Állatgyógyászat
Az állatorvoslás történetét községünkben a múlt század végéig tudjuk visszavezetni, vagyis ami az emberek emlékezetében - esetleg szájhagyományában még él. Az állat megbecsülése két irányú volt, részben gazdasági indokok késztették a tulajdonost, részben a magán segíteni nem tudó, kedvelt állat iránti szeretet sarkalta megsegítésére. Akármelyiket is vesszük előre, mindig megtaláljuk az ember és állat kapcsolatában a munkában segítőtárs megbecsülésének a motívumát. Ebből a lelki beállítottságból kiindulva válik érthetővé, hogy jószágtartó ember mindig értett valamit állatainak gyógykezeléséhez. Megtaláljuk ma is azokat az embereket, akik az átlagosnál többet értenek a jószághoz. Rendszerint állatkereskedők, hajcsárok, vagy pásztoremberek és leszármazottaik, akik a jószág faránál nőttek fel.
A községben nem volt állatorvos 1929-ig. Addig Dabasról hívtak értékes jószághoz orvost. 1929-től magánállatorvos, majd 1951-től állami állatorvos látja el a község állat állományát. A század elején a községből elvégezte egy ember a herélő-miskároló tanfolyamot az akkori Állatorvosi Akadémián.
A felsoroltak közül elsősorban azoknak a hozzáértőknek a tudományával foglalkozunk, akik nem tanulták a mesterséget hivatalos helyről, hanem az apától, pásztortól és saját tapasztalattal szerzett felkészültséget használták, és egyéni tudásuk révén kiemelkedtek az átlagos jószágtartók közül. Nincs külön elnevezésük, csak hozzáértőnek tartják. Tudásuk jelentős része a Kiskunság pásztorvilágából ered. Részint az apaji, bugyi, ványi, peszéri legelőkön bujtárkodtak, más részük állatkereskedőként tanulta mesterségét. Utóbbiak apáiktól tanultak, akik sűrűn látogatták a Kiskunság pásztorait. A múlt század végén és a századforduló idején idős pásztorokat tartottak a legjobb szakértőknek.
Századunk elején az alsónémediek már kiépítették kapcsolatukat az Állatorvosi Akadémiával. Szénát és egyéb takarmányt szállítottak a kórháznak. Ismerték Hutyra és Marek professzort. Hutyra professzor évente megfordult a községben. Ez a kapcsolat hozott állatorvosi elemeket a helyi népi gyógyászatba. Említésre méltó az is, hogy a budapesti mészárosokkal, állatkereskedőkkel állandó kapcsolatot tartottak, így ezek szakképzettségeinek elemei is fellelhetők, de mégis az ismeretanyag tömegében a Kiskunságból származik.
Az előzőek bizonyítják kiindulásunkat, hogy a község lakossága foglalkozásában kapocs a puszták népe és a főváros között. Megszerzett és féltve őrzött tudásanyagnak köszönhető az ősihez való ragaszkodás. Kupecek és pásztorok által alkalmazott gyógykezelési eljárások egy része európai hagyomány. 7 A falvak lóállományának gyógykezelésében gyógykovácsok is részt vettek. Ezek főleg a lovak lábvég megbetegedéseihez, rándulás, pata és nyírbántalmaihoz értettek. 8
Az állatgyógyászat eszközei és gyógyszerei
Az eszközök és a gyógyszerek használata évszázados tapasztalatra épült, vagy hiedelemhez kapcsolódott. Főleg olyan kezelésnek van eszköze, ahol a mechanikus beavatkozás gyógyulást okoz. Sebészi beavatkozásokat általában bicskával vagy speciális késsel - erelőkéssel - végeztek. Idült gyulladások kezelésénél égetést alkalmaztak, ezt tüzes, vassal pont vagy vonal alakban készítették a beteg rész felett. Töréshez fazsindelyt használtak. 9 A szőr, mint eszköz a sebvarrásnál, nyeles daganat, szemölcs lekötésénél került a gyógyász kezébe. Szülészeti beavatkozásnál kötelet, vagy vékony madzagot kötöttek a magzat lábára, alsó állkapcsára.
