Most nézem a saját dokim honlapján a témát. Ő különbséget tesz az egészen korai, 6 hetestől 3 hónapos korig végzett ivartalanítás és az általa ajánlott 4-6 hónap közötti ivartalanítás között. Előbbinek vannak kisebb hátrányai, melyek a rendellenes csontfejlődés (egész kicsi, csak műszerekkel kimutatható mértékű) és a szőrzet növekedése is megváltozhat, ő ezt leginkább menhelyek esetén tartja praktikusnak, de már gazdinál levő állat esetén inkább a 4-6 hónap közöttit javallja, melynek nem ismert semmilyen hátrányos hatása.
Az árak nála méretfüggők, továbbá majdnem mindig van valamilyen állatvédő alapítvány által támogatott, ennél még olcsóbb akció is. 10 kiló alatt az alapár szuka 15 e, kan 10 e, 10-20 kiló szuka17 e, kan 11e, 20-30 kiló szuka 20 e, kan 13 e.
Klári | | |
ne izgulj, mi már túl vagyunk egy 8 km-es napi sétán is
engem ez az amerikai hülyeség akasztott ki a 2 hónapjával. nekem is van cicám (fiú volt ), őt 6 hónaposan ivartalaníttattuk, de úgy, hogy rendesen megbeszéltem az állatorvossal, hogy előny-hátrány.műtét kockázat, stb. szerintem macskáknál egyértelműbb ez az ivartalanítási kérdés, mert mászkálnak, meg minden. az ár egyébként itt Gödöllőn nagyjából ennyi mindenhol szuka kutyánál. a statisztika meg azért rossz, mert mindig van bene igazság, de borzalmasan nagyot ferdíthet is. ezerszer megbízom inkább az általam választott orvosban, mint egy statisztikában. nem is tudom ki mondta: csak azoknak a statisztikáknak hiszek, amit magam hamisítottam
egyébként ha ez nem tabutéma, akkor máshol mennyibe kerül mondjuk ez a műtét (csak kíváncsiság, nem szukám van )?
Rossz idő nincs, csak lusta kutyás. | | |
Addig megbíztam, aztán meg nem is jártam hozzá. És nem csak én vagyok ilyen perverz, hogy hajnalok hajnalán már fórumot nézegetek, ez azért megnyugtató
Klári | | |
A munkakutya- kérdést persze nem tudom, Viszont macskáknál van olyan kiállítási osztály, amelybe ivartalanított cicákat lehet nevezni, és ott is komoly verseny van, láttam már kiállítva fiatalon ivartalanított állatot. Mint írtam, a két hónapot én is korainak találom azért.
Az anyagi függőségről meg csak a saját dokim esetén tudok nyilatkozni. Nála egyrészt nem 25-30 ezer forintos a műtét, ennél jóval olcsóbb, mivel ő nagyon fontosnak találja ezt állatvédelmi szempontból,így nagyon kicsi haszonkulccsal végzi. Másrészt abból is látszik, hogy nem a pénz a legfontosabb számára, hanem az állat, amit Chivas lábsérülésénél csinált. Az anyagi érdeke az lett volna, ha megműti keresztszalag-szakadással, és sosem tudtam volna meg, hogy ezt csak anyagi érdekből csinálta, hiszen nagyon kevés doki van, aki tudja azt, amit az enyém, nevezetesen, hogy ezt a sérülést kisebb testű kutyáknál nem kell mindenáron operálni. Így én elhiszem neki, aki sokkal többet tud az állatokról nálam, hogy a 4-6 hónapos kor közötti ivartalanítás a legjobb.
Klári | | |
és biztos hülye kérdés, de baromira érdekel, hogy miért járnak az emberek olyan (állat)orvosokhoz, akikben nem bíznak meg teljesen? de tényleg.
Rossz idő nincs, csak lusta kutyás. | | |
hát, erre csak azt tudom mondani, hogy körbe kell nézni az állatorvosok háza táján is: közeli ismerősök, saját állatok , stb.
állatvédelmi szempontból persze , hogy erőltetni kell a korai ivartalanítást, de könyörgöm, 2 hónap... nem hiszem el, hogy a hormonhiány nem hat az idegrendszerre (macskáknál pl ez sosem jön ki, mert ritkán képzik ki őket), meg a hormonok baromi fontosak a húgy-ivar-rendszer kialakulásához. az első tag is fontos: ha nincs meg a húgyutak normálisan kifejlődött hámja, beidegzése, stb, abból sok jó nem származhat. nyilván a két hónapos korukban ivartalanított állatok nincsenek kiállítva, nincsenek egészségügyileg úgy követve, mint tenyészállatnak használt társaik. adott esetben fel sem tűnik az infantilizmus (hát, igen, ezt az állatorvosok úgy hívják, hogy tovább marad játékos ).
egyébként olyan statisztikát csinálok neked pár számból, hogy csuda. bármilyen végeredménnyel. állatvédelemmel foglalkozó szervek oldalán nyilván nem találsz olyat, hogy ne ivartalanítsd csak az első tüzelése után, mert akkor már becsúszhatnak a babák.
