Horvátországban, hegyes-völgyes domborzati viszonyok közt kísérleteztem különböző antennákkal (yagi, logper, triplex, lepke), a reflektált jellel legjobban a logperek boldogulnak. Ha egyszer lesz rá alkalmad, próbáld ki.
Mondjuk nekem az Északi középhegység dombjai segítenek a vételben. Lakóhelyemet dél felől dombok veszik körül amik visszaverik a selmecbányai Szitnya hegyi adóállomás jeleit. Jelen pillanatban padláson vannak az antennák (bár ez is önmagában reflektál), a Széchenyi hegy felé néző H poláros triplex is fogja az említett adó jeleit. Illetve mivel a szlovákok V polárban adnak az is eszembe jutott, hogy az antenna előtt légvonalban kb. 300m-re van egy két évtizede telepített mobiltorony. Lehet, hogy a függőleges tartószerkezet is reflektál.
...ha csak ez lenne...a szlovákok új stratégiát vezettek be. A korábbi magas hegyen elhelyezett nagyadók helyett, több kis, közepes teljesítményű adót telepítettek közvetlenül a települések közelében. Ahol maradtak az adók a hegytetőn, ott is irányított sugárzással üzemeltetik őket...így nagy távolságra nem jut teljesítmény. Analóg TV adással Magyarország középső részét is lefedő Besztercebánya néven ismert - Körmöci-hegység tetején lévő "Sucha hora"-ra nem telepítettek DVB-T adót...Poprád néven ismert Kiraly-hegyi állomás csak észak felé sugároz, azaz Poprád városát látja el...a határ menti kisebb adókat az Északi-középhegység kitakarja, így nincs mit venni Magyarország középső részén.
Az analógos korban több száz kW-al nyomták az adók, most 100 kW a maximum. Digitális vételhez ez bőven elég. Távolsági vételhez ez persze kevés, de országon belül elegendő.
Jobbra van 1 ikon sor, az "F" betűtől pont jobbra van 1 "téglalap, háromszög, kör" kinézetű ikon. Benyomod egyszer, megjelenik az "IMG" beszúrod a linket, benyomod mégegyszer. Kb. ennyi.
Pontosan. Ez a Bi-Quad antenna, a kör alakú meg a Bi-Cirkle. Mindkettő egész hullámú antenna, vagy dupla dipol. Lehet mögé tenni 1/8-ad hullámhosszra lemezt, vagy hálót, akkor nő a nyeresége. Én egy olyannal, 30 dB-es erősítővel megfogtam a Grazi adót 165 km távolságból.
Nem kell rajz, két kört kell hajlítani közönséges rézdrótból, amiknek a külső átmérője 145 mm, kőzépen 0,5-1 cm-es réssel. Oda kell forrasztani a koax kábelt. Én 4 mm-es koaxot vettem, mert az alsó kör egyik oldalán kell levezetni a koaxot az impedancia illesztés miatt, azzal meg könnyebb. Tennék fel róla képet, de olyan régen tettem már fel ide képeket hogy már nem biztos hogy sikerülne.
Nem a Szulejmán, hanem a lukácsházi szőlőhegyi kilátó.
Régen PMR rádóra csinálgattam antennákat ez is menni fog talán, csak keresnem kell egy jó rajzot.
Csak nem a Szulejmán kilátót említed? Nemrég jártunk arra.
A duplakör antennát nem lehet kapni, csinálni kell. 1 m rézhuzalból fél óra alatt meg lehet csinálni. A koax kábelt közvetlenül rá kell kötni, a két kör közepére. Egyik oldalra az árnyékolást, másik oldalra a középső szálat és már kész is van. Ennek az antennának nagyobb a nyeresége, mint a logpereknek.
Erre én először a Bi-Cirkle (duplakör) antennával próbálkoznék. Párszáz forintból meg lehet csinálni. Nem vesztesz vele semmit, ha meg bejön, kész szerencse. A körsugárzónak sokkal kisebb a nyeresége, mint a dupla körnek.
Talán inkább egy logperrel a kőszegi vagy a soproni adó és az osztrák vétel összejöhet.
A szlovákok vertikálisan adnak, meg az messze is van ahhoz, hogy az ilyen bóvli ufó antennák hasznos jelet is összeszedjenek és még stabil is legyen a vétel.