Úgy néz ki a nagyobbaknak is megkezdődött az értékesítésük.
Januártól jön a PR-TELECOM kínálatába a DIGI Film, DIGI Life, DIGI World és a DIGI Animal World is.
A tunerkártyádnak kellene tudnia a digitálisat is. Ha tudja, akkor a bejövő koaxot a tuner bemenetére kösd és csinálj egy teljes keresést.
Ha csak analógot tud, akkor felejtős a digitális vétel.
Üdv, egy kis segítségre szorulnék. Pápán (Kábelszat) rákötöttem a tunerkártyára a kábeltévét (analógot) és megtalált minden csatornát, ám elvileg ez digitálisakat is keres. Tehát a boxot kéne összekötnöm a géppel, és a boxba az antennakábelt? Vagy hogy megy ez.. mert ha lefuttatom a digitális keresést, kifagy a program és 0 a találat.. mit és hogy kössek össze?
Ja és még valami a villámhoz: kábeltévén nem igazán tud bejönni, csak a villanyon. A kábeltévé felé földelődik.
Ha becsap a villanyban, átmegy a tévén, kimegy a koax kimenetére ,de az első (padlás) elosztóban kisülnek a hajszálvékony vezetékek, tovább nem tud menni. Szedj szét egy bármilyen beltéri elosztót. Ugyanolyan vastag drótok vannak a legkomolyabb oszlopon látható kültériekben is. Biztosítékként is működnek, nem tud rajtuk nagy áram folyni előfizető irányába. A vonali irányú nagy áramot meg az erősítőben lévő biztosíték elkapja.
Nálunk üzemel a comtech cégnek 20 éves erősítője! Eléggé megbízható ennek a cégnek a cuccai.
Ettől függetlenül elszállhat benne bármi. Kathrein erősítőink vannak régről, ennek az előerősítő akármije (tranzisztor vagy fet nem tudom) soknak meghalt. De leginkább a csavargatós szint-tilt állítókkal van baj. Évente jó ha egyszer hozzányúlunk, idővel mégis kontaktosok lesznek, össze vissza ugrál a jelszint. Sokkal jobb a fix dugaszolós.
Villám alig 1-2 erősítőt vágott nekünk teljesen tönkre, leginkább a biztosíték szál el, ami sima autós bizti általában. Leginkább a munka vele a macera, nem az anyagi rész.
Ami még gebasz szokott lenni: beázás. Lehet akármilyen látszólag jól tömített, eddig minden típusból volt beázásunk. Főleg nyári zápornál. Mivel az erősítő nyáron jó forró, erre jön a hűsítő zápor, a belsejében vákuum lesz, szó szerint beszívja a vizet. Ezért az aljára szoktam fúrni 1-2 mm-es lyukat, hogy ne legyen légnyomás különbség benne.
...hogy mennyi az élettartamuk, nem tudom. A nyári nagy meleg tizedeli őket, de nem egyet láttam már, ami 14-15 évet üzemelt. A villám jobban szereti a 0,4kV-os hálózatot, a TV-k, modemek 230VAC oldalon szoktak meghibásodni. A KTV-s erősítők túlfeszültség védelemmel vannak ellátva, általában ez megvédi őket, max. egy 5 Ft-os biztosítékot kell bennük cserélni, viszont ha telibe találja a villám, akkor még az alumínium burkolat is "megolvad".
Elég komoly berendezésnek tűnnek ezek a KTV erősítők így a link alapján. Nem is gondoltam volna hogy az a "doboz" mennyi tudást rejt.
Nade akkor mégis meddig bírják, mekkora az élettartamuk? Mert télen a hideg, nyáron meg igencsak felmeleghetnek.
Meg mennyire tűrik a villámokat?
Mert a faluban történtek már TV robbanások bedugott KTV miatt viharban. Egy fél utcában ahol KTV volt kiégtek a tévék meg tönkrementek a ktv modemek sőt még utánna a számítógép UTP portja is kiégett.
Igazad van, az új erősítők GaAs ill. GaN félvezetőkkel jóval kisebb fogyasztásúak. Ez a 60W a régi (7-8 évvel ezelőttig forgalmazott) és azóta is üzemelő Si alapú félvezetőkkel épített erősítők fogyasztása. Ismerem ezt a magyar gyártót, a termékeik minőségével sincs probléma, de a 2008-as válság óta nem építünk új koax hálózatot - vagyis nem vettünk új erősítőket...
Nálunk a rendszerben a Comtech LE, MB, MT sorozat üzemel...kb. 80%-ban, a többi egyéb gyártó terméke...
Ilyen sokat fogyaszt a KTV hálózat? Ez is egy meglepő adat!