és itt Gödöllőn (is) gyakorlat az állatorvosoknál, hogy "aláígérnek'"a kornak, ahol megműtik az állatot, mert nem mindenki vállalja pár hónaposan. és mivel akár 25-30 ezer forintos műtétről van szó...
arról sajnos nincsenek számaim, hogy aktív munkakutyák közül hányan vannak ivartalanítva, de gyanítom, hogy igen kevesen. legalábbis én csupa hormontól tengő munkakutyával találkoztam eddig. pedig nem tenyészállatok feltétlenül.
Rossz idő nincs, csak lusta kutyás. | | |
Nekem komoly gyakorlatom van macskák korai ivartalanításának hatása terén, mind saját, mind közeli ismerősök tapasztalatai alapján. Macskánál semmilyen problémát nem okoz a korai ivartalanítás, teljesen normálisan fejlődnek a 4-6 hónapos kor között ivartalanított állatok. Ennél korábbit én sem tartok igazán jónak, de még ott sem hallottam problémákról. Viszont azt jó lenne, ha elárulná nekem valaki, hogy a dokinak nem édesmindegy, hogy 5 vagy 10 hónapos korban ivartalanítja az állatot? Tehát mi érdeke van a korai ivartalanítás propagálásában? Sőt, nekem az a tapasztalatom, hogy a legjobb, az állatok érdekeit egyébként pénztárcájuknál jobban néző dokik ajánlják leginkább a korai ivartalanítást, az is saját tapasztalat, hogy a régebbi dokim nem akarta első tüzelés előtt ivartalanítani a kutyámat, s mikor kérdeztem tőle, hogy de hát pont te mutattad nekem a statisztikát (ugyanazt, amit Stella írt), hogy milyen jó a korai ivartalanítás, de erre azt mondta, hogy na igen, az a szakirodalom, de ő még sosem csinált ilyet, és nem meri. Na, ekkor kerestem új dokit.
Klári | | |
Az a különbség, hogy embernél senkinek sincs joga az ivarérettség előtt eldönteni, hogy neki soha ne legyen gyereke. Kutyánál meg van ilyen joga a gazdinak.
Klári | | |
az amerikaiak sok mindent csinálnak
például kiszedetik a gyerek (!) fogsorát, hogy helyébe új, gyönyörű műfogsor kerüljön beültetett fogakból.
na, nem biztos, hogy a hülyeség követendő példa.
nekem a hat hónap szuka kutyánál sokkal reálisabbnak tűnik. kannál meg sokkal később, ha kell egyáltalán.
Rossz idő nincs, csak lusta kutyás. | | |
hát, azért a dokik úgy tűnik, annyira nem jártasak a statisztikában legalábbis ebben az idézetben az jön le. most gyakorlatilag ahhoz képest viszonyít, hogy nem ivartalanított szukában 100% a tejmirigy -daganat? szeretném én látni azokat a p-értékeket meg egyebeket. egyébként nyilván, ha nincs hormontermelő szerv, akkor hormonfüggő daganata nem lesz a kuttynak. de azért szerintem azt a részt elhallgatják, hogy más bajok viszont gyakoribbak, pont a hormonhiány miatt.
de pl. kevés nőnek vágják le a mellét meg szedik ki a méhét, hogy ne legyenek ilyen daganataik. és ne mondjátok, hogy más, mert nem más. ez biológiai kérdés. a más az az, hogy kutyánál elfogadott az ivartalanítás, és ez valamilyen szinten praktikus is, de nem csak pro van, hanem kontra is. kockázat-haszon mérlegelése után lehet dönteni. és most gonoszkodni fogok, de az állatorvos is pénzből él...
mondok emberorvosi példát: gyerekorvos rábeszéli anyukát a 2x18000 forintos vakcinára (fosást okoz a vírus, na bumm, max infúzió). azonban a vírusos agyhártyagyulladás elleni vakcinát már nem erőlteti annyira, mert abban nincs haszna, csak abban meghalhat a gyerek, stbstb, stb. azért sajnáljuk a 3x4000 forintot. na, akkor hol itt a felvilágosítás? és ez gyermekeknél van! akikkel pont a legkevésbé szabad játszani, a szülők meg bevesznek mindent. pont mint a jó gazdi
Rossz idő nincs, csak lusta kutyás. | | |
amerikai alap gyakorlat a nem tenyésztésre eladott kutyák 2 hónap körüli ivartakanítása...még eladás elött...már jó pár éves gyakorlat és még nem hallottam nagyobb problémákról.. bár hozzátenném, hogy nem jelenti azt, hogy nincsenek és szerintem is korai. de akkor a 6 hónap már elvileg jó lehet
Kaleido Star kennel/ÚJ!!!!
A Tanya | | |
"A szukák gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Minél fiatalabb korban történik a műtét, annál kevésbé viseli meg az állatot és annál több lehetséges problémát előzhetünk meg vele. A legoptimálisabb az első tüzelés előtt ivartalanítani őket, ami fajtánként változó időpontban, általában 6 és 12 hónapos kor között következik be. Mi ezért 4 hónapos kortól 6 hónapos korig ajánljuk a műtétet elvégeztetni.
