KLIKK IDE A KUVASZ ADATBÁZIS ELÉRÉSÉHEZ
Ha
ide klikkelsz, a fórumunk felhasználási feltételeit olvashatod. Az el nem olvasása nem mentesít a betartása alól!
Kérünk mindenkit, aki tudja, támogassa a kuvasz fajtamentést adója 1%-val!
A Rex Alapítvány javára kitöltött Rendelkező nyilatkozat
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
84. Elküldve: 2009-03-12 23:37:47, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[351.] |
ad>
Állattartás, állatgyógyászat
KÉKESI BÉLA
Az állattartás, az állatkereskedelem mindig jelentős szerepet játszott a falu életében. Ennek alapvető tényezője földrajzi fekvése, mely összeköti a fővárost a Kiskunsággal. De a község vízfutotta rétjein, legelőin is minden korban gulyák, nyájak legeltek. Így az alsónémediek szakértelme az állattartásban messze földön ismertté vált. Paraszt állatkereskedőit szívesen látták az innen délre elterülő falvak, városok gazdái, a puszták pásztorai, állataikat keresték a pesti és más vásárokon. így évszázadok alatt kifejlődött szakértelemhez kapcsolódott az a szorgalom, ami a falu lakóit a múltban és a jelenben egyaránt jellemezte. Ugyanakkor ragaszkodtak az össihez (ősihez), de csak olyan mértékben, mely a racionális ismeretekkel összekapcsolható volt.
Könyvünk történeti fejezetében az olvasó megtalálja az egyes korszakok állattartására vonatkozó adatokat, melyből kiderül, hogy az állattartásnak minden korszakban kiemelkedő szerep jutott Alsónémedi gazdasági életében, ezért itt elegendőnek látszik, ha a múlt század végétől sorolok fel néhány számadatot.
A XIX. század végén 1144 szarvasmarhát írtak össze. Ezek közül 418 magyar szürke fajta, pirostarka 368, borzderes 131, riska 33, egyéb színes fajta 194. 1 Ezek az adatok is mutatják, hogy a régebben általános magyar szürke szarvasmarha visszaszorulása már jelentős mértékben előrehaladt. Elsősorban az ökrök kerültek ki közülük. A tej jelentősége egyre inkább növekedett, amikor 1884-ben Tejgazdasági Felügyelőséget szerveznek és Budapesten Központi Tejcsarnokot hoznak létre a pirostarka pedig jobb tejelőnek bizonyult. 2 Ettől kezdve az alsónémediek nemcsak a milimároknak (pesti tejkereskedő asszonyok), hanem a csarnoknak is adtak el tejet. Az 1936. évi összeírás 1346 szarvasmarhát említ, melyből 1107 a fejős. Ebben az időben 870 kat. h. a legelő a határban, a rét pedig 2720 kat. h. ez 1947-ben már csak 220, illetve 269 kat. h.
A lóállomány a XVIII. században 100 és 316 között állandóan növekedett, 1897- ben 657, 1936-ban 916, míg napjainkban 600 alá süllyedt. A lóállomány változása egyben azt is mutatja, hogy a fővárosi piac megközelítése lovas szekérrel volt lehetséges.
A sertések létszáma a múlt század végén csak 818, 1936-ban 3247-et írtak össze. Napjainkban is e körül mozog. A baromfi létszámot a múlt század végén jegyezték fel először: 6494, ami 1936-ig 8942-re szaporodott, jelenleg a 30 000-et is eléri.
Állattartás
Legelő, legeltetés
Arra már nem emlékeznek, hogy a gulyák, nyájak az egész évet kinn töltötték
a legelőn, erre csak a szűkszavú feljegyzésekből lehet következtetni.
A kinnháló gulyát az ócsai Kiskőrösi-járásra verték ki, a kijáró gulya pedig
a faluhoz közelebb eső legelőket járta. De távolabbi legelőkön is legeltek az
alsónémedi marhák, így a bugyi határban, és bérelték a ráckevei, ványi és
deszkás-ürbei legelőket is, míg Kunszentmiklós határában a Peszéri-járáson járt
a gulyájuk. Ezért számos olyan vonás fedezhető fel az alsónémedi
jószágtartásban, mely megegyezik a kiskunságival. Ezek a vonások az alsónémedi
állatkereskedők révén is szaporodtak, akik leginkább a kiskun pusztákat keresték
fel és szoros kapcsolatot tartottak az ottani pásztorokkal.
