Annak kapcsán merült fel bennem a gondolat, mivel gyakran hallani a háziállatok, főleg a szarvasmarhák mint szennyező faktor, a széndioxid és metán kibocsájtásban, mivel sokszorosára nőtt az állomány létszáma globális szinten. Erre mondom, igen, de ugyanakkor eltűntek a hatalmas vadállatcsordák. Egykori létszámukra engednek következtetni egyes még viszonylag érintetlen területeken fellelhető tömegeik.
Kérdés hogy ez a "biomassza" mennyiségében nagyjából állandó és minőségi átrendeződésről van szó, illetve a tengerekben erősen csökkenőben van. Gondolok itt az ember előtti és a korai ember idejében feltételezett óriási állat tömegekre. Aminek nyomait helyenként még láthatjuk.
http://www.youtube.com/watch?v=ynEitWGIb9Q
"ha vicsorog, s görnyedten behúzza a farkát, az nem az agresszió, hanem a megadás jele".
Milyen szakszerűen írták le a pásztorkutyabunyók"fogmutatását".
Nálunk (eddig) bevált a villanypásztor, de nyilván más, magas kerítés, vizes árok stb. kombinálásával.
Kuliék decemberbe hoztak hozzánk rénszarvast, mikulásszánt húzni. Azok nem szöktek meg.
Ahol már hozzászoktak az emberhez, főleg a gépjárművekhez.
Szerencsés turisták, a legendás vadászról és természetvédőről Jim Corbettről elnevezett nemzeti parkban.
http://www.youtube.com/watch?v=ZkX_888iaec
Emberevő tigrisekkel kapcsolatban egy természetfilm jut eszembe.
Azt kutatták, mitől gyakoribb a Sundarbans (Bengáli öböl) mangrove erdeiben élő tigrisek emberevése, mint más területeken. Az itt élő populáció viszonylag nagy egyedsűrűségű és hírhedten emberevő, Bengáli alfaj. Lényegében arra jutottak, hogy a terület elszigeteltsége, emberek nem lakják, a tigris nem volt soha kitéve üldöztetésnek, nagy hajtóvadászatok amelyek jellemzőek voltak mindenhol, itt nem zajlottak, tehát a tigrisek nem tanulták meg félni az embert. Felvetődött az is hogy mivel itt sós vizet isznak, talán attól agresszívabbak, de ez nem bizonyított. A területre jobbára csak favágók, mézgyűjtők merészkednek, igencsak veszélyes vállalkozás. Még gondolati szinten jut eszembe, általánosságban ha egy vadfajt védeni kezdenek és nem üldözik, szépen kezd az embertől kevésbé tartani, ezzel nem azt mondom hogy vadásszák a tigrist. Példaként a turisták által nemhogy üldözött, de etetett páviánok, helyenként már olyan veszélyessé váltak, gyakoriak a harapások, az ember kezéből kitépik a táskát, vagy megpróbálnak akár az autókba beugorva kisgyermekeket elrabolni. Láttam doku filmen, ami röhej az emberek szerencsétlenkedése (mert ők állatvédők) nemhogy bottal jól oda csapnának, inkább megy a szarakodás, persze a páviánok egyre rafkósabbak lesznek. Meg azzal szórakoznak, hogy a vízparti étterem teraszáról etetik a krokodilokat, azok persze összekötik az embert a táplálékkal, aztán a csóri bennszülött nőt aki pár száz méterrel arrébb mossa a ruhát, levadásszák.