Az Iskra DTX 92F fel fog kerülni árbócra, DX célokra. A kis testvér (DTX 48F) kevésbé alkalmas erre. A délvidéki importőr és viszonteladói árat emeltek (10-15 euróval emelkedtek az árak), de még találtam egy belgrádi webshopban régi áron, így, habár most még nagy szükség nem volt, de lecsaptam rájuk! Amúgy nem akartam már a közel 40 éves Elrad-Gorenje antennákat kitenni, azok a tetőtérben szolgálják ki a családi házban a 4 tévét, egy több bemenetes csatornaerősítőre kötve (Csávoly / Belje / Zombor / Vörös-bérc). Mivel a tetőtérből a vétel tökéletes, ezen nem is fogok változtatni.
Eredetileg egy Elrad-Gorenje TV 4023 antennát üzemeltem be a horvát UHD kísérleti MUX vételére (kelet felé csökkentett teljesítménnyel adják, hogy ne zavarja Szeged-Szentes vételkörzetében az A MUX-ot). Ezt az antennát használtam anno a szentesi B MUX vételére (akkor az is épp az UHF 26-os csatornán működött és csak ezzel volt állandó vételem), amikor még Csávolyról csak az A és C működött.
Ennek az antennának nagy a nyeresége, de az előre-hátra viszonya nem ideális, ezért esténként, terjedéskor, a szegedi A MUX kilövi a HTV2 UHD-t.
Az Iskra P47N marad a padláson, azt most este beüzemeltem. A TV 4023 antenna helyére került. Nyeresége az UHF26-os csatornán kisebb, de az előre-hátra viszonya jobb, így kevesebb vételi nehézségre számítok.
Szép darabok! :)
Lehet tudni mi lesz velük a cél?
Egyébként ugyan nem hivatalos,de egy összehasonlító videó.
Mégha nem is magyar,azért a lényeg látszik,ezek után mindenki eldöntheti:
Lepke,vagy nem lepke....
"Volt aki meg a bi-cirkle antennára esküdött."
Érintve érzem magam, bár én nem esküdöztem, hanem tényként állapítottam meg a kísérleteim alapján. Ha belegondolsz, egy két dipolos, egész hullámra méretezett antenna nyeresége nem véletlenül meglepően nagy. Szoba antennának szerintem a legjobb, pláne, ha a méreteit is nézzük. Erősítőre sincs szükség, mert elég nagy a nyeresége.
Minden antennánál alapvető érték a nyeresége. Ha az kevés, az erősítő nem sokat segít.
De, szem előtt tartom. Még pista kérdezte, hogy minek foglalkozom az egésszel. Nos biztosan mindenki hallott már "tuningról" főleg autós értelemben véve. Szerintem ugyanezt rá lehet húzni antennás vonatkozásban is. Lesem, mik a lehetőségek, ha esetleg fejlesztésre szánom rá magamat. Lehetőség ezek szerint; a meglévő antennára LTE szűrő + erősítő.
Másik meg 1 másik antenna, bár a LOGPER nem férne el a szekrény tetején, mert az tele van rámolva.
Volt aki meg a bi-cirkle antennára esküdött.
Ha kedvem (és pénzem) lesz hozzá, lehet elszórakozok vele.
Minden esetre köszönöm az ötleteket, amikre hirtelen nem gondoltam.
Attól, hogy te nem akarsz foglalkozni a túlvezérelt LTE által okozott zavarokkal az UHF sávban, attól még létező jelenség. Nem véletlenül forgalmazzák a szűrőket (korábban 4G, most már 5G sávra is).
Analóg időkben még csak kísérleti jelleggel volt itt-ott 4G, főleg megyeszékhelyeken, kis teljesítménnyel és átmeneti frekvenciákon, amit épp nem használt az AH a digitális multiplexek sugárzására a digitális átállás első fázisában, a 800-860 MHz közötti sávban. Ma mindenhol 4G torony van és 5G-ből is egyre csak több lesz!
A 4/5G-t ne keverd ide, ez már akkor is így ment itt; amikor még csak analóg jelet toltak.
A másik dolog, amire reagálnék, hogy valaki említette, hogy HD-ban kb.24 csatorna férne el.
Ez szerintem elég is lenne, ha ezen valami tartalmas műsor menne.
