Adios Gabywap !
Valós a felvetésed,hogy miért nevezzük X-sávnak ? Nos -szerintem egyszerű a válasz, mert ezt szoktuk meg ! Ugyan úgy,mint a C-sávot és Ku-sávot is. .Azoknak a neve is megváltozott ugyan úgy ,mint az X-sávé, de ha Pl. bemész egy antenna szaküzletbe ( vagy ha a Neten rendelsz ) és ha C-sávos fejet kérsz, rögtön tudják a frekevenciát. ugyan ez a helyzet a Ku-sávos fejeknél . Ma már a 10-20 GHz közti tartomány neve : J-sáv ! Mégsem fogod Te sem J -sávos fej-ként kérni ! Az L-sáv D-sáv lett, az S-sávot szétosztoták E és F-sávokra, A volt C-sáv ból G és H-sávot " faragtak " az X-sáv most I és J sávon fut, a Ku -sáv új neve csak sima K-sáv lett, viszont a volt K-sávból L-sáv született, a volt Ka sávból pedig M-sávot " szültek " a WARC-nál. Ki a franc tudja ezt követni ? Valószínüleg a mi generációnknak - értem ez alatt 60-70 év felettieket - ki kell "futniuk " ahhoz,hogy az új frekvencia sáv -elnevezéseket az utánunk jövők már
valóban az új nevén fogják " szólítani " !
Mi meg maradjunk meg - erre a kis időre - a bevált elnevezéseknél,mert az nem szégyen ,ha mindenki érti,hogy miről beszélünk.
Majd ha sikerül kipróbálni akkor írd már meg mire jutottál (ha sikerül a vétel akkor érdekelne, hogy mekkora antennával, milyen fejjel, melyik TBS driverrel, szoftverrel és milyen beállításokkal (ini fájlok) sikerült.)
Mert én most nem tudom, nálam hol a hiba (antennaméret elvileg megfelel, de nem tudom az Inverto Flange Twin fej + az ADF-120-as körsugárzó jó lehet-e hozzá). Tehát nem tudom, hogy a szoftveres beállítások nem jók esetleg vagy a felszerelésem sem jó hozzá.
Csak azt nem értem miért nevezik egyesek X-sáv -nak, amikor ez nem az, ez DATV!
First geostationary amateur
radio transponder
(incl. DATV) on
Es’hail-2
Az első geostacionárius amatőr
rádió transzponder
(beleértve a DATV-t is) bekapcsolva
Es'hail-2
Az X sávos vagy SHF műholdas kommunikációt a katonai erők széles körben használják látótávolságon túli kommunikációra. Az X sávot azért használják, mert kompromisszumot biztosít a különböző frekvenciasávok jellemzői között, ami különösen megfelel a katonai felhasználók igényeinek. A jellemzők közé tartozik az interferencia- és esőtűrő képesség, a terminál mérete, az adatátviteli sebesség, a távoli lefedettség és az, hogy állami használatra van-e fenntartva.
https://en.wikipedia.org/wiki/X_Band_Satellite_Communication
[o.o]_START__GO_! Privát üzenetben nincs támogatás! Írj ide a fórumra! [o.o]
Köszönöm szépen a címeket ! Megpróbálok írni ezekre. Az Antarktisz OK ,értem,csak azt nem,hogy a Kerguelen-szigeteknek,miért Crozet-szigeteki címe van ? Onnan már van QSL-lapom ! Azt tudom,hogy mindkét sziget Francia fennhatóságú terület.Létezne,hogy a Kerguelen-szigetek a Crozet-sziget címéhez tartozna ? 2022.December12.-én fogtam be először a Kerguelen -szigeteket,a képek tanusága szerint az ottani területi Főnök neve Laurent Jaunatre . Minden fotómon a kép tetején ez a hívónév látható : F6APH ( de nem tudom miért, mert ez Franciaországi Hívónév ) azután még 5 ízben fogtam Őket és a legutolsó időpont: 2023.04.21. volt .
a válaszom amolyan spoiler-ként, és az első elvégzett tesztekre alapozva, hogy semmiben. :-)
Az is igaz, hogy nem labor, és nem is SDR eszközzel készültek a mérések, illetve hogy még hátravan a tesztsorozat nagyobbik része, egy prelease verziót azért alább mégis megosztok:
Bővebben kifejtve viszont,
az első, amely talán látszik az, hogy nem volt hibátlan a teszt, illetve az sem volt a legjobb ötlet, hogy egy számomra teljesen új (Visiosat 90) antennával rugaszkodtam neki a projektnek. Természetesen nem arra gondolok, hogy ne ismerném a dual reflektoros antennák működését, hanem hogy paraméterei ismeretének hiányában, nem volt viszonyítási alap, de gondoltam „két legyet egy csapásra”. Sebaj!
