon.
Közeli kép a lombozat Anthriscus cerefolium, a gyógynövény csipkebogyó, képen látható fényes napsütésben, lágy fókusz háttér.
Szüksége lesz egy legalább 20 cm széles és 30 cm mély tárolóra, amely befogadja a gyökérzetet.
Töltsd fel nedvességmegtartó edény keverékkel, amely tőzegmohát, kókuszdiót, vagy perlitet tartalmazzon. Nyomj kettő, vagy három magot a keverék tetejébe, és tartsd egyenletesen nedves a talajt.
Miután a palánták megjelentek és néhány hüvelyk magasak, vékonyítsuk a palántákat, így 20 cm széles cserépben egy növény áll rendelkezésünkre.
|
|
|
[előzmény: (239) reggel12, 2021-05-06 20:54:00]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
238. Elküldve:
2021-05-06 19:18:07 |
[1170.] |
Szia! :-)
A curry fa trópusi vagy szubtrópusi őshonos India, Thaiföld északi része és Srí Lanka. Ausztráliában ültetvényekben is termesztik.
Őshonos élőhelyén 4-6 méter magasra nő, legfeljebb 40 cm átmérőjű törzzsel. A 30 cm hosszú leveleket 11-25 fürtökben, fényes, sötétzöld színű, 2,5-5 cm hosszúak. Hazájában örökzöld, hűvösebb éghajlaton lombhullató.
Az édes illatú, fehér, tölcsér alakú virágok 40 cm-es fürtökben csomókba. A virágokat fekete, fényes gyümölcsök követik, amelyek általában két zöld magot tartalmaznak, legfeljebb a gyümölcs térfogatának feléig.
A pép ehető, édes és magas a C-vitamin tartalma, a mag azonban nem.
Hogyan nevelni a fát
A curry fa szubtrópusi mediterrán és mérsékelt éghajlaton termeszthetővé válik. Ha meg tudod termeszteni a rokon narancssárga (Murraya paniculata), amely tolerálja az időnként jelentkező enyhe fagyokat, akkor megtermesztheti a curry leveleket.
• Ha fagyok vannak, akkor beltéri cserépben, télikertben, vagy üvegházban nő. Érdekes és vonzó cserepes növény, bár valószínűleg lassan növekszik, talán több év múlva eléri a magasságot.
• A magas páratartalom előnyös, de nem elengedhetetlen.
• Jól reagál a folyékony tápanyagra.
• A hűvös tél, az extrém öntözés, vagy páratartalom miatt a levelek megsárgulhatnak és lehullhatnak.
• A földben a curry levelű fák, mint egy gazdag, jó vízelvezetésű talajt kedvelik.
• Elég szárazságtűrő.
• Ha magokat szerez, frisseknek kell lenniük, mivel csak körülbelül három hétig életképesek, és a csírázáshoz meleg (21 ° C) körülményekre van szükség.
Hogyan kell felhasználni?
A levél túl szálas ahhoz, hogy nyers állapotban használhasd, vagyis nem használhatod frissen. Le kell szedni a központi szárról a leveleket, és összetörni, mielőtt egy forró serpenyőben gyorsan megpirítanád.
|
|
|
[előzmény: (237) reggel12, 2021-05-06 16:23:51]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
236. Elküldve:
2021-05-06 00:31:50 |
[1171.] |
A kapor a legjobban nem belvizes, enyhén savas, szerves anyagokban gazdag talajban nő.
Mint a legtöbb gyógynövény esetében, a kapor sem igényel gyakori megtermékenyítést.
Késő tavasszal egyszer beadott 5-10-5 műtrágya könnyű adagolásának elegendőnek kell lennie. Használj 93 g / 3 méter soronként.
A szabadban konténerekben, vagy beltérben termesztett kaporhoz használj folyékony műtrágyát a címke ajánlott felét négy-hat hetente.
Vetés, ültetése
Közvetlen vetés
Ültess kaprot olyan helyre, ahol naponta legalább hat-nyolc óra közvetlen napsugárzás érhető el.
Válasz egy helyet, amelyet erős szél ellen védett, mert a magas, üreges szárak megtudnak törni.