A község határán belül levő legelők három részre oszlottak. Az urasági a
Haraszti út két oldalán terült el, tehén- és borjújárásra oszlott. Míg a
tagosoké a Bugyi út északi felén a falu utolsó házáig tartott, a közösöké az
úttól délre az ócsai határig terjedt. E két utóbbi eredete egészen a
jobbágykorig nyúlik vissza, amikor a legelőkön a telkes gazdák és a zsellérek
osztozkodtak (1. fentebb). Az előbbiek befolyásukat felhasználva a tagosításkor
a jobb legelőt kapták meg, míg az utóbbiaknak a gyengébbel kellett megelégedniök.
A tagos és a közös elnevezés a határrésznevekből napiainkig kiolvasható, így
ismer¬nek Tagos páskomot, Tagos és Közös Falurétet, Tagos és Közös legelőt.
Mindkettőért az elöljáróság fűbért szedett, de ennek megállapításakor
beszámították, hogy kinek hány része van a legelőben.
A tagos és közös legelőket a tehenek és a sertések járták. A kihajtás első
napjaiban az állattulajdonos tartozott azt a többihez kiterelni, este pedig
addig várni, amíg végleg meg nem szokott. A borjas tehén sok esetben délben is
hazajárt, ilyenkor abrakot is kapott. A legelő jószág este csak kevés csalamádét
vagy abrakot kapott. Az előrehaladott vemhes kocát nyolcas liszttel erősítették.
A tagos és nem tagos (közös) legelők szétválasztása 1937. július 4-én szűnt meg,
amit Némethy Zoltán mérnökkel kötött szerződése bizonyít.3
Szerződés
Melyet egyrészről az alsónémedi Tagos és nem tagos gazdáknak nevében és
megbízásából kiküldött bizottság tagjai, név szerint: Takács Gábor községi bíró,
mint elnök J. Nagy István, K. Kiss Ferencz, Bálint István, B. Juhász István, L.
Nagy János, Horváth Géza bizottsági tagok és Surányi Sándor és Kerekes Menyhért
gazdasági pénzkezelők, mint megbízók, másrészről Német Zoltán oki. mérnök, mint
megbízott a mai napon az alábbi feltételek mellett kötöttek:
Alsónémedi volt úrbéres tagos és nem tagos birtokosságnak osztatlan
tulajdonát képező közös legelőjének felosztását, amely az alsónémedi 940 és 941
sz. tkvi. betétben van felvéve, a M. Kir. Földmívelésügyi Miniszter Ur.
19.263/1936 szám alatt engedélyezte és a pestvidéki kir. Törvényszék P. I.
5569/1-1937 sz. alatt a felosztási eljárást folyamatba tette.
|
1. kép. Marhalevél 1890-ból |
A továbbiakban megbízták a mérnököt, hogy 800 parcellát mérjen ki. Az érdekelt tulajdonosok úgy döntöttek, hogy ezek tulajdonjogát sorsolás útján döntik el. A Közös Legelő egyénenkénti felosztását 1941-ben a törvényszék is jóváhagyta.
A felszabadulás után a Legelőtársulattól a Legeltetési Bizottság vette át az ügyek intézését. A közös és tagos legelőket már nem különböztették meg. A volt urasági legelő a növendékeké lett. 1965-től a szakszövetkezet a legelők gazdája, mint a Legeltetési Bizottság jogutódja.
A legelők rendjére a pusztabíró ügyelt és azt a pásztorokkal tartatta fenn. Elsősorban magára a legelő állapotára kellett vigyázni, ezért már kora tavasszal gyomtalanítottak. Az ott maradt gazt lekaszálták és elégették. Ezután megfogasolták, sőt az utóbbi időben műtrágyázták és tárcsázták is.