Ám, következzen a lényeg:
Az RSSI értékek alapján, alapvetően nem látok kirívó eltérést (3-7 dBuV, ez kevesebb mint 10%),mely vélhetően annak tudható be, hogy az EIRP érték szerint, egy konstans értéket kellene hogy mérjünk, bár az LNB sugárzójának kialakítása, illetve a waveguide együttes hatásfokának eredője, lehet tényező ezen értékre. Ami számomra kitűnt inkább, az az Inverto Multiconnect LNB eredménye, mely messze felülmúlta a mezőnyt. Hogy ennek mi az oka, még nem tudom, az RSSI-c/N. LM arányt tekintve, talán kiváló NF értéke, és hogy vélhetően, remek összhangban van az antennával, mert a T90 antennában történt alkalmazása esetén, azért nem hozza ezt a nagyságrendi különbözetet sem az IBU, sem a Triax tekintetében.
Érdemesebb ezért inkább a „mezőny” többi, mondjuk úgy résztvevőjére fókuszálni, ahol is nem meglepő módon, az IBU HGLN értékei voltak a legmagasabbak, majd a Triax TSI, RAMF 3D, és utolsóként a Tesla TL-100.
• Kezdeném is az utolsóval, hiszen ezen eszköz miatt készült a tesztsorozat. Tesla TL-100.
Nos, ismét az RSSI értékeket vizsgálva, nem jelenthető ki egyértelműen, hogy az LNB azért nem szerepelt jól a tesztek során, mert a NF értéke nem ideális (ha van kedve valakinek, számolhat arányokat), mint inkább maga a konstrukció lehet az, mely nem túl kidolgozott (sugárzó, csőtáp), erre utal az alacsony dBuV érték, és alacsony értékű C/N, LM értékkel párosulása. DX szempontból, közel sem különleges LNB. Abban az estben, ha a következő méréssorozat is azonos eredményeket produkál, érdemes elgondolkodni, hogy egy drasztikus megoldás árán, átalakítva flange kivitelre, érdemes e újra próbára tenni, hisz úgy már tartogathat számunkra meglepetéseket, jó NF aránya miatt, addig is egyetlen erénye, a stabilitása marad.
• RAMF 3D. Itt már magasabb RSSI értékeket láthatunk, sajnos azonban az offset, C/N, LM eredmények kiértékelése során azt is láthatjuk, hogy bár a konstrukciós kidolgozás vélhetően már ideálisabb, vélhető magas NF értéke miatt, csupán egy átlagos LNB eredményét képes produkálni. Egy frekvenciának a zárolásával volt csupán meghaladni képes, a TL-100 LNB-t, így szintén nem egy DX fej. A 3D képességet most nem vizsgáltam, de amennyiben ez is érdekelne valakit, szívesen publikálok a későbbiekben róla, egy másik írásban.
• A Triax TSI, számomra nem okozott jó eredményeivel meglepetést, minek oka, hogy volt már tapasztalatom vele, akkor viszont még meglepődve nyugtáztam, hogy kategóriáját tekintve, kimagasló eredményekre képes, ezért a mostani mérések során, ezt is vártam el tőle. Sőt, abban sem voltam biztos, hogy valamely band esetén, meg is haladja az IBU „tudását”. Éppenséggel ha ez nem is történt meg, újabb zárolást azért képes volt maga mögött tudni. RSSI értékei, szinte azonosak a RAMF 3D-vel, ám C/N, LM értékei 0,5-0,6 dB-vel magasabbak, ergo ennél az LNB-nél már bátran kijelenthető, hogy közelíti az ideálisabb jel/zaj viszont, tehát NF értéke megfelelőbb. Remélem, a következő, bővebb méréssorozat, megmutatja, milyen képességekkel is bír ez az LNB, talán ez lesz az IBU új vetélytársa??
• IBU HGLN. Igazán nincs is mit részletezni, az eredmények magukért beszélnek, magasabb RSSI értékei, eredően jó mérési eredményeket produkáltak, míg NF értéke is vélhetően alacsonyabb, mely szintén jobb jel/zaj arányra, tehát CNR arányra utal. Offset LNB kategóriájában, még mindig a legideálisabb DX fej, kár érte…
A jelenleg rendelkezésre álló adatok, e sorrend kialakulását voltak képesek megalkotni, meglátjuk, hoz e változást a mérési sorozat megismétlése, egy pontosabb, bővebb frekvencia tartományt átölelő vizsgálata során.