De hát amilyen az egész ország, olyan itt a televíziós kínálat is, a fizetőseket is beleértve.
Amúgy tényleg szégyen, hogy amelyik kereskedelmi televíziónak van HD változata is; annak is csak az SD verzióját tolják. Spórolnak rajta, és ezt kapjuk ingyenbe.
Itt csak te vagy aki hülyeségeket irkálsz. Ha ennyire nem felel meg neked a Mindigtv, nem kell ebbe a topikba írni.
Amíg értelmetlenségeket osztasz meg a fórumon, ne lepődj meg ha bírálatot kapsz rá.
Sat: Ustym 4K Pro (Openatv 6.4) + Gibertini 100 - Net: Fritz!Box 7590 + 7490 + Digi optika
Ignore lista: miki2002, Zolien,Benedek012Nincs support privátban! Írj a fórumra!
Warnex-nél láttam "raktáskisöprésben" Amiko dekóder 12 hónapos családi csomaggal, olcsóbb mint maga a feltöltés: 55.840Ft
(12 hó családi hosszabbítás bankkártyás feltöltéssel: 57.960Ft)
Köszi a választ! Csak azért kérdeztem mert lett forgatóm amibe egy kb. 1m 10 cm-es 5/4-es acélcsövet fogok tenni. Rögvest a forgató fölé menne a 10 elemes URH antenna de akkor a cső tetején még elfér a triplex is. Nem a tetőn van de így is 7-8m magason lesznek. Természetesen a motor alatt meg kikötés. Amúgy gondolkodtam, hogy a triplexet esetleg cserélem DTX92-re de a dimbes dombos táj miatt szerintem nincs értelme, meg nyilván a triplex kisebb felülete miatt jobban tűri a szelet. Logperen is gondolkodtam az egyenletes nyeresége miatt. Triplex-szel nagy DX-re nem számitok de ha UHF 43-on a tarjáni helyi tv-t stabilan tudtam fogni kb. 50 km-re az adótól már 4m magasan akkor reménykedem, hogy UHF 27-en a gyöngyösit is sikerül megcsípni hasonló távolságból. Igaz itt az antenna nyeresége kisebb hiába jobbak a freki vételi esélyei. De elnézést a vége már nem éppen Mindig Tv téma.
Nem a lepke a szar megoldás, hanem a beleillesztett, nagy erősítésű és 700-860 MHz között is működő panelerősítő. Ha árnyékolt, ha nem, ezt a sávot már nem szabad erősíteni, mert ha nagy a bemeneti 4G/5G jel, túlgerjeszti és zavart okoz a teljes UHF sávban. Erősítő után LTE szűrőt tenni is lehet, de célszerűbb már olyan erősítőt venni, ami alapból szűri az LTE sávot, vagyis nem egy felerősített LTE jelet kell csillapítani.
A műanyag dugós olcsó tápokról inkább nem beszélek, nem is használok ilyet, megbízhatatlan kacat.
Egy Iskra DTX 92F és egy Iskra P47N között kb 1 dB a különbség nyereségben. Sík terepen, szabad rálátással egyértelműen a DTX 92F-nek kell picit jobban teljesítenie, míg völgyekben, dombok között és magasabb épületekkel körbevett városi környezetben a P47N triplex logper többet tud nyújtani. A logperek jobban szeretik a visszavert jeleket, a 80-as években kezdtek a volt Jugoszlávia hegyvidéki területein elterjedni, leváltva a yagikat. Nekem is van a Délvidéken, de mivel dombtetőn van a házunk, egy yagi veri a logpert, még ha völgyben laknánk, a dombok felüli irányból a logper vagy az Iskra logper-triplexe (P43N vagy P47N - ezeket is a yagi antennák közé sorolják, de fő elemeiben ez egy hármas logper yagi kialakítással) lenne a szerencsésebb választás.
A lepke legtöbbször adóközelbe jó ahová meg nem is biztos, hogy jó az erősítő. Árnyékolt erősítővel picit jobb azért de sokszor a tápok is tudnak érdekességeket produkálni főleg a tápvezeték amit ha mozgatsz elkezd ugrálni a jelminőség. A műanyag 90 fokos koax dugó amibe a DC leválasztó is van meg úgyszint lehet hibaforrás. Nyilván nincs olyan jó mint egy hosszú yagi a nagy nyílásszög végett viszont egy szobaantennához képest azért tisztességes nyereséget produkál ( persze leginkább a nagylepke típusú). De ha már itt tartunk valaki megtudná mondani mekkora különbség van egy DTX 92-es antenna és a triplexek között?