A sebészeti és szülészeti beavatkozások jobban nélkülözték a hiedelmekkel tarkított elemeket. Általában gyors beavatkozások voltak. Eredményük azonnal látható. Minél hosszabb időt vett igénybe a gyógyulás, a kezelések annál jobban dúsúlnak a hiedelmek elemeivel. Érthető, hiszen a gyógyulással kapcsolatos tapasztalatok időben távol estek a kezelésektől.
A gyógyszerek anyagai kétfélék, vagy a természetben található ásványi anyagok: kékkő (rézgálic) konyhasó, víz, agyag, puskapor alkotó elemei: szénpor, salétrom, kén, vagy növényi és állati eredetű anyagok: levél, termés, virág, fű, ezek főzetei, ill. állat esetében az állat ürüléke, húgy stb. 10
A gyógyszerek egy részét saját maguk gyűjtötték pl. kamilla, farkasalma levele, másik részét gyógyszertárból szerezték be. A népi gyógyszerkészlet sok régi elemet is tartalmaz, olyan anyagokat is, amelyeket még ma is használ az orvostudomány, főleg a természetes és növényi eredetűek közül.
Telepes növények: gombák közül az anyarozsot főzetben alkalmazták méhbetegségnél. Föld alatti növényi részekből: hagymafélék gumóját. Vöröshagymát etettek légzőszervi megbetegedésnél; fokhagymát kólikás lónak pálinkában eldörzsölik és megitatják; tengeri hagymát kelésekre, gennyes gyulladásokra kötötték, hogy kiszíjja. A gentiana gyökeret kérődzés megindítására, az édes gyökeret megreszelve étvágyjavítónak, vagy csikónak rágni fogzáskor adják. Kérgek közül: a bükkfakérget bélgyulladásnál alkalmazták. Füvek közül: a kakukkfüvet köhögésre, főzetben. Levelek: maszlagos nadragulya, és a beléndek levelét megszárítva a kehes ló takarmányába keverték, de vízben vagy pálinkában főzve csökönyös lóval is itatták. Borsos menta leveleit teának főzték, csikókehnél.
Termések. Mákgubót vízben felfőzték, és nyugtalan állatnak adták inni. Pálinkában is áztatták. A paprika törött termését szalonnára szórva lónak, csibének torokfájás esetén adták, de kólikás ló húgycsövébe is tették petrezselyemre hintve. Pálinkába keverve borssal és fokhagymával együtt kólikás ló szájába öntötték. Ánizs és köménymag főzetét vagy pálinkába áztatva szélkólikánál alkalmazták.
A magvak közül a feketekávé zaccát hasmenéses állatok kapták. A mustármagot megdarálták és tüdőgyulladásnál a mellkast átkötötték vele, de duzzanatra, gyulladásra is használták. A lenmaglisztet megfőzték és szénamurvával keverve melegen körülkötötték vele a kólikás ló hasát.
Növényi származék a cukor is. Porát üvegporral keverve szemen levő hályog eltávolítására alkalmazták. Nád, szalmaszál végébe tették és a szembe fújták.
Az állati termékek közül a mézet vöröshagymával összedörzsölték és köhögés ellen használták. A disznózsír daganatok, duzzanatok kenésére, száraz sebek puhítására jó, de keverték rézgáliccal, kénporral, kámforral. Nyirok: himlős hólyagok nyirkát, száj- és körömfájásos hólyagok nyirkát oltásra, fertőzésre használják. Vizeletet borogatásra, vagy az állat fájós végtagját levizelik. Aludttejet gyulladásra és furunkulusra tesznek, mert hűti, a gennyet kiszíjja. Föccstej, feszestej a friss fejős tehén tőgyének bedörzsölésére szolgált, csökkentette a feszülését.