A kapor nem könnyen ültethető át. Vess magokat közvetlenül a földbe, ahol a növényeknek növekedni kell.
A tavaszi fagy veszélyének elmúlása után kezd el a magvetést.
A nyár folyamán több termést is takaríthatsz és nyár közepéig két-három hetente magokat ültethetsz.
Helyezd a magokat egy 2,5 cm mélyére 60 cm-től egymástól.
Amikor a palánták 5 cm magasak, ritkítsuk őket 25 cm távolságra.
Tartsd a talajt gyommentesen és viszonylag nedvesen.
Beltéri termesztés
A kapor beltéri termesztése lehetséges, amennyiben elegendő fényt biztosítunk.
Zöld kapor palánták nőnek beltérben egy edényben.
Kapor palánták
A legjobb az a hely, ahol legalább öt-hat óra közvetlen napsugárzás érhető el, különben használj 12 óra fluoreszkáló fényforrást.
Az edényeknek meglehetősen mélyeknek kell lenniük, és az alján lyukaknak kell lenniük a jó vízelvezetés érdekében.
A zárt térben a kapor, mert az alacsonyabb fényviszonyok miatt még magasabb lesz, mint kint.
|
|
[válaszok erre: #237]
|
[előzmény: (235) reggel12, 2021-05-05 21:50:09]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
234. Elküldve:
2021-05-05 21:18:23 |
[1172.] |
Szia! :-) Nagyon szívesen! :-)
A metélőhagyma teli napsütésben és szerves anyagokban gazdag, jól lecsapolt talajban virágzik.
A metélőhagyma termesztésének legegyszerűbb és legsikeresebb módja a gyökeres csomók ültetése tavasszal, a fagyveszély elmúltával.
Könnyű termeszteni metélőhagymát beltérben, világos, napos helyen.
Betakarítás metélőhagyma úgy, hogy levágod a leveleket a növény tövénél.
A metélőhagyma, legjobb, ha friss.
A metélőhagyma növény, az Allium schoenoprasum, a hagyma család (Alliaceae) tagja. A levendula virágok, ezt a növényt vonzó kerti évelővé.
Fűszerű üreges levelei enyhe hagymás ízűek, salátákban és mártásban gyakran előfordulnak. A kis virágok május végén, vagy júniusban kezdenek virágozni. Ezek ehetőek, salátákhoz és virágdíszekhez is felhasználhatod őket.
A talaj pH-ja és termékenysége
Talajvizsgálat és műtrágya
A metélőhagyma teli napsütésben és szerves anyagokban gazdag, jól lecsapolt talajban virágzik. Vizsgáld meg a talaját. A legjobb 6,0-7,0 pH-tartomány.
Jól tűrik a világos árnyékot, de a legjobb hat-nyolc óra közvetlen fény.
Sok gyógynövényhez hasonlóan a lassabb, tömörebb növekedés erősebb ízekhez és egészségesebb növényekhez vezet. A szerves anyagokban gazdag talajnak elegendő tápanyagot kell biztosítania.
Ha a növény az évenkénti folyamatos betakarítás miatt kezd gyengülni, akkor minden tavasszal egyszer használjon 5-10-5 műtrágyát nagyon enyhén.
Növényi műtrágyát használj a címkén ajánlott erősségének felét négy-hat hetente a szabadban konténerekben, vagy beltéri, napos ablakban termesztett metélőhagyma növények számára.
Ültetés
A metélőhagyma termesztésének legegyszerűbb és legsikeresebb módja a gyökeres csomók ültetése tavasszal, a fagyveszély elmúltával.
Oszd meg a kialakult növényeket három-négy évente. A tavasz a legjobb idő a megosztottságra.
Az növények egymástól 6-12 centire.
Telepítsen új csomókat a szerves anyagokkal dúsított talajba, például finom komposztba.
A metélőhagymát magból is indíthatod.
Könnyű termeszteni metélőhagyma beltérben, világos, napos helyen.
Az edények alján lyukaknak kell lennie a jó vízelvezetéshez.