A kutakat is többnyire tavasszal hozták rendbe jói kihúzták, klórmésszel fertőtlenítették. A faláról a mohát lekaparták. Ugyanekkor a pocsolyákat, kopolyákat megszüntették, hogy egészséges vízből igyék a jószág. Ha a kutakban kevés víz mutatkozott, akkor a kútásókkal tisztíttatták vagy lejjebb ásatták. Általában ásott kutak voltak a némedi legelőkön, melyeket téglával, de még inkább természetes kővel, természetkővel (a mészkő helyi neve) raktak ki. A püspökiben három méter átmérőjű kút volt. A kutakat korláttal kerítették, ritkábban fa kávával vették körül vagy fedett kutat készítettek. Az utóbbiak a legnagyobb átmérőjűek. Szájukra keresztbe négy gerendát raktak és a gerendák által körülvett középső négyszögre helyezték a kávát, de ez sokszor el is maradt. A gerendák közeit a belső négyzet kivételével bedeszkázták. Erre állt rá a gulyásbojtár és egy-egy itatásra 3-400 veder vizet húzott a vályuba. A vödör fából készült.
|
2. kép. Községi bika 1935 körül |
Az itatásra többször, de leginkább a delelés előtt került sor. A fából készült vályu lábakon állott, ezt a két háború között a beton változat követte. Hosszuk 4-10 m között változott és két részből álltak. A kúthoz közelebb egy kisebb magasabb részből egy lyukon át folyt az alacsonyabban elhelyezett hosszabba a víz.
A szarvasmarha kihajlása, akárcsak a Kiskunságban Szent György-napkor (április 24), vagy akörül történt. Ettől csak akkor tértek el, ha a legelő előbb érett jószág alá vagy elnyúlt a tél és később serkent a mező. Az előbbi esetben korábban, az utóbbiban későbben szabadult a gazda a jószág gondjától. Ha a mező engedte, akkor idejében kihajtottak, mert később az iglice szára megbarnult és élvezhetetlenné vált. Míg a zöld iglicét lelegeli a jószág.
A beszorulás Szent Mihály-napján (szeptember 29.) történt meg legkorábban, de ha az idő engedte, akkor a kinnháló november 1-ig is kinnmaradt, régebben még a hó leesését is megvárta. A kijáró csorda általában hamarabb beszorult és későbben ment ki.
A szarvas jószágot reggel elengedték és csak arra vigyázott a gulyás, hogy egy szakaszban legeljen, majd időről időre megcsapatták a jószágot vagyis a pásztor a kutyával elébe állott, ha úgy látta, hogy nem legelte le teljesen a füvet. A fű mennyisége és minősége változott aszerint, hogy hátakon vagy a gazdagabb ereken termett. Megcsapták a jószágot akkor is, amikor megfordították, a delelőre, a kúthoz terelték.
A birkát, sertést nem legeltették a marhajáráson, mert a szarvasmarha nem evett ezek után. A libákat megtűrték a legelő szélében, de azok sem piszkíthatták a marhajárást.
A sertések külön legelőn, leginkább a turjánba és az erdőbe jártak. Az emlékezet máig megőrizte Szőgyi öreg kanász alakját, aki nevén szólította a kanokat és azok szelíden odajöttek hozzá. Azt is tudta, hogy melyik koca fiadzik a vetésbe és arra különösen vigyázott. Egyébként a disznónyáj szétterülve szabadon legelt.
A juhokat a ványi legelőn tartották, de legeltették az útszéleket, különösen pedig a tarlókat. Így hasznosították azokat a növényeket és terményeket, melyek más állat takarmányozására nem voltak alkalmasak és úgyis tönkrementek volna a tarlón.
A pásztorok
Alsónémediben egykor valóságos pásztor-dinasztiák éltek. Így a Kovács család egészen az ükapáig tudja visszavezetni a gulyás foglalkozást. Sokan bujtárkodtak közülük a kiskunsági legelőkön, Ürbő- és Apaj-pusztán. Ma is található olyan egykori kupec, aki az apaji legelőn ette a bujtárok kenyerét, tanulta az öregektől a mesterséget. Mindez magyarázza, hogy az alsónémedi állattartás eszközkészlete, munkamódszere és műszókincse sok egyezést mutat a Kiskunság északi részével. 4
A gulya, nyáj nagyságának megfelelően a számadó mellett egy-két bojtár is dolgozott, akiket a számadó fogadott fel. Az ilyen jellegű emlékek azonban már elenyészőben vannak.