Tapasztalati tények, betegségmegállapítás és orvoslás
Mint minden tudomány a népi állatgyógyászat is elsősorban tapasztalati tényeken alapszik. A tapasztalat alakul fogalmakká, majd az emberi következtetés alakit belőle elgondolásukat
A tapasztalatok megfigyeléséből erednek, így ismeri meg a gazda az állati szervezet felépítését, működését. Legjobban a sertés szervezetének felépítését ismerik, mivel a sertések vágása mindig közvetlen bonctani ismereteket nyújt. Néhány érdekesebb elnevezés: vízgége a nyelőcső (oesophagus), giga a gége (laryngs), pucor a gyomor (gaster) a vékonybél szakaszait nem különítik el. A vastagbél vakbéli részét pálanyjának hívják. Míg ezek a sertésre vonatkoznak, ló esetében csak a lábon különböznek az elnevezések a szaknyelvtől, így a térde az első lábra került és a kéztőnek (capus) felel meg. A nyírt (furca ungulae) békának nevezik, mivel a felemelt lábon ülőbékához hasonlít, a nyír teste és szárai (corpus furcea et crurae furcae), valamint a saroktámasztók (pila angularis) valóban a leveli békára emlékeztetnek. Tesznek összehasonlítást az ember és az állat anatómiája és betegségeinek a gyógykezelése között, mindig hangsúlyozva, hogy „ne tegyük az embert az állathoz". Tehát ismereteikben megtalálható az anatómiai és élettani hasonlóság felismerése Az állati szervezet külső részeinek elnevezései azonosak az állattenyésztésben ma is hasznait fogalmakkal.
A betegségek megállapítása általában ránézésből történik. A gyulladások megállapításakor, ha az a szervezet felületén, vagy a patában van, a hőmérséklet, duzzanat, pír, fájdalom és működésváltozás (calor, tumor, rubor és functio laesa) tapintással vizsgálják. Hasi fájdalmaknál ún. kólikás nyugtalanság látható az állaton, ilyenkor a hasfalán hallgatózással (fülüket a hasra téve) a bélműködést figyelik. 11 , 12 Kopogtatást csak a beteg pata vizsgálatára alkalmazzák, fémes tárggyal. A szokásos fizikai orvosi vizsgálatok minden módszerének kezdetei fellelhetők. 13
A beteg általános állapota a népi állatgyógyász számára mindig a legszembetűnőbb és olyan gyakorlata van a normálistól való eltérés megállapítására, hogy egész kis különbségeket is meglát. A vásár című részben az értékmérő tulajdonságoknál már utaltam erre. A hajlamosság (dispositio) esetére, néhány példa: ló esetében a világos hosszú szőrők (sörény, farok), a kesely, lábvég érzékenyebb szervezetet sejtetnek, a fehér csűdöt hamar kieszi a sár, a hosszú csűd könnyen rándul, a keskeny szűgyben kicsi a szív, az a ló, amelyiknek kiviláglik a szeme fehérje, rosszindulatú. A konyító (fülét hátrahúzón) ló harap Ha sokat ásít és iszik a ló, éhgilisztái vannak, vagy a bele kortyog és könnyen kap hasmenést A kólikás (hascsikarásos) nyugtalanság a mellkasi és hasi szervek fájdalmát jelzik, mivel az állat nyújtózik, általános a vélemény, hogy vizelni akar, de nem tud.
A beteg marha nyög, esetleg nyugtalan, kéri a böfögést, mivel elállt a kérője (ké-rődzése). A púposan álló marha szöggyanús. A bezabált borjú hasa nagy és nyög.
A szemnek különleges helye van az állat megfigyelésében. A juhász a juh szömirül állapítja meg a betegségit. Ilyenkor szembe áll a jószággal és a szeme közé néz. Ha az állat tekintete ijedt, akkor súlyos belső baja van. Ha a szeme vérágas, akkor féreg van benne, vagy belegyulladt
A belső hőmérséklet
Mérése nem volt szokásban. Az állat fülét, fületövét, testfelületét, lágyékát kézhátujjával figyelték. Tüzes a lázas beteg állat, rendszerint tüdőgyulladása van, mert megfázott, vagy csikónak a torka fáj. Hideg az állat füle, ha bezabált, vagy a ló egérfészket, vagy tollat evett, de ilyenkor hascsikarása és egere is van a nyakán (a nyálmirigy kiürülése reflexesen gátolt). A láz típusaiból kettőt ismernek, az alacsonyabb, de elnyúló lázat, és az igen magas és a „válsággal" (crisis) gyógyulót. Magas láz addig van, amíg a bajt kidolgozza a szervezet. A meggyűlt tüskeszúrás is addig tüzes, amíg a bőr megpuhul és a pacsaságot kilöki a vér.
A bőr, a szőr és a belső szervek
Minőségéből a szervezet általános állapotára következtetnek. Jól élt lovat meg kutyát a szőriről meg lehet ismerni, tartja a mondás. De a takarmány pucolja a lovat, vagyis a fényes szőrű állat jól él. Zabtól fényes az állat szőre, nem kell pucolni. A beteg jószágnak feláll a szőre, hosszú szőr a rosszul táplált, vagy férges jószágon nő. A féreg, így a rozsféreg a rozstól, a sertés gilisztája a sok kenyértől nő, szíja az állat vérit, így sovány, a bőre le van nőve, a szőribe megragad a por, nincs fénye és színe.
A bezabált marhának leragad a bőre, ropog, ha marokkal marcingolják.
A bőr színe állatoknál csak a festenyzetlen (pigment nélküli) köztakarónál ítélhető meg. Vértódulása van a kese malacnak, ha erős az anyja teje, ezért lila a füle. Ezt be szokták vágni, hogy leeresszék a rossz vért. A vörös foltos disznó orbáncos. Lila a füle (cyanosis) az igen beteg sertésnek és borjúnak. A sápadt, sápkóros jószágnak nincs már vére se. A gennyes seb alatt kifehérszik a bőr, így messziről látni, hogy beteg volt.
A duzzanatok a bőr alatt lehetnek, ha fölfúvódik a marha, és bicskával fölszúrják a böndőt (tympania). Sárvíz van a birka bőre alatt, ha fölszúrta a tarló. Lázas állat bőre, orra hegye száraz.
A bőrkiütések takarmánytól vagy féregtől keletkeznek. A lovon babok jönnek a bemelegedett lucernától, a penészes kukoricától. Az erős tejtől a borjú bezabál és eldobja a szőrit. A birka is hullatja a gyapját, ha a tarlón fölpukkadt. Penészes takarmány lemarja a ló szájáról és az orra hegyiről a bőrt.
Amelyik állat szája szélin hólyag, majd var keletkezik, azt kilelte a hideg, attól amit evett. Felnőtt marhának a lába végit elönti a sárga genny, ha sok malátát adnak neki. A rühes sertés háta varas. A rüh megterem a gondozatlan jószágon, vagy ha az nagyon megázik. A ló csűdjét a kötél dörzsöli ki, és ilyenkor vastag var lepi el. A patarák is ráterjedhet a csűdre. A patarák úgy kezdődik, hogy a jószág veri a lábát a földhöz. Az ilyen lónak vagy tetű van a csűdszőriben, vagy a békája rohad. Ha nem kezelik gáliccal, nem mossák ki a sarat, akkor patarák lesz belőle (Nyír szemölcsös gyulladása, pododer-matitis chronica verucosa). Tavasszal vagy aratásban kipattog a ló bőre, és vérzik. Féreg van a vérében (kicsattan a bőre) lónál nyárivérzés (parafilariosis).
A rühösség lovon és sertésen gyakori. A lovakat gázkamrába vitték az Akadémiára. Ha kicsit van benne kreolinnal, azaz büdös kőolajjal lemosták, vagy 3 pakli nyolcas pipadohányt kifőztek vízben és azzal öblítették le, ez igen veszélyes volt. A sertés rühössége a hátán meg a farkán mutatkozik. Igen redves a bőre, nyihelődzik, kénvirágos olajjal kenték. Az állatnak sömörös bőrét (lehet tarlósömör, trychophyiasis; ekcéma, rühösség, scabies; pörk, var, crusta; csűdsömör), kenték zsírral, büdös kőolajjal (creolinum, kresolum crudum), petróval (petroleum). Vizelettel puhították, így letisztult. Kénvirágos (sulfur sublimatum lotum, flores sulfuris) olajjal vagy zsírral.
Tetvesség a bőrön minden állatfajnál előfordul. A vérszívó tetvesség (anoplurisis), a szőr és tolltetvesség (mallophagosis, rosszul „pediculosis") volt ismert. Vérszívók lovon, marhán csak fiatal állatban okoztak vérszegénységet. A jól élt disznóban van tetű, sőt azt tartja a mondás, hogy amelyik malacban sok tetű van, abból lesz a jó hízó. A csibének a fején és nyakán körben ülnek a tetvek. Tetvességre a huszárzsírt használják (szürke higanykenőcs, ung. hydrargyri). Huszárzsírral elég az állat hátán egy csíkot húzni és elpusztul a tetű.
A baromfi tetvességét sós tejföllel gyógyították. A kis csibe is jól bírta a kezelést. Idősebb állatok kifürödték. Ha a baromfi lába meszes (rühösség), akkor petróval le kell kenni, az leszárítja.
A nagy állatok tetvességét creolinos vízzel kezelték. Juhokban paklincs (Melophagus ovinus) is előfordul. A feje benne van az állat bőribe, ha beleszakítjuk, csúnyán begyullad. Petróval kell megkenni, így kiesik. Az állat bőrit csípik még a bolhák, legyek, bögölyök vagy pöcskök. (Aphaniptera, Muscidae, Tabanidae családok tagjai). Legyes a jószág, ha idegesen kapkod a fejével, farkával zavarja a legyeket. A szúnyogok is bántják a jószágot (Culicidae) A sebet a köpőlegyek beköpik nyáron és a seb nyives lesz. A zöld köpő vagy döglégy (Lucilia caesar) nyivei (Myiasis) büdös kőolajos vízzel kimoshatók. A sebet sós hamuval, vagy fáradt kocsikenőccsel kenik be, akkor nem köpi be a légy. A bögöktől a jószágot úgy védik, hogy fokhagy mával, vagy petrós ronggyal megsimítják a szőrit.
Szúnyog ellen füstölni kell. Istállóból a pipafüst elzavarja. Zöld gallyal rakott tűztől is menekül. Nem minden dűlőn van a határban egyformán sok bögő és szúnyog, ahol sok van belőlük, azokat elkerülik. Főleg alkonyatkor támadnak. Ha időt éreznek, akkor veszettek a csípős legyek és bögök.
Mirigyeknek nevezik a ló és szarvasmarha fültő alatti, torok mögötti és felsőnyaki nyirokcsomóit Innét van a lovak mirigykórja elnevezés is. Nem tekintik komoly megbetegedéseknek a duzzanataikat, mert ez meleg szénamurvával rakva felpuhul és kifakad.
A nyálkahártyák. Már említettük a kötőhártya jelentőségét az állat általános állapotának a vizsgálatánál. Ha elkékülnek az állat látható nyálkahártyái, kékes árnyalatúvá válnak (cyanosis), ezt mindig igen súlyos, biztos elhullásra utaló tünetként tartja a népi gyógyászat. Ha elkékült a nyelve, az orra vagy a szája széle, már nincs segítség. A felfúvódott tehén végbele is előesik (prolapsus ani) és ha meghűl, elkékül, a méh előesését (prolapsus uteri), vagyis ha kigyün a bornyútartója, gyorsan kell visszatenni, mert ha meghűl, elhullik az állat. A cyanosist tehát igen súlyos jelnek kell tekinteni. Üvegszerű és kocsonyásan duzzadt kötőhártya senyves juhokon fordul elő rendszerint parazitás (belső élősködő) állatokon. Innét ered, hogy a jószág szemibű látszik, hogy beteg.
A szem. A modern belgyógyászat is azt tartja, hogy a szem vizsgálata értékes adatokat szolgáltat a belső betegségek megállapításához. 14 Ugyanígy tapasztalatból erednek a régi megfigyelések. Könnyezik a szem, ha belecsaptak az ostorral, vagy a darázs megcsípte az állat orrát, vagy ha megfázás kerülgeti. A kötőhártya elváltozások egyik részéről már szóltunk A röpülőhályogot kamillával mossák (flores chamomillae) vagy porcukrot és tört üvegei fújnak a szömibe, így letisztul. A havivak ló időközönkint nem lát és botlik, de kívülről nem lát az ember semmit a szemén. Az a jó ló kapja meg, amelyik a szemire húz. Szavatossági hibának tartották már a múlt század végén is. A kupec cigányok gyógyították ereléssel. Beesik a szeme a rossz meg az öreg lónak. A kis szemű ló úgy néz, mint a disznó, rosszindulatú vagy bamba állat. A vételkor kell nézni a szemit a lónak, mert ha nagy a szeme bogara (pupilla) akkor megetették, vagy megitatták. Nadragulyától (Atropa belladonna) vagy beléndektől (Hyoscyamus niger) olyan a csökönyös vagy rúgós, csiklandós ló vagy tehén, mint a bárány, de jó kupec a szemiről észreveszi. A maszlagot (Datura strammonium), de főleg fekete magját használták ilyen célra, megdarálták és pálinkába beáztatták. Ha kicsi a szeme bogara (pupillaszűkület, miosis) akkor butacsira lehet a fejében, ilyenkor a lábát keresztbe rakja. A butacsirás (rendszerint hepato - cerebrális komplexus, vagy koleszterin lerakódás) ló támogatja a fejivei a falat, nem érzi az első lába végét.
A légzési szervek. A lovat venni szándékozó először mindig a leheletit nézte a lónak vagy más állatnak. A kutyaleheletű állat kehes. Száraz és nedves kehet ismertek. A száraz a kutyaleheletű, ha meghajtják tágul az orra lyuka és köhhent (tüdőtágulat emphysema pulmonum). Az ilyen ló könnyen beszedi a levegőt és felfúvódhat, ez abból látszik, hogy a levegőt beszedte, köhögéskor fingik. Köhögése ismétlődő száraz.
A nedves-keh esetében hurutos a köhhentése (Mikrobronchitis, esetleg pneumonia). Az ilyen lovon meghajtva kehbarázda látszik (a bordaív mellett a hasfal belégzéskor behúzódik). Meggőzölték a lovat (vödör melegvizet tartottak az orra alá és zsákkal lefedték a fejét). Vigyázni kell, mert megfulladhat.
A kehet el lehet állítani. Reszelt tormát tettek az állat abrakjába, ettől elállt. Nadragulya vagy beléndek levelét tették az abrakjába. A magját is adták, de az veszélyes. Erelték is a cigányok. A csikókeh (mirigykór, adenitis equi) azért keh, mert a torka bedagad a csikónak és nehezen szedi a levegőt.
Taknyol a ló (orrfolyása van), ha megfázik, hideget iszik. A takony lehet vizes, véres, gennyes, de büdös is lehet. Ha megpattan az ér az orrában, akkor vér folyhat, el is vérezhet. Ha taknyol, akkor a tüdejére mehet és tüdőgyulladás (pneumonia) válhat belőle. A tüdőgyulladásnál hidegvizes pokróccal lehet csökkenteni a lázát, vagy mustárolajjal (magból préselték, Semen sinapis) dörzsölték le a mellét. Tormát szagultattak az állattal, vagy meggőzölték, vagy az abrakjába szódabikát (szódabikarbónát) hintettek.
A hámsíró lónak a fia is az lesz (hörgösség, Paralysis laryngis). Szűk a gégéje. Van amikor csak meghajtás után jelentkezik. Minél nagyobb teher van a hámon, annál hamarabb sípol a levegő a torkában. A szarvasmarhánál, amikor szöges és le van nőve a böndője (rumen), akkor veszi nehezen a levegőt, de hasas marhát szoríthatja a borjú is, ilyenkor köhög. A sertés tüdős, ha lenőtt a tüdeje, disznótorkor lehet ilyet látni. A tyúkféle krákog meg tüsszent, ha beteg a torka.
A vérkeringési szervek. A szív (cor) és a vérerek (vasa) megbetegedését itt tágabb értelemben használják, mint az orvostudomány. Jó a szíve annak a lónak, amelyik jól tud futni. Elszédül a beteg szívű állat, vagy habzik a szája.
Üres szívtájékú (szűk mellkasú) lónak rossz a szíve. A szívtágulatot tünetei alapján a kehességhez, mégpedig a száraz kehhez sorolják. A jó lónak, meg az idősebbnek, ha sokat áll az istállóban, megdagad a hátsó lába, de ezt lejárja. Nem tulajdonítanak neki jelentőséget. A beteg szívű tehén földhöz veri magát, különösen a szájfájás után (Aphta epizootika, szívizom elfajulás).
A vér nemcsak mint a test alkotó része szerepel a népi gyógyászatban, hanem a szervezet egyéb tulajdonságaival, sőt „lelki momentumokkal" is összefüggésbe hozzák. A forró vagy meleg vér egyben mozgékony alkatú állatot is jelent. De az életet magát is jelképezi, erről két szóhasználat tanúskodik. Egyik a sertést életestől mérik, ha nem eresztették le a vérit. A levágott sertést azért tartja könnyebbnek, mert a vér és a meleg kijött belőle, ui. a kiengedett vér gőzölög. Másik formájában, ha vérin érik a bajt, megmarad az állat, ilyenkor még jó a színe, még nem hagyta el az élet, hiszen a sápadt emberbe csak hálni jár a lélek. A belső baj feléli a vérit, nincs már benne élet. Ha az állat nyálkahártyái, a fül és a fej lila színű, akkor vértódulást kapott. Ilyenkor a vérbocsátás segít. Az állatok közül a lovat, juhot és a sertést szokás erelni.
Lovakat a következő esetekben ereinek: ha ütéstől, vagy túletetéstől vértályogot kapott (haematoma). De ereléssel segítenek, ha a megzabált állat lábába áll a betegség. Ilyenkor a patairha-gyulladása miatt folyóvízbe is állítják. Hasfájást, kólikát szintén megpróbálták ereléssel kezelni, a kólikát általában a vizelet hiányával (anuria) hozzák össze függésbe, és húgykólikának is nevezik. Nyomáskor, fogzáskor, öreg állatoknál a kemény szájpadlás, eleje (palatum durum pars incisiva) megduzzad, amit békának neveznek és szintén belevágnak. Minden állatnál, így a lónál is a gyulladásos fájdalmas részt erelik, vagy piócázzák, azért, hogy a megtört vért leengedjék.
A lovon az erelés helyei: a torkolati vénát, vagy nyakeret (vena juguláris), a szem előtt az arcon levő vénát (vena faciei), vagy valamelyik ágát (ramus reflexa) vágják át rendszerint. A pártacsont talpi (vollaris) felületén a csűdartériákat (arteria digitális rami dorsales et volares phalangis primae) metszik át, azon az alapon, hogy a patairha-gyulladásánál ezek lüktetnek. Itt az erelés sokszor nem sikerült, mivel az ütőereket le kellett kötni érvágás után, és így a keringés károsult.
A juhon a lónál említett arci vénát, vagy ennek ágát vágták át. A juh a tarlón kapott vértódulást, az ilyen szédelgős állatból sötét rossz vér folyik. A sárvizet nem a vérsavóra használják, hanem a gázödémára.
A sertés erelését a fül bevágásával végezték, korra való tekintet nélkül. Kismalacnál, ha erős az anyja teje, süldőnél rendszerint orbánc esetén, mert ilyenkor lila a füle. Kese állatokat a nap felsüti, főleg ha napsugárzásra (sensilitatio) érzékenységet kiváltó növényeket ettek. Ilyenek a lucerna, a vörösparé stb. Bőrgyulladás alakul ki, főleg a füleken, az állat rázza, vakarja, ilyen esetben is mindig bemetszették a fület.
Az erelést főleg lovon cigány kupecek végezték, de nem feleltek semmiért. Szeretik a bőséges vérbocsátást, mert ilyenkor kitisztul az állat vére. Az erelést bicskával, erelő-késsel, vagy rugós erelőkéssel végezték.
|