Használj jó kivitelezésű komposzttal keverjük össze, amely könnyű, jó vízelvezetésű talaj.
Télen, amikor gyenge a fény, a növény nem sokat fog növekedni. A növény visszatér egy kicsit, gyenge napsütésben tavasszal.
Télen ne trágyázzuk a növényt.
Locsolás
Ha ritkán esik az eső, öntsünk alaposan vizet, hogy a talaj ne száradjon ki a gyökérzónában.
A talajon lévő levelek, komposzt, vagy fűnyírások könnyű talajtakarása segít megőrizni a nedvességet.
Aratás
Betakarítás metélőhagyma úgy, hogy levágod a leveleket a növény tövénél.
Vágd le a virágszárakat a talajvonalnál, amint befejezik a virágzást. Ez megakadályozza, hogy a növény magot képezzen, és produktívabb maradjon.
A metélõhagyma legfrissebb, ha friss.
Tartson extra metélőhagymát úgy, hogy az előmosott leveleket apróra vágja, és műanyag edényekben lefagyasztja. Használat előtt nem szükséges darabokat kiolvasztani.
A metélőhagyma, az Allium tuberosum, fokhagyma ízéről ismert metélőhagyma. Ennek a fajtának lapos levelei és illatos fehér virágai vannak, amelyek a szezonban később, általában júliusban és augusztusban virágoznak. Használhatod, mint a hagyományos metélőhagymát: friss, vagy szárított kulináris gyógynövényként, díszként a kertben, vagy konténerekben.
|
|
[válaszok erre: #235]
|
[előzmény: (233) reggel12, 2021-05-05 17:49:04]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
232. Elküldve:
2021-05-05 16:37:39 |
[1173.] |
Szia! :-)
Nem valószínű, nem próbáltam még. Ami infót tudok róla:
A kaffir növénynek meleg, mérsékelt és trópusi éghajlatra van szükségük. Jobban szeretik a forró nyarat és az enyhe, száraz telet. A termés ősszel kezdődik, és a hűvös évszakokban néhány hónapig meghosszabbodhat, és a gyümölcs a legfrissebb marad, ha a fán marad. Az érett fák eléri a 3-4 méter magasat, éppen megfelelő egy cserje, fa, vagy sövény számára. A fiatal növényeket sok éven át sikeresen lehet konténerekben termeszteni.
Erősen ízesített gyümölcslé tökéletesíti őket olyan ételek ízesítésére, mint például a [kaffir lime és kókuszdió]
Erősen ízesített gyümölcslé tökéletesíti őket olyan ételek ízesítésére, mint a kaffír és a kókuszos torta.
Hogyan ültessünk kaffírt?
Mint minden citrusféléknek, a kaffírnek is mély, szabadon leeresztő, jól komposztált talajra van szükségük. Az egész éves napsütés fontos a hűvösebb területeken, mert a téli árnyék ösztönzi a levelek lehullását. Az enyhén savas talaj és a viharok elleni menedék javítja a teljesítményt. Ültethetők az év bármely szakában. Lazítsd meg a talajt, és adj hozzá két vödör komposztot, vagy érett trágyát. Ültesd ugyanolyan mélyen a földbe, mint a tartályba.
Ápolás és karbantartás: Évente négyszer etessen kiegyensúlyozott, szerves trágyával. Talajtakaró cukornáddal, lucernával, borsóval, vagy más növénnyel.
Kézi gyomlálás a fa alapja körül, hogy elkerüld a felületet tápláló gyökerek károsodását. Az időzített csepegtető öntözés rendszeres vizet biztosít, és ösztönzi az egészséges gyümölcs növekedését. A gombás fertőzések kockázatának csökkentése érdekében ne tegyél a talajtakarókat a szár alapjához. Válaszd ki a külső levelet, hadj meg a belső levelet.
A kaffír könnyen felismerhetők erősen gödrös gyümölcsöknek köszönhetően, amelyek sárga színűvé érnek.