Remélem, sokak számára hasznossá válhat ez a beszámoló, szívesen fogadok további ötleteket, észrevételt, tapasztalatot, korrekciót, melyet előre is köszönök.
Adios ! Három Spektrum scopos fotót láthattok. Az érdekesség,hogy minden SR szerepel a képeken amit csak használnak az Amatőr Tévések ( Kivéve a nagyon ritkán,és csk újabban használt 2000-es Sr-t ) Van Frekvencia és Sr-t tartalmazó teljes listám is ,csak azért nem teszem fel ide,mert Aki készítette a legkisebb SR-értéket elírta és nem 35-nek tüntette fel,hanem - gondolom véletlenül,vagy csak tévedésből - 33-nak ! Majd én kijavítom és a helyes értéket fogom feltüntetni a listában. Tévedni emberi dolog,de ebben azért nem illene tévedni,mert azok, Akik a legkisebb Sr-t a 33Ks-on keresnék sohasem találnának rá ! Sajnos sehol máshol nem lehet teljes listát látni ( Pl. Lyngsaton vagy a Flysaton sem ! ) Én már felajánlottam a segítséget de még nem volt ,aki feltegye azokra a listákra. Nem szoktam sem a Flysatra,sem a Lyngsatra adatokat küldeni.
Adios Mindenkinek !
Ezeket a képeket a 2023-as DXR Magazine ( Hollandia ) Februári számában közölték le,mint kuriózumos X-sávos vételeimet. A fotókat az Antarktisz-i ,Kerguelen-szigetek-i és Crozet-sziget-i vételeimről küldtem a Szerkesztőségükbe. Ez utóbbi helyről kapott QSL-lapot meg már itt is bemutattam ezen a Fórumon. Sajnos az Antarktiszi Rádió-TV Amatőr valamint a Kerguelen-szigetek-i Rádió-TV Amatőr E-mail címeiket nem ismerem,így oda nem tudtam írni riportot a vételeimről. Ha netán közületek Valakinek meg volnának ezek a címek,kérem tegye ide fel,vagy akár Pü-ben is elküdheti számomra. Köszönöm szépen !
" Az egyik helyen a dobozon a KF freki tartományt 0-2150 MHz- nek írta 950-2150 Mhz helyett. "
-- ezt észrevettük, az viszont érdekes, hogy régebben az LNB-kben (úgy tudom, nem a KF részben) voltak elég meredek sávszűrők --> lehet, ebben 'alul' nincs ---> ezért jobb a műsorszóró Ku sáv alatti vétel/ekre.... --
Az egyik helyen a dobozon a KF freki tartományt 0-2150 MHz- nek írta 950-2150 Mhz helyett.
A másik a 0,1 dB-es zajtényező (Mint tudjuk ilyen fej nincs. A sok ezer eurós SMW fejek is 0,8 dB-esek.)
De ezt a "reklámfogást" vagy inkább parasztvakítást már megszoktuk a gyártóktól.
Csak kérdezem, hogy ez a fej miben más mint az összes többi?
Kissé értetlenkedve olvasom soraid. :-(
(Remélem, nem valaki visszaélt az accountoddal, vagy magam értelmeztem félre a hozzászólásod)
Nincs itt semmi „Barba trükk”, pont ezt magyaráztam tegnap este zoro67 számára is.
Alapesetben kettő core megoldás létezik, pontosabban, ahogyan én értelmeztem, de kérem bátran korrigáljon aki jobban ért ehhez.
Az első, egy, a vételhez megfelelően illeszkedő eszköz, valamely SDR, vagy tuner, netán egy ritkább, den nem elérhetetlen beltéri egység, melyhez bármely LNB kapcsolható. Mivel nem DX-ről beszélünk, mint inkább alacsony SR, és sávszélességről, frekvenciáról, fontosabb az LNB stabilitás, mint pl. a Tesla, vagy a Bullseye LNB-k.
Második eset, amikor modoficated LNB-vel dolgozunk, melynek oszcillátora úgy van „hangolva”, hogy képes legyen, a 950-2400 MHz tartományba konvertálni a frekvenciát, melyet ugye minden „átlag” beltéri egység feldolgozni képes. Természetesen itt sem árt, ha az LNB, a kommersz piacon elérhető kínálatból a jobbik kategóriát, tehát nem pl. az IBU 1MHz stability értékét, mint inkább a Tesla 47kHz, vagy Bullseye 10 kHz értékét közelíti.
Innentől, a többi, már csak türelem kérdése…
Kitartás Gabywap, „jó móka” ez, akár csak a DX, csupán rá kell érezni az ízére :-)