Az azonban kétségtelen, hogy a kinnháló (tehát kora tavasztól késő őszig hazahajtás nélkül kinn legeltető) gulyásnak nagyobb volt a becsülete, mint a mindennap hazahajtó tehén csordásnak. A kinnháló gulyása sajátot is tarthatott, sőt fejőre fogadhatott az urasági gulyába olyan falusi teheneket, melyek nem adtak annyi tejet, amennyiért érdemes lett volna naponta hazahajtani. Ez a gulyás külön hasznát is gyarapította.
A pásztorokat ősszel szerződtették. Azok a gazdák választották őket, akik legeltetési joggal rendelkeztek. Ez rendszerint Dömötör napján (október 26) vagy a környező napokon esett meg és az újonnan megválasztott pásztor állta az áldomást.
A pásztorok bére az első háború előtt egy köpőce rozs és 15-20 krajcár volt. A hivatalos köpőcét, melyet fenekén a község pecsétje hitelesített, kétfélét is használtak. A nagyobb a véka negyedrésze (kb. 8 liter), a kisebb ennek fele, vagyis a véka nyolcadrésze (kb. 4 liter). A gulyásnak a naggyal, a kanásznak a kicsivel mértek, éppen úgy, mint a mezőőrnek. Arra is emlékeznek, hogy a rádai gulyás régen minden héten kapott sonkát, oldalast vagy kolbászt, lebbencset, és egy nagy kenyeret. Mindezt a soros elöljáró vasárnap vitette ki neki és egyben ellenőrizte a gulya állapotát. Ennek 2-300 ökör volt a kezén és 3-4 bojtár segítette munkáját. A kisbojtár az avatásig csak a többiek mögött ehetett, vagy ha hagytak neki a bográcsban, az ételt úgy vetették neki.
A pásztor ember úgy aludt, mint a nyúl, rátette a fejét egy hantra és úgy szundított. A gulyát egy öreg ökör vezette egy, sokszor 40-50 literes, kolomppal a nyakán. Ebben néha nem is egy, hanem két ütő járt. A vezető ökör a gulya elé feküdt le, nem engedte, hogy a többiek elébe menjenek. A hosszú éjszakákon a bojtár is pihenhetett a subára ledőlve, de mélyen nem alhatott. Volt olyan, aki fejét egylábú fejőszékre tette. Ha az álmosságtól megbukott a feje és nem ült fel elég gyorsan, a szék úgy megütötte, hogy azon az éjszakán aligha tudott aludni.
A pásztor jobb keze, leghűségesebb segítője a kutya. Segít a hajtásban, megérzi a veszélyt, jelzi az időt és társa a hosszú éjszakákban. A kutya azt ette, amit a pásztor. „Többet ér egy jó kutya, mint tíz bujtár" - mondják még manapság is a visszaemlékezők. A puli hajt, ha kell elállja a jószág útját vagy oldalaz. A pásztor fejével irányítja és a jó kutya pontosan tudja mit kell tennie. A fej intéséből tudja, hogy az elejére vagy az oldalára kell mennie a nyájnak. De szóval is bíztatják: told vissza, eredj a hátuljára, hagyd abba, gyere ide kiskutyám adják meg a feladatot, illetve annak befejezését.
. A kutya legel, ha szelet vár vagy beteg. Bújik vagy gyűrűbe fekszik, ha hideg jön vagy időt (vihart) érez. Szűköl, ha veszély közeleg és arra felé vakkant, ahonnan az közeledik. Ha becsukja a szemét, még nem jelenti, hogy alszik, mert a legkisebb neszre talpon van és jelez. A kutya elszégyelli magát, ha merően a szemébe néznek, ezért nem arra néz, akire figyel, hanem mereven egy másik irányba, de figyelme azon van, aki számára gyanús és annak mozdulására morog. Lebecsülés, ha segget fordít valaki vagy valami felé, és kaparja a földet. Mikor lehasal nagyon feszülten figyel, valamire készül (pl. harapni akar). A kutya idősödvén bölcsebb lesz, ésszel végzi munkáját, úgy hogy'minél kevesebbet kelljen mozogni. A jó kutya csak csípi a jószágot, de sebet nem ejt rajta.