A kaffír metszése
Távolítsd el az összes elhalt hajtásokat az év bármely szakában. Szedéskor vágd le a gyümölcsöt a sérülések minimalizálása érdekében. A szüret ideje a legjobb idő a fiatal fák formázására. Képez egy fát úgy, hogy egyetlen, egyenes szárat válasz ki, hogy kialakítsd a vezetőt, és törekedj egy nyitott, váza alakú korona létrehozására
|
|
[válaszok erre: #233]
|
[előzmény: (231) reggel12, 2021-05-04 21:46:39]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
230. Elküldve:
2021-05-04 01:23:20 |
[1174.] |
Szia! :-)
Levenduláknak nagyon meleg, napos időre van szükségük a szabadban való boldogulásához. Ha időjárás miatt csak nem sikerül, elgondolkodhatsz a levendula beltéri termesztésén. Nevelhetek levendulát bent?
Igen, lehetséges, ha kiválasztod a legjobb beltéri levendula fajtákat, és megadod nekik a szükséges fel. Külső növényként a legtöbb levendula olyan éghajlatot szeret, amely nagyon hasonlít a forró mediterrán régiókhoz, ahol vadon nőnek. Nem minden levendula növény nő jól a cserépben a nappaliban.
De egyesek igen, és ha gondosan válogatsz a beltéri levendula fajták között , hamarosan dicséred majd a növekvő levendula növényeket. A legjobb levendula szobanövényként. Nyilvánvaló, hogy amikor levendula növényeket viszünk be, akkor konténer növényekről beszélünk. Mivel néhány rendes levendula fajta derékig magasra nő, akkor a legjobb, ha törpe növényeket választod, ha levendulát fedett területen termeszted.
Az egyik fajta, amelyet figyelembe kell venni, a 'Goodwin Creek Gray', egy illatos fajta, amely beltéren virágzik. Kint boldogan növekszik, így ha úgy tetszik, nyáron a növényeket szabadba cserépbe állíthatod. A 'Munstead' egy másik törpe fajta, amely jól választás beltérben. Kompakt és illatos, rózsaszínű lila virágokkal. Egy másik kiváló választás a 'Little Lottie', puha rózsaszín virág csúcsaival.
Választhatsz francia levendula ( Lavandula dentata ) fajtákat is. Ezek kisebb növények, és a cserepekben is jól teljesítenek. Vagy próbáld ki a Kanári-szigetek levenduláját ( Lavandula canariensis ) vagy a nedvességet kedvelő páfránylevél-levendulát ( Lavandula multifida ).
Levendula termesztése beltéren?
Amikor a levendulát szobanövényként tervezel, fontos, hogy megfelelő cserepet és jó talajt válassz. Válasszál egy edényt a levendulához, amely csak néhány centivel nagyobb, mint a növény gyökér labdája. A növény szereti a szűk helyeket, és a felesleges talaj könnyen túl ázott maradhat. Ellenőrizd, hogy az edénynek van-e elegendő vízelvezető lyuk. Használj könnyű cserepes keveréket, amely jól elvezeti, adj hozzá homokot, perlitet és komposztot. Keverjük hozzá egy kevés meszet, hogy a talaj lúgos felé billenjen. Körülbelül havonta adj törött tojáshéjakat, ami hozzáadása segít megóvni a levendulát.
|
|
|
[előzmény: (229) reggel12, 2021-05-03 21:31:17]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
ozon23
Tagság: 2021-04-28 17:38:20 Tagszám: #137305 Hozzászólások: 1184
|
228. Elküldve:
2021-05-03 16:42:32 |
[1175.] |
Szia! :-)
Ennek legegyszerűbb módja a konténerekben történő termesztés. Így, ha a fagy fenyeget, a tartályokat beltérbe helyezhető, hogy megvéd őket a csökkenő hőmérséklettől.
Akár földben, akár edényekben termeszthető, a citromfű teljes napsütést és jól vízelvezetõ, nedves, szerves anyagokban gazdag talajt igényel.
Ha a növényeket magról kezdi, akkor 75-100 napon belül készen állnak a betakarításra a magvetés után.
Ha a növényeket ezen a ponton túl hagyja, anélkül, hogy betakarítaná őket, tovább nőnek, és meleg éghajlaton egész évben díszes érdeklődést kölcsönöznek a kertnek. A fagy beköszöntével visszahalnak, eltávolíthatók és hozzáadhatók a komposzthalomba.
