A tenyésztési bizottság hétvégi ülésén megállapodás született a tenyészhellyel és a tartással kapcsolatban, azaz a feltételekről és annak ellenőrzéséről is döntés született. Tájékoztatás majd az aktuális klubújságban.
A tenyésztési bizottság tenyésztésvezetője tájékoztatott a következőkről diszplázia vizsgálat, minősítés ügyében:
A tenyésztési bizottság a tenyésztés feltételrendszerében megjelölte, hogy 2006. január 01-től kötelező minden ennél az időpontnál később született Puli diszpláziaszűrése. A tenyésztésbevétel ideje a tenyésztési szabályzatból ismert. Mivel ebben az időpontban, illetve életkorban csak a MKOE ad végleges certifikációt ezért a tenyésztés szempontjából véglegesnek tekintendő, a tenyésztési bizottság elfogadja az FDB előszűrés eredményét is!
Ez azt jelenti, hogy a két diszplázia minősítő szervezet között nincs ilyen tekintetben esélyegyenlőségi különbség...azt viszont, hogy az előszűrés után a tulajdonos elviszi-e Puliját a végleges minősítést jelentő 2 éves kor után szűrésre, véglegesítésre azt a tenyészteni kívánó személy felelősségére bízzák.
Ma a MAKÓ CAC kiállítás megnyitójának ünnepi beszédében Jakkel Tamás hivatalosan kijelentette és kihírdette, hogy az FVM 64-es rendeletének akadálya elhárult a MEOE elől, illetve az utolsó pert is megnyerte a MEOE.
Viszont online a kapcsolat és nekem szóltak, hogy rendben, illetve ha érdeklődtem rögtön megnézték, jóváhagyták, ellenjegyezték. Én nagy eredménynek tartom és jó dolognak.
A "szakosztályt" a MEOE-ban mondták...
Valamennyi köze van, mert addig nem készítik a származási lapokat, amíg a klub illetékese alá nem írja.
Tehát valamilyen szinten lassítja az eljárást.
A klub illletékese hetente jár a MEOE-ba ellenőrízni az alombejelentőket.
De ha valaki időben leadja, akkor nem szokott gond lenni, mire chippelni, vagy tetoválni kell meg szokott érkezni.
Akkor még nagyszerűbb!!
Én nem tudtam róla.
Ezek szerint nálam a tavaly májusi törzskönyvezésnél nem volt semmi gond.
A kölykök 3 hetes korára meg is érkeztek a tetováló mesterhez!
Azelőtt lassabban ment egy kicsit.
Vagy ennek semmi köze az egészhez?
Örömmel látom, hogy elindult egy folyamat a tenyésztésben, ami remélhetőleg nem írtatlan, hanem deklarált szabályként erősíti majd a Puli tenyésztésének jövőjét és a segít a vitás, félreértett vagy jogtalan esetek elkerülésében.
Miszerint a született almok törzskönyveinek elkészítéséhez, azok elküldéséhez a MEOE a Puli "szakosztály" véleményezését és beleegyezését kéri, igényli. Enélkül nem készíti és nem küldi el.
Tudom ezt azért, onnan, hogy utána érdeklődtem a nálam született "B" alom törzskönyveinek, illetve a tenyésztő szervezet ellenjegyző, igazoló képviselője felhívott, hogy a törzskönyvezéssel minden rendben van.
Eszerint lehetséges az első szűrő működésbe lépése.
Érdekes módon külföldön nem szükséges a fekete-fehér párosításokhoz külön engedély, azaz nyugodtan, korlát nélkül párosíthatók...külföldön...ugyanakkor ha importálnak egy fehér Pulit és meglátnak a felmenői között fekete ősöket, akkor meg kételkednek és a fajtatisztaságát vitatják... Néha sajátosan értelmezik az FCI szabályokat, standardot, tenyésztést...minek kell még történnie, hogy két feketétől ki merjen hasadni egy fehér?
Van, aki felvállalná azt, hogy ha véletlenül kihasad, akkor 5 nemzedéken keresztül (mert ennyi van a származási lapon) csak fehérrel párosítja és addig nem ad el külföldre egyet sem?
Ha ide írnám a cégek, illetve termékek nevét, akkor az hitelrontás lenne....persze amikor a sonkákba a nitrites pácsó megengedett mértékének háromszorosát belerakta az nem volt hitelrontás.
A nitrit a sonka vörösségéért felelős, nem is okoz a sonkában semmit. Az emberi szervezetben viszont az anyagcsere során nitrát lesz belőle...primér rákkeltő, illetve a methemoglobinémia betegség okozója. Mindez azért, hogy vörösebb legyen. Természetesen a vizsgálatok során külföldi termékekre is sor került... Ami ugye ma már nem jelent semmit...baromfinál sem ( )...mert lehet, hogy az előállítás magyar, de attól az alapanyag lehet külföldi.
Még annyit sem...ha azt mondták volna, hogy túl bonyolult, akkor kidolgozom részletesen, közérthetően. Azért van, aki nagyjából értette...írt is PÜ-t, hogy jó. Mondjuk a szakmát nem kell mindenkinek értenie, illetve mire ez a tenyésztők elé kerülne egy lebutított, kompromisszumos, megvalósítható változat lenne. Ez csak egy cél, egy módszer és egy rendszer. Egy Európában, USDA-ban is elfogadott rendszer. Tudatában vagyok, hogy minden egyes pontja ma még a kinológiai gyakorlatban nem megvalósítható, de ami igen azt szerintem végre meg kéne már lépni.
Az amerikaiak nagy mesterei ennek...vagyis a dokumentálásnak és a tanúsításnak. Mi miért ne lehetnénk azok? Te a gyakorlat oldaláról nézed ezt....az is jó és az is kell...tegyük össze a kettőt.