Szóval akkor a ''világ minden csatornája'' című youtube videót,aminek a borítóképén a tévé antennabemenetére egy 9v-os elemet kötnek,ne nyissam meg? 😃😃😃
Hű de durván megy a parasztvakítás..
Egyébként számomra már az antennaboltok mindegyike sem megbízható..
110 cm Kiskecske: E9 E13 E16 E19,2 E23,5 E28,2
Triax90: W0,8 E1,9
XmuX 47Y 2148 : helyi tévék 100km körben
Ahol az antenna nyeresége alig pár dB, ott a nagy erősítéssel próbálják kopemzálni azt. Ez pedig több gondoz okoz, mint amennyit megold, mert csak a zajt erősíti. Ha az antenna nyeresége értékelhetetlen, nem nagyon lesz hasznos erősíthető jel, amiből összeállhatna a MUX adatfolyama.
Régen próbálkoztam én is kis botantennával, a XIII. kerben, sosem volt tökéletes. Logpert a szekrény tetejére vagy az erkélyre (van mini változat is, szerencsés helyen erősítő nélkül az is elég).
Ha nem tudsz értelmesen hozzászólni ne rontsd már a topik színvolát.
Ha szerinted a minél nagyobb (aktív) erősítésű szobaantenna a jó, akkor nem sok keresnivalód van a topikban meg a fórumon sem :) Esetleg egy antennás könyvet elolvashatnál, az ide beírt bugyuta hsz-ek helyett. Ezek után te vagy az az ügyfél, akinek a médiában el tudják adni az aranyozott csatlakozás optikai kábelt.
Érdekes amikor indokkal alátámasztott értelmes választ kéne adni egyből eltűnsz, mint a 58569-nél.
Sat: Ustym 4K Pro (Openatv 6.4) + Gibertini 100 - Net: Fritz!Box 7590 + 7490 + Digi optika
Ignore lista: miki2002, Zolien,Benedek012Nincs support privátban! Írj a fórumra!
A 4G és az 5G elterjedtével ki kell dobálni az összes 470-860 MHz között működő, tipikusan a lepkékbe szerelt 30 akármennyi dB erősítőket és helyettük 470-700 MHz erősítőket tenni (ha nem indokolt, 20 dB erősítésnél nem kell több), vagy komoly 4G/5G szűrőket a rendszerbe iktatni.
Ha nincs szabad rálátás a toronyra, erősen ajánlott logper vagy triplex logper használata lepkék és yagik helyett.
Erősítős szobaantennákat (40 dB erősítésnek hazudott) szintén ajánlatos mellőzni.
Régi kábelek ajánlatos háromszoros árnyékolásúra cserélni, kültéren a tartóssága miatt ajánlatos kültéri, többnyire fekete színű, rugalmasabb kábelt használni (a külső köpeny jobban ellenáll az extrém hőhatásoknak).
Budapesten és a határon túl (nyilván nem 100 kilométerekre a gerincadóktól) is sikeresen üzemeltem be MindigTV-t, mindenhol megy gond nélkül.
Aki ragaszkodik az analóg időkben megszokott lepkékhez és a magas zajszintű óriási erősítésnek hazudott panelerősítőkhöz, az ne is számítson stabil vételre.
Ezzel csak az a gond, hogy az, hogy EGYSZER jó vételt elértél; az még semmit se jelent.
Nekem is inkább az a gondom, hogy az mindig változó, hogy milyen a terjedés.
Ez rossz hír :(
Nekem ez volt az egyik nagy pozitívum benne.
Feltöltenék pár évet előre, de ebben az országban mint tudjuk nem nagyon lehet előre tervezni.
Biztos.
Július 30-án kerül majd ki az új ÁSZF a honlapra, abban benne lesz.
Aki akar, 2024. augusztus 30-ig tud beszerezni feltöltőkártyát és 2025. december 31-ig aktiválhatja.