Mihez ültesd citromfüvet?
A citromfű citronellát, növényi olajat tartalmaz, amely kártevőirtó tulajdonságokkal rendelkezik, különösen a szúnyog ellen. A citromfű használata a terasz ültetvényei között kiváló módja annak, hogy nyáron élvez a szabadban, anélkül, hogy aggódna a betegség továbbító rovarok miatt. A citromfű mellé ültetés gazdag kontrasztot biztosít az arany levelek számára, míg a csípős olaj más kártevők megelőzésében segít. Könnyedén lepattinthatod a leveleket, és bevonhatja bőrét természetes olajjal, hogy megvéd és családodat a veszélyes szúnyogoktól, növényedet pedig a kártevőktől, például a fehér lepkéktől.
Ha még nem ismered a kertészkedést ebben a növényben, akkor elgondolkodhatsz azon, mit ültess citromfűvel. Míg számos hagyományos társtelepítési rendszer létezik, a citromfű kísérő növényekről kevés információ található. Ez nem azt jelenti, hogy nem előnyös a kertben élő más fajok számára, de nem bizonyították, hogy más növények növekedését hangsúlyozza. Mindazonáltal a citromfű mellé ültetve kialakulhat egy gyors étkezősarok, amelyet könnyen át lehet böngészni az étkezés elkészítése során.
Sok gyümölcs, zöldség és gyógynövény, amely általában része a citromfű receptjének, szintén virágzik ugyanabban a növekedési körülmények között.
A kelet-indiai és a nyugat-indiai citromfű a főzéshez leggyakrabban használt két faj. A növények virágzásához gazdag, laza talajra van szükségük, jó vízelvezetéssel és sok nedvességgel. Citromfű kísérő növények A hátsó verandán, vagy a teraszon található gyógynövény tartályok kényelmes, friss fűszerezést kínálnak a konyha mellett. A citromfűvel való társ ültetés néhány nagyszerű módja a gyógynövények használata, amelyek értékelik a teli napsütést és a jól lecsapolt talajt.
A lehetséges lehetőségek a következők: Bazsalikom Kakukkfű Menta Citromverbéna Echinacea Körömvirág Mindezek kulináris és gyógyászati tulajdonságokkal rendelkeznek, és számos recept ízesítő keverékének részei lehetnek. A konténerkertészet lehetővé teszi az edény beltérbe hozását is, ha súlyos fagy fenyeget. Ne feledd, hogy a citromfű 91-6,5 méter magas lehet, ezért használjon más gyógynövényeket az edények szélén, hogy ne árnyékolja őket a citromfű. A citromfüvet Guatemalában, Indiában, Paraguayban, Angliában, Srí Lankán, Kínában és Indokína más részein, Afrikában, Közép-Amerikában és Dél-Amerikában termesztik.
Ha lehetséges, válasz citromfű társakat ugyanabból a régióból, mint például galangal, gyömbér és kurkuma, amelyek jól működnek, ha a közelben ültetik őket. A hagyományos növények közé tartozik a mangó, az uborka, az édeskömény és a hagyma. Vigyázz a szántásokkal, mivel a gyökerek szétterjedhetnek, és végül átvehetnek egy területet. A gyümölcsfák alatti területeken, mint a citrusfélék, a citromfű vonzó talajtakarót eredményez, csökkentve a gyomokat és megtartva a talaj nedvességtartalmát.
Hasznos, ha paradicsommal, paprikával és tomatillóval ültetik, akik ugyanolyan termesztési feltételeket részesítenek előnyben. További bónuszként a citromfű jól illik olyan ételekhez, amelyek ezeket a gyümölcsöket használják. Sok citromfű társa ehető lehet, de meszes tónusú, füves levelei tökéletes hátteret jelentenek a muskátliknak, a szívós hibiszkusznak és még sok más nyáron virágzó növénynek.
|
|
|
[előzmény: (227) reggel12, 2021-05-03 15:00:44]
|
|
Kiváló dolgozó |
|
|