Az emlékezet úgy tartja, hogy a pásztorok sem idegenkedtek más jószágának megszerzésétől. Ha a gulyás vissza akarta szerezni szarvasmarháját a másik gulyástól, aki elkötötte tőle, akkor föjhőzni mentek. Az állatok visszaszerzésének ez a módja onnan kapta nevét, hogy rendszerint borús, zivataros időben végezték. Ha a látóhatáron este sötét felhők jelentek meg a főszámadó néhány bujtárt vett maga mellé. Ilyenkor jól betanított, lehetőleg sötét színű vagy éppen fekete lóra ültek. A főszámadó kutyáját szíjra fogta és nyergéhez kötötte, megelőzte a többieket vagy ötszáz méterrel. Amikor legjobban zörgött, csattogott, villámlott, akkor közelítette meg az idegen gulyát. Ha nem vették észre, akkor elengedte a jól betanított kutyát és az 6—8 marhát kiszakított. Ezt most már valamennyien közrevettékés kerülő úton hazaterelték. A billyogokat eltüntették és a szerzett jószágot belekeverték a gulyába.
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2009-03-12 23:53:04]
|
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
83. Elküldve: 2009-02-09 11:34:17, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[352.] |
ajánlom a figyelmetekbe, érdekes programok
http://mv.hu/
|
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
börzsönylaka
Tagság: 2006-11-13 09:03:33 Tagszám: #37081 Hozzászólások: 430 |
82. Elküldve: 2008-03-05 19:05:27, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[353.] |
Regionális előadásaink, tanfolyamaink vannak, de Július végén lesz egy egész napos ezoterikus nap, amikor a spiritualitás megannyi érdekfeszítő kérdéseiről szó lesz.A nap nyílt, "interaktív", olyan előadókat is meghívunk, akikkel egyébként sok vonatkozásban nem értünk egyet.A holnapi előadás mindössze 2 órásra terveztetett.
______________________________
Nap Atya, Föld Anya kísérjen utadon !
|
| |
[előzmény: (81) H. Taar Enikő, 2008-03-05 18:52:53] |
|
Törzstag
|
|
H. Taar Enikő
Tagság: 2006-09-06 20:54:41 Tagszám: #34601 Hozzászólások: 5614 |
81. Elküldve: 2008-03-05 18:52:53, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[354.] |
Sajnálom, hogy nem vagytok közelebb, szívesen meghallgatnám. Talán lesz máskor is lehetőség.
Képtáram
|
| [válaszok erre: #82] |
[előzmény: (80) börzsönylaka, 2008-03-05 16:14:29] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
börzsönylaka
Tagság: 2006-11-13 09:03:33 Tagszám: #37081 Hozzászólások: 430 |
80. Elküldve: 2008-03-05 16:14:29, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[355.] |
Holnap du 18 órai kezdettel előadást tartunk az Alternatív Közgazdasági Gimnázium épületében(Bp III.ker Raktár u.1 sz.) "A spirituális gyógyító művészetek titkai" címmel; érintve a lovaskúltúrájú népek ősi, samanisztikus gyógymódjait. Akinek van kedve eljönni, SZERetettel várjuk !
______________________________
Nap Atya, Föld Anya kísérjen utadon !
|
| [válaszok erre: #81] |
|
|
Törzstag
|
|
H. Taar Enikő
Tagság: 2006-09-06 20:54:41 Tagszám: #34601 Hozzászólások: 5614 |
79. Elküldve: 2008-01-17 09:30:44, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[356.] |
Borzasztóan sajnálom, hogy más program miatt nem tudok elmenni, remélem, lesz még lehetőség, és kösz, hogy feltetted,
Képtáram
|
| |
[előzmény: (78) Eromi, 2008-01-17 06:35:06] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
78. Elküldve: 2008-01-17 06:35:06, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[357.] |
Szeretettel várunk minden érdeklődőt az URÁNIA filmpalotába.
2008 január 26-án 14.00 órakor az ADJÁTOK VISSZA A HEGYEIMET cimü film jubileumi vetitésére.
A vetités elött és után röviden emlékezünk 100 éve született rendkivüli írónkra.
JEGYEK 450 Ft /db árban kaphatóak.
JELENTKEZNI villanylevélben ezen a cimen: [email protected]
illetve Nyárády István: 06-20-9316-179 telefonszámon lehet.
