Viszont ezt nem tudom értelmezni, önmagában a csapdázást elítélem, de a felvétel végén arra gondoltam, lehet hogy azt a farkast megmentették a kilövéstől, tudni kéne a nyelvet.
http://www.youtube.com/watch?v=pBlNFzw9XL8
Persze nézhetjük úgy is, hogy a foxi, meg jagd, sem a magyarországi viszonyok között és főleg nem vaddisznóra lett kitalálva. Illetve a jagd már részben arra is a modern elvárások alapján. Egyszerűen termetük és rámenősségük által kiválóan használhatók a vaddisznó állóra csaholására és így lövéshez juttatására.
De abban a pillanatban amikor a fegyvert mellőzzük a vadászatból és itt emlékezve az elmúlt korokra, máris szükség lesz a vadat elfogó kutyákra. Európa szerte, beleértve hazánkat is, voltak elfogó kutyák, a mai masztiffok elődei, amik nyilván sokkal agilisabbak voltak a mostaniaknál. Természetesen szükség volt a kereső és állító kutyákra, majd hasonlóan a fegyverhez, a megfelelő helyzetben indították a fogó kutyákat, amik addig pórázon lehetőleg pihent állapotban voltak. Amúgy valószinüleg az akkori vadászok nem törekedtek a kapitális méretű kanok elejtésére, egyébként is a szabadon kereső kutyák legtöbbször fiatal süldőket állítanak meg. Az erdők jellege is megváltozott, hatalmas kiterjedésű tarvágások helyén nőtt sűrűségekbe menekült disznó még a golyó elől is védve van sokszor, pláne a kutya nem fér hozzá illetve könnyen szorult helyzetbe kerül.
Persze manapság a szuper fegyverekkel mindenki a nagy agyarasra vágyik, ezzel nem értett egyet Heinz Meynhardt a Vaddisznóriport című könyvében. Inkább a malacok, süldők vadászatát tartja a természetes ragadozó szelektálásához hasonlóbbnak.
Elnézve ezeket a pakisztáni vaddisznókat, úgy futnak talán az agarakon kívül más kutya utol sem éri őket. Azért a kanok olyan mázsa körülire megnőnek és nagyon agresszívek. A második videón látható milyen sérülésekkel, jár időnként a vadászat. Sok kutya, jut is marad is elv alapján és fegyvert nem használnak. Szerintem ott ez a leg hatékonyabb módszer, lőni amúgy sem lehetne, mert mindenhol hajtók vannak.
http://www.youtube.com/watch?v=nlRs3lYaXMo http://www.youtube.com/watch?v=fSiTGgE1Zkc
Azért azt ne hagyd számításon kívül, hogy amaz Pakisztán, ez meg itt a magyar ugar. Más terepviszonyokkal, más "disznókkal".
Az argentin pampák hőse, sem hozza formáját a szentiváni dzsindzsulában.
Ezért is kérdéses mi módon őrizheti meg, egy bizonyos viszonyokhoz adaptálódott fajta eredeti értékmérő tulajdonságait kiragadva eredeti környezetéből.
Szerintem ez valami helyi agár. Sem nem bully kutta, sem nem gull terr. Ázsiában (sem) ismeretlen az agarak "disznós" kutyaként való alkalmazása. Kevesebb, de "univerzálisabb" fajtáik, típusaik lévén, azokat szélesebb körben alkalmazzák.
Én egyet értek veled, csak óhatatlan az életforma változással a fajták is megváltoznak. A véleményed érdekelt, hol a határ, ami még belefér?
Az agarak esetében olyan kis nüansznyi eltérésnek tűnik hogy pályán fut műnyúl után vagy vadat hajt a szántásban. De azt hiszem nálad jobban nem sokan tudják hogy a pálya verseny agárnak annyi köze van a jó rabsic agárhoz, mint Dobó Katának Dodó Kacsához. (Vagy tudtok valamit amit én nem? Vajna úr után azon sem csodálkoznék.) S nem kellett Romániába menni ahhoz, hogy "főúri passziónak" bélyegezve kutyafajtákat dúvaddá minősítsenek.