Erősítőnként úgy 60W...egy betáp körzet általában 10db erősítő -> 600W...
Idézet:
De a KTV hálózat fogyasztása állandó érték vagy az éppen rákapcsolódott előfizetőktől is függ a fogyasztása? Tehát ha mindenki kikapcsolná az utcában a kábelmodemet akkor az erősítők kevesebbet fogyasztanának?
Állandó, nem függ a fogyasztók számától.
Idézet:
Amúgy ha az előfizető felé nem jelenik meg a betáplált energia akkor hogy lehet hogy néha ráz a KTV koax kábele?
A koax nagyon ritkán ráz...99%-ban a TV-k (számítógépek) a bűnösök, azok ráznak...a kábel TV koax kiváló "nulla" potenciál (össze van kötve az áramszolgáltató nullájával), viszont a készülékek "fémházán" sokszor 120-180V mérhető...ha egy ilyen készülékhez és a koax árnyékolásához egyszerre hozzá ér valaki - meg fogja rázni a készülék (ugyanezt fogja tapasztalni a készülék és a pl. radiátor egyidejű érintése esetén is).
Ilyen sokat fogyaszt a KTV hálózat? Ez is egy meglepő adat!
Amúgy nem szerverekre kell, hanem főként hogy legyen egy telefonkapcsolat.
De a KTV hálózat fogyasztása állandó érték vagy az éppen rákapcsolódott előfizetőktől is függ a fogyasztása? Tehát ha mindenki kikapcsolná az utcában a kábelmodemet akkor az erősítők kevesebbet fogyasztanának?
Amúgy ha az előfizető felé nem jelenik meg a betáplált energia akkor hogy lehet hogy néha ráz a KTV koax kábele?
Ezek a tápfeladók 600-900VA teljesítményűek -> ehhez legalább 1kW-os inverter kell...10 óra akku üzemhez legalább 750-1000Ah akku kapacitás -> milló Ft-os beruházás + 2-3 évente akkucsere...bérelt vonalat 0,99-es rendelkezésre állással (ez sem 100%) havi 60-100ezerért már lehet kapni és nem kell foglalkozni a karbantartással.
Amúgy az optikai kábel manapság alig drágább, mint a koax trunk kábel, a kínai ONT-k is csak párszor 10ezer Ft-be kerülnek.
Ha te szervereket akarsz üzemeltetni, akkor elszámolod költségként, akinek szórakozásra kell a net, annak megfelel úgy ahogy van.
De még azt sem tudom hogy az optikai hálózat szünetmentes-e. Nomeg 2 km-nyi kábel ára már horribilis szerintem és a berendezésről nem is beszéltünk, + oszlophasználati dít stb stb. Sőt KTV-nél szerintem nincs is olyan hogy bérelt vonal.
De tegyük fel hogy az optikai rész szünetmentes. Én ezt mint laikus úgy gondoltam hogy 10 méter kábel az utcáról a házamig + egy tápfeladó szünetmentes táppal.
Vagyis ha elmegy az áram akkor indulna a szünetmentes táp + egy relével rákapcsolódna a tápfeladó a KTV hálózatra.
Ezt így leírni egyszerű meg nagyszerű, nade kérdés hogy mennyi is a fogyasztása 2km hosszú ktv hálózatnak. Mert ha csak az erősítők darabonként 60W-ot fogyasztanak akkor annyi áram kellene hogy már lehetetlenné tenné a megoldást mármint árban nekem.
Tehát ha a szolgáltató bele is egyezne a dologba, adna is ingyen (az amúgy nem tudom mennyibe kerülő tápfeladót), sőt két km távról is lehetne tápotfeladni lehet akkor is gondban lennék mert mondjuk egy hétköznapi szünetmentes táp lehet kevés is lenne, kellene egy erős aggregátor is.
És árban lehet olcsóbban jönnék ki mobilinternettel meg óriási antennával. Bár 20 perc felhőszakadásban az sem működik, illetve nem automatizálható mert mindig forgatni kellene az antennát hogy olyan tornyot találjak ahol még van áram.
Ha ennyire fontos a folyamatos Internet, akkor nem lenne célszerű az optikai hálózatot elvinni 2 km-re pl. bérelt vonal. Ekkor nem kell a "távtáplálással" foglalkozni. Nem gondolom, hogy drágább lenne, mint a "távtáplálás" kiépítése.