Üdvölettel: Nyárády István
|
| [válaszok erre: #79] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
H. Taar Enikő
Tagság: 2006-09-06 20:54:41 Tagszám: #34601 Hozzászólások: 5614 |
77. Elküldve: 2008-01-15 09:46:42, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[358.] |
Igen, köszönjük,
Képtáram
|
| |
[előzmény: (74) Eromi, 2008-01-12 22:27:55] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Misóka
Tagság: 2007-04-15 06:32:02 Tagszám: #43960 Hozzászólások: 1588 |
76. Elküldve: 2008-01-13 07:26:49, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[359.] |
Köszönjük!
|
| |
[előzmény: (73) Eromi, 2008-01-12 22:26:50] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
ku- assa
Tagság: 2006-08-10 22:34:19 Tagszám: #33606 Hozzászólások: 3401 |
75. Elküldve: 2008-01-12 22:29:23, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[360.] |
!
" Állj a határnál, híven, régi jelkép
igaztalan világban az igaz,
tiltó szoborként nyúlj el a küszöbre, FAJTÁM ŐRZŐJE, BÖLCS, MAGYAR KUVASZ"
Kosztolányi Dezső-Hattyú kutyám
http://kuassa.mindenkilapja.hu/
|
| |
[előzmény: (73) Eromi, 2008-01-12 22:26:50] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
74. Elküldve: 2008-01-12 22:27:55, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[361.] |
|
| [válaszok erre: #77] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
73. Elküldve: 2008-01-12 22:26:50, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[362.] |
Talán akad köztetek, akit érdekel
A tartalomból:
Őspecsét című cikkünk szerint nincs új tudás, csak a tökéletesedő régi, és nekünk nincs más dolgunk, csak feleleveníteni azt. Thot Attila a gnosztikus-mágusvalláshoz mutat utat, mely a jövőben a hitünk alapjává válhat. Nincs más dolgunk mint megismerni azt.
Wass Albert szellemét és életét idézzük meg születésének 100., halálának 10. évfordulóján.
Tavaly december 9-én elhunyt Kabay Lizett, a táltosasszony. Szakács Gábor emlékezik e csodálatos asszonyra.
A magyar néptánc lélekformáló mélységeibe avatja be gyermekeinket Czárán Eszter.
A 15 éves Csillagszemű Táncegyüttesről Wieber Orsolya lélekmelengető riportját olvashatjuk Az égig érő fa gyümölcsei címmel.
Kozák József lebilincselő cikke most a sípot "szólaltatja meg".
A fagyöngy szinte elmaradhatatlan kelléke az adventnek és a karácsonyi terített asztalnak. Amellett, hogy valóban szép dísznövény, egyben csodatévő is, hiszen számtalan - ma már népbetegségnek számító - betegség hatásos gyógyszere.
Kerti Eszter ékszerkészítő iparművész. Borka Elly az ő izgalmas életútjának eredt a nyomába.
Folytatjuk Marton Veronika Boszniai piramisok című cikkét, mely ismét számos rejtélyt és számos feltételezett magyarázatot tartogat.
Obrusánszky Borbála jóvoltából egy újabb kínai világörökség tervvel ismerkedhetünk meg, amely szorosan kötődik a hunokhoz, és egy most megjelent könyvet is megismerhetünk, melynek írója Csornai Katalin, és az ázsiai hunokról rajzol képet számos kínai forrás felhasználásával.
Vörös Győző első, már teljesen önálló egyiptomi ásatását mutatjuk be. A Thot-hegyi ásatások világra szóló eredményekkel gazdagították az egyiptomi templomépítészetet. És itt találták meg azt a barlangszentélyt is, melynek Pantokrátor ábrázolása sokban hasonlít a Magyar Szent Korona Pantokrátor ábrázolásához.
December végén került sor a II. Szent Korona Konferenciára. Erről tudósít Schuck Mária.
Koszta Péter a bűvészt mutatja be, a szavak mágiáját, és a magyar nyelv csodálatos varázsát.
Két hagyományőrző is távozott közülünk, rájuk emlékezünk: Vikár Bélára és a 11 évet élt Farkas Boglárkára.
A Világháborúban elesett magyar katonák nyughelyeit látogatta meg Káplár Béla és csapata.