Tévhit, hogy a szukának legalább egyszer ellenie kell! Az sem igaz, hogy a fiatal korban végzett ivartalanítás után gyakrabban lép fel inkontinencia, mint később. Ezzel szemben a fiatalabb kutyák műtétének kisebb a kockázata, problémamentesebb és gyorsabb a gyógyulás és több betegség előzhető meg vele, mint idősebb korban. Bizonyított tény, hogy a nem ivartalanított nőstényekhez képest
· 0,5%-ra csökken a tejmirigy-daganatok valószínűsége, ha az első tüzelés előtt ivartalanítják a szukát,
· 8,0%-ra csökken az esély, ha a műtét az első két tüzelés között történt és
· 26,0%-ra csökken, ha a második és a harmadik tüzelés között végzik el a beavatkozást.
Mivel a tejmirigy-daganatok nagyon gyakoriak az idősebb szukákban, ezért ez önmagában is elég ok az időben, vagyis az első tüzelés előtt elvégzett ivartalanításra.
A műtétet időpontjának megválasztásához figyelembe kell azt is venni, hogy az ivarzás alatt a szokásosnál nagyobb sebet kell készíteni, mert a méh duzzadt. A kutya ilyenkor vérzékenyebb és gyengébb az immunrendszere. Mindez csekély mértékben növeli a kockázatot, ezért ha lehet, érdemes a műtétet két tüzelés között elvégezni."
ez a hivatalos vélemény egy szaporodásbiológus dokitól
Kaleido Star kennel/ÚJ!!!!
A Tanya | | |
Épp erről beszélgettünk a múltkor a dokival. Kérdeztem,h mit szól ehhez a néhány hónapos korban történő ivartalanításhoz, mert,h ez mennyire kezd elterjedni nálunk is. Azt mondta,h egész másként fejlődik ki az a kutya, amelyik korán ki van ivartalanítva. Nem lesz olyan formás, és nagy darab, bufflák kutyák származhatnak az ilyen korai műtétekből. Én is ellenzem a korai műtétet. Egyrészt nagy megterhelésnek találom (bár Kerrym remekül viselte), másrészt meg még ki sincs fejlődve a kutya belülről sem.
Egyébként néhány hete esett meg az eset,h a néhány hónapja ivartalanított kan kutyus (2éves) elkapta a tüzelő szukát. Gazdi kicsit megijedt,h most befedezte a kan az ő szukácskáját, de hát úgy sem lesz belőle alom.
"Ahogyan a görögök mondják: egy ház nem otthon addig, amíg fecske nem fészkel az eresz alá, ugyanúgy azt tartom, hogy egy ház attól lesz otthon, ha van benne kutya." | | |
Hát az utóbbi nagyon igaz! | | |
ok, de nem jellemző. Pláne sheltienél. És már néhány hete megy ezen az aggódás, tehát nekem kicsit gyanús a dolog. 5 hónaposan még csak nem készült tüzelni..de addig készül, hogy 1 x csak bekövetkezik.
THE SOUTH'S STAR SHELTIE KENNEL | | |
Hát azért volt már olyan csoda...mármint 6 hónaposan tüzelés.
| | |
Igen, vannak veszélyei. Nem hiszem, hogy nem lehet 3 hétig "kerülő úton" sétálni. Én viszont nem ivartalanítanék, amíg ki nem fejlődik a gyerek, pláne, ha vannak kiállítási tervek esetleg.
THE SOUTH'S STAR SHELTIE KENNEL | | |
6 hónaposan nem hiszem, hogy tüzelni fog még..Inkább az lesz a gond, hogy csak kanok vannak körültte, és mind " kanosak". Azoknak tök mindegy tüzel, vagy sem,,Szerintem az alatt a 3 hét alatt egyszerűen kerüld a társaságukat. van valami sprae ami tán távol tartja a kanokat, de éninkább kerülném őket. És lehet, nem is halálbiztos..
THE SOUTH'S STAR SHELTIE KENNEL | | |
lehet, olyan mint a kandúroknál a pisivel jelölgetés. állítólag ha későn ivartalanítják, ez a hülye szokása megmarad. nem tudom mennyi belőle az igaz, de mi a mi cicusunkat pánikszerűen kés alá fektettük, ahogy lehetett
Rossz idő nincs, csak lusta kutyás. | | |
Jó kérdés, de én ismertem ilyen kutyut, meg olvastam is róla, hogy egyes kutyáknál megmarad a fedezésre való vágy, főleg, ha korábban már fedezett. Azt nem tudom, hogy lecseng-e idővel.
| | |
mint mindenhormontól. de azért jobb, mint egy nem kívánt "terhesség", aminek szintén vannak kockázatai, és most nem a kis jövevényekről beszélek...
a legjobb vigyázni rá , és SEMMI szex.
ivartalanított kan is csinál ilyet? honnan van neki tesztoszteronja? vagy az inger anélkül is megvan? vagy hogy?
Rossz idő nincs, csak lusta kutyás. | | |
|