Egyébként ami érdekes, hogy biztos hogy nem az eredeti formában, s nem is a terrieres "stílusban" de a szlovák kopóval több vaddisznó vadász meg van elégedve, szóval nagy eséllyel megőrizhet valamit vadászkutya múltjából. Ezzel szemben sajnos az erdélyi kopónál elenyésző számú az az egyed amely tényleg kiváló, a standarnak megfelelő küllemű és a vaddisznós kertekben is jól szerepel. Ez talán az állomány szűkösségének is betudható, ami így nagyon lekorlátozza a mindkét szempontot szem előtt tartó tenyésztési lehetőségeket sajnos. De mint írtam volt, sokan megkérdőjelezik azt is, van-e értelme két külön fajtává szétválasztani a szlovák és erdélyi kopót, hiszen ez úgy tűnik eredendően nem volt így, s pusztán "nemzeti" törekvések állnak e kezdeményezések mögött. Bár létrejött így két eltérő, a maga nemében homogénebb állomány, de ez óhatatlanul az amúgy is kis példányszámú állomány tovább darabolását, genetikai beszűkülését eredményezte. És akkor még a rövid lábú változat önálló fajtaként külön tenyésztésének FCI-s elképzeléséről nem is beszéltünk. Igaz a másik FCI-s verzió, a "becsúszott hibaként" süllyesztőben való eltűnését, tenyésztésből való kizárást eredményez. Ez a kultúrtenyésztés átka.
Haza vert az eső, máris itt ülök.
Persze hogy degradáló, de több a semminél, minthogy csupán kiállítási birkaként tartsák és természetesen a kopó is jobb ha vaddisznózhat, mint csupán labdát kerget. Lényegében egy véleményen vagyunk, nüansznyi eltérés, hogy én személy szerint annyira nem ájulok el a pásztor - karaván kísérő kutya fogalmától, teszem ezt egy pásztorkutyás fórumon.
Sajnos, ez van! Valaha minden halandó vadászott, aztán a felsőbb körök privilégiuma lett, kopót nem is tarthatott az egyszerű pórnép. Manapság elsősorban a természeti környezet leamortizálódása az elsődleges akadálya ezen kutyák elterjedésének. Egyszerűen mondva, nem legelésznek már bölénycsordák szép hazánkban, de még csak medvét sem hajthatnak a kopók és akkor nem is beszéltünk a megváltozott vadászati szokásokról, melyek szintén nem teszik lehetővé ezen kutyák eredeti használatát, gondolok itt az egyedüli lehetőségről a vaddisznó hajtás vagy inkább terelés mint vadászati mód. A lesben álló vadászok felé terelni kell a vadat és nem keményen megállítani valahol, mer ez nem arról szól és nincsenek már elfogó "szelindekek" amelyeket a hajtó kutyák által kifárasztott vadra engedtek, ha másként veszélyes volt elejteni, persze ez még a lőfegyverek előtti korszak. Másrészt én is mai szemmel nézve, nehezen tudnám elfogadni, hogy boldog boldogtalan, kopókkal hajtassa a vadat, őzet, szarvast, zergét stb. a régi klasszikus stílusban, történetesen hogy a vadászok a váltókon elállva várják a kopók által órákon át hajtott vad felbukkanását, mert asszem, ez adná meg az általad is említett standard kívánalmak ápolását ezen fajta esetében. Ilyenkor gondolok arra hogy inkább tűnjön el, mint hogy csupán karikatúrája legyen önmagának, pl, frizbikutya, meg dog dancing.
Csak egy megjegyzés a dologhoz. Sajnos a fajta egyedszáma olyannyira lecsökkent, hogy annak szükségszerű következménye az állomány genetikai beszűkülése. Ez sajnos nem egyedülálló folyamat, sok nagy múltra visszatekintő, s szinte hamvaiból feltámasztott, "újrateremtett" fajta esetében amelyeknek egyedszámcsökkenéséhez nagymértékben hozzájárultak világháborúk, politikai rendszerek, életforma változások.
A vaddisznó vadászatokon mutatott sikeres eredmények sajnos sok esetben fordított arányban állnak a fajta standardot leginkább közelítő egyedek esetében. Történetesen a legjobb munkát a standartól leginkább elütő egyedek produkálják a legtöbb esetben, ez még inkább megnehezíti a standarnak megfelelő "szép és egyben jó" kutyák megőrzését.
Felvetődik a szlovák kopó önálló fajtaként való kezelésének szükségszerűsége, sokak (többek között szlovák vadászok) szerint eredendően nem beszélhetünk két önállóan kezelt fajtáról a mai értelemben. S ezzel együtt felmerül a rövid lábú erdélyi kopó esete. amely egyedek időnként megjelennek a kopó almokban, de nem tenyésztették önállóan őket, még ha más munkára is alkalmazhatóak, mint hosszú lábú testvéreik. Az FCI.-is gondolkodásmenetbe nyilván így nem férnek bele, csak önálló fajtaként, külön kezelve.
Hogy miért lehet érdekes mindez egy pásztorkutyás fórumon? Mert az eredendően használati értéket szem előtt tartó autentikus kutyatartás során létrejött pásztorkutyáink zöme, is sajnos hasonló cipőben jár(t), s hasonló "kívánalmaknak" eleget téve sodródik eredeti mibenlététől ahhoz képest "végzete" felé.