30 éve annak, hogy újra hazai földön a Szent Korona. Ebből az alkalomból két különleges fotót közlünk, melyek már talán egy kicsit meg is sárgultak, de a 30 évvel ezelőtti óriási esemény azóta is elevenen él abban, aki megőrizte őket. Barna Beatrix visszaemlékezését olvashatják.
Sika Tamás egri pincészetét, a Sike család vendégszeretetét és természetesen a jó hazai borukat mutatja be Papp Atilla.
Az a fa, melynek nincs gyökere, lombja se lesz - vallja Olasz Etelka, akivel a népmese, a népdal fontosságáról beszélgettünk.
A Gömöri memento egyik elsüllyedt "Atlantiszunkat" mutatja be. Czente Zoltánt Csaba Zoltán kérdezte most megjelent könyve kapcsán.
A népzene hatalma óriási, nemzeti ébredésünk egyik letéteményese. Szakács Gábor írása arra buzdít, hogy tegyük helyére végre a dolgokat!
Rovásírás sorozatunk már a VII. részéhez érkezik.
És természetesen nem maradhat el a Nagy-Magyarországot formáló rejtvényünk sem!
Keresse, olvassa és terjessze a magyar hagyományőrzés lapját, az Arany Tarsolyt!
Kapható országszerte a nagyobb hírlapárus standokon és a nemzeti könyvesboltokban.
Előfizethető a 06/30-680-2429-es telefonszámon.
Előfizetés 1 évre 7 000 forint, félévre 3 500 forint, negyedévre 1 750 forint.
|
| [válaszok erre: #75 #76] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
H. Taar Enikő
Tagság: 2006-09-06 20:54:41 Tagszám: #34601 Hozzászólások: 5614 |
72. Elküldve: 2007-12-18 14:29:04, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[363.] |
Mindig imádtam a tengert és az óceánt.
Képtáram
|
| |
[előzmény: (71) börzsönylaka, 2007-12-18 14:27:29] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
börzsönylaka
Tagság: 2006-11-13 09:03:33 Tagszám: #37081 Hozzászólások: 430 |
71. Elküldve: 2007-12-18 14:27:29, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[364.] |
______________________________
Nap Atya, Föld Anya kísérjen utadon !
|
| [válaszok erre: #72] |
[előzmény: (70) H.Taar Enikő, 2007-12-18 14:24:39] |
|
Törzstag
|
|
H.Taar Enikő
Tagság: 2007-07-16 10:18:23 Tagszám: #47108 Hozzászólások: 4536 |
70. Elküldve: 2007-12-18 14:24:39, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[365.] |
Ezek szerint, sikerült felzörgetni ezt a topicot is? Szia régen látott, hallott Porsika! Ugye hogy kár? Gergő bá, aktivizálhatnád magad,
Hogy vagy Porsi?
|
| [válaszok erre: #71] |
[előzmény: (69) Porsi, 2007-12-18 14:05:46] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Porsi
Tagság: 2006-06-12 10:43:31 Tagszám: #31594 Hozzászólások: 614 |
69. Elküldve: 2007-12-18 14:05:46, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[366.] |
...kár, hogy már nem irsz ide....
|
| [válaszok erre: #70] |
[előzmény: (68) börzsönylaka, 2007-12-18 13:07:27] |
|
Törzstag
|
|
börzsönylaka
Tagság: 2006-11-13 09:03:33 Tagszám: #37081 Hozzászólások: 430 |
68. Elküldve: 2007-12-18 13:07:27, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[367.] |
Hagyományőrzés témakörben főképp ősvallásunk, táltos hagyatékunk szellemi örökségét néha néha megidéztem, de nem igazán kedvelt téma, úgy vélem. Ma az emberek többségének "nincs ilyesmire ideje" ( ), mert nem tudnak a JELENben élni, annak isteni csodáját átélni.A "pihent agy" túl sok zajt termel. Vagy a múlton kesergünk, vagy azt várjuk, hogy a jövő hoz majd számunkra "megváltást".
Ha valakit érdekelnek ilyen jellegű témák, inkább beszéljünk PÜben, nem akarok ezzel mást terhelni, aki esetleg ezt hülyeségnek tartja, íróját meg lükinek.