Mindezeket csupán azért is kérdeztem mert majd tervezek egy költözést ha minden jól megy és az új helyen nincs vezetékes telefon, így adsl se. Tehát ha netezni meg telefonálni akarok akkor rávagyok szorulva a kábelnetre. Mobiltelefon térerő sincs szóval ezért is érdekelt annyira a KTV hálózat. Mert az adsl és vezetékes telefon nagyon megbízható, áramszünetben is megy stb
Az utca elejében van az optikai nod, onnan 1km-re egy tápfeladó (az utca közepén) , és az utca legvégében az utolsó háznál ér véget a KTV hálózat és arra a házra is fáj a fogam.
De akkor ezekszerint ha 2km-re van az optikai nod akkor legalább tudom hogyha sikerül összegyűjtenem a pénzt a házra akkor lesz jó netem meg telefonom. Mert az utcába alig van előfizető. Legalábbis remélem hogy a 2km-es távolság nem olyan nagy hogy gondot okozzon...
Csak egy tápfeladó van az utca közepén. SZóval akkor nem járható út hogy dugiban előfizetői végpontról tápotfeladok..
De egyáltalán ha az egész faluban áramszünet van attól még mondjuk menne az internet ha az optika node kapna áramot? Mert a node gondolom be van kötve közvetlen a központba optikán keresztül.
Mert onnan a kábel a magasfeszültségű villanyoszlopokon átmegy egy másik településre és tápfeladót vagy erősítőt stb nem látni rajta.
Tehát a kérdésem hogy az optikai rész szünetmentesített? Mármint a KTV központ stb-ben van szünetmentes?
Mert pl az analóg vezetékes telefon akkor is működik (egy darabig) hogyha az egész országban nincs áram.
De technikailag megoldható lenne hogy az utca végéből távtáplálnám az utca elején lévő ( 2km távolság) optikai nodot? Mármint úgy értve hogyha megegyezek a szolgáltatóval hogy vállalnám a távtáplálást áramszünet esetén, tehát hivatalos úton kijárva megoldható lenne a dolog?
Bár igaz jelenleg az utca közepén van a tápfeladó, de ha az utca végéből tápfeladnánk működhetne? Mert áramszünetben sokan leszakadnának a hálózatról tehát lehet kevesebb árammal is menne.
Nálunk egy vidéki településen éppen most építik ki a régi analóg kábel tv-t felvásárolva az optikát. Légkábeleket most huzigálják.
Egyébként ismeri valaki a Juropnet szolgáltatót? Régi nevén Juhász Antenna.
Sok környező településen jelen van. Az itteni régi központot már meg is szüntette, áthozta föld alatt optikán a szomszéd fejállomásról a fő kábelt.Kb:10Km-er.
Ez valóban optikai node...
A kábel TV működése - egyszerűen: van két frekvencia tartomány: (általában) 85-862 MHz a központból az előfizető irányába történik jelátvitel, ebben a sávban van az analóg és digitális TV, FM műsorszórók ill. az adatforgalom központból előfizetői végpontra (egyszerűen letöltés). A másik frekvencia tartomány az 5-65 MHz ezen megy az adatforgalom az előfizetőtől a központ irányába (feltöltés). Van egy gerinc kábel, amire az előfizetők csatlakoznak, a leágazó pontok terv szerint a gerincben lévő rádió frekvenciás jel bizonyos százalékát csatolják ki. A kicsatolásokon kívül a koaxkábel saját veszteséggel is rendelkezik, a kialakítástól függően elhelyezett erősítők az előfizetőköz kicsatolt ill. a kábelhossztól függő veszteséget "korrigálják". Az aktív eszközök energia ellátását biztosítani kell, ezt a kábelbe helyenként betáplált 50 Hz (néha DC) feszültséggel oldják meg (10-15 erősítő eszközre elég egy energia betáplálási pont). Tiszta koaxiális kábelből épített hálózatnál az energiát is a központból szokták betáplálni, ha van optikai szakasz (optikán jelentősen nagyobb távolságra továbbítható a jel ismétlők, erősítők nélkül, mint rézkábelen), akkor valahol a "rézen". Igazából minden erősítő egy "három utas" eszköz, külön konfigurálható benne az energia ellátás, a központtól az előfizető felé menő ill. az előfizetőtől a központba tartó jelfolyam.
...te nem tudsz energiát betáplálni otthonról, mert a leágazó egységek úgy vannak kialakítva, hogy kapacitáson keresztül csak az RF jelet csatolják ki az előfizetők irányába.
üdv EnJoe
Eszem ágában sincs hozzányúlni a KTV hálózathoz. Egyedül a távtáplálásos dolgot előfizetői oldalról merném megpróbálni. De ha megértem a működését akkor jobban elfogadom a hibáit is.
Pl kérdezném hogy a lenti képen optikai node vagy csak sima erősítő van?