[ÁLLATORVOS-] Szűrések - DP, PRA, FN, stb... (üzenet: 81, Kutya) |
|
|
|
ambull
Tagság: 2003-04-04 00:00:00 Tagszám: #2093 Hozzászólások: 5604 |
6. Elküldve: 2009-06-03 16:23:57, [ÁLLATORVOS-] Szűrések - DP, PRA, FN, stb...
|
[76.] |
Mint ahogy a rottweiler sincs a listán. Nekem meg az volt PRA-s.
-
|
| |
[előzmény: (5) magashegyi.harcos, 2009-06-03 16:21:27] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
magashegyi.harcos
Tagság: 2004-07-19 10:33:18 Tagszám: #11550 Hozzászólások: 6933 |
5. Elküldve: 2009-06-03 16:21:27, [ÁLLATORVOS-] Szűrések - DP, PRA, FN, stb...
|
[77.] |
bocsánat, de a dobermann kimaradt...és nekem sajnos van egy PRA-s egyedem
Borsod Dogsport -olcsokutya -
|
|
|
Inmyeyes
Tagság: 2008-01-27 10:31:36 Tagszám: #54986 Hozzászólások: 594 |
|
Törzstag
|
|
Inmyeyes
Tagság: 2008-01-27 10:31:36 Tagszám: #54986 Hozzászólások: 594 |
3. Elküldve: 2009-06-03 16:05:18, [ÁLLATORVOS-] Szűrések - DP, PRA, FN, stb...
|
[79.] |
Nagyon jó ötlet ez az oldal, de senki ne gondolja, hogy a PRA csak a spanikat érinti!
Hanem:
prcd-PRA --
Cocker Spaniel (American)
American Eskimo Dog
Australian Cattle Dog
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Australian Shepherd
Australian Shepherd, Miniature
Chesapeake Bay Retriever
Chinese Crested
Cockapoo
Dwarf Poodle
English Cocker Spaniel
Entlebucher Mountain Dog
Fam Collie
Finnish Lapphund
Goldendoodle
Golden Retriever
Karelian Bear Dog
Kuvasz
Labradoodle
Labradoodle, Australian
Labrador Retriever
Lapponian Herder
Miniature Poodle
Norwegian Elkhound
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Portuguese Water Dog
Silky Terrier
Spanish Water Dog
Swedish Lapphund
Toy Poodle
Yorkshire Terrier
**Litter rate pricing )
Dominant PRA --
(English) Mastiff
Bullmastiff
rcd1-PRA --
Irish Setter
Irish Red & White Setter
rcd1a-PRA --
Sloughi
rcd2-PRA -
Collie
Fam Collie (C
Rough Collie
Smooth Collie
rcd3-PRA --
Cardigan Welsh Corgi
Type A PRA --
Miniature Schnauzer
XL-PRA --
Samoyed
Siberian Husky
Forrás:optigen
|
| [válaszok erre: #4 #5 #14 #28] |
[előzmény: (2) Honey21, 2009-06-03 15:43:50] |
|
Törzstag
|
|
Honey21
Tagság: 2007-03-19 18:01:18 Tagszám: #42954 Hozzászólások: 819 |
2. Elküldve: 2009-06-03 15:43:50, [ÁLLATORVOS-] Szűrések - DP, PRA, FN, stb...
|
[80.] |
Mi a PRA?
A PRA (progresszív retina atrophia) a retina örökletes sorvadása. A retina szem fontos része, sérülése estén a kutya látása sérül. Az örökletes retinasorvadással sújtott kutyák elvesztik látásukat: a betegség sajnos nem kezelhető, akármilyen korai stádiumban diagnosztizálják, a beteg kutyák megvakulnak. Az érintett kutyák tulajdonosainak rengeteg szomorúságot, problémát, több odafigyelést és speciális ellátást jelent egy ilyen kutya tartása. A beteg spániel pedig nem élhet tejes életet - ezt mindenki tudja, akinek volt már fogyatékkal élő kutyája... A PRA speciális, a tenyésztést érintő gondja, hogy a betegség csak viszonylag későn, cocker spánielek esetében két éves kor után, sőt akár évekkel később jelentkezik. Akkor, amikor az adott egyeddel esetleg már széles körben tenyésztettek, és számos utódjára örökítette a betegséget.
A hagyományos szűrés és annak problémái
Az Optigen-teszt megjelenése előtt a lelkiismeretes tenyésztők évente állatorvossal vizsgáltatták meg a tenyészállatok szemét, és a beteg állatokat kivonták a tenyésztésből. Már ez is örvendetes lépés volt a betegség elleni küzdelemben, de két problémát is felvetett:
1. Sok tenyészállaton csak 5-6 évesen vagy akár később kezdtek mutatkozni a tünetek. Hiába vizsgálták meg a szemüket évente: amíg a tünetek nem mutatkoztak, a kutyát egészségesnek minősítették. Mire pedig a betegség beállt, az adott fedezőkant pl. akár sok országban is használták tenyésztésre: így terjesztve annak kedvező tulajdonsága mellett a betegséget is.
2. Számos, teljesen egészségesnek mutatkozó cocker örökítette a betegséget. Ezek az örökítők teljes életüket egészségesen, a betegség bármilyen tünete nélkül élték le, ugyanakkor beteg és további örökítő kutyák születtek tőlük. Ha egy kutyáról kiderült, hogy PRA-örökítő, vagy kivonták a tenyésztésből - vagy nem, hiszen "egészséges", mondták róla... Így borzasztó nehéznek mutatkozott a betegség visszaszorítása.
A PRA öröklésmenete és a vizsgálat eredményének jelölése (A, B, C)
A betegség öröklésmenetének megértéséhez először lássunk néhány alapfogalmat:
A sejtek kromoszómaszáma egy adott fajra jellemző, állandó érték. A kromoszómákban (= DNS-molekulákban) találhatók a gének, az öröklődés, az örökletes információk egységei. A gének kódolt "utasításokat" tartalmaznak, és lehetővé teszik, hogy ezen utasítások alapján a szervezet előállíthassa a kialakulásához, növekedéséhez, működéséhez és szaporodásához szükséges anyagokat, szöveteket, szerveket. A homológ (párban álló, egyik az apától, másik az anyától származó) kromoszómákon azonos helyen (lókuszon) található, azonos tulajdonságot meghatározó génpár tagjait alléleknek nevezzük. A két allél lehet azonos (= az adott tulajdonságot azonos módon alakítják ki), ebben az esetben az állat homozigóta erre a tulajdonságra nézve. Ha a két allél különböző, az állat heterozigóta. Ebben az utóbbi esetben a két allél viszonya határozza meg, hogy melyikük által képviselt tulajdonság jelenik meg az állaton. Számos tulajdonság domináns-recesszív viszony alapján érvényesül. A domináns allél már akkor is kifejti hatását (és megjeleníti az állaton az általa képviselt tulajdonságot), ha allélpárja más tulajdonságot képvisel. A recesszív allél ezzel szemben "hagyja érvényesülni" a tőle eltérő allélpár hatását. Vagyis a recesszív allél által képviselt tulajdonság csak akkor jelenik meg az állaton, ha az állat homozigóta, vagyis mindkét allélje recesszív.
A PRA recesszív tulajdonság. Ez azt jelenti, hogy a kutya akkor betegszik meg, ha mindkét allélje "beteg" (vagyis mindkét szülőtől ezt a hibás gént örökölte).
Léteznek tehát
egészséges, és a betegséget nem is örökítő kutyák (őket az Optigen "A"-val jelöli),
örökítők, akik maguk ugyan nem betegednek meg, de utódaik között lehetnek betegek (az ő jelük "B"),
beteg kutyák, akik megvakulnak, és minden utódjuknak örökítik is a hibás gént ("C").
Tekintsük tehát át, hogy a fentiek ismeretében milyen párosítások lehetségesek.
Két egészséges állat párosítása (A + A):
Az összes kölyök egészséges (A) lesz.
Egy egészséges és egy örökítő állat párosítása (A + B):
A kölykök fele egészséges (A), a másik fele örökítő (B) lesz. (FONTOS: A kölykök közül ránézésre vagy szemvizsgálattal nem lehet megállapítani, melyik egyészséges, és melyik örökítő, hiszen egyik sem fog megbetegedni!)
Egy egészséges és egy beteg állat párosítása (A + C):
Az összes kölyök örökítő (B) lesz.
Egy örökítő és egy beteg állat párosítása (B + C):
A kölykök fele örökítő (B), a másik fele beteg (C) lesz.
Két örökítő párosítása (B + B):
A kölykök negyede egészséges (A), negyede beteg (C), fele pedig örökítő (B) lesz.
Két beteg párosítása (C + C):
Minden kölyök beteg (C) lesz.
Az Optigen-teszt jelentősége
A fentiekből észrevehetjük, hogy a gyakorlatban a legtöbb problémát az utolsó előtti eset okozta/okozza. Ilyenkor két, látszólag teljesen egészséges kutyától mintegy "meglepetésszerűen" születik beteg kölyök. Éppen ebben áll az Optigen-vizsgálat jelentősége: az örökítők felismerhetők, és ennek alapján vagy kivonhatók a tenyésztésből, vagy megfelelő gonddal továbbvihető a vonaluk.
Mit lehet tanácsolni a már vizsgált kutyák gazdáinak?
Ha a kutya eredménye "A":
Kutyánk mindkét szülőtől egészséges gént kapott. Nem fog megvakulni, és bármilyen kutyával párosítjuk, egy kölyke sem vakul majd meg PRA miatt. Az ilyen kutyák jelentősége óriási a tenyésztésben, mert segítségükkel és felelős tenyésztéssel a terhelt, de egyébként tenyésztésre méltó vonalak "továbbvihetők" anélkül, hogy beteg kölykökkel kellene számolnunk. (Ha egy A-minősítésű kutyát egy másik A-minősítésűvel párosítunk, a kölykökről további vizsgálat nélkül is kijelenthető, hogy "szüleik révén A-sok".)
Ha a kutya eredménye "B":
Kutyánk nem fog PRA-ban megvakulni, de utódai 50%-ának örökíti ezt a betegséget. Ha egyébként kiváló egyed, és tenyésztése mellett döntünk, kizárólag az ismerten "A" minősítésű kutyákkal párosítva tudjuk elkerülni, hogy beteg kölykei szülessenek. Az ilyen párosításokból minden kölyke egészséges életet élhet, de 50%-uk örökítő lesz. A kölykökről ismét csak egy Optigen-vizsgálattal tudjuk majd eldönteni, hogy A-sok vagy B-sek.
Ha a kutya eredménye "C":
A cocker mindkét szülőtől a hibás gént örökölte, tehát apja és anyja is örökítő (vagy akár beteg).
Sajnos fel kell készülnünk arra, hogy kutyánk megvakul. Rendszeresen vizsgáltassuk meg szemeit, és a tünetek beálltával különös gonddal vegyük körül: ne változtassunk környezete (pl. a lakás) berendezésén, tiszteljük szokásait. Ma már több honlapon is tájékozódhatunk arról, milyen egy vak kutyával együtt élni, és hogyan könnyíthetjük meg mindennapjait. Egy másik kutya rengeteget tud segíteni vak társának, ezért ha beteg cockerünk más kutyák társaságában élt, semmiképpen ne szigeteljük el azoktól. A tenyésztésről... Egy ismerten beteg, vak kutya tenyésztése etikai kérdéseket vet fel. Ha külleme, vérmérséklete és származása miatt mégis feltétlenül ragaszkodunk ahhoz, hogy kölykei legyenek, kizárólag "A" minősítésű kutyával párosítsuk. Ebben az esetben egyik kölyke sem fog megvakulni, de ugyanakkor mindannyian örökítők (B) lesznek. A tenyésztő felelőssége, hogy erről a kiskutyák vevőit tájékoztassa.
Aktualitások
Ma már számos, felelősségteljes tenyésztő tájékoztatja az érdeklődőket kutyái Optigen-vizsgálatának eredményéről, erről akár a honlapokon is olvashatunk. A vizsgálat ma még meglehetősen drága, ezért egy-egy A-minősítésű szülőktől származó kölyökért feltehetően az átlagosnál többet kell majd fizetnünk. De ne felejtsük: kedvencnek egy B-minősítésű cocker és éppolyan alkalmas, hiszen nem fog megbetegedni!
Azt sem árt megjegyezni, hogy a nem vizsgált kutyák háttere ebből a szempontból teljesen bizonytalan. A minősített, és esetleg B-s vagy akár C-s, de megfelelő körültekintéssel tenyésztett kutyák nem fognak vak kölyköket produkálni, míg a minősítés nélküliekkel ez bármikor előfordulhat!
Hamarosan talán újabb lehetőséget kínál az a tény, hogy sikerült a cockerek másik halálos betegségének az FN-nek ("örökletes vesezsugor") is a kimutatása a vér DNS-éből. Feltehető, hogy az Optigen a közeljövőben már az FN kimutatását is ajánlani tudja.
A felelős tenyésztők már Magyarországon is éltek/élnek a lehetőséggel, és minősíttetik kutyáikat.
Forrás: http://www.spanielclub.hu/betegsegek.html
Képeink
Neelah honlapja!
|
|
|
Honey21
Tagság: 2007-03-19 18:01:18 Tagszám: #42954 Hozzászólások: 819 |
1. Elküldve: 2009-06-03 15:29:59, [ÁLLATORVOS-] Szűrések - DP, PRA, FN, stb...
|
[81.] |
Úgy érzem, kell egy ilyen topic is, a szűrések népszerűsítéséért.
Egyszer talán minden tenyésztő felfogja, hogy ezekre igenis nagyon nagy szügség van....
Képeink
Neelah honlapja!
|
|
|
[ÁLLATORVOS-] Szűrések - DP, PRA, FN, stb... (üzenet: 81, Kutya) |
|
|
|
|