Békesség, szeretet:
Gergő
______________________________
Nap Atya, Föld Anya kísérjen utadon !
|
| [válaszok erre: #69] |
[előzmény: (67) H. Taar Enikő, 2007-12-18 10:47:00] |
|
Törzstag
|
|
H. Taar Enikő
Tagság: 2006-09-06 20:54:41 Tagszám: #34601 Hozzászólások: 5614 |
67. Elküldve: 2007-12-18 10:47:00, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[368.] |
Valamikor rendszeresen és örömmel olvastam itt börzsönylaka hsz-t, jó volt, szép volt, igaz sem volt? Nem letolás Gergő, ugye tudod?
Képtáram
|
| [válaszok erre: #68] |
[előzmény: (66) Eromi, 2007-07-04 12:22:46] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
66. Elküldve: 2007-07-04 12:22:46, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[369.] |
|
| [válaszok erre: #67] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
65. Elküldve: 2007-06-27 11:08:13, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[370.] |
I. Szentendrei Turul Kulturális Fesztivál
Dátum: 2007. július 14. szombat
helyszín: Szentendrei Postás Strand,
10:00 órátólKirakodóvásár, büfék, kürtőskalács, jurta.
Belépőjegy: 1.490.-Ft, 14 év alatt ingyenes
PROGRAMOK:Tárogató zenék, lovasíjászat,Kormorán koncert
Waszlavik "Gazember" László koncert
E.F. koncert - "Nem adjuk fel! "
Tombola sorsolás a belépőjegyekből: 2 személyes, 10 napos görögországi út a FORGÓ TRAVEL támogatásával!
|
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
H. Taar Enikő
Tagság: 2006-09-06 20:54:41 Tagszám: #34601 Hozzászólások: 5614 |
64. Elküldve: 2007-06-06 17:05:32, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[371.] |
BÖRZSÖNYLAKÁT hiányolom ebből a topicból, ez az ő kedvenc topicja, kár hogy már nem tud velünk lenni,
Képtáram
|
| |
[előzmény: (63) Eromi, 2007-06-04 19:27:47] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
63. Elküldve: 2007-06-04 19:27:47, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[372.] |
ÁRPÁD ÜNNEP + MAGYAR ZÁSZLÓ NAPJA
Gödöllő, Külső Park, 2007. június 17. vasárnap
IDŐREND kattints ide
Kedves Bajtársam! kattints ide
Térkép és helyszínrajz kattints ide
Felhívás! kattints ide
Szilágyi Péter Coburg huszár őrmester kérésére mellékelem a csatolt anyagot.Erőt, tisztességet!Kovács huszár
www.hunfocus.org
|
| [válaszok erre: #64] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
ku- assa
Tagság: 2006-08-10 22:34:19 Tagszám: #33606 Hozzászólások: 3401 |
62. Elküldve: 2007-05-22 21:20:37, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[373.] |
Köszönjük a szép képeket és a szép megemlékezést a földieimről . Üdv. Encsi néni és mindenki !
|
| |
[előzmény: (61) H. Taar Enikő, 2007-05-22 09:48:33] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
H. Taar Enikő
Tagság: 2006-09-06 20:54:41 Tagszám: #34601 Hozzászólások: 5614 |
61. Elküldve: 2007-05-22 09:48:33, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[374.] |
Köszönöm gazdamami. Ezeket a képeket ajánlom jétu mesternek, kuassának meg mindenkinek, aki számára örömet jelent. Nagyszerű élmény volt látni őket táncolni, a székely bálon 1 órás műsoruk volt, isteni hangulatot teremtettek semmi perc alatt.
kuassa az a kis legényke csak úgy ropta a legényest, el tudnék képzelni a kuassa lánykák mellett egy-két ilyen székely legényt,
Képtáram
|
| [válaszok erre: #62] |
[előzmény: (60) Eromi, 2007-05-22 09:16:24] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
Eromi
Tagság: 2006-03-13 14:16:23 Tagszám: #28354 Hozzászólások: 15015 |
60. Elküldve: 2007-05-22 09:16:24, Hagyományőrzés, népi szokások, ill. programok
|
[375.] |
A sepsiszentgyörgyi tánccsoport - Encsi néni képei
|
| [válaszok erre: